Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Açılır Çene Kask ile Motosiklet Kazası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Forza
    68charger bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Dişlerin kırılması büyük şanssızlık olmuş şimdi o dişleri yaptirmayla ugrasacak büyük geçmiş olsun ne diyelim

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Bu çene açılır kasklar hakkında baya bir bilgi eksikliği var. Kaskı satanlar bile bilmiyor yada anlatmıyor. Çene açılır kasklar 3 ayrılıyor. Çene açılır kaskların kayış bandında kod numaraları ve ece kodunun olduğu bölgede harfler oluyor. Örneğin E9 yazan kısmın altında p, p-j, j bu 3 farklı sertifika kodu kaskın nasıl kullanacağı bilgisini sunuyor. 30 küsür yıllık motosiklet hayatımda birtane kask satıcısı çıkıp bunu bana anlatmadı.. Kod numaralarının arasında p harfi geçen çene açılır kasklar sadece full face kullanılabilir.. Eğer çene açıkken düşerse kullanıcı kaskın arka kabuğuda kırılabilir.. P ve j koduna sahip kasklar hareket halindeyken hem açık hem kapalı kullanılabilir. çene açık olduğu sırada arkadan darbe alınırsa bütünlüğünü koruyabilir. Sadece j koduna sahip free m gibi markaların çene kısmı görünürde olsa bile herhangi bir koruyuculuğu yok. Yani sadece açık kask görevi görüyorlar.

Çene açılır kaskı bende tavsiye etmiyorum fakat çene açılır kask alma mecburiyeti varsa çene altı bağlantı kayış tokasında hem p hem j koduna sahip bir kask tercih edilmesi olası bir kaza durumunda daha fazla koruyuculuk sağlayacaktır.

Motosikleti
    Forza
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu çene açılır kasklar hakkında baya bir bilgi eksikliği var. Kaskı satanlar bile bilmiyor yada anlatmıyor. Çene açılır kasklar 3 ayrılıyor. Çene açılır kaskların kayış bandında kod numaraları ve ece kodunun olduğu bölgede harfler oluyor. Örneğin E9 yazan kısmın altında p, p-j, j bu 3 farklı sertifika kodu kaskın nasıl kullanacağı bilgisini sunuyor. 30 küsür yıllık motosiklet hayatımda birtane kask satıcısı çıkıp bunu bana anlatmadı.. Kod numaralarının arasında p harfi geçen çene açılır kasklar sadece full face kullanılabilir.. Eğer çene açıkken düşerse kullanıcı kaskın arka kabuğuda kırılabilir.. P ve j koduna sahip kasklar hareket halindeyken hem açık hem kapalı kullanılabilir. çene açık olduğu sırada arkadan darbe alınırsa bütünlüğünü koruyabilir. Sadece j koduna sahip free m gibi markaların çene kısmı görünürde olsa bile herhangi bir koruyuculuğu yok. Yani sadece açık kask görevi görüyorlar.

Çene açılır kaskı bende tavsiye etmiyorum fakat çene açılır kask alma mecburiyeti varsa çene altı bağlantı kayış tokasında hem p hem j koduna sahip bir kask tercih edilmesi olası bir kaza durumunda daha fazla koruyuculuk sağlayacaktır.
    Mükemmel bu açıklama için çok teşekkür ederim
    xeraw3 ve 68charger bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ne kodu olursa olsun hemen hemen hiç bir açılır çene kask, full face kask korumasına sahip değil.
    espresso ve bektanist bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben hanıma zorla kapalı kask almıştım sırf o yüzden, o çene açılır istiyordu... Alıştı sonra ve benim kafaya geldi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Çene açılır kaskların tek işe yaradığı nokta, kask cezasi yememek benim gözümde.
    Çene açılır kask intihardan başka birşey değil.

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı gurkan_k2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mükemmel bu açıklama için çok teşekkür ederim
    Rica ederim. İnsanların artık bi takım önyargılarından kurtularak kaskın ne işe yaradığını neyin nasıl güvenli olduğunu ve üretici firmaların neden bu tiplerde kask yaptığını anlaması gerekiyor. Çene açılır güvensiz denilip geçiliyor, bunun yerine araştırıp öğrenmek çok daha sağlıklı fakat biz hazıra alışkınız. Bunun bir önceki versiyonu güneş vizörlü kasklar güvensiz mevzularıydı. Şimdi sharp güvenlik testlerinde bile çene açılır kaskların yanında çene kısmı kapalıyken bu bölgeden darbe aldığında çene bölgesini nekadar koruyacağı yüzdelik dilimle gösteriliyor. Pek çok çene açılır kask yüzde yüz ile başarılı olarak değerlendirliyor. Ama dediğim gibi işin kolayı varken kimse zor olanı ( öğrenmeyi ) tercih etmiyor... Bazen işi bu olmayan kişilerin yaptığı yorumlar gülünç gözüküyor.

Baksana okadar yazdığım bilgilendirme yaptığım yoruma cevap olarak ( ne kodu olursa olsun güvensiz diye yorum yapılıyor.. ) hayırlısı bakalım.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim. İnsanların artık bi takım önyargılarından kurtularak kaskın ne işe yaradığını neyin nasıl güvenli olduğunu ve üretici firmaların neden bu tiplerde kask yaptığını anlaması gerekiyor. Çene açılır güvensiz denilip geçiliyor, bunun yerine araştırıp öğrenmek çok daha sağlıklı fakat biz hazıra alışkınız. Bunun bir önceki versiyonu güneş vizörlü kasklar güvensiz mevzularıydı. Şimdi sharp güvenlik testlerinde bile çene açılır kaskların yanında çene kısmı kapalıyken bu bölgeden darbe aldığında çene bölgesini nekadar koruyacağı yüzdelik dilimle gösteriliyor. Pek çok çene açılır kask yüzde yüz ile başarılı olarak değerlendirliyor. Ama dediğim gibi işin kolayı varken kimse zor olanı ( öğrenmeyi ) tercih etmiyor... Bazen işi bu olmayan kişilerin yaptığı yorumlar gülünç gözüküyor.

Baksana okadar yazdığım bilgilendirme yaptığım yoruma cevap olarak ( ne kodu olursa olsun güvensiz diye yorum yapılıyor.. ) hayırlısı bakalım.
    Açılır kaskın mı var?
    ......
    Benimde var, çokta şeapma.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Çene açılır kaskı çene açık olarak kullanmak, esasen sıkıntı bu olsa gerek. Güvensiz oldukları görüşlerine ben katılmıyorum. Yazları da açık kask kullanırım şehir içi. Hedefimde ise N44 gibi modüler kask var bakalım. Darbenin en çok çeneden alındığını gösteren bir yüzdelik grafiği var ona da inanmıyorum doğru bilgiler değil bence. Şimdi biri çenesi patlamış kazazede fotoğrafları koymadan kaçayım ben.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Çene açık geziyorsan kask napsın ?
    xeraw3 ve mustafa_325 bunu beğendiler.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çene açılır kaskın çenesini açarsanız tabi ki çeneyi korumaz. Ne bekliyordunuz ki? Sizdeki mantığa göre vizoru açılan kask da kullanmamak lazım.

Bende çene açılır kask var sadece durdugum zaman çenesini açıyorum. Kilit mekanizması sağlam olduğu için kaza yaptığım zaman full face gibi koruyor.

Çene açılırın konforunu kullanan bilir.
    espresso, zekeriyaimam ve xeraw3 bunu beğendiler.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Free-m çene açılır kaskı bi kere düşürdük... (çantadan yere düştü yürürken)sonra ne oldu bilin bakalım... Sürüş esnasında çene uçtu gitti... kaza yapmadan hemde :D Rüzgardan ve sinekten koruyor sadece.. takmayın oyle şeyler
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Şu anda kullandığım kaskım 2 yaşında ama motoru ve ekipmanları aldığımda henüz ehliyetim olmadığından anca bir yıldır kullanıyorum, yani yeni gibi. Henüz 3500km falan yol yapmışımdır. Nolan N87 full face kask, çok memnunum ama arada durduğumda çene açılsa sanki çok daha rahat edecekmişim gibi geliyor.

şimdi kullandığı kaskın ömrü dolduğunda paraya kıyıp shoei, shubert vb. gibi kaliteli diye bilinen markaların çene açılan modellerini almayı düşünüyorum. sürüş esnasında kesinlikle açmayacağımı biliyorum, zaten güvenlik konusunda takıntılıyımdır, skuter kullandığım halde yazın sıcakta bile full koruma ekipmanlarla, hatta uzun endurocu botlarıyla sürüyorum. (Bir de yazlık daha rahat bot almam lazım önümüzdeki yaz o ayrı konu)

Yani bu çene açılır kaskların iyi markaların sürüşte çeneyi iyi sağlam kapattığımıza dikkat ederek kullansak, oraya buraya çarpmasak yeterince korumaz mı? almayalım mı? rahat etmeyelim mi?

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Free-m çene açılır kaskı bi kere düşürdük... (çantadan yere düştü yürürken)sonra ne oldu bilin bakalım... Sürüş esnasında çene uçtu gitti... kaza yapmadan hemde :D Rüzgardan ve sinekten koruyor sadece.. takmayın oyle şeyler
    yani burada konuşulan markaların yanında free m dediğiniz marka çok acımasız oldu o full face olsa yine aynı şekilde parçalanırdı diye düşünüyorum Free m kaskın sinekten bile koruduğunu düşünmüyorum.
    artemis99 ve xeraw3 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    verdiğin örnek kask en ucuz çin malı kasktır yani karşılaştırma için pek uygun olmamış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu anda kullandığım kaskım 2 yaşında ama motoru ve ekipmanları aldığımda henüz ehliyetim olmadığından anca bir yıldır kullanıyorum, yani yeni gibi. Henüz 3500km falan yol yapmışımdır. Nolan N87 full face kask, çok memnunum ama arada durduğumda çene açılsa sanki çok daha rahat edecekmişim gibi geliyor.

şimdi kullandığı kaskın ömrü dolduğunda paraya kıyıp shoei, shubert vb. gibi kaliteli diye bilinen markaların çene açılan modellerini almayı düşünüyorum. sürüş esnasında kesinlikle açmayacağımı biliyorum, zaten güvenlik konusunda takıntılıyımdır, skuter kullandığım halde yazın sıcakta bile full koruma ekipmanlarla, hatta uzun endurocu botlarıyla sürüyorum. (Bir de yazlık daha rahat bot almam lazım önümüzdeki yaz o ayrı konu)

Yani bu çene açılır kaskların iyi markaların sürüşte çeneyi iyi sağlam kapattığımıza dikkat ederek kullansak, oraya buraya çarpmasak yeterince korumaz mı? almayalım mı? rahat etmeyelim mi?
    Yalnız çene açılır kaskların bir dezavantajı da 150-250gr daha ağır oluyorlar. Paraya kıyıp karbonfiber kask almayacaksanız kafanızda 1.8kg ağırlıkla pek de o kadar konforlu olacağını sanmıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)