Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Geçenlerde Birisine Çarptım!

Motovento
    REKLAM ALANI

s.a arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı akşamlar dilerim.

Ben 2 hafta önce bir kaza yaptım,vatandaşın birisine çarptım,vatandaş kırmızıda sağına soluna bakmadan geçiyordu,durur sandım ama durmayında ben fren sıktım baya sürüklendim ve çarptım,çarptıktan sonra hastaneye götürdüm kaburgalarında kırık olduğunu öğrendik (Bu arada ehliyetim yok) ,kazanın bulunduğu yerde eds var,herhangibir polis gelmedi olay yerine,ben hastaneye götürdüğümde hastane polisi ifade aldı ve bişeyler imzalattırdı,bu geçen zamanda vatandaş 13 gündür çalışmıyor ve çalışmadığı günlerin parasını istiyor benden onada eyvallah dedik,adam kaburga kırıklığını verdiği rahatsızlık ömür boyu sakatlık olarak kalma riskinin olduğunu söylüyor,çocuğunu yaza evlendireceğini ve çalışamazsam herkesin ALLAH'ı var vs diyor,bu durumda beni mahkemeye vermiş olsa ki kalıcı olsa rahatsızlığı durum ne olur? Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler,saygılar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haksız durumdasın.

Bir kere ehliyetsiz araç kullanmaktan cezayı yedin onu bil, hastane polisine verdiğin ifadeyi trafik sorgulayınca yazar cezayı.

Olay yerinde kameraları denetletip, vatandaşın yeşil ışık yanarken kontrolsüz şekilde yola girdiğini kanıtlaman gerek. Olası bir davada kendini savunabilmen için. Ona da eyvallah dedim diyorsun ama tabi ki adamın çalışmadığı günlerin parasını ver, hastanelik etmişsin sonuçta.

Forumda bir arkadaş yazmıştı : yaya asfalta ayağını koyduğu anda duracak kadar yavaşlaman lazım. Diğer türlü ne kadar haklı olsan da patates
    bam_bam bunu beğendi.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    öncelikle ehliyetsiz olarak motosiklet kullanmanı kınıyorum.

2. olarak, hastanede verdiğiniz ifadede adam senden şikayetçi olmamışsa hakkında takipsizlik kararı verilir. Dosya kapanır. Ayrıca şikayetçi olmamışsa bir daha şikayetçiyim deme hakkı da yoktur.

Eğer şikayetçi olmuşsa, hakkında yapılacak soruşturma sonucunda bilirkişi raporuna göre dava açılabilir. Muhtemelen adam kendisine yeşil yandığını savunacak. Eğer olay dediğin gibi olduysa ve kamera görüntüsü bulabilirsen hakkında dava açılmaz. Açılsa bile beraat verilir.

En kötü ihtimalle, kemik kırığı oluşacak şekilde taksirle yaralama suçundan 3-6 ay arası hapis cezası alırsın. Sabıkan yoksa bu ceza ertelenir. 5 yıl sonra da sildirirsin.

Not: Sicilde taksirle işlenen suçlardan görülmesi bir olumsuzluk olarak algılanmaz. Memurluk vs. başvurularında zaten taksirli suçlar harici arşiv sorgulaması yapılır.

Bu işin ceza hukuku kısmıdır. Eğer ceza alırsan ve hukuk mahkemesine tazminat davası açarsa haksız bulunman halinde hakimin takdir ettiği bir parayı ödemek durumunda kalabilirsin. Dediğim gibi sen önce hakkında şikayetçi olup olmadığını öğren.

Geçmiş olsun.
    hakanuygun bunu beğendi.

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    Başlığı okuyunca aklıma gelen:Geçen yine paristeyiz...

Hocam keşke ehliyetini alıp sürseydin
    ellaksakir bunu beğendi.
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

Bildiğim kadarıyla ehliyetsiz olduğun için bildiğim 3 bin lira civarında bir ceza kapıda kaçışı yok.En iyisi mobese kayıtlarını incelettir yoksa işin zor gibi ama adamın çalışmadığı günlerin parasını ver bence sonuçta bunun öbür dünyasıda var.

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    Troldür trol kâle almayın.

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    2008 yılında kartalda bir emekli öğretmene çarptım.daha doğrusu o bana çarptı.ortada ışık yok yaya geçidi yok caddedeyiz ekipmanım tam ve kaza sonucu ben 8/8 asli kusurlu bulundum.kaskım montum pantolon ve eldvnm kullanılmaz hale geldi.ben yaralandım onun kolu kırıldı.adam öğretmen olmuş yolda yürümeyi bilmiyor ve nesil yetiştiricek.aç köpeğin teki mahkemede hakim kovdu acitasyon yaptı duruşmadan attı banada yaralamalı kaza olduğu için kamu davası açılmış.1500 tl ödedim.sonra kendi geldi benden para istedi işyerimde.2000 tl verdik kabul etmedi bende kovdum.dava açmış bana 2-3 ay önce sonuçlandı.9000 tl ödedim.çünkü avukatım mal.dayıya söylediğim tek bir şey vareğer ben haksızsam iki teker üstünde gidiyorum allaj benden sorar hesabını ama sen haksızsan o para sende kalmaz.yanî demem o ki başına iş aldın bide ehliyetin yok.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    yahu çocukluk arkadaşım 8/2 kusurlu ölümlü trafik kazasına karıştığı için (yaya ya çarptı) 8 ay yattı, 12 ay denetimli serbestlik aldı. bu ceza da 2. temyizden gelen ceza. yoksa daha yüksekti.

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    + olarak kaçan insanlara bende vay vicdandızlar şöyle böyle sektiriyodum ama şu bir gerçek yaşamayan bilemez.bizim türk milleti yolda yürüken sakız çiğneyemeyen gerizekalılarla dolu. Başına iş aldın allah yardım etsin para biriktir.

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    arkadaş oltayı sallayıp gitmiş gibi beyler
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    geçmiş olsun, en fazla asarlar. ehliyetsiz motora binmeyin diye bunun için diyoruz. Hiç suçun yokken kaza yaparsın, böyle başına dert olur.

Motosikleti
    cbr 250
    çıkardığım sonuç : birine çarparsam ordan uzaklaşıp olay yerine ambulans çağırmak.eğer yakalanırsam yine aynı cezayı çekicem hiç değilse kaçarım yakalanmama ihtimalim yükselir
    - haksız bulabilirsiniz ama karşı taraf suçlu ise ben neden hapis yatayım ki ?
    - eğer ben suçluysam gider yardım ederim cezam neyse çekerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

o heyecanla ne olur tabi belli olmaz ama

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Ben söyleyince bir çok defa artistlik yapma gibi tepkiler aldım. Tekrar söylüyorum şu mereti ehliyetsiz kullanmayın.

Çinli de olsa bir kask kamerası alın. O kameraya verilecek bir kaç tl sizi aylarca hapis yatmaktan kurtarabilir.
    efendy06 ve is_for_you bunu beğendiler.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

Motosikleti
    BMW R1200CL
    Dostum öncelikle çok geçmiş olsun.

Niye ehliyetsiz sürüyorsun diyeceğim ama çokta üzerinde durmayacağım zira ülkemizde ehliyet sahibi olmak ne işe yarıyor ne öğretiliyor açıkçası emin değilim. Bu ayrı bir topic olarak tartışılmalı bence. Hatta bir yabancı asıllı arkadaş vardı, şöyle bir hikayesi var;
    Bu vatandaş Alanya'ya yerleşiyor ve motosiklet kullanmayı öğrenmek istiyor dolayısıyla motosiklet kullanmayı öğrenmek için bir kaç kursa gitmiş. Hepsinin ilk söylediği biz kullanmayı öğretmiyoruz. Kullanmayı öğren öyle gel olmuş. Benzerini bende yaşadım. Belki buradaki bir çok arkadaşta yaşamıştır.

Ama 300-500lira ehliyete vermek yerine durduk yerde uğraşıp durursun böyle.

Neyse gelelim senin konuna...

öncelikle ehliyetsiz olarak motosiklet kullanmanı kınıyorum.

2. olarak, hastanede verdiğiniz ifadede adam senden şikayetçi olmamışsa hakkında takipsizlik kararı verilir. Dosya kapanır. Ayrıca şikayetçi olmamışsa bir daha şikayetçiyim deme hakkı da yoktur.

Eğer şikayetçi olmuşsa, hakkında yapılacak soruşturma sonucunda bilirkişi raporuna göre dava açılabilir. Muhtemelen adam kendisine yeşil yandığını savunacak. Eğer olay dediğin gibi olduysa ve kamera görüntüsü bulabilirsen hakkında dava açılmaz. Açılsa bile beraat verilir.

En kötü ihtimalle, kemik kırığı oluşacak şekilde taksirle yaralama suçundan 3-6 ay arası hapis cezası alırsın. Sabıkan yoksa bu ceza ertelenir. 5 yıl sonra da sildirirsin.

Not: Sicilde taksirle işlenen suçlardan görülmesi bir olumsuzluk olarak algılanmaz. Memurluk vs. başvurularında zaten taksirli suçlar harici arşiv sorgulaması yapılır.

Bu işin ceza hukuku kısmıdır. Eğer ceza alırsan ve hukuk mahkemesine tazminat davası açarsa haksız bulunman halinde hakimin takdir ettiği bir parayı ödemek durumunda kalabilirsin. Dediğim gibi sen önce hakkında şikayetçi olup olmadığını öğren.

Geçmiş olsun.
    linkinpark20'nin söylediklerine ilaveten;

Ehliyetinin olmaması seni 8/8 kusurlu yapmaz. Sadece ağır kusur kabul edilir o da trafikte. Ceza hukukunda ise kazanın oluş şekli esastır. En kısa sürede mobese kayıtlarını veya çevre iş yerlerinden olay anını gören bir kamera kaydını bulmaya çalışmanı bende tavsiye ederim.

Yaralı şahısta kalıcı sakatlık olması durumunda senden 20-30bin liralardan başlayan efor kaybı tazminatı alabilir. Eğer aracın sigortası varsa bunu sigorta şirketinden yoksa güvence hesabından alacaktır. Onlarda sana rücu edecektir.

linkinpark20'nin söylediklerinde benim bildiğim şu an şikayetçi değilim dese bile yeni kanunla birlikte yaralamalı kazalarda 8 yıl boyunca istediği zaman tekrar şikayetçi olabilir.

her ikinize de tekrar geçmiş olsun...
    is_for_you bunu beğendi.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Konuyu küfür yemek için mi açtınız??

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Alıntı Freye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş oltayı sallayıp gitmiş gibi beyler
    öylede olsa , gerçekten başına gelen kişiler için gerekli bilgiler veriliyor.. topic bence gayet faydalı.. Allah korusun tabi kazasız belasız..
    is_for_you ve hakanuygun bunu beğendiler.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

Alıntı blgtr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum öncelikle çok geçmiş olsun.

Niye ehliyetsiz sürüyorsun diyeceğim ama çokta üzerinde durmayacağım zira ülkemizde ehliyet sahibi olmak ne işe yarıyor ne öğretiliyor açıkçası emin değilim. Bu ayrı bir topic olarak tartışılmalı bence. Hatta bir yabancı asıllı arkadaş vardı, şöyle bir hikayesi var;
    Bu vatandaş Alanya'ya yerleşiyor ve motosiklet kullanmayı öğrenmek istiyor dolayısıyla motosiklet kullanmayı öğrenmek için bir kaç kursa gitmiş. Hepsinin ilk söylediği biz kullanmayı öğretmiyoruz. Kullanmayı öğren öyle gel olmuş. Benzerini bende yaşadım. Belki buradaki bir çok arkadaşta yaşamıştır.

Ama 300-500lira ehliyete vermek yerine durduk yerde uğraşıp durursun böyle.

Neyse gelelim senin konuna...

linkinpark20'nin söylediklerine ilaveten;

Ehliyetinin olmaması seni 8/8 kusurlu yapmaz. Sadece ağır kusur kabul edilir o da trafikte. Ceza hukukunda ise kazanın oluş şekli esastır. En kısa sürede mobese kayıtlarını veya çevre iş yerlerinden olay anını gören bir kamera kaydını bulmaya çalışmanı bende tavsiye ederim.

Yaralı şahısta kalıcı sakatlık olması durumunda senden 20-30bin liralardan başlayan efor kaybı tazminatı alabilir. Eğer aracın sigortası varsa bunu sigorta şirketinden yoksa güvence hesabından alacaktır. Onlarda sana rücu edecektir.

linkinpark20'nin söylediklerinde benim bildiğim şu an şikayetçi değilim dese bile yeni kanunla birlikte yaralamalı kazalarda 8 yıl boyunca istediği zaman tekrar şikayetçi olabilir.

her ikinize de tekrar geçmiş olsun...
    tüm arkadaşlara teşekkür ederim ilgi alakanızdan dolayı,adam 300,500 ile kapatsa olayı sıkıntı yok,şimdide kalıcı olma riski var vs diyip duruyor,tam kaza yaptığım yerde eds sistemi var lakin bir avukat arkadaş 2 haftalık kayıtları alabilirsin öncesini alamazsınız dedi,benimde 2 hafta oldu,motorun sigortası var ama sigorta ehliyetsiz olduğum için herhangibir şeyi karşılarmı?

Motosikleti
    BMW R1200CL
    Avukat öyle dedi diye vazgeçme, EDS kayıtları için bu sabah bağlı bulunduğun adliyeye giderek savcılığa dilekçe vermek suretiyle kayıtları talep edebilirsin. 3-5TL bir masrafı olacaktır.

Kazazede maddi zararını(iş kaybı)sigorta şirketinden tahsil edecek, ehliyetsiz olduğun için sigorda şirketinde sana rücu edecektir. Buna ek olarak kazazede sana ayrıca manevi tazminat davası da açabilir. Bunun dışında, yeni yasaya göre trafik kazalarında tedaviyi devlet hastaneleri ücretsiz üstlenmiş gibi görünse de hastane daha sonra tedavi masraflarını sana fatura edebilir.

Alkollü kazalarda, yasal sınırın üstünde alkol olsa bile (100 yada 120 promile kadar) kazanın oluş nedeni alkolün etkisi değilse(bilirkişi, bu kaza sürücü alkollü olmasaydı da olurdu gibisinden bir rapor veriyor) sigorta şirketi hasarı ödemek durumunda kalıyor. Ama ehliyetsiz kullanmada böyle bir durum var mı emin değilim. Daha önce sigorta şirketinde çalışmış(sigorta aracısı şirketlerde değil bir fiil sigorta müdürlüğünde çalışmış) konuya uzman bir avukata danışmanı tavsiye ederim. Hukuk sitelerinde konuyla ilgili emsal kararlar arayabilirsin.

Ehliyetsiz kullanan arkadaşların varsa anlat başına gelenleri onları kurtar ;)

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı xxxonepirxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çıkardığım sonuç : birine çarparsam ordan uzaklaşıp olay yerine ambulans çağırmak.eğer yakalanırsam yine aynı cezayı çekicem hiç değilse kaçarım yakalanmama ihtimalim yükselir
    - haksız bulabilirsiniz ama karşı taraf suçlu ise ben neden hapis yatayım ki ?
    - eğer ben suçluysam gider yardım ederim cezam neyse çekerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

o heyecanla ne olur tabi belli olmaz ama
    Kaçarsan cezası daha fazla
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    kaburga kırığı kendiliğinden kaynar ömür boyu sakatlık bırakmaz diye biliyorum...çakal senden para sızdırmaya çalışıyor bence iyi araştır derim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)