Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorculara tadilat projesi şart! Arka çanta tartışması devam ediyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Yalnız bugün gazetesinin haberinde bi yanlışlık var. Projeyi Makina Mühendisleri Odası çizmiyor. Projeyi Makina Mühendisleri tarafından yetkilendirelen mühendis firmaları çiziyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    srknbdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki kle 500
    hepsi hikaye. olayın özeti: herşeyi satıp özelleştiren devletin vergi ve cezalardan başka bi gelirinin kalmayışı ile ortaya çıkan acınası durum.
    draggy bunu beğendi.

Serpico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Nasıl yanisi yok bu işin, hükümet işin içeriğini bilmeden, araştırıp öğrenmeden nereden para bulup, milleti soyarızın derdindedir. onlara göre parayı almanın bir yolunu bulalım ve bunu kanunen kılıfına uyduralım da millet ne yaparsa yapsın bana ne diyor. şimdi her topcase kullanan motorcu kafadan 630 TL civarı bir harcamayı göze alacak veya riski göze alıp, şansıma deyip yola çıkacak.
    ne güzel ülkeyiz ve ne akıllı insanlar tarafından yönetiliyor-muş. peh peh peh.
    draggy bunu beğendi.

Arkadaslar bu isin kolayi var. Bu konu Hukuki yolla cok rahat cozulur.

Benim KAPPA marka tasima demirleri, topcase ve yan cantalarim var.
    Motosikletim V-Strom DL-1000
    Kappa firmasi bu motosiklet icin ozel tasarlamis ve uretmis, bende alip takmisim.

Makine mühendisleri odası bana bu Kappa donanim icin projeyi cizip versin. TSE de resmi olarak onaylasin. Ben bu proje ve onayi alip KAPPA firmasina patent ihlali olarak ihbar edecegim.

Baska marka canta ve donanima sahip arkadaslar da ayni tesbiti baska firmalar icin yaparsa, bence cok buyuk ses getirir. Ve projesi donanimi zaten dunyada patentli uretilmis bizim gibi kullanicilarin uzerinden ellerini cekerler...
    banro, dental_land, farcob ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    hepiniz tipis tipis bu adamlara oy verdiniz. simdi agliyorsunuz.
    hayvan bunu beğendi.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Bugün bilgi edindirme den TSE ye döşedim yazıyı, cevap bekliyorum.Cevabı aynen eklerim.

Motosikletlere Takılan Taşıma Kutuları Hakkında.
    Bilindiği gibi Motosikletler hususi sportif ve ticari olarak 3 tür kullanıma sahiptir.Hususi kullanımda, kişi kendi ihtiyaçları çerçevesinde aracını kullanır ve ihtiyaç gereği motosikletine taşıma kutusu monte eder. Bu taşıma kutuları piyasada satılan, muhtemelen TSE onaylı, sertifikalı, seri üretim ve kullanımı ve özellikleri detaylı şekilde izah edilmiş parçalardır.Tüm dünyada kullanılır. Ticari olarak kullanılan motosikletler,Fast food işletmeleri (hamburgerci, pizzacı v.s.) ve Kargo ve lojistik firmaları ağırlıklıdır. Ticari kullanımda, ihtiyaçları gereği seri imalat taşıma kutularının taşıma kapasiteleri(ağırlık ve hacim) ihtiyaçlarını karşılamadığından, standart dışı taşıma kutuları imal ettirmekte ve araçlarına monte ederek, hem sürücünün, hem de 3. şahısların can ve mal güvenliğini tehdit etmektedirler.Ticari kullanım motosikletlere takılan taşıma kutularının bir standarda sokulması ve denetlenmesi can ve mal güvenliği açısından gereklidir.
    Son zamanlarda, emniyet birimlerinin yaptığı denetlemelerde, ticari kullanılan ve standart dışı taşıma kutuları olan motosikletler trafikten men edilirken, hususi kullanılan ve standartlara uygun taşıma kutuları monte edilmiş motosikletler de trafikten men edilmektedir. Trafik ekiplerinden aldığımız bilgide, bu durumun TSE görüşü alınarak hazırlandığı ve uygulandığı bildirilmiştir.
    Sorularıma gelince:
    1- Dünya’nın hangi ülkesinde standart ve sertifikalı taşıma kutuları ruhsata işlenmektedir.
    2- Bu kararı veren ilgililerin, motosiklet imalatı, dizaynı, ve kullanımı konusundaki tecrübesi nedir?
    3- bu kararı verenlerin taşıma kutusu, imalatı, montajı konusundaki tecrübesi nedir?
    4- otomobil ve benzeri araçlar da , benzer ve daha büyük taşıma kutuları ,aracın tavanına monte edilerek kullanılmaktadır, bu tür kullanım da ruhsata işlenme işlemi gereklimidir?
    5- İlgili kararın, sadece standart dışı taşıma kutusu kullanan araçlar için olası gerekmez miydi?

Saygılarımla .

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ben de McDonalds'a patladım. Onlara "sizin yüzünüzden bütün motorcuların başı derde girdi, bir daha sizden bir şey yemeyeceğim" diye yazdım .
    E-TEKİN bunu beğendi.

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    varsayiyorum.. ben kendi motosikletim olan nc750x ve givi canta icin proje cizdirdim ve onaylattim.
    diger nc750x kullanicilarinin, ayni konfigurasyon icin tekrar tekrar proje cizdirmelerine, tse onayi almalarina gerek varmidir?

proje plakayami ciziliyor, motosiklet modelinemi?

dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    http://i.hizliresim.com/onppvk.jpg

Buyrun aradaki farka bakiniz. Boyleleri yuzunden cezada yazilir kanunda cikar.

zekai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba KB150-25
    Geçen Sabah Trafikte Çevirme yapan polislerin yanında durdum ve böyle birşey olup olmadığını kanunlaşıp kanunlaşmadığını sordum ve bana verdiği cevap kanunlaştı ceza kesiliyor ruhsata işletmeniz şart dedi.Fakat Ruhsata işletmediği halde aynı işyerinde çalıştığım başka bir motorcu arkadaşım bir hafta önce arka çantasıyla muayeneden geçtiğini söyledi...Nasıl bir iş Bu Çözemedim....

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Polis motorlarının çoğundada var bu topcase, onlara kim ceza yazacak.
    didim_09 bunu beğendi.

Motosikleti
    SYM GTS250 i EVO
    proje cizdirip yaptıran var mıdır tam prosedur nasıl oldu tamda çanta alıcaktım :(

MotojeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Merak ettiğim
    Diyelim ben gittim BMW K 1600 GT aldım fabrika çıkışı çantası var nolcak ozaman?(K1600gt alabilen adam 600 lira verip işletir ruhsata ama bu olay mantıksız)

Adventure58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    haojue 135S
    Yan taşıma kutu ya da çantaları için ise proje istenmiyor. Diyor,

Motosikleti
    SUPERDUKER
    artçılar içinde proje çizdirtelim

Motosikleti
    SYM GTS250 i EVO
    başka bir konuyada yazmıştım şunu göndermişler , meğerse tse sadece işyeri motorları için bunu uygun görmüş ama devlet sonradan bunu tüm motorlara çevirmiş gibi gözüküyor ne yazık ki

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Trafik cevirmesinde arkadaşımızı dün bu konuda uyarılmış 1 ay içersinde bu evraklarının tamamlanmasını istemişler.

uygulama yürürlüğe girdi herhalde

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Alıntı darnglove adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başka bir konuyada yazmıştım şunu göndermişler , meğerse tse sadece işyeri motorları için bunu uygun görmüş ama devlet sonradan bunu tüm motorlara çevirmiş gibi gözüküyor ne yazık ki

http://i.hizliresim.com/lBJ9Vb.jpg
    Bu 2012 de verilen bir cevap.Bu saçmalik ilk önce Eylül 2012 de çıkmışti sonra Muammakta olduğu için askiya aldilar aradan 2 yıl sonra gene hortladi

T.C

İZMİR

14. SULH VE CEZA MAHKEMESİ

DEĞİŞİK İŞ NO : 2014/198 D.İŞ

HAKİM : FERİDE BOZKURT 35774

KATİP : HÜLYA KIRYAYLA 116796

İTİRAZ EDEN : BAHRİ UYSAL 108/51 Sokak no:1 d:1 Adnan Süvari mahallesi Karabağlar / İZMİR

KARARINA İTİRAZ EDİLEN: İZMİR TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İTİRAZIN KONUSU : İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ

Muterizin idari para cezasına itirazını içerir 22/04/2014 tarihli dilekçesinin incelenmesi sonucunda,

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :

Muteriz 22/04/2014 tarihli dilekçesi ile 18/04/2014 tarih HF 372995 seri ve sıra numaralı trafik ceza tutanağı ve geçici olarak trafiğe çıkış izin belgesine itiraz edilmiştir.

İtiraz dilekçesi, trafik denetleme şube müdürlüğüne tebliğ edilip söz konusu itiraza konu idari para cezasına ilişkin belgelerin ve tebligatın tasdikli birer suretinin gönderilmesi mahkememizce istenmiştir.

İzmir valiliği Emniyet müdürlüğünün mahkememize gönderidği 11/06/22014 tarih 80560737 . 17691, (62405) ,4993 sayılı yazı ile itiraza konu idari yaptırım kararına ilişkin belgelerin gönderildiği görülmüştür.

İzmir Valiliği Emniyet Müdürlüğünün gönderdiği yazı ve belgeler ile itiraz dilekçesi incelendiğinde :

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 17/08/2012 tarihli yazısında motosikletlerin arka şasesi üzerinde taşıma kutusu montesi yapıldığına dair tadilat projesinin itirazı ve muayenesinin yaptırıldığının anlaşılması halinde yaptırılan tadilatın aracın belge ve bilgisyar kayıtlarına işlenmesi, yapılan kontrollerde motosiklet üzerinde bulunan taşıma kutularının belgelerine işletmediği tespit edilenler hakkında 2918 sayılı kanunun 32. Maddesine göre işlem yapılması gerektiği belirtildiğinden muteriz hakkında itiraz konusu ceza tutanağı düzenlendiği, araçların imal, tadil ve montajı hakkında yönetmelik hükümlerine göre tadilat ‘’ bir araç üzerinde imalatından sonra veya hizmet süresince aracın niteliğini değiştirecek şekilde yapılan işlem tadilattır ‘’ biçiminde tanımlandığı;

Muteriz tarafından sunulan maliki bulunduğu ve idari para cezasına konu teşkil eden motosikletin arka kısmında bulunan ve salt kaskların konulmasına yarayan port bagajın aracın şasesine monteli olmadığı , basit bir şekilde sökülmesinin mümkün olduğu ,bu hali ile aracın niteliğini değiştircek şekilde bir işlem yapılmadığından , söz edilemeyeceği cihetle muteriz hakkında idari para cezası uygulamasının usul ve yasaya uygun olmadığı anlaşılmakla itirazın kabulüne karar verilip aşağıdaki hüküm fıkrası tesis olunmuştur.

HÜKÜM : Yukarıda izah edilen nedenlerle ,

Muterizin yerinde görülen İTİRAZININ KABULÜ ile idari yaptırım kararının KALDIRILMASINA hüküm edilmiştir.

T.C İZMİR 14. SULH VE CEZA MAHKEMESİ D.İŞ NO: 2014/198 D.İŞ

İzmir Trafik denetleme Şube Müdürlüğünce verilen HF 372995 seri ve sıra nolu trafik idari para cezasının İPTALİNE.

Kararın bir suretinin taraflara tebliğine ;

Dair evrak üzerinde yapılan inceleme sonucunda itiraza konu idari para cezasının miktarına nazaran 5326 sayılı kabahtler kanununun 28/10 maddesi gereğince kesin olmak üzere karar verildi. 19/06/2014.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    şimdi anlamadım karar bozuldu mu? serbest mi gene

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler