Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

SGK Genel Sağlık Sigortası [Önemli]

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 milyon 154 bin kişiye borç çıktı

Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkarıldı.

Haberin devamı.

Biliyorsunuz ki , 2012 yılbaşında başlayan zorunlu Genel Sağlık Sigortası Mt dahil birçok yerde konuşuldu.
    Zorunlu sağlık sigortasında muaf öğrencilerin (25 yaş altı) bile borçları çıktığından dolayı , konuyu hatırlatmakta yarar var.
    Çevremdeki insanlar dahil , bir çok insanın 1500tl'ye kadar borcu çıkmış bulunuyor.
    Bunların arasında öğrenci olup da borçları bulunan , öğrenci belgelerini sgk'ya ulaştırıp borçlarını sildirmeye uğraşanlar da mevcut.

Mt'de birçok üyemizin öğrenci olduğunu düşünürsek , böyle önemli bir konuyu es geçmemek gerektiğini düşünüyorum.

En sağlıklı borç sorgulama şekli , Sgk'ya gidip ne nedir ne değildir sorgulatmak.
    Veya Alo 170 aracılığıyla da Sgk'ya ulaşabilirsiniz.

Internette borç sorgulatmada her kafadan bir ses çıkıyor.
    Öncelikle aşağıdaki linkten borcunuzu sorgulatmayı deneyiniz.

TCKN / VKN / SSK Sicil No: Bu bölüme T.C Kimlik Numaranızı girebilirsiniz.
    Sorgu Tipi: GSS Prim 13 seçilecek.
    SGK BORÇ SORGULAMA

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun sigorta sorgulatma bölümüne girerek sorgulatabilirsiniz.

SAĞLIK PROVİZYON SORGULAMA linkine tıkladığınızda detaylar çıkacaktır.
    Tarihi bugünün tarihi giriniz.
    Sosyal Güvenlik Kurumu

Veyahutta herhangi bir bankanın online bankacılık sitesinden , ödemeler kısmına girdiğinizde Sgk borcu ödeme kısmı aracılığıyla borcunuzu sorgulatabilirsiniz.
    sakinseytan, [Turan] ve Aykut009 bunu beğendiler.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Sadece çalıştığım şirkette benim olduğum ekipte (11 kişi) 2 kişinin 1300 küsür, bir kişin 700 küsür borcu çıktı.
    Devletin en lanet en haysiyetsiz kuruluşlarındandır SGK.
    Özel bir sebepten dolayı 900 TL lik bir borcum vardı SGK ya.
    2 ay içinde 1650 TL ye çıkardılar bu tutarı.
    Taksitlendirmek için dilekçe verdim. Bana kesin dönüş yapılacağını söyledikleri halde bir dönüş alamadım.
    1 ay sonra SGK kapılarında oradan oraya koşuşturdum sonuç nedir, hala taksitlendirilmedi mi diye.
    Ancak sevgili çalışanlar ne "sistem" üzerinden ne de ellerindeki evraklardan benim dosyama ulaşamadılar.
    Ve 1 ay sonra yani toplamda 4 ay sonunda kapıma 1950 TL lik bir tebligat gönderdiler.
    Lanet olsun dedim tek seferde kapadım uğraşmaya vaktim olmadığı için.
    Siz siz olun bu adi kuruma borçlanmayın.
    Motosikletli Kaplumbağa...

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    30 ocak 2012 deb beri sigortam yatmakta 2012 yılı toplamı 334 gün ama genede
    gss 13 den 1565 tl gözüküyor bu ne iştir ne yapmam gerekir? bu gözüken aceba sgk prim borcu olabilir mi yani kurum ödeme yapınca silinir mi ???
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TCKN / VKN / SSK Sicil No: Bu bölüme T.C Kimlik Numaranızı girebilirsiniz.
    Sorgu Tipi: GSS Prim 13 seçilecek.
    SGK BORÇ SORGULAMA
    Kişi kaydı bulunamadı. diyor sevineyimmi sgk beni adamdan saymamış oley
    rs_guven, sakinseytan ve Nicat bunu beğendiler.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Lise öğrencileri 20 yaşına dek,üniversite öğrencileri ise 25 yaşına dek ailelerinden herhangi bir sigortalının sigortasından yararlanabiliyor.

Eğitim gördüğünüz lise/üniversiteden alacağınız "öğrenci belgeleri" ile kuruma başvurarak anne/babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. ( Sadece sağlık hizmeti için)

Fakat;öğrenci olduğunuz her yıl bu güncellemeyi yapmalısınız. Eğer çalışıyorsanız ve iş yeriniz sigortanızı ödüyorsa herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.

GSS'nin kapsamı herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmayan vatandaşları kapsıyor.

Bu durumda yapılması gereken şey gelir testi.

Gelir testi nasıl yapılıyor?

Nufüs Cüzdan Fotokopisi,
    Form 5 belgesi (muhtarlıktan) alınıyor.

Ardından ilçenizdeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına gidilip,başvuru yapılıyor.
    Başvuru esnasında sizin ailenizle ilgili sorular soruluyor.
    Evde kaç kişi yaşıyor,aylık gelir-gider vb sorular. Bu soruların ışığında ödeyeceğiniz miktar tesbit ediliyor.

Eğer maddi durumunuz çok çok kötüyse zaten devlet sizden para almıyor.

Misal;
    2000 Tl civarı geliri olan ,yaklaşık 1000-1250 Tl arasında gideri olan 4 kişilik bir ailenin sigortasız ferdi için yaklaşık 35-40 Tl arasında prim ödenemesi söz konusu. Ailedeki fert sayısına göre bu değişebiliyor. Prim belirleme sisteminin içeriğini tam bilmiyorum.

Eğer sigortanız yoksa,lise öğrencisi olup 18'i bitirdiyseniz ya da 25 yaşını bitirip üniversite eğitiminize devam ediyorsanız kesinlikle gelir testini ihmal etmeyin. Yazıldığı gibi ciddi borçlar çıkabilir.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lise öğrencileri 20 yaşına dek,üniversite öğrencileri ise 25 yaşına dek ailelerinden herhangi bir sigortalının sigortasından yararlanabiliyor.

Eğitim gördüğünüz lise/üniversiteden alacağınız "öğrenci belgeleri" ile kuruma başvurarak anne/babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. ( Sadece sağlık hizmeti için)

Fakat;öğrenci olduğunuz her yıl bu güncellemeyi yapmalısınız. Eğer çalışıyorsanız ve iş yeriniz sigortanızı ödüyorsa herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.

GSS'nin kapsamı herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmayan vatandaşları kapsıyor.

Bu durumda yapılması gereken şey gelir testi.

Gelir testi nasıl yapılıyor?

Nufüs Cüzdan Fotokopisi,
    Form 5 belgesi (muhtarlıktan) alınıyor.

Ardından ilçenizdeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına gidilip,başvuru yapılıyor.
    Başvuru esnasında sizin ailenizle ilgili sorular soruluyor.
    Evde kaç kişi yaşıyor,aylık gelir-gider vb sorular. Bu soruların ışığında ödeyeceğiniz miktar tesbit ediliyor.

Eğer maddi durumunuz çok çok kötüyse zaten devlet sizden para almıyor.

Misal;
    2000 Tl civarı geliri olan ,yaklaşık 1000-1250 Tl arasında gideri olan 4 kişilik bir ailenin sigortasız ferdi için yaklaşık 35-40 Tl arasında prim ödenemesi söz konusu. Ailedeki fert sayısına göre bu değişebiliyor. Prim belirleme sisteminin içeriğini tam bilmiyorum.

Eğer sigortanız yoksa,lise öğrencisi olup 18'i bitirdiyseniz ya da 25 yaşını bitirip üniversite eğitiminize devam ediyorsanız kesinlikle gelir testini ihmal etmeyin. Yazıldığı gibi ciddi borçlar çıkabilir.
    Ben üniversite mezunu oldum işsizim hiç bişey ödemiyorum kayıt da çıkmıyor. Gelirim yok evim yok giderim çok ne primi ödeyecem
    rs_guven bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben üniversite mezunu oldum işsizim hiç bişey ödemiyorum kayıt da çıkmıyor. Gelirim yok evim yok giderim çok ne primi ödeyecem
    Siz iyisi mi bi ara Sosyal Dayanışma Vakfı'na gidip sorun,ya da Sgk'dan bilgi alın. Ne olur ne olmaz

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    ben de bunlar çıktı...
    iyi birşey mi acaba...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de bunlar çıktı...
    iyi birşey mi acaba...
    http://c1301.hizliresim.com/15/j/j0dty.jpg
    Gelir testi yaptırmalısınız.

Motosikleti
    Gelir testi yaptırmalısınız.
    benim ailem ankarada yasıyor anne baba kardeş...
    ben tek başıma kktc de çalışma iznim ile kalıyorum...
    burda ssk m yatıyor tabi türkiye ile alakalı değil...
    gecen sene bir muhasebeciye sormuştum çalışma iznin oldugu için birşey olmaz demişti...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim ailem ankarada yasıyor anne baba kardeş...
    ben tek başıma kktc de çalışma iznim ile kalıyorum...
    burda ssk m yatıyor tabi türkiye ile alakalı değil...
    gecen sene bir muhasebeciye sormuştum çalışma iznin oldugu için birşey olmaz demişti...
    Ben sigorta olmadığını varsayarak o yorumda bulundum.

Eğer sigortanız yatıyorsa gelir testine gerek yok.

Gelir testini sadece herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların yaptırması gerekiyor.

Ama sizin durumunuz ile ilgili birşey yazıp,yanlış yonlendirmekte istemem.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    işsiz olduğum dönemde bana zorla sigorta yaptırıp ayda 106tl istediler. işsiz insandan para isteyen bir ülkeyiz. şu an toplam borcum 1560tl, ödemeyi düşünmüyorum.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    bana da 3000 tl borç çıkardı bu devlet hemde kanun çıktığında öğrenci belgemle müracaat etmeme rağmen 25 yaşından gün bile almamıştım ..çalışmayan adamdan 3000tl para isteniyorsa devletin durumunu siz düşünün. ekonomi süper dünyada en büyük 10 ekonomi içindeyiz diye uyutuyorlar milleti

Motosikleti
    Ben sigorta olmadığını varsayarak o yorumda bulundum.

Eğer sigortanız yatıyorsa gelir testine gerek yok.

Gelir testini sadece herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların yaptırması gerekiyor.

Ama sizin durumunuz ile ilgili birşey yazıp,yanlış yonlendirmekte istemem.
    sorun değil abicim...
    bu konu zaten 1 senedir kafamı kurcalayıp duruyor...
    burda yatan ssk gunlerımı türkiyeye döndüğümde oraya aktarmak için gene belli bir ücret ödemem lazımmış...
    sırf bu yüzden geri gelmeyi bile düşünüyorum...

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30 ocak 2012' den beri sigortalıyım. 2012 yılı toplamı 334 gün, genede gss 13 den 1565 tl gözüküyor. Bu ne iştir, ne yapmam gerekir?
    Bu durum, kendi şubelerini bile bilgilendirmeyen SGK' nın, Şubat sonuna kadar uzatılmış olarak bildirdiği zorunlu başvuru süresini, aslında 1 Ocak tarihinde yürürlüğe koymasından kaynaklanıyor.

1-) Sigortalı olduğun kurumdan "sigortanın başladığı süreyi ve sigortalı olduğunu belirten" bi belge alman gerekiyor.

2-) Bağlı olduğun ilçedeki SGK ya gidip ben şukadar süredir sigortalıyım diye belgelemen gerekiyor.

Bunun sonucunda 1 Ocak ile 30 Ocak tarihleri arasındaki sigorta bedelini ve bu bedelin yaklaşık 1 yıllık faizini ödemek zorunda olacaksın.

En kısa ve en az maliyetle kurtulabilme yolu bu malesef.

Nüfus çoğunluğu zorunlu soyulmaya evet dediği sürece (devletin kendi yaptıkları hatalarından bile olsa), 30 lirayı 350 lira olarak ödemeye devam.

not: Kurum çalışanlarından yardım isteme, mutlaka eksik ve yanlış yönlendirileceksin, sanırım bu konuda uyarılmışlar! Çevremde yok yere muattap olmaktan tiksinip 1500 lira ödeyen arkadaşlarım var! Amaçları buymuş gibi tavırları var çalışanların
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı-Mavi-Beyaz
    Şu an evdeki arkadaşlarla beraber herkese sorgulama yaptık .
    Herkesin 400 ila 1600 lira borcu çıktı , çıldırdılar .
    Hepimiz öğrenciyiz , ve bu işlem nasıl çözülecek ? Bir bilgisi olan var mı acaba ?
    "Sağlığında nice ehli hünerin,bir tutam tuz bile katmaz iken aşına,öldürüp evvel onu açlıktan, sonra bir türbe dikerler başına."

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Cgty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an evdeki arkadaşlarla beraber herkese sorgulama yaptık .
    Herkesin 400 ila 1600 lira borcu çıktı , çıldırdılar .
    Hepimiz öğrenciyiz , ve bu işlem nasıl çözülecek ? Bir bilgisi olan var mı acaba ?
    Borç çıkarılan tarihlerde öğrenci olduğunuzu gösterir bir belge ile Sgk'ya müracaat edin.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kişi kaydı bulunamadı. diyor sevineyimmi sgk beni adamdan saymamış oley
    Ben sorguladığımda da (ziraat olsun diğer bankalar olsun) kişi kaydı bulunamadı cevabı alıyorum.
    Araştırdım ama bir cevap bulamadım ,borç var mı yok mu? SGK yolu görünür...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben sorguladığımda da (ziraat olsun diğer bankalar olsun) kişi kaydı bulunamadı cevabı alıyorum.
    Araştırdım ama bir cevap bulamadım ,borç var mı yok mu? SGK yolu görünür...
    Herkeste durum aynı mıdır bilmiyorum fakat GSS için gelir testi yaptırıp,bunun sonucunu Sgk'ya götürdüğünüz takdirde Ziraat Bankası'nın sitesinde borç çıkıyor.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana da borç çıkmıştı açıköğretimden öğrenci belgesi alıp götürdüm sildiler. Geçen gün yine bir zarf gelmiş, GSS tesciliniz bulunmamaktadır bla bla bla gelin gelir testi yaptırın. Mallar anlamıyorlar öğrenciyim işte, nasıl sistemleri varsa...
    www.motorumla.net

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)