Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Saz çalan , çalmak isteyen motorcular.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zafer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT 250
    Süper bir konu yeni gördüm açan arkadaşın fikrine sağlık.Bende 8-9 yıldır müzikle ilgileniyorum ve bağlama çalıyorum etrafımda hem motosiklet tutkunu olup hem bağlama çalan arkadaşlarım da var.Birkaç arkadaşımın bahsettiği gibi bağlama bizim kültürümüz için bir enstrüman olmaktan ziyade bir parçamız gibidir ve son yıllarda da dikkat çeker vaziyette meraklıları artmaktadır tabi bu çok sevindirici bir durum.Bursa içi müzikle ilgilenen yada müzikal anlamda öğrenmeye hevesli arkadaşlara yardımcı olmayı da isterim.Selamlar...
    rasta07 ve soycan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville

Kısa sap bağlamamı ? Uzun sap bağlamamı?

Kısa ve uzun sap bağlama üzerine küçük bir yazı yazmış arkadaş. Kısa ve anlaşılır olmuş , buraya eklemek istedim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

iki enstrüman da bağlama ailesinin bireyleri.
    Uzun sap bağlama, kısa sap bağlamadan 4 perde daha uzun (yaygın Ölçülere gÖre).
    Yani ses aralığı biraz daha geniş.Kısa sap bağlama, çalıp sÖyleme geleneğine daha uygun.
    Çünkü rahatlıkla bağlamanın perdelerine bakılmadan çalınabilir.
    Zaten doğuş mantığı ve gereksinim nedeni biraz da bu. Tarihi çok eski değil. 1980″li yıllara dayanmakta. (Bağlama düzeni ile kısa sap bağlamayı birbiriyle karıştırmayın.
    Bağlama düzeni bir akort sistemidir.
    Uzun sap bağlamada da, kısa sap bağlamada da, curada da bu akortla türküler çalınabilir.)Uzun sap bağlama, Özellikle yÖresel tavırlar için daha ideal.
    Tezene tavırlarını kullanabilmek, yÖresel tadları alabilmek için tercih edilebilir.Uzun sap bağlamada tel boyu daha uzun olduğu için tınlama süresi de kısa sap bağlamaya gÖre daha uzun.
    Çalım teknişi ve klavye boyu açısından kısa sap bağlamayı çalmak daha pratik.Sonuç olarak, iki enstrüman da farklı ses renklerini taşıyor. Kullanım amaçlarında ve icralarında farklılıklar var.
    Uzun sap bağlama daha iyidir, kısa sap bağlama daha iyidir gibi ifadeler kesinlikle yanlış sÖylemler.
    Böyle bir karşılaştırma yapmak mantıklı bir iş olmaz. iki ensrümanın da misyonları, tınıları, tadları birbirinden farklı.
    iyi bir bağlama icracısı, iki enstrümandan birisini tercih etse dahi ,iki enstrümanı da çok iyi tanımalı ve türküleri tavrına uygun, temiz-net bir şekilde ve duygusunu katarak çalabilmeli.

Erdal İbili

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Acizane bende bağlama ile uğraşıyorum.Çok hoş ve rahatlatıcı bir hobi
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    yaramı deştin şimdi,ortaokul yıllarında büyük heves ile kursa başladım.notaları öğrendim,ufaktan tıngırdatmayada başladım,taki ailem beni kurs'dan alana kadar.
    oysaki tamda ileri seviyeye geçeceğim dönemde kurs'dan aldıkları için benimde hevesim kırıldı ve senelerce öylece kaldı.şimdi yeniden başlasammı hala kararsızım.sazımda evimde duruyor,gördükçe içim sızlıyor,kendim gidemezsem çocuğuma verip öğrenmesini sağlamayı düşünüyorum...

Motosikleti
    HONDA CBR 250
    bende 7-8 ay baglama kursuna gıttıkten sonra ayrıldım caldıgım 10 a yakın turku var hala onları keyıfle calarım hayatta en cok ıstedıgım seylerden bırıydı bu baglama benımde vaktım olsa gunluk calısabılecegımı bılsem hıc dusunmeden baslardım yıne

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:30 ----------

bır de bu enstruman calan arkadaslar neden gezilere getirmiyorlar kı

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Kurslar sadece başlangıç oluyor , onun dışında kendinizi geliştirmek için evinizde zaman ayırmanız gerekli ve yeterli. Kurslara gidemiyorum diye hevesiniz kırılmasın.

Hatta buradan bile sorsanız yön gösterilebilir , yeterki hevesiniz olsun ...

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Alıntı rasta07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurslar sadece başlangıç oluyor , onun dışında kendinizi geliştirmek için evinizde zaman ayırmanız gerekli ve yeterli. Kurslara gidemiyorum diye hevesiniz kırılmasın.

Hatta buradan bile sorsanız yön gösterilebilir , yeterki hevesiniz olsun ...
    Ben de bağlama çalıyorum. (Kısa sap olana bağlama, uzun sap olana saz denir daha çok.)

Tabi böyle üstadlar gibi öttüremiyorum. Benimki daha çok tıngırdatma

25-30 tane türkü çalabiliyorum. Bir türküyü çok dinleyince, bağlama ile çıkarabiliyorum.

Özellikle yaz mevsiminde akşamları işten sonra bağlamayı alıp evin önünde çalmak çok hoşuma giderdi

Şimdi bağlama Kocaeli'de ben Ankara'da. Bir an önce bir bağlama edinip buradaki yaz akşamlarımı da değerlendirmek lazım
    umurcan, soycan ve karakan68 bunu beğendiler.
    Yeni değil bu yalnızlık . . .

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Çalmaya gönlü olan arkadaşlar eğer usanmadan çaba sarfederlerse kesinlikle sonuca ulaşırlar.
    Ben kendi kendime öğrendim ve haftada 4-5 gün yarım saat,bir saat kadar çalıyorum.
    Uzak kalınınca zayıflama oluyor.Kafa dinlemeye birebir...
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

sanırım biraz konuyu da hortlatacam ya neyse.
    bende de uzun sap bağlama var, daha önceden kardeşimin uyduruk bir gitarı var onunla oyalanıyordum. gitarda kaynak zibil ancak özellikle uzun sap bağlamayla ilgili pek kaynak yok.bende bu konudan muzdaripim.
    evde kendi kendine uğraşan arkadaşlar için solfej videoları var. aşağıdaki linkte bağlama programıyla yapmışlar. bundan iyi kaynak bulamadım. her türkü yok ama yine de iyi kötü idare eder.
    http://www.baglamaogreniyorum.net/uzun-sap-baglama/

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Konuyu hortlattığın iyi oldu

Arkadaşım Ankara'da enstrüman atölyesi açmış. Ziyarete gittiğimde sedef işlemeli bir bağlama (kısa sap saz) beğendim, satın aldım.

Hatta bağlamayı almadan önce atölyede denerken son zamanlarda çok dinlediğim Ali Kınık'ın "Ali Ayşe'yi Seviyor" türküsünü çıkardım. Bağlamanın tınısını çok beğenince eski hevesim geri geldi, yeni türküler öğrenmeye başladım.

Bu konuyu bulup yazayım dedim de sonra unuttum. Bu vesileyle gelişmeleri paylaşmış oldum.

Şu anda Mihriban türküsünü öğrenmeye çalışıyorum. (Youtube URL)

Benim tarzım: Youtube URL
    Yeni değil bu yalnızlık . . .

Alıntı xismailaydin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu hortlattığın iyi oldu

Arkadaşım Ankara'da enstrüman atölyesi açmış. Ziyarete gittiğimde sedef işlemeli bir bağlama (kısa sap saz) beğendim, satın aldım.

Hatta bağlamayı almadan önce atölyede denerken son zamanlarda çok dinlediğim Ali Kınık'ın "Ali Ayşe'yi Seviyor" türküsünü çıkardım. Bağlamanın tınısını çok beğenince eski hevesim geri geldi, yeni türküler öğrenmeye başladım.

Bu konuyu bulup yazayım dedim de sonra unuttum. Bu vesileyle gelişmeleri paylaşmış oldum.

Şu anda Mihriban türküsünü öğrenmeye çalışıyorum. (Youtube URL)

Benim tarzım: Youtube URL
    siz yine şanslısınız kısa sap bağlamanın notası kaynağı daha çok. uzun sap daha da fakir. youtube da kısa sap bağlama için bir çok eğitim videoları olması lazım. onları takip ederseniz daha da geliştirirsiniz parmaklarınızı. yukarıda da verdim baglamaogreniyorum.net de solfej videoları var. biraz vakit ayrılsa çok güzel bir uğraş. ayrıca bize ait, bizim özümüzden çıkan bir müzik aleti olması da ayrı güzel.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Nedense uzun sap daha kolay geldi bana. Kısa sap alıp bir süre sonra bırakmıştım. Yeniden kursa yazılırken hoca madem yeni başlıyorsun daha, en iyisi öncelikle uzun saptan başla demişti. Uzun sapta az çok bir şeyler tıngırdatıyoruz ;), kulaktan mulaktan ... Tabii, geliştirmek şart ...

Yeni başlayacaklara uzun sap tavsiye ederim; motosiklet vitesi gibi, sıralı, bir aşağı bir yukarı, istediğin yöne gidip geliyorsun .
    Kısa sap ise daha çok manuel vites otomobil şanzımanı gibi
    xismailaydin bunu beğendi.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    yahu şu şarkıdan dinleyip nasıl çalabiliyorsunuz size acayip imreniyorum,evde bağlama duruyor ama bu dediğiniz şey bende olmuyor yada ilgilenmediğim içinmi olmuyor yada ilfam perisi bize hiç uğramıyor

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yahu şu şarkıdan dinleyip nasıl çalabiliyorsunuz size acayip imreniyorum,evde bağlama duruyor ama bu dediğiniz şey bende olmuyor yada ilgilenmediğim içinmi olmuyor yada ilfam perisi bize hiç uğramıyor
    Motosiklet garajda öğrenilmez; pratik şart .

Çıkar şöyle, bir tozunu al, ayarlarına bak, baktırt, viteslere sırayla in çık, düz yolda hafiften hafiften var gel biraz ...

MotoGP'ye katılacak değiliz ama az çok geze geze dolaşacak kadar öğrenmiş oluruz ;)
    Adventure58 bunu beğendi.

fusuy364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sarkursu.com ve sofej24.com sitelerinde türkülerin solfejleri var, onlara çalışmak gerek, zaman ayırmadan olmaz. bi de çalışacağınız parçanın kendisini 60-70 kez dinlemeden çalışmaya başlamayın, acizane önerilerimdir. Ben bu şekilde bayağı mesafe katettim.
    Adventure58 bunu beğendi.

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Geçen ay alacaktım faturalar avukatlar borçlar belimi büktü Bu ay başında alıyorum kısa sap

Birde zeytinburnunda kurs bulursak tam olcak,
    Kontrol edemediğin güç,güç değildir. ...Ya ALLAH Ya MUHAMMET Ya ALİ... Engin TEPE Yaş:26 Sivas/Hafik

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Eskiden bu kadar yaygın değildi ve pahalıydı şimdi ne güzel rahatça alınabiliyor bende üniversitede aldım uzun sap bir bağlama kendi kendime

öğrendim 8 senedir filan çalarım çok çalıştım ama küçük yaşta başlamak lazım..

Çocuklarınızda eğer istek varsa mutlaka gönderin çalgıcımı olacak otursun ders çalışsın demeyin Müzik çocuğu sosyalleştirir ayrıca serserilik

peşinde koşacağına çocuk evinde onunla uğraşır hem çok iyi bir arkadaŞ olur derdini dinler sana bişey söylemez ama onunla herşeyini paylaşır en

güzel dostu siz vermiş olursunuz çocuğunuza.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    salavat getirin yakında uzun sap ile giriyorum konuya,
    mesele kendimi eğlendirmek ,
    demde iki tını olsun ...

enstürman ve izmir de kurs tavsiyelerine açığım.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Uzun sapı İzmir'den bir arkadaşa aldırtmıştım; saz üreten bir arkadaşından özenle seçerek aldığını söylemişti.

Velhasıl; mutlaka sazdan anladığını düşündüğünüz biriyle saz almaya gidiniz. Sonuçta saz da bir "ürün"; hatta elde üretilen bir ürün; cillop gibi cilanın altında çok da kolay farkına varamayacağımız "üretim hataları" olabilir.

Kursu da özenle seçiniz. Kendisine "iş çıksın" diyerek "temel müfredatı" bile uzun bir zamana yayan; meslektaşlarından "niye bu kadar uzun tutuyorsun, daha kısa sürede de aynı konuları geçebilirsin" eleştirilerine hiç çekinmeden "1-2 ayda hepsini öğreteceğiz de daha sonra kime kurs vereceğiz" diye cevap verebilen kurs yerlerine takılmamaya çalışın.

İzmir'de kurs yeri bilmiyorum ama sazın üretim yerini arkadaşımdan sorup yazarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    salavat getirin yakında uzun sap ile giriyorum konuya,
    mesele kendimi eğlendirmek ,
    demde iki tını olsun ...

enstürman ve izmir de kurs tavsiyelerine açığım.
    The Dude, İzmir'de saz alabileceğin arkadaşım:
    Mustafa Karadal
    Cep: 0536 352 89 39.

Youtube'da Mustafa Karadal diye arattırınca nasıl çaldığını da izleyebilirsin . Kurs konusunda da yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar. Erkan, Isparta.
    The Dude bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    geze geze
    uygun bir vakitte görüşeceğim.
    eksik olma

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)