Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ticari Taksiye çarpmak ve sonrasında gelen Kazanç Kaybı İcraa takipli dosya?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Selamlar,

4 ay önce motosikletimle bir kaza yaptım. Bana arkadan vurup dengemi bozan araç durmayıp kaçtığı için ne plaka ne kamera kaydı gibi somut deliller yoktu. Tutulan tutanakta da bunlar yazıldı. Ancak %100 ben kusurlu bulundum.

Neyse problem zaten bu değil, sigorta karşı tarafın hasarını karşıladı.

Ancak bugün eve bir kağıt gelmiş. İcra müdürlüğü damgalı filan.

Aşağıda da görülebileceği gibi taksinin 2 gün yatmasını gerektiren herhangi bir şey yoktu. Ancak Kazanç kaybı talep edilen kağıtta günlük 400 liradan 2 gün 800 lira kazanç kaybı ücreti, Velaket, masraf, harç derken 1200 liraya yakın para istiyorlar.

Daha önce başına böyle bir şey gelen var mıdır? Mahkeme yoluna gitmeden bu şekilde para isteyebilirler mi?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Abi oha adam hem kaçmış hem arabasını yaptırmış, hem de utanmadan "kaçtığı" taksinin "yatma" bedelini istiyor.
    Tampon+çamurluğun değişim süresi 48 saat miymiş?!

İcraya itiraz edebiliyorsun bildiğim kadarıyla. Ama bu adamlar işin şerefsizliğini bulmuşlardır. Yoksa uğraşmazlar. Belki sigorta da ödüyor olabilir onu da sor soruştur.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Yok ebesinin... adam gibi bir avukat tutun itiraz edin onun bunun çocukları güçsüz olanı.. Forumdaki avukat arkadaşlardan destek alın.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    taksilere arabaylada motorlada arada tıklıyorum (malum istanbul trafiği) pardon diyorum devam ediyorum. dur mur diyolar, hiç inmiyorum bile arabadan veya motordan. bulaşmıyorum şerefsizlere. size de tavsiyem bu şekilde yapın ufak tefek şeylerde.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Bu işle uğraşan arkadaşım var istersen telini özelden yazarım

Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi oha adam hem kaçmış hem arabasını yaptırmış, hem de utanmadan "kaçtığı" taksinin "yatma" bedelini istiyor.
    Tampon+çamurluğun değişim süresi 48 saat miymiş?!

İcraya itiraz edebiliyorsun bildiğim kadarıyla. Ama bu adamlar işin şerefsizliğini bulmuşlardır. Yoksa uğraşmazlar. Belki sigorta da ödüyor olabilir onu da sor soruştur.
    Yok hayır ben yanlış aktardım sanırım. Arkadan bana çarpıp kaçan araç başka. O kim bilinmiyor. Onun vurmasıyla ben öndeki bu taksiye çarpmıştım.
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan yarın olmaz.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    bence ilk yazınızı düzeltin çünkü okuyan taksi size arkadan çarptı ve siz kusurlu bulundunuz üzerinede bu oldu gibi bir algı oluşuyor. herneyse bence bir sigorta firmanızla konuşun sigorta bu talebi karşılayabilir.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İlamsız takip göndermiş yani itiraz ederek durdurabilirsin. Ama tebligat tarihinden itibaren 8 gün içinde itiraz etmezsen kesinleşir. Bu durumda karşı taraf ya itirazı iptal davası açar veya vazgeçer. Gönderdiği ihtarnamenin ayakları yere basmıyor. Günde 400 tl KAZANÇ ayda 12000 tl yapar. taksici bu kadar para kazanmaz. Olsa olsa cirosu o kadar olur. Günde 400 tl kazandığı veya arabanın yattığı iki günde bu kadar para kazanacağı ne malum ? Kim belirlemiş bu tutarı ? Kimi gün para kazanırsın kimi gün yatarsın ? . Bu için mahkemesi bilirkişisi vs uzar, yıllar sürer. Yerinde olsam itiraz ederdim. Ya da "aklımdan çıksın bu iş " dersen arayıp anlaşma yoluna git, orta yolu bulun.
    roadpeople bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Taksici kararlı ki, avukatı falan da var. Belki siz de destek almalısınız, itiraz etmezseniz görünen o ki sizden bunu tahsil edecekler.

Taksici günlük 400TL kazanıyorsa biz boşuna mühendislik yapıyoruz. İnsanı yaptığı işten soğuturlar, biz de istifa edip taksiciliğe mi başlasak. günde 400TL dan hadi haftada 6 gün çalış, ayda 9600TL ne güzel para yaw.
    MSMorkan ve roadpeople bunu beğendiler.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Benim aracıma birisi hasar verdiğinde nasıl kira bedeli tazmin edemiyorsam taksiye de "yattı parası" verilmemeli. Verilecek olsa bile senin sigortan var bedeli sigortanın ödemesi gerekir.

Ayrıca sana neye göre icra geliyor anlamadım. Dava falan olmamış kafalarına göre nasıl para talep edebiliyorlar?

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Şöyle bir şey var işine yarar
    https://forum.donanimhaber.com/aloka...a--121003339-3

arkadaşlar öncelikle herkese selam

birkaç ay önce seyir halindeki taksi aniden durması sonucu arkadan çarptım suçlu benim ve araç sahibinede bunu söyledim. kaza raporu yazarken bir saate yakın sürdü takside herhangi bir masraf yoktu ben aracımı kaskodan yaptırmak için rapor tutduk. ve taksici arkadaşa raporu düzenlerken bayağı vakit aldı çalışamadın bunun maddi karşılığı ne ise vermek istediğimi söyledim kesinlikle kabul etmeyeceğini söyledi hellalleştik ve gitti ardından bir ay sonra eve icra müdürlüğünden bi kağıt geldi alo kaza dan araç yattı parası vekalet ücreti vs 700 küsür liralık... araç sahibini aradım ben kesinlikle seni avukata vermedim kimseyede vekalet vermedim dedi.. araç sahibinin durağına gittim bu konuşmayı wideoya çektim ve alo kazayı arayarak durumu anlattım ruhsat sahibinin haberi bile yok nasıl olur elimde video var sizi bütün haber kanallarına vereceğim ve heryere yazacağım dedim bir kaç forum sitesine şikayet hakkında yorumda yazdım ardından firmadan araadılar beni o yazıları silerseniz borcu yoktur diye bir kağıda imza ve kaşe yapacağız dosyanızıda kapatacağız dediler peki bu adamlar vekaleti nereden aldı ? yarın öbürgün adamın taksi sini satılığa çıkarmayacakları ne malum alo kaza hattı kesinlikle dolandırıcılık üzerine kurulmuş bir firma bu tarz problem yaşayanlar kesinlikle peşini bırakmayın bu işin aklınıza gelebilecek heryere şikayet edin
    ayrıca bu çok ciddi bir konu hükümetin bu olaya kesinlikle el atması gerekli
    İtiraz etmen yeterli olacak bence , yine ülkenin dürüst insanlarını soymak üzerine bir sistem gibi duruyor.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Arkadaşların dediği gibi hemen itiraz et ve takipsiz icra ilamını durdur, sonra da arkadaşlara telefon et ve

"günde 400 tl den ayda 12.000 TL kazandığınızı ve bunun vergisini verip faturasını kestiğinizi belgelerseniz bu parayı öderim, ha yok belgeleyemezseniz ve beni bir daha rahatsız ederseniz sizi maliyeye vergi kaçakçılığından ihbar ederim"

de bakalım ne diyecek?
    cenkito, mgora, jackonbir ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Selamlar,

Buraya yazamadım, öncelikle herkese teşekkür ederim.

3 Ocak günü kağıdın gönderildiği 19. İcra'ya gittim.

Önce dosya numarasından ilgili dosyayı istiyorsunuz.

Sonrasında;

"İstanbul Anadolu Adliyesi ...nolu icra müdürlüğüne 01/01/0101
    Dosya numarası : ...........

01/01/0101 tarihinde tarafıma teblig edilen ilamsız takibe ilişkin ödeme emrine yasal süresi içinde itirazımdır.
    ........ dosya numaralı adıma açılmış icra davasını kabul etmiyorum. Borç ve faiz alacaklarını kabul etmiyorum . ..... plakalı araca vermiş oldugum hasar .... günlük bir kazanç kaybına eş değer değildir. Açıkladıgım sebepten dolayı tarafıma yapılan icra takibinin durdurulmasını saygılarımla arz ve talep ederim . İsim soy isim ve imza"

benzeri bir dilekçe yazıp dosya ile birlikte ilgili icra müdürüne teslim ediyorsunuz. İşlem bu kadar. Sonrasında karşı taraf isterse dava açaçak.

İcra'da bulunan gişe görevlileri bugün aynı sorundan gelen ve dilekçe dolduran 9. kişi olduğumu, iyi ki itiraz ettiğimi söylediler.

Bir çok kişi kağıdı görünce direkt ödeme yapıyormuş. Bunları ödemeyin, haklılarsa dava açsınlar sonra düşünürsünüz dediler.

Bakalım hayırlısı.

Bu ve benzeri olayların bir çoğunda karşı tarafın adına böyle bir şey yapıldığından haberi bile olmuyormuş. Muz cumhuriyetimizin güzel güzel işveleri işte
    bikerboi bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Emreerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Buraya yazamadım, öncelikle herkese teşekkür ederim.

3 Ocak günü kağıdın gönderildiği 19. İcra'ya gittim.

Önce dosya numarasından ilgili dosyayı istiyorsunuz.

Sonrasında;

"İstanbul Anadolu Adliyesi ...nolu icra müdürlüğüne 01/01/0101
    Dosya numarası : ...........

01/01/0101 tarihinde tarafıma teblig edilen ilamsız takibe ilişkin ödeme emrine yasal süresi içinde itirazımdır.
    ........ dosya numaralı adıma açılmış icra davasını kabul etmiyorum. Borç ve faiz alacaklarını kabul etmiyorum . ..... plakalı araca vermiş oldugum hasar .... günlük bir kazanç kaybına eş değer değildir. Açıkladıgım sebepten dolayı tarafıma yapılan icra takibinin durdurulmasını saygılarımla arz ve talep ederim . İsim soy isim ve imza"

benzeri bir dilekçe yazıp dosya ile birlikte ilgili icra müdürüne teslim ediyorsunuz. İşlem bu kadar. Sonrasında karşı taraf isterse dava açaçak.

İcra'da bulunan gişe görevlileri bugün aynı sorundan gelen ve dilekçe dolduran 9. kişi olduğumu, iyi ki itiraz ettiğimi söylediler.

Bir çok kişi kağıdı görünce direkt ödeme yapıyormuş. Bunları ödemeyin, haklılarsa dava açsınlar sonra düşünürsünüz dediler.

Bakalım hayırlısı.

Bu ve benzeri olayların bir çoğunda karşı tarafın adına böyle bir şey yapıldığından haberi bile olmuyormuş. Muz cumhuriyetimizin güzel güzel işveleri işte

Geçmiş olsun, bu konu ile ilgili olarak ilerleyen zamanda sonuca etki edecek gelişmeler olur ise, bu başlık altında paylaşmanızı rica ederiz, emsal teşkil edecek bir örnek, diğer insanlar için de bilgil kapısı olacaktır.

Tekrar geçmiş olsun.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Emreerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

4 ay önce motosikletimle bir kaza yaptım. Bana arkadan vurup dengemi bozan araç durmayıp kaçtığı için ne plaka ne kamera kaydı gibi somut deliller yoktu. Tutulan tutanakta da bunlar yazıldı. Ancak %100 ben kusurlu bulundum.

Neyse problem zaten bu değil, sigorta karşı tarafın hasarını karşıladı.

Ancak bugün eve bir kağıt gelmiş. İcra müdürlüğü damgalı filan.

Aşağıda da görülebileceği gibi taksinin 2 gün yatmasını gerektiren herhangi bir şey yoktu. Ancak Kazanç kaybı talep edilen kağıtta günlük 400 liradan 2 gün 800 lira kazanç kaybı ücreti, Velaket, masraf, harç derken 1200 liraya yakın para istiyorlar.

Daha önce başına böyle bir şey gelen var mıdır? Mahkeme yoluna gitmeden bu şekilde para isteyebilirler mi?

Teşekkürler.
    https://i.hizliresim.com/vJ0jM6.png
    https://i.hizliresim.com/1G9Jzp.jpg
    Merhaba,

Olay sonuçlanmış sayılır ancak ben örnek olması açısından bir kez daha yazayım.

ilamsız icra takibi gelirse bir hafta içinde ilgili icra dairesine itirazda bulun. Takip duracaktırç Bulunmazsan karar kesinleşir. Bu yüzden nereye taşınırsak taşınalım mutlaka ikamet adresimizi taşımalıyız.

Bundan sonra eğer taksici mağdur ise dava açmak zorunda. Türk ticaret kanununa göre farklı yaklaşımlar olmakla birlikte şöförler odasının taksiler için belirlediği günlük bir miktar var. en son hatırladığım 400 TL. Bu taksi yevmuyesidir bir de şöför üstüne koyar 100 - 150 TL vs.

Taksiler fiş fatura kesmek durumunda değillerdir tıpkı belediye otobüsler, özel halk otobüsleri gibi. Onlar küçük esnaf sınıfından belirli limitlere göre beyan üzerine vergi öderler.

Lakin, iş mahkemeye gittiği zaman adamın arabanın yattığını kanıtlaması lazım. Bu kazada arabanın yürüründe sıkıntı yok. Yarım günlük işçilik var burada ki hadi mahkeme 1 güne karar versin. Mahkeme harcı, posta ücreti vekalet ücreti derken zaten ödeyeceğin rakam 2,5 - 3 olur normalde. O yüzden bu tip olaylarda parayı peşin vermeyin. Bırakın adam uğraşsın kovalasın.

%99 ihtimalle zaten takip etmez davayı, bunlar keriz silkeleme işleri son zamanlarda...

Yalnız benim anlamadığım kaza sonucu nasıl %100 siz suçlusunuz. Tıpa tıp aynı kazayı bir arkadaşım yaptı, arkadan vurup kaçan bir araç yüzünden gitti başka bir araca vurdu ki vurduğu araçta 5-6 bin masraf vardı. Kaza raporuna göre ikisi de suçsuz kaçan ama plakası bellı olmayan araca %100 verdiler Sizin raporda sıkıntı var
    jackonbir bunu beğendi.
    You start the game with a full pot of luck and an empty pot of experience. The objective is to fill the pot of experience before you empty the pot of luck.
    The older I get, the faster I was.

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    raporda sıkıntı var
    size vuran araç kaçtıysa
    herkes kendi aracını yaptırır.
    kesin ve net bilgi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı jackonbir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    raporda sıkıntı var
    size vuran araç kaçtıysa
    herkes kendi aracını yaptırır.
    kesin ve net bilgi.
    O iş öyle olmuyor iki araç trafikte kaza yaparsa ve taraflardan biri olay yerinden kaçsa bile. Şikayetçi olunduğu takdirde ki mutlaka olay yerinde mobese veya farklı bir kayıt vardır. Kaçan araç suçlu ise trafik sigortasından ödeme alınır. Bu işlemler çok uzun sürer bu nedenle genelde herkes kendi aracını kaskosundan yada ekonomik gücüyle yaptırmaya çalışıyor. Benim arabama vurup kaçan kamyondan inadım sayesinde 1 sene sonra hasar ödemesini alabildik. Fakat iş çok uzun sürdü aracı o şekilde 1 sene kullanmak zorunda kaldım.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu alokaza isimli firma uzun zaman önce kazaya karışmış olan ticari araçları tespit edip hatalı tarafa kimseden vekalet falan almadan "yattı parası" icra talebi gönderiyormuş. Kandırabildikleri insanlar ödüyor diğerlerinden ise para alamıyorlar. Büyük ihtimalle söz konusu taksinin sahibinin bu icra işinden haberi yoktur.

Bir tür dolandırıcılık yani bu. 2 taraf arasındaki olaya 3. taraf olarak girip para koparmaya çalışıyorlar. İnternette bu firma hakkında tonla şikayet var.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    vurup kaçma olaylarında veya normal kazalarda ne yazıkki ( yaralanma kazalar haricinde ) polisler gelmek istemiyorlar. tutanak doldurun vs veya emniyete gelin yapıyorlar.

aslında senin en baştan sigortanın çıkardığı sonucada itiraz etmen gerekirdi. nasıl olsa benim sigortam ödüyor yaptığın için zaten 0-1 yenik başlamışsın olaya.

ayrıca taksi sahibi muhtemelen olay ile uğraşacaktır. uğraşmak istemese sana böyle bir dosya göndereceklerini sanmam. zaten çarpıp kaçan adamda olan tutanak sonucunda sen kusurlu bulunduğundan dolayı mahkemeye giderse olay hakim taksiciyi haklı bulur. eğer ilk kaza raporunu düzeltebileceğin bir durum var ise bunu yaptırmaya bak derim.

ayrıca sigortam ödüyor dediğin mevzuyu sonraki yıllarda senden çıkartıyorlar primlerini normale göre yüksek ödeterek

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu alokaza isimli firma uzun zaman önce kazaya karışmış olan ticari araçları tespit edip hatalı tarafa kimseden vekalet falan almadan "yattı parası" icra talebi gönderiyormuş. Kandırabildikleri insanlar ödüyor diğerlerinden ise para alamıyorlar. Büyük ihtimalle söz konusu taksinin sahibinin bu icra işinden haberi yoktur.

Bir tür dolandırıcılık yani bu. 2 taraf arasındaki olaya 3. taraf olarak girip para koparmaya çalışıyorlar. İnternette bu firma hakkında tonla şikayet var.
    İcra takibi başlatmak için sundukları vekaletname sahte mi yani? Eğer öyleyse bu çok ciddi bir suç

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)