Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI ile ilgili Herşey !

Motovento
    REKLAM ALANI
    nur_sah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgi için tesekkürler, gerçekten de gerekli bir bilgi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    nur_sah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı trigger adlı üyeden alıntı
    peki abiler bana diyelim çarpıp kaçtı ben baygın halde hastaneye kaldırıldım zabtı kim tutuyo onu bilen var mı?yani polis de çağrılmadan veya gelmeden vatandaş arabasıyla kaldırırsa... o zaman zabıt olmaz o zamanda vermezler di mi?
    aynen kardeşim

Itina

şimdi Kazalar Dikkatsizlik Ten Oluyor Ona Göre Fon Devreye Girmeli

asfalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2007
    çarpıp kaçan dan maddi hasarımızı talep edebilirmiyiz (plakayı alamadık diyelim)

ahmet6946 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gn 125
    bilgilendirdiğin için teşekkür edrim saolasın.Gerçekten çok önemli bilmeyen daha çok arkadaşımız vardır okuyanlarda diğer arkadaşlara haber versin.

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Trafik KazasI ve Hastane Masrafları

Aşağıdaki haber mail yoluyla geldi, önemli...

Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.

Tüketiciler Birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 Sayılı Trafik Kanunu'na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor. Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda. Bu tedavi sonucu oluşan masraf ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre, vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi?

Kolay gelsin...
    Comfirmation Bias

NeTMaViSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 motosiklet parçaladım şimdi tabanvayım :)
    ciddimisin ¿
    [COLOR="DeepSkyBlue"]øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø
    TR - - A Rh+ ---> MæVi PæNT€RL€R - [/COLOR]

copyrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr 600f
    bu önemli bilgi için saol

cgl125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teşekkürler..
    her şey mümkün değil
    hiç bir şey de imkansız

sar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benım basıma geldı:
    edirneye giderken kontrolumden cıkan arabam takla attı ve hastanede ayakta tedavi olduk ve hic bir ucret talep etmedıler.(allahtan bı kac cızık ve hafıf yaralarla atlattık)

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    bence bunun kanun kitapçığını cebimizde taşımalıyız allah göstermesin bi hastaneye yolumuz düşerse na bakın burda yazıo sıpalar die diretebiliriz
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    bu forumda vardı zaten yanlış hatırlamıyorsam hemde sabit konu olarak bunun adı devlet güvence fonu sürekli bu fona para kesiliyormuş ama kimse bu fondan yararlanmadığı için çok fazla para birikmiş diyorlardı
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Korkutum bir an sen kaza yaptın diye...

inCeBy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    as150 t1
    Babam motorla kaza yaptı ben 500 ytl hastahane masrafı ödedim. Yuh bize be Bilgi için tşk. En azından birdahakine sazan gibi ödemeyiz
    [B][I][COLOR="DarkRed"]İ¢tïğïm Sïgàràm Gïßï¥dïñ. YàLñız Aràñızdà Tèk Bïr Fàrk Vàrdı. Sïgàràmî ßèñ ßèñïdè Sèñ ßïtïrdïñ...!![/COLOR][/I][/B]

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    evet forumda vardı sanırım. hastaneler bile çıkarcı olmuş

hatırlattığın için sağol
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı
    Korkutum bir an sen kaza yaptın diye...
    Fıradım saol ilgin için. İyim ben
    Comfirmation Bias

Fuente - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 250
    güzel bir gelişme.. önümüzdeki senelerde k. allianz'a sağlık sigortası için tonla para bayılmıycam anlamına geliyor.. hastanedeki hizmetin seviyesi istenilen duruma gelse de millet o kadar üzüntünün içinde bi de para sıkıntısı çekmese!

Allah hepimizi kazadan beladan korusun! Hayırlı kandiller!
    And remember! Respect is everythink!

serkan79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM GTS 250
    Allah korusun kaza gecirdik diyelim tedavi olduktan sonra hastane yetkilerine bunu söylersek dayak yemeyiz demi

Motosikleti
    Liberty 200
    sağol dostum...bilgiler için...

Artık TRAMER denilen trafik sigortası takip merkezi var. Ayrıca Trafik Garanti Fonu kuruldu. Taksicinin yakalanmasına, mahkeme olmasına gerek bile yok masraflar için ! KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI’na başvuracak arkadaşımız, aşağıda istenen belgeler yer alıyor. Böylece tüm masraflarını alacak adam bulunmasa da. (Garanti fonu, ödemeyi yaptıktan sonra tramer aracılığıyla taksicinin sigorta şirketinden parayı tahsil eder. Plakayı alamasydı da aynı şekilde masraflar alınabilecekti) Ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunduğun için adam ceza alacak.

Sevgili moderatörlerimiz şu TRAMER ve TRAFİK GARANTİ SİGORTASI FONU ile ilgili ayrı bir sayfa açsa; hala kimsenin haberi yok bu olaydan ve hem kendi sağlık giderlerini ve hem de araçlarındaki hasarları kendileri ödüyorlar bu yüzden. Aynı haklar yayalar için de var; biline !

KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI ile ilgili Herşey !!

KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI’DAN KARŞILANACAK ZARARLAR

a)Plakası tespit edilemeyen araçların vermiş olduğu bedeni zararlar,

b)Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası olmayan araçların vermiş olduğu bedeni zararlar

c)Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigorta poliçesindeki teminat tutarlarına ilişkin artış zeyilnamesi olmayan araçların vermiş olduğu bedeni zararlar,

d)Çalınmış veya gasbedilmiş motorlu bir aracın kazaya neden olması halinde meydana gelen bedeni zararlar,

e)Mali bünye zafiyeti nedeni ile bütün branşlarda ruhsatı iptal edilmiş veya iflas etmiş sigorta şirketlerinin zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası kapsamında ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlar karşılanır.

Bedensel zararlar; tedavi gideri , maluliyet tazminatı ve ölüm halinde geride kalan hak sahiplerine ödenmesi gereken destekten yoksun kalma tazminatını kapsamaktadır

Maddi zarar; trafik kazası sonucu motorlu araçlarda ve diğer şeylerde meydana gelen hasarları kapsamaktadır

Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı’nın sorumluluğu; kaza tarihinde geçerli zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigorta poliçesinin teminat limitleri ve zarar verenin kusur oranı ile sınırlıdır.

BAŞVURU ŞEKLİ VE SÜRESİ

Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı tarafından karşılanacak zararlardan herhangi biri ile karşı karşıya kalan mağdurların;

Zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl ve her halükarda kaza gününden itibaren 10 yıl içinde yazılı olarak

Hesaba bizzat başvurmaları gerekmektedir.

Hesap yönetimince, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, tazminat miktarında ve hak sahiplerinde tereddüt bulunmadığı takdirde belirlenen miktar, hak sahiplerine ilgili banka aracılığı ile ödenir.

Üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca faturalandırılan ve Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı Yönetmeliğinin 8inci maddesine göre yapılacak tedavi giderlerine ilişkin ödemeler, yapılan başvuru ekinde hak sahibinin onayının yer alması kaydıyla, doğrudan bu kurum ve kuruluşlara banka aracılığı ile ödenebilir.

BAŞVURU SIRASINDA GEREKLİ BELGELER

Hak sahiplerinin başvuru dilekçeleri ve aşağıda belirtilen belgelerle Garanti Sigortası Hesabı’na başvurmaları gerekmektedir.

Ölüm Halinde Gereken Belgeler:

1)Trafik kazası tespit tutanağı resmi tasdikli sureti.

2)Olayın mahkemeye intikal etmesi halinde mahkeme kararı,

3)Ölüm raporu,

4)Ölenin mesleği ile gelir durumunu ve desteklik ilişkisini gösterir belge,

5)Hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumlarından gelir bağlanmış ise, bağlama kararı ile bağlanan gelirin peşin değerini gösteren belge,

6)Aile nüfus kaydı aslı ve veraset ilamı.

Yaralanma Halinde Gereken Belgeler:

1)Trafik kazası tespit tutanağı resmi tasdikli sureti,

2)Hastane raporu aslı veya resmi tasdikli sureti,

3)Dökümlü tedavi faturaları asılları,

4)Maluliyet sözkonusu ise, maluliyet oranını gösterir hastane raporu aslı veya resmi tasdikli sureti,

5)Olayın mahkemeye intikal etmesi halinde mahkeme kararı.

Not: Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı Yönetmeliği’nin 13/b maddesi uyarınca Garanti Sigortası Hesabı'ndan talep edilen tedavi giderlerinin tespitinde Sağlık Bakanlığı tarifesi esas alınmaktadır.

KTK'nun 108/c maddesi uyarınca bedensel zararlar dışındaki maddi zararlar için yapılacak başvurular için;
    Maddi Hasarlarda Gereken Belgeler
    1)Poliçe sureti
    2)Trafik Kazası Tespit Tutanağı veya İfade Tesbit Tutanağı resmi tasdikli sureti
    3)Eksper Raporu sureti (Eksper raporu yoksa fatura sureti)
    4)Varsa mahkeme kararı sureti
    5)Hasar bedeli sigortalı veya sürücü tarafından ödenmiş ise ödeme ile ilgili belgelerin suretleri

NOT: Sözkonusu Sigorta Şirketlerinde daha önce hasar dosyası açılmış ise bu dosyaya ulaşacak belge veya bilgi yeterli olacaktır.

HESAPTAN KARŞILANMAYACAK ZARARLAR

a) Manevi zararlar,

b) Bedensel zararlar dışında kalan her türlü maddi zararlar (Yönetmeliğin 8/e bendi hariç),

c) Kazaya neden olan aracın işletenin veya sürücüsünün zararları,

d) Motorlu aracı çalan veya gasbedenlerle, bunlara yardımcı olanların ve bu durumu bilerek araca binen sürücü veya yolcu zararları,

e) Motorlu araçların yarış için bulunması gereken sigortayı yaptırmaksızın yarışa katılması durumunda kişilere verdiği bedeni zararlar,

f) İşletenin eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilere karşı yöneltebileceği zararlar,

g) İşleten tarafından ileri sürülebilecek tazminat talepleri,

h) Motorlu bisikletin sebep olduğu kazalardan doğan zararlar,

i) Motorla araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan kimselere motorlu aracın bırakılması sırasında kişilere gelen zararlar,

j) Hastalık ve ferdi kaza sigortası yapan sigorta şirketlerinin rücu talepleri,

cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    h) Motorlu bisikletin sebep olduğu kazalardan doğan zararlar

ee bu nedemek şindi
    beni öldürmeyen herşey beni güçlendirir

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler