Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlasik Lazer Göz Ameliyatı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Artık gözlüğümden sıkıldım ve lazer ameliyatı olmak istiyorum.Gerekli kontroller yapıldı ve i-lasik lazer için uygun olduğuma karar verildi.Bilirsiniz şu lazer ameliyatta gelen son teknoloji imiş..

Biraz araştırdığımda gece görüşlerinde sorunlar olduğunu gördüm.Bazıları gece araba kullanırken zorlandığını fakat alıştığını söyledi.Acaba i-lasik ile ameliyat olmuş birileri var mı aranızda? ya da gözünü lazer ile çizdiren varsa memnunlar mı?

Sonuçta ciddi bir konu lazer, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hepinizin tekeri düz bassın.
    ANGARAJ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    doktor ilk gözlük yazdığında ben de lazer seçeneğini sormuştum. o da, "her işlemde olduğu gibi lazer işleminde de ufak da olsa risk vardır. senin numaran (0.25-0.50 civarı) bu riski almaya değmez" demişti. üzerinden nerdeyse 15-20 yıl geçti. teknoloji bu kadar ilerlemesine ve lazer teknolojisi de gelişmesine rağmen hala o riske girmiyorum. "dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım" diye...

bu biraz da kişisel tercih meselesi. bugün için halen risk almıyorum ama ileride belki ben de yaptırırım...

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doktor ilk gözlük yazdığında ben de lazer seçeneğini sormuştum. o da, "her işlemde olduğu gibi lazer işleminde de ufak da olsa risk vardır. senin numaran (0.25-0.50 civarı) bu riski almaya değmez" demişti. üzerinden nerdeyse 15-20 yıl geçti. teknoloji bu kadar ilerlemesine ve lazer teknolojisi de gelişmesine rağmen hala o riske girmiyorum. "dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım" diye...

bu biraz da kişisel tercih meselesi. bugün için halen risk almıyorum ama ileride belki ben de yaptırırım...
    Göz numaralarım 1'in altında yahut 2'in altında olsa bende riske girmek istemem fakat numaralım 3'de durdu.Kasktan dolayı gözlüğü takıp çıkarırken sık sık deforme oluyor erkenden, takıp çıkarmasıyla uğraşması da cabası..
    ANGARAJ

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla benimde sağ 3,5 sol 4 üstüne her 2 gözde 1,25 astigmat var lens veya gözlük olmadan resmen kör gibiyim

Motosikleti nasıl kullanıyorsun dersen lenslerim sağolsun ne gözlükle kask takma derdim kaldı ne de kaza yapınca gözlük kırılacak korkum tek sorun düşük hızda bile vizör açıksa gözlerin çok çabuk kuruyor onada alıştım

Göz numaralarınız ve yaşınız kaç bilmiyorum ama numaralarınız yüksek değilse veya çok gençseniz bence amilyat işini ertelemenizde fayda var. Ayrıca bu lazer amilyatından sonra katarak olduğunuzda ayrıca katarak amilyatı olabiliyormusunuz mutlaka sorun. çünki bazı lazer amilyatlarından sonra katarak amilyatı olamıyorsunuz

Ben egzaymırlı lazerin daha iyi ve sağlıklı olduğunu ve pilotluk için doktor kontrolünde dahi anlaşılmadığını öğrendim bahsettiğin lazer hakkında bir fikrim yok
    arca94 bunu beğendi.

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    Benim gözler de bozuk 4 yıldır dışarıda lens evde gözlük kullanıyorum.4 kutuyu 135 liraya alıyorum 2 yıl gidiyor.Çok da masraflı bir şey değil yani, sabah 1 dk'mı bile almıyor takmak gün içinde gözümde olduğunu hiç hissetmiyorum gözüm bozuk değilmiş gibi. Göz bu başka bir şeye benzemez, bu ülkenin doktorlarına zaten hiç güvenmiyorum.O yüzden böyle devam kendimi kestirmeye pek niyetim yok...

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Birçok göz doktoru arkadaşım var hepsi de gözlüklü
    Lens & lazer mi sağlıklı gözlük mü ?
    Sen kararını ver

fatih545 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '16Pulsar200-16'MT07
    Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birçok göz doktoru arkadaşım var hepsi de gözlüklü
    Lens & lazer mi sağlıklı gözlük mü ?
    Sen kararını ver
    Hocam bence gözlük akademik kariyerde önemli
    *İyi gelişmiş refleksler şanstan daha hızlıdır.

*Ön sezilerini dikkate almayı öğren.Bir gün hayatını kurtarabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    lazer ameliyatı olan bir çok arkadaşım var,
    10 yıl kadar önce bir kaç bin dolar para verdiler ve hepsi birer birer gözlüğe döndüler.
    Bu ameliyatların öncüsü olan Dr.Fyodorof un asistanı bile 30 yıldan fazla bir zamandır gözlüklü.
    ben 27 yıldır gözlük kullanıyorum ,miyop ve astigmat var,gözlükten nefret ediyorum,motor kullanırken ayrı dert,çalışırken ayrı dert,kışın kullanması ayrı dert
    ama katlanmak icin ciddi sebeblerim var,
    ileriki yaşlarda katarakt gibi sorunlar ortaya çıktığında önceden yapılmış operasyonlar sorun olabiliyor.
    bu tip göz ameliyatları artık ticari hale geldiler,neredeyse herkese yapılıyor ve açıkcası bu zihniyetin ciddiyetinden şüphe duyuyorum.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Alıntı fatih545 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bence gözlük akademik kariyerde önemli
    Haklısın galiba
    Ben de okula başladığımda gözlüksüzdüm, şuan herzaman olmasa da malesef kullanıyorum.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Acuvue Oasys astigmatlı lens kullanıyorum, gözümden çıkarmadan gece gündüz 5-6 gün rahat duruyor. Şaşırtıcı derecede rahat bir lens, lensi hiç hissetmiyorum desem çok doğru olur. Göz kuruluğu da yapmıyor, bütün gün bilgisayar başında otursam bile. Gözlük takmak nasıl birşeydir unuttum, gözlüğün burnumda yaptığı iz de kayboldu, lens takmayan birinin gözümde lens olduğunu anlaması da imkansız. Lazer ameliyatı göze kalıcı fiziksel müdaheledir, ameliyatlar sonucu komplikasyonlar kişiden kişiye değişir risk vardır. Gençken lens kullanıp sonra gözlüğe dönmek çok daha sağlıklı bence.

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla benimde sağ 3,5 sol 4 üstüne her 2 gözde 1,25 astigmat var lens veya gözlük olmadan resmen kör gibiyim

Motosikleti nasıl kullanıyorsun dersen lenslerim sağolsun ne gözlükle kask takma derdim kaldı ne de kaza yapınca gözlük kırılacak korkum tek sorun düşük hızda bile vizör açıksa gözlerin çok çabuk kuruyor onada alıştım

Göz numaralarınız ve yaşınız kaç bilmiyorum ama numaralarınız yüksek değilse veya çok gençseniz bence amilyat işini ertelemenizde fayda var. Ayrıca bu lazer amilyatından sonra katarak olduğunuzda ayrıca katarak amilyatı olabiliyormusunuz mutlaka sorun. çünki bazı lazer amilyatlarından sonra katarak amilyatı olamıyorsunuz

Ben egzaymırlı lazerin daha iyi ve sağlıklı olduğunu ve pilotluk için doktor kontrolünde dahi anlaşılmadığını öğrendim bahsettiğin lazer hakkında bir fikrim yok
    Hocam pilotlukta zaten göz bozukluğu(belirli bir dereceye kadar) sorun olmuyor

sağ sol 2.5 miyop olaraktan lazeri bende çok düşündüm ve en son bir göz doktoruna sordum kendiside saat camını göstererek şimdi bunu çizsek eskisi kadar sağlam olur mu dedi konuyu kapattı, kendiside gözlüklüydü zaten

Sonuç olarak bir takım riskleri olan bir operasyon, genç yaşta lazer ameliyatı olmak bana çok mantıklı gelmiyor maalesef. İnternetten araştırdığıma göre gece görüşünde bozulma, göz kuruluğu gibi yan etkilerin dışında çok nadirde olsa uzun vadede korneanın şeklinin bozulması vs. gibi tedavisi olmayan gözlükle dahi düzeltilemeyen tek çaresi kornea nakli vs. olan sonuçlarda doğurabiliyormuş haberin olsun.

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Yaşım 21 ve göz numaram 3.00'da durdu.Lens kullanmayı da denedim fakat bir türlü beceremedim.Takmayı başarsam bile çok rahatsızlık verdi bana.

İleride sivil havacılık pilotaj kursuna katılmayı düşünüyorum ve şu an lazer sorun teşkil ediyor mu diye araştırıyorum ama önceliğim şu gözlüklerden kurtulmak.Eskiden çok dert etmiyordum ama paket işinde çalışmaya başladım ve günde 40 defa tak çıkart çok sorun oluyor.

Kendimce araştırıyorum fakat her gün vakit geçirdiğim MT'de ki arkadaşlarımada danışmak istedim.İlginiz için teşekkürler.
    ANGARAJ

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lazer ameliyatı olan bir çok arkadaşım var,
    10 yıl kadar önce bir kaç bin dolar para verdiler ve hepsi birer birer gözlüğe döndüler.
    Bu ameliyatların öncüsü olan Dr.Fyodorof un asistanı bile 30 yıldan fazla bir zamandır gözlüklü.
    ben 27 yıldır gözlük kullanıyorum ,miyop ve astigmat var,gözlükten nefret ediyorum,motor kullanırken ayrı dert,çalışırken ayrı dert,kışın kullanması ayrı dert
    ama katlanmak icin ciddi sebeblerim var,
    ileriki yaşlarda katarakt gibi sorunlar ortaya çıktığında önceden yapılmış operasyonlar sorun olabiliyor.
    bu tip göz ameliyatları artık ticari hale geldiler,neredeyse herkese yapılıyor ve açıkcası bu zihniyetin ciddiyetinden şüphe duyuyorum.
    ciddi olarak bi ara bende düşünmüştüm ama yazıların hiç açı değil hani...olmasada olur...
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bazıları çok şikayet ederken bazıları da son derece memnun.Lazer biraz şans işi gibi geliyor ve bu durum beni korkutuyor açıkcası.

en son bir göz doktoruna sordum kendiside saat camını göstererek şimdi bunu çizsek eskisi kadar sağlam olur mu dedi konuyu kapattı, kendiside gözlüklüydü zaten
    Aslında çizdirmek şeklinde tabir etmek biraz yanlış.Basitçe anlatmak gerekirse; gözün üstünde ki ince bir tabakayı kaldırıyorlar ve sonra lazer ile kornea ya şekil veriyorlar.Eskiden bıçak yardımıyla ince tabaka kaldırılırken şimdi bütün işi bilgisayar yapıyor.Doktor sadece bilgileri giriyor.Saat camı çizilmiyor eritilerek yeniden şekil veriliyor diyelim
    ANGARAJ

Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşım 21 ve göz numaram 3.00'da durdu.Lens kullanmayı da denedim fakat bir türlü beceremedim.Takmayı başarsam bile çok rahatsızlık verdi bana.

İleride sivil havacılık pilotaj kursuna katılmayı düşünüyorum ve şu an lazer sorun teşkil ediyor mu diye araştırıyorum ama önceliğim şu gözlüklerden kurtulmak.Eskiden çok dert etmiyordum ama paket işinde çalışmaya başladım ve günde 40 defa tak çıkart çok sorun oluyor.

Kendimce araştırıyorum fakat her gün vakit geçirdiğim MT'de ki arkadaşlarımada danışmak istedim.İlginiz için teşekkürler.
    Lens konusunda bir şey diyemem ama dediğim gibi iki kere düşün derim. Yaşın çok geç ve ufakta olsa ileride çok büyük komplikasyonlar yaşama ihtimali var. Pilotluk konusunda ise bende araştırıyorum ve göz derecenin sorun olacağını sanmıyorum. Bunu en iyi pilotaj sağlık raporu veren hastahanelerden öğrenebilirsin ama benim araştırmalarım -6 dereceye kadar sorun olmadığı yönünde.

reklam olur mu bilmiyorum ama eğer pilotaj istiyorsan ucuyorum.com sitesine mutlaka göz gezdirmeni tavsiye ederim. Özellikle özel pilotaj kurslarına helede kredi ile başvuracaksan mutlaka ama mutlaka dediğim siteye gir derim.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı whitetrash adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam pilotlukta zaten göz bozukluğu(belirli bir dereceye kadar) sorun olmuyor

sağ sol 2.5 miyop olaraktan lazeri bende çok düşündüm ve en son bir göz doktoruna sordum kendiside saat camını göstererek şimdi bunu çizsek eskisi kadar sağlam olur mu dedi konuyu kapattı, kendiside gözlüklüydü zaten

Sonuç olarak bir takım riskleri olan bir operasyon, genç yaşta lazer ameliyatı olmak bana çok mantıklı gelmiyor maalesef. İnternetten araştırdığıma göre gece görüşünde bozulma, göz kuruluğu gibi yan etkilerin dışında çok nadirde olsa uzun vadede korneanın şeklinin bozulması vs. gibi tedavisi olmayan gözlükle dahi düzeltilemeyen tek çaresi kornea nakli vs. olan sonuçlarda doğurabiliyormuş haberin olsun.
    Riskleri evet cidden çok fazla ancak benim 3 yıllık lens gözlük masrafımı bir seferde vermiş gibi olmak da kafamı kurcalamıyor değil hani

Şimdilik lensle mutluyum ama göz numaralarım daha da ilerlerse lazer olmam kaçınılmaz olacak gibi. Astigmatlı miyop cidden çekilir dert değil...

Pilot konusunda da bi türlü kesin birşey öğrenemedim biri diyor yok 0 olacak biri diyor yok okadar da incelemiyorlar? Kafam epey karışık siz nasıl biliyorsunuz bu göz numarası konusunu? Kaç numaraya kadar kabul ediyorlar?

Valla bu gözlerle pilot olursam eğer bu işi körler de pek ala yapar gibime geliyor ama hadi hayırlısı

Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazıları çok şikayet ederken bazıları da son derece memnun.Lazer biraz şans işi gibi geliyor ve bu durum beni korkutuyor açıkcası.

Aslında çizdirmek şeklinde tabir etmek biraz yanlış.Basitçe anlatmak gerekirse; gözün üstünde ki ince bir tabakayı kaldırıyorlar ve sonra lazer ile kornea ya şekil veriyorlar.Eskiden bıçak yardımıyla ince tabaka kaldırılırken şimdi bütün işi bilgisayar yapıyor.Doktor sadece bilgileri giriyor.Saat camı çizilmiyor eritilerek yeniden şekil veriliyor diyelim
    Hocam dediğin yöntemi biliyorum baya araştırmıştım. Klasik lasikten tek farkı flep denen kapakçığında lazer ile kesilmesi yani teknik aynı ekipman farklı. Şimdi hangi siteleri okuduğumu hatırlamıyorum ama yabancı bir takım sitelerde lasik ameliyatlarının aleyhinde ciddi bilgiler vardı. Mesela kesilen o flepin(namı diğer çizik) asla eski haline dönmediği yıllar sonra bile kesik kısmın dayanıklılığının kesik olmayan yüzeye göre %2 civarında olduğu yazıyordu. Yine oldukça düşük sıklıkla rastlanılsada uzun vadede o kesik olan yerlerden korneanın dışa doğru bükülmesi vs. gibi sonuçları olduğu ve bunların kornea nakli olmadan tedavi edilemediği falan yazıyordu. Örnek resimler falanda vardı hatta. Google'dan ingilizce olarak aratırsan bulursun mutlaka.

Son olarak uyku lensi diye bir olay var onuda araştır derim. Bayağı pahalı bu lensler ve kişiye özel üretiliyor diye biliyorum. Akşam takıp sabah çıkarıyorsunuz ve gün boyu net görüyorsunuz diye okumuştum ama pek araştırmadım doğrusu.

---------- Post added at 18:31 ---------- Previous post was at 18:24 ----------

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Riskleri evet cidden çok fazla ancak benim 3 yıllık lens gözlük masrafımı bir seferde vermiş gibi olmak da kafamı kurcalamıyor değil hani

Şimdilik lensle mutluyum ama göz numaralarım daha da ilerlerse lazer olmam kaçınılmaz olacak gibi. Astigmatlı miyop cidden çekilir dert değil...

Pilot konusunda da bi türlü kesin birşey öğrenemedim biri diyor yok 0 olacak biri diyor yok okadar da incelemiyorlar? Kafam epey karışık siz nasıl biliyorsunuz bu göz numarası konusunu? Kaç numaraya kadar kabul ediyorlar?

Valla bu gözlerle pilot olursam eğer bu işi körler de pek ala yapar gibime geliyor ama hadi hayırlısı
    Hocam üst mesajda yazmıştım aslında ama tekrar yazayım. Pilotluk derken sivil mi yoksa askeri mi kastediyorsunuz bilmiyorum ama eğer sivil pilotluk ise 0 derece falan diye bir şey yok, askeri pilotluk elemelerini bilmiyorum ama pilot olduktan sonra göz bozulursa belirli bir dereceye kadar sorun olmadığını ve lazeride kabul ettiklerini biliyorum(emin değilim TSK sağlık yönetmeliğinde yazıyor olması lazım).

Sivil pilotluk için en doğru bilgiyi bu sağlık raporunu veren hastahanelerden öğrenebilirsiniz. Fakat geçen THY akademi elemelerinde doktorun -6 derece ye kadar uygun olduğunu söylediğini bir kaç kişiden duydum. Yine lazer ameliyatınında sorun olmadığını biliyorum sadece ameliyattan sonra enfeksiyon olursa belirli bir süre uçulmuyor.

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Uyku lensini duymuştum, fiyatı 1.500 civarında bir şeydi.1 yıl dayanan birşeyse o kadar para verilmez gibime geliyor.

Sivil havacılıkta belli bir dereceye izin veriyorlar ama o derece nedir kesin bir bilgi yok.

Şu an lazeri düşünme aşamasındayım zaten kesin bir işe girişmeden çok iyi araştırmam gerekiyor.Sonuçta tüm hayatımı etkileyecek bir konu.

reklam olur mu bilmiyorum ama eğer pilotaj istiyorsan ucuyorum.com sitesine mutlaka göz gezdirmeni tavsiye ederim. Özellikle özel pilotaj kurslarına helede kredi ile başvuracaksan mutlaka ama mutlaka dediğim siteye gir derim.
    Çok teşekkürler, şimdi göz gezdiriyorum siteye.
    ANGARAJ

serotizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Softail FXSTBI
    Selam;
    Ben olsam 3 numara için laseri düşünmem bile.
    Benim 8.5 numaraydı. 3 yıl önce laser yaptırdım.
    Ben neticede memnun kaldım. 3 yılın sonunda ilerleme yok. Bir gözüm 0.5 diğeri 0. Yani gözlük veya lens kullanmak zorunda kalmadım. Çok memnunum ama şansım yaver gitti.
    Ancak riskli bir iş. Bir kere yaşa ve numaraya göre tekrarlaması yüksek ihtimal. Gözünüzden parça alıyorlar. Yaptırmadan iyi düşünmek lazım.
    Sizin derdinizi lens çok rahat çözer. Aylık çıkartmadan takılabilen lensler var. Fiyatları da öyle çok pahalı değil.
    Yaptıracaksanız bile sakın ama sakın rastgele bir yere yaptırmayın. Hatta adı çok duyulmuş "göz hastaneleri"ne bile güvenmeyin.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    1 ay çıkarmadan lens takarsanız enfeksiyon riski çok yüksek, ayrıca lens zamanla dış etkenlerden kirleniyor arada bir solüsyonda temizlenmesi lazım, en fazla 5-6 gün takılmalı.
    cakturkc bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)