Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

telsiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Arda1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bumoto Hummer 500 Long, (motosiklet yakında)
    Merhaba arkadaslar ben atv den evdekilerle iletisim kurmak icin bi telsiz ariyorum ne olur ne olmaz diye telefon kullanmak da baya zor oluyo eldivenlerle bide cebimden dusmesin diye bagaja koyuyorum iyice sıkıntı yaratiyo yani bilen varsa 10 km menzilli falan bi telsiz ariyorum olmadi yurt disinda getirticem bilen yada kullanan varsa yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler
    ALL TERRAİN VEHİCLE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    suatt22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.hepsiburada.com/liste/aselsan-cobra-mt-975-el-telsizi-2-adet-cihaz-2-adet-pil-seti-1-adet-ikili-masa-ustu-sarj-cihazi/productDetails.aspx?productId=telpmrasemt975&categ oryId=16027

15 km menzilliside var araştır

Motosikleti
    Tesekkurler bakıcam

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Amatör telsiz kullanmak lisansa tabidir.Yani gidip kafaınıza göre satın alamıyorsunuz. Lisansınızı göstermeden satıcı size yüksek wattlı telsiz satmıyor. ( Gerçi sahibinden sitesinde 2 el alırsanız kimse lisans sormuyor o ayrı ) ama kullanımda yakalanma riski var.

Önünüzde iki seçenek var.

lisans gerektirmeyen Pmr telsizlerden bakacaksınız Ancak PMR telsizlerin tamamı yasal olarak 0.5 wattır. Hepsi 10-15 km mesafelerde çekeceğini iddia eder ama iş uygulamaya gelince araya çoğrafi engeller , yüksek gerilim hatları girer ve mesafe düşer.3 km den bile zor iletişim kurarsınız.

http://el.telsizfiyatlari.com/uzun-mesafeli-telsizler/

Bu linkeki pmr modelinde de 25 km mesafesi olduuğunu iddia ediliyor.

Bazı çin malı PMR telsizler kağıt üzerinde yurda 0.5 watt diye sokuluyor ama 1 watt veya 2 watt gibi çıkış güçleri oluyor. Bunları araştırın.

Ayrıca piyasada papağan röle tabir edilen elektronik plaketle PMR telsizlerin mesafelerini arttırmakta mümkün.

Veya eski Cb halk telsizlerinde lisans gerekmiyor. Gerçi bunlarda tarih oldu. Bulabileceğiniz en yeni model 2000 model civarı olmalı diye tahmin ediyorum ama 30-40 km ye kadar çok rahat konuşabilirsiniz. ( en azından eskiden böyleydi )

Motosikleti
    Bu lisans olayını biliyorum da ebay de 50 60 dolara uniden gmr3040 var çok hoşuma gitti ama lisans gerektiriyor mu onu bilmiyorum
    ALL TERRAİN VEHİCLE

Amerikan tarzı bazı telsizlerin frekansları Türkiyede denetlenemediği için kullanımı yasaktır. ( 2yıl hapis cezası var diye hatırlıyorum. Ruhsatsız silah yakalatsanız başınız daha az ağrır)

Cb halk telsizlerinin üretimi durdu diye biliyordum . Meğer sıfırlarıda varmış. Hemde burnumun dibindeki firmada. Bunlara lisans gerekmiyor ( henüz )

http://www.mobilcom.com.tr/asp/group/3866/CB-Telsizler

halk telsizi yasaldır bildiğim kadarıyla lisans da gerekmez ama anlamadığım diğer telsizler neden yasaktır

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı suatt22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    halk telsizi yasaldır bildiğim kadarıyla lisans da gerekmez ama anlamadığım diğer telsizler neden yasaktır
    ulusal güvenlik adına bilgiler dinlenebilir ve muhabere yapılabilir o yüzden yasaktır 5 yıla kadar hapis cezası var amatörler konvansiyonel kullanamazlar(dual ve triple band)

Amatör lisans sınavını yeni kazandım. Çağrı kodumun gelmesini bekliyorum.. Yeni nesil telsizler için çokta kesi bilgim yok.

Ancak yeni nesil telsizlerin çalışma mantığı Cb lere göre oldukça değişik.

Programlayarak veya elle frenkans girerek jandarma konuşmaları hariç havadaki tüm frekansları dinleyebilirsiniz ( Polis telsizleri dahil ).
    Ayrıca bu tür telsizlerde uzak mesafelerle konuşabilmek için aletin çıkış gücünün fazla olmasına gerek yok. Rölelerle mesafeler arttırılırken , internet tabanlı telsizlerle atmosfer olaylarından etkilenmeden aynı internet gibi mesafe tanımadan istediğiniz yerle görüşebilirsiniz ... ( amatör lisansla bu tür aletleri alabilirmisiniz ??? Şu an bilmiyorum. Ancak paranızda olsa kafanıza göre her telsizi alamıyorsunuz )

Bilgi teknolojileri kurumu her frekansı denetlediği için telsiz hatları üzerinden , müzik yayını ve ticari faaliyette tespit ettiği an lisansınızıda iptal ediyor. Ayrıca Türk insanın normali sayılabilecek olan, her hangi bir mevzuudan dolayıda küfürleşmede yasak..

Yeni nesil telsizlerle data göndermekte mümkün. Ancak şifrelenmiş olmayacak.

Diyelimki apartmana gıcıksınız.Önce kendinizi afet korrdinasyon merkezine kayıt ettirir sonrada kocaman bir telsiz anteni dikebilirsiiz. Bu durumda değil yönetici , mahkeme kararını , cumhurbaşkanıından yazılı emir gelse o anten sökülmez. Sökülemez.Afet durumunda iletişim sağlayacaksınız. Her daim o anten hazır olmalı.

Peki gıcıklık nerde diyeceksiniz. Anteninizi , tv antenlerine ne kadar yaklaştırırsanız tv görüntüleri her konuşmanızda o kadar bozulur. Apartmanın tamamını çıldırtmak elinizde.

amatör lisansı aldıktan sonra daha ilerleme oluyormu yoksa hep amatör lisalamaı kalnıo ayrıca telsizle konuşma yaptığınızda sizin yerinizi tespit edebilirlermi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)