Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Viessman Yogusmali Kombi Isi Ayari

Motovento
    REKLAM ALANI
    skyytr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Arkadaslar ,
    Evime Viessman Yogusmali Kombi baglattim ancak sanirim isi ayarlarinda bir yanlislik yapiyorum . Vitodens 100 w modelini kullanan forum uyeleri var ise bu souk gunlerde hangi ayarda tutmami tavsiye ederler 1 den 6 kadar secenek var ama her servis baska bir sey soyluyor kafam iyice karisti .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Üzerinde derece ayarı olması lazım....
    istediğin sıcaklığa ayarlayabilmen için...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    1 den 6 ya kadar rakamlar mevcut 4 numaranin uzerindede bir yuvarlak mevcut . Benim merak ettigim bu cihazlarin yogusma ozelligi en verimli hangi derecede calisiyor ?

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Ben de vaillantın yoğuşmalısını kullanıyorum...
    Ama yoğuşsa ne yoğuşmasa ne... Tüketici kandırmaktan öte bişey değil
    Isıtsın yeter...

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Gercekten bosu bosuna mi yogusmaliya o kadar para verdik simdi

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı skyytr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gercekten bosu bosuna mi yogusmaliya o kadar para verdik simdi
    Kimi diyo 15 metre radyatör paneli olacak diyo , kimi 55 derece diyo..
    Diyo da diyo....
    Çok soğukta 52 yapıyom, bu gün 44 e düştüm...

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimi diyo 15 metre radyatör paneli olacak diyo , kimi 55 derece diyo..
    Diyo da diyo....
    Çok soğukta 52 yapıyom, bu gün 44 e düştüm...
    Alıntıladığım yerde anlatmışlar aslında..

Son jenerasyon ürünler olarak yoğuşmalı kombiler karşımıza çıkmaktadır. Atık gazın içindeki su buharı yoğuşturularak % 109’8 lere ulaşan verim ile klasik kombilere göre yakıttan % 35 tasarruf sağlanabilmektedir.Cihaz arızası kullanıcı tarafından tespit edilebilecek kadar kolay ve gelişmiş arıza teşhis sistemleri yeni nesil kombilerde geliştirilmiş bir başka özelliktir.Küresel ısınmaya sebep olan CO,Nox gibi emisyon gazlarında %80-90 arasında bir azalma söz konusudurki sadece bu katkısından dolayı bile yoğuşmalı kombileri tercih eden çevreci biliçli tüketiciler bulunmaktadır
    Öncelikle yoğuşmalı kombilerle yoğuşmasız kombiler arasında bilinmesi gerekecek en önemli konu şudur ki yoğuşmalı kombiniz %0 yoğuşma yapsa dahi size %1 ile %10 arasında bir tasarruf sağlayacaktır.

Bunun dışında kombiye adını veren özelliği olan yoğuşma olayı bacadan atık gazla birlikte çıkan buharı sıcak su olarak içeriye (yoğuşma tankına) alarak radyatörlerde soğuyup geri dönüş yapan suyla buluşturur ve yoğuşmadan dönen soyun sıcaklığı dönüş suyyundan daha yüksek ısıda olduğu sürece dönüş yapan suyu bir nebze ısıtmasıyla gerçekleşen bir olaydır.

Türkiyede bu konu muallakta olan her bayi ve servisin farklı bir yorum yapabileceği boyutlardadır.

Çoğu firma tekliflerini düşürebilmek müşteriye daha cazip fiyatlar verebilmek adına müşterilerini yanıltarak hermatik cihazlara yönlendirmektedirler ki u sadece satış politikalarıdır.

A.firması işi biliyordur evi ölçer biçer gerekli hesaplamaları yapıp yoğuşmalı cihazı önerir ve fiyatını ona göre verir örneğin 100 m2 eve 4000 tl
    B.firması işin çakalıdır evi ölçer biçer hesaplamalarını yapar ve son olarak aklında şu ibare vardır. kar marjımı düşürmeden teklifi uygun vermeliyim. yada elimdeki malı satmalıyım zihniyetiyle 3500 tl teklif verir ve teklifi verirken diğer malıda kötülemeyi unutmaz.

Örneğin size söylenenleri baz alalım kafanızda oluşan ibare madem yoğuşmalı cihaz bu evde sarfiyatımı artırır neden 500 tl fazla verip bunu alayım ve sonradan fazla fatura ödeyeyim!

Ve netice 650 800 gibi fiyatlarla satılan sektörde müteahit kombisi dediğimiz kombileri taktırıp yarappi şükür der işin garibi bu cihazın verimliliğini dairede ölçme imkanınızda kesinlikle yok denecek kadar düşüktür.

Kombinizi alırken dikkat edeceğiniz unsurlar öncelikle kalite fiyat ve performanstır.

Örnek:
    hermatik kombi xxxxxx özelliklere sahip xxxxxxx marka fiyat 1000 tl
    yoğuşmalı kombi aynı özelliklere sahip aynı marka sadece yoğuşmalı. 1500 tl

Yukarıda belirtilen iki kombi arasında sadece yoğuşma ve fiyat farkı mevcuttur bu durumda dikkat edeceğiniz konu yoğuşmalı cihaza vereceğiniz extra ücreti ne kadar zamanda amotri edersiniz. (Aynı dizel araç alırken yaptığımız hesabı yapacağız)

ALdığınız cihazın arıza konusuna gelince yukarıda verdiğim dizel örneği bundada geçerlidir örneğin hermatikte olmayan turbo fan ve benzer değişiklikler mevcuttur arıza durumunda hermatiğe oranla yenileri daha pahalıya gelecektir.

Geçtiğimiz sene Kanada'da sütüdyo dairelere bile düşük kapasiteli yoğuşmalı kombiler uyguladık. Çünkü oralarda hermatik kombiler yürürlükten kaldırılmıştı.

Uzun lafın kısası istek 50m2 ister 500 m2 alanınız olsun ister mısır da ister kutuplarda yaşayın yoğuşmalı cihaz tasarruf yapmaz/yapamaz kelimesine kesinlikle inanmayın. Ama %1 ama %20 bulunduğu bölge ve şartlara bağlı olarak mutlaka tasarruf yapacaktır ki buna göre dizayn edilmiş ve donatılmıştır.

Bunun aksini iddaa eden herkezle istedikleri resmi kurum eşliğinde her türlü testlerini yaparım.

Geçtiğimiz ay bir kaza geçirdim ve bu geçen 1 aylık süreçte dünyaca ünlü bir kazan imalathanesinde makine mühendisi arkadaşlarla onlarca ölçüm yaptık ve bu ölçümlerde edindiğim tecrübeleri paylaştım.

Bu konuda yanlış yönlendirme var... Yoğuşmalı kombide hermetik kombidir Daha gelişmiş şeklidir....Sadece büyük çok büyük konutlara yoğuşmalı kombi takılmaz...Yoğuşmalı kombi düşük kazan sıcaklığında çalıştığında çok tasarruflu olduğu için radyatör boyu biraz uzun tutulur....Ben 134 m2 net evde 890 cm toplam boyda 60 lık pkkp pane radtatörl lle çok kaliteli ve güzel ısınıyorum...Aynı blokta 14 daire arasında en az gaz yakanlardan biri benim ve evim kışın devamlı 22 - 23 C de duruyor...24 saat kesmeden gece 18 c gündüz 22 C yakıyorum...Size şunu yazıyorum 90 m2 eve 8 mt toplam boyda 60 lık panel radyatör koyup 20.000 lik yoğuşmalı kombi ile çok rahat kullanabilirsiniz...YOĞUŞMALI BÜYÜK EVE KOYULUR...KÜÇÜK EVE OLMAZ DİYE BİR KURAL YOK....Sadece . 38 C - .40 C - 45 C - 48 C gibi düşük kazan sıcaklığında evi rahat ısıtabilmek için .panel boyunu biraz uzun tutacaksınız....Ev, karar ve para sizin.. HAVA ÇOK SOĞUK KISIK DERECEDE ISINAMIYORUM DERSENİZ NORMAL KOMBİ GİBİ 60 - 65 C - 70 C DE YAKIP ISINIRSINIZ...YÜKSEK KAZAN SICAKLIĞINDA YOĞUŞMA VERİMİNDEN FAYDALANAMAZSINIZ.. NORMAL .HERMETİK KOMBİ NE YAKIYORSA ONU YAKARSINIZ...NE ZAMAN ?.( --..8 --10 --15 --20 C gibi ).ÇOK SOĞUK HAVALARDA.....Saygılarımla..
    http://forum.donanimhaber.com/m_49728738/tm.htm
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_760/tt.htm
    http://forum.donanimhaber.com/m_41277780/tm.htm

biraz kurcalayarak yukarıdan istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Yoğuşmalı cihazlardaki %109 verim aldatmacası şudur,
    normal cihazlardan yaklaşık%91 verim elde edilebilmektedir,
    yoğuşmalılar da ise yaklaşık olarak %98 verim elde edilmektedir,

normal cihazların %91 verimi %100 olarak kabul edilir ve böylece yoğuşmalılar %109 verim elde etmiş sayılır sadece satış argümanıdır.

yoğuşmalı bir cihazın, yoğuşma yapabilmesi için düşük sıcaklıklarda çalışması gerekir,yüksek ayarda hermetik cihazdan farkı kalmaz,
    peki düşük ayarda nasıl ısınacaksınız?
    ya eviniz yerden ısıtma olacak , yada evin ihtiyacının üstünde bir radyatör montajı yaptıracaksınız,

kombiler üzerindeki ayar düğmelerinden evi değil evde dolaşan suyu ısıttığınızdan, aynı özellik ve kapasitedeki cihazlar ev durumuna göre farklılık gösterir , nerede ısınıyorsanız o ayarda tutmalısınız.

bıla bıla bıla

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yani diyonuz ki evdeki peteklerin alayını aç...
    Ulan bizde tasarruflu olsun diye 2 odayı kapattıydık

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Radyatör kapatmak ekonomik gibi görünse de cihazın daha çok devrede kalmasına sebep olur , yakıt artar...

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Isınmanın en iyi yolu ısıyı kaybetmemektir. Helede ısıyı bulmak bukadar pahalıyken.

Duvarlarınızı tavan ve tabanları ve camlarınızı ısıyalıtımına uygun yaptırdıgınızda şuanki tuketımınızın dörttebiri yeterli ve konforlu olacaktır.

Minumum 2cm lik izolasyon malzemesi ve üzerine alçı ve boya. Maliyeti düşük ve uygulaması kolay.

I. Bina Isı Yalıtımı:

Duvar (dolgu duvar, kolon kiriş), döşeme, çatı uygulamaları:

Camyünü [TS 901 / TS 901-1 EN 13162]
    Taşyünü, [TS 901/ TS 901-1 EN 13162]
    Genleştirilmiş Polistiren (EPS) [TS 7316 EN 13163]
    Ekstrüde Polistiren (XPS) [TS 11989 EN 13164]
    Poliüretan (PUR) [TS EN 13165]
    Fenol Köpüğü [TS EN 13166]
    Cam Köpüğü [TS EN 13167]
    Ahsap Yünü Levhalar [TS EN 13168]
    Genleştirilmiş Perlit (EPB) [TS EN 13169]
    Genleştirilmiş Mantar(ICB) [TS EN 13170]
    Ahşap Lifli Levhalar [TS EN 13171]

II. Yalıtım Camı ısı yalıtım mazlemeleri üniteleri:

Standart Yalıtım Camı Üniteleri [TS 3539; EN 1279]
    Özel Isı Kontrol Kaplamalı Yalıtım Camı Üniteleri [TS 3539; EN 1279; TS EN 1096]
    Özel Isı ve Günes Kontrol Kaplamalı Yalıtım Camı Üniteleri [TS 3539; EN 1279; TS EN 1096]
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir tüp 75 tl ben eskiden iki ayda bir iki tüp kullanıyordum (şofpen ve aygaz a) yani 12 adet buda 900 tl evim 75 m2 ve 1.5 ton sibirya kömürü ve 500 kg tahta parçası doğalgaz ve kombi bu önceki giderlerle aynı paraya geliyor tayyip bunu hesaplayıp ona göre zam yapıyor tasarruf falan uğraşıp hesaplamaya gerek yok + 1500 tl ve üzeri masraf yapıcan 150 tl faturada 6 ayda bir kış boyunca 90 tl gibi tasarruf olucak bu parayı en iyi ihtimalle 10-15 yılda geri alıcam hiç gereği yok

tasarruf olsun diye florasan ışık veren ampülden alıyorum 1 yıl gitmiyor bozuluyor çok tasarruf yaparsam 55 tl yapmassam 60 tl elektrik faturası ödüyorum ayda 5 tl kar edicem diye ampül parası ödeyip lamba peşinde koşuyordum 5-6 aydır bütün lambaları açık bırakıyorum 62 tl fatura geldi çalış çalış bir karış iki karış olmuyor amaaaan dünya malı dünyada kalıyor alıpta götüren yok

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    Alıntı skyytr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ,
    Evime Viessman Yogusmali Kombi baglattim ancak sanirim isi ayarlarinda bir yanlislik yapiyorum . Vitodens 100 w modelini kullanan forum uyeleri var ise bu souk gunlerde hangi ayarda tutmami tavsiye ederler 1 den 6 kadar secenek var ama her servis baska bir sey soyluyor kafam iyice karisti .
    aynı kombiyi kullanıyorum. 3 de çalıştırıyorum dubleks i gayet iyi ısıtıyor. gündüz evde olmayacaksam 2 ye alıyorum akşam 3 e. hava çok soğuksa gündüz de 3 de çalıştırıyorum. 4 e gerek kalmıyor.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    benim evde soba var odunu verince bi mıyıştırıyor sorma gitsin
    ama yoğuşma vs olmuyor
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim evde soba var odunu verince bi mıyıştırıyor sorma gitsin
    ama yoğuşma vs olmuyor
    soba zahmetli bir o kadar da keyiflidir. kızarmış ekmek, kestane, külde ve közde patates ayrı bir keyiftir. asıl yoğuşma bunlarla insanda olur yahu

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    dogalgaz kombi servisi olarak yazıyorum yoguşmalılarda en iyi verim 40-50 derece alınır daha ust sıcsklıklarda normal kombi gibi olur .
    tasarruf için oda termostadı olması çok önemli çalışanlar zamana göre kontrollu oda termostadı takmaları eve gelmeden 30 dakika önce çalıştırmaları baya bir tasarruf saglıyacaktır zamanı belli olmıyanlara telefonla kumanda var onu takıyoruz eve giderken telefon kumandası ile kombiyi çalıştırabiliyorlar

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Beklediğimden çok fazla cevap aldım Viessman istanbul merkezi aradığımda bana cihazın 3 veya 4 ayarında tutmam gerektiğini yoksa yoğuşma yapmıyacağını tenik servisteki arkadaş söyledi fakat montaj eden arkadaşlarda izmirdeki cihazi 1 ve 2 ısıtma ayarında tutarsam yoğuşma yapacağını söyledi
    Kime inanıcağımı şaşırdım !
    3 ve 4 ayarı benim evim için ideal ve bu ayarda evden çıktığımda 1 e getiriyorum aylık ortalama 250 / 280 m3 doğal gaz yakıcak gibi gözüküyor kış aylarında .
    Gv650 acaba bu Viessman kombilerleöuyumu cep telefonu kontrollu thermostad mevcutmudur?

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Yoğuşma her sıcaklıkta olur. Sen tüketimini arttırdıkca yoğuşma miktarıda artar oran değişmez. Sen kombini ihtiyacın olan sıcaklıkta kullanmalısın. Aşağıdaki şema oldukca açıklayıcı.

Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)