Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kazaya Ramak Kala** Gerçekleşseydi Kim Haklıydı..

Motovento
    REKLAM ALANI
    byyacut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDIAL
    Sabah evden çıktım işime gidiyorum her zamanki gibi dolu dolu trafik var, bir ana caddedeyim 3 şeritli sağı solu bariyerli emniyet şeridi olmayan bir caddedeyim orta şeritte ilerliyorum önümde bir dolmuş mevcut, sağ şeridi boş gördüm sağ sinyali yakıp sağa atladım sağa atlarkende aynaya bakıyordum dikkatimi tam önüme verdiğim anda bir baktım ki 4lüyü yakmış arıza yapan kaputu açık şekilde bekleyen bir araç frenleme yaptım ama hani çok ufak bir dokunuş yaparak durdum araca ne karşı tarafta nede benim motorumda bir hasar yok, Allah kimseye kaza bela veya kaza anı yaşatmasın çünkü elim ayağım titredi durduktan sonra..

Allah korusun kaza gerçekleşseydi daha sert bir şekilde 4lüsü yanık bekleyen araca çarpmış olsaydım kim haklı kim suçlu olurdu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Trafik kanununa göre 4 lüsü yanan bir araca arkadan çarparsan %50 kusur alırsın , sürünün ikaz reflektörü koyması durumunda %100 kusur ile bütün hasarı gögüslersin,

Kazasız günler geçirmemiz dileği ile
    byyacut bunu beğendi.

iskender123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Reflektör varmiydi yolda,yanlis hatirlamiyosam 50 mt gibi bi uzakliga konmasi gerek.+ duran araca çarpıyosun ve 4 lüleri yanık ,adamın suçu yola uyarici koymamış olmasi seninkisi ise ileriyi görmeden dalmak olmuş , tecrübe leri olan dostlar gelir şimdi,şükür daha kazam yok :D
    byyacut bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDIAL
    Her hangi bir reflektör yoktu yolda, Bende yavaş yavaş tecrübe kazanıyorum diye düşünüyorum, ama bu olayın üstünden kaç saat geçti ve hala tedirginim içimde bir pişmanlık var bir korku var artık daha dikkatli davranıcam ama işte anlık bir olay oldu neyse ki ucuz atlattım..

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Trafik kanununda durma ve duraklama farklı şeylerdir arkadaşlar. Adam herhangi bir sebepten 5 dakikaya kadar duraklama yapabilir. 5 dakikadan sonrası artık durma dır. Araç herhangi bir sebeple duraklama yaparak 4 lü flaşörlerini yakmış olabilir. O yüzden illa reflektör koyacak diye bir sorun yok. Ayrıca arkadan çarpmalarda %50 diye bir kusur dağılımı olmaz. Çarpan %100 kusurludur. Ölümlü bir kaza bile olsa kişi ölüme sebebiyet vermekten yargılanmaz. Bu durumun bir istisnası hem durmanın ve hem park etmenin yasak olduğu( hani şu kırmızı daire içinde x işareti yada çarpı bulunan levhanın 15 metre önü ve ardı)alanlardır. Bunun haricinde kişi 5 dakikaya kadar 4 lülerini yakıp durabilir. Örneğin kahramanımızın motor yağ lambası yanmış olsun. Aracının kontağını hemen kapatır. 4 lü flaşörlerini yakar. Aracını tekrar çalıştırmaya çalışır. Baktı çalışmıyor ve 5 dakikalık sürenin bitimine az kaldı derhal reflektörünü bagajından çıkarıp uygun mesafede aracının arkasına koyar. Tabii bu arada durulmayacak yerler istisnadır. Üzerine basa basa söylüyorum. Köprü girişleri ve çıkışları, viraj önü ve arkaları, hemzemin geçitler, vs vs liste uzar gider.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arabada mutlaka refloktor bulundurmak gerek. %100 karşı suçlu olsun.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı ayna639 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik kanununda durma ve duraklama farklı şeylerdir arkadaşlar. Adam herhangi bir sebepten 5 dakikaya kadar duraklama yapabilir. 5 dakikadan sonrası artık durma dır. Araç herhangi bir sebeple duraklama yaparak 4 lü flaşörlerini yakmış olabilir. O yüzden illa reflektör koyacak diye bir sorun yok. Ayrıca arkadan çarpmalarda %50 diye bir kusur dağılımı olmaz. Çarpan %100 kusurludur. Ölümlü bir kaza bile olsa kişi ölüme sebebiyet vermekten yargılanmaz. Bu durumun bir istisnası hem durmanın ve hem park etmenin yasak olduğu( hani şu kırmızı daire içinde x işareti yada çarpı bulunan levhanın 15 metre önü ve ardı)alanlardır. Bunun haricinde kişi 5 dakikaya kadar 4 lülerini yakıp durabilir. Örneğin kahramanımızın motor yağ lambası yanmış olsun. Aracının kontağını hemen kapatır. 4 lü flaşörlerini yakar. Aracını tekrar çalıştırmaya çalışır. Baktı çalışmıyor ve 5 dakikalık sürenin bitimine az kaldı derhal reflektörünü bagajından çıkarıp uygun mesafede aracının arkasına koyar. Tabii bu arada durulmayacak yerler istisnadır. Üzerine basa basa söylüyorum. Köprü girişleri ve çıkışları, viraj önü ve arkaları, hemzemin geçitler, vs vs liste uzar gider.
    trafik kitabında reflektör yoksa %50 kusur dağılımı yazıyor ? benmi yanlış öğrendim :D kitapmı yanlış :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

C) Arıza yapmış ya da duran araç önlem almamış ise;
    Arıza yapan ya da duran araç önlem almadığı için %50 (K.Y.T.K. 59 ve Yön:116) kusurludur. A aracı da duran araca çarptığı için %50 kusurludur. Akabinde B aracının A aracına arkadan çarpması durumunda B aracı da A ya karşı
    %100 (K.Y.T.K.56/1-c) kusurludur.

önlem dediği reflektör ve 4 lü ama reflektör kusur oranını etkiliyor , bilgim eksik olabilir

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Geçmiş olsun. Hepimiz benzer şeyler yaşadık, bu korkuyu "temkin"e çevirirsen pozitif bir deneyim kazanmış olursun. Sürüş diliyle özetlemek gerekirse ; "görebildiğin kadar git"... Bu hem viraj, hem düz yol, yoğun ya da serbest trafikte, bizler için önemlidir.

evural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 300
    Arkadan çarpan her zaman %100 suçludur. Daha dikkatli kullanmanı, görmediğin yere sürmemeni tavsiye ederim.

Motosikleti
    MONDIAL
    Olayı bir expertiz abimize danıştım arkadan çarptığın için yinede sen suçlusun ama bu oran %50 olur çünkü adamın o yolda yeşildere yolundan bahsediyoruz. o yolda arıza yapan aracıyla sağ tarafta bekleyipte sadece 4lü yakarak beklemesi olmaz reflektör koyması gerekir hiç olmadı aracının biraz daha arkasına giderek el işaretleriyle önlem alması gerekiyor diyor, ne olacağı tabikide bilir kişilerin kararlarına bağlı dayanır ama sendede suç var adamdada suç var diyor..
    Olayın gerçekleştiği güzergah Kırmızı olan yer aracın tam bulunduğu nokta

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    "Yeni arıza yaptı daha reflektör koymaya vakit bulamadan çarptı."
    Dostum alt yolu kullan. Yolu bozuk ama sıkışık trafikte daha hızlı yol alırsın.

Motosikleti
    MONDIAL
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Yeni arıza yaptı daha reflektör koymaya vakit bulamadan çarptı."
    Dostum alt yolu kullan. Yolu bozuk ama sıkışık trafikte daha hızlı yol alırsın.
    O alt yolu hiç sevmiyorum ben cam şişe kırıkları dolu,

Kaza konusunda ise arkadan çarptığım için suçlu oluyormuşum onuda anlamış olduk..

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Duran adama çarptın mı %100 sen kusurlusun. Reflektör, dakika v.s. gibi "Almanya'mı burası" hallerine gerek yok.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun, yeşildere ve altınyolda ekstra dikkat gerekiyor. Sadece duranlar değil makas ata ata gezenlerden bir kaç kez salise ile kurtulmuşluğum var. O mallarda çok iyi sürdüklerini zannediyorlar ama çarpmamalarının tek sebebi diğer araçların frenle ayarlamaları..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)