Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

D 915 Derebaşı Virajları Bayburt-Of ve Kemaliye Taşyolu gezisi 1100 Km

Motovento
    REKLAM ALANI
    MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Merhabalar,

Kıştan beri hayalini kurduğum ve plan yaptığım geziyi yapmak nasip oldu.

Yol planım Sivastan yola çıkıp Bayburt-Derebaşı virajları-Of- Karadeniz sahilinden

devam edip Ünye-Tokat hattından dönmekti. Fakat yağışlı hava nedeniyle karadeniz kısmını iptal etmek zorunda kaldım.

Gelelim gezimize. Sabah 07:00 suları Sivastan yola çıktım. Yol üzerinde Hafik-Zara-İmranlı ilçelerimizden geçerek Refahiyeye ulaştım.

Refahiyede depomu fulleyip yola devam ettim. Erzincan girişinden Bayburt yönüne döndüm.

Hava ciddi sıcaktı. Yol üzerinde gölge bir mekanda yemek molası verdim.

Saat 16:00 civarı Bayburta vardım. Şehir merkezini şöyle bir dolaşıp öğretmen evinin yolunu tuttum.

Gece burada kaldım. 350 Km yol yormuş doğrusu.

Sabah erken kahvaltıdan sonra depomu tekrar fulleyip gezimin ana sebebi olan D 915 derebaşı virajlarına doğru yola koyuldum.

Bayburttan sonra yol güzel manzaralar,virajlar ve rampalar eşliğinde devam etti.

Uzungöl yol ayrımından sonra Meşhur Soğanlı Geçidine ulaştım.

Geçit levhası buraya gelenlerin yapıştırdıkları anılarla dolu. Buradan devam ettim yol üzerinde virajlardan

gelen motorcu turistlerle selamlaştım. Veee virajlara ulaştım. Manzara mükemmel. Her taraf yemyeşil. Her taraf çiçeklerle kaplı.

Tabiiki bu çiçeklerin kokularını tarif etmek imkansız. İnsanın görmek istediği mekanda olması gerçekten güzel bir duygu.

Adım adım resim çekerek, manzarayı içime sindirerek, birazda yol bitmesin isteyerek ilerledim.

Keskin dönüşler çok güzeldi. Yolda anormal bozukluklar yoktu. Rahat denebilecek şekilde aşağı derebaşı tesislerine kadar indim.

Eskiden aktif olduğu söylenen mekanlar şimdi sessizliğe bürünmüş.Derebaşı levhası önünde resimleri çekindikten sonra virajları

arkamda bırakarak saat 13:00 civarı Of a doğru yola koyuldum.

Aşağı inerken manzaralar mükemmel şekilde devam ediyor. Yol üstündeki evlere imrenerek yola devam ettim.

Oradaki insanlara normal gelen bu manzaralar bizlere mükemmel hisler yaşatıyor.

Yol Uzungöl yoluna birleşti. Anormal bir trafik yoğunluğu vardı. Araçlar Uzungöle doğru resmen hücum halinde idi.

Bu trafikle Çaykaraya ve devamında da Of a ulaştım. Denizi gördüğüm yerde hemen girecek bir yer aradım.

Hava o kadar sıcakki nereden olsa denize girebilirim. Bir dut ağacının gölgesine motorumu çektim. Güzel bir mekandı.

Kendimi denize atıverdim. Resmen buhar çıktı üzerimden...Saat 15:00 Yaklaşık 1 saat deniz keyfinden sonra planı tekrar yağmurdan dolayı

Bayburta çevirdim.Biraz atıştırmadan sonra toplanıp tekrar yola koyuldum. Virajları bir daha göremem diye düşünürken

birde çıkmak nasip olacak. Aynı yoldan derebaşına ulaştım.Saat 18:30 oldu. Güneş batmaya başladı. Manzara güzeldi,bu saatlerde daha

mükemmel hale geldi.Rampaya çıkmaya başladım. Zaman daraldığı için devam etmek istesemde manzaranın güzelliği beni bırakmıyor.

Yinede resimlerimi çekerek meşhur Demirkapıya ulaştım. Son kez bakarak buradan ayrıldım. Bu sırada hava bulutlandı ve uzaklardan şimşekler

çakmaya başladı. Bayburta saat 21:00 civarı vardım. Havadan dolayı ani bir kararla Refahiyeye ve oradanda Kemaliye Taşyola gitmeye karar

verdim.Gece zorlu bir yolculuktan sonra saat 24:00 gibi Refahiye öğretmen evine ulaştım.

Yaklaşık 400 km yol yaptıktan sonra yatağa girer girmez uyuyuverdim.

Sabah kahvaltıdan sonra gitmek istediğim diğer mekana doğru yola koyuldum.Refahiye-İliç arasında yol çalışmaları vardı.

İliçte fırat kenarından devam ederken Doğu Ekspresine rastlamamda ayrı bir güzellik oldu.

Birçok motorize ekibe denk geldim. Dağların güzelliği ve yalçınlığı mükemmel.Rampaları çıkıp indikten sonra Kemaliye Taşyola ulaştım.

Karanlık kanyona doğru tekne turları yapılıyor. Taşyolun devamında selden dolayı yol uçtuğundan dolayı Divriğiye geçiş iptal olmuş.

Yıkılan yere kadar yinede gitmeye karar verip taşyola girdim. Tünellerden devam ederek ilerledim. Buranın manzarasıda ayrı bir güzellik.

Yalçın kayalar,fırat,tüneller hepsi ayrı güzel. Bir taraftan da ürkütücü. Derin uçurumların kenarında fotoğraf çekerken gerçekten

dikkatli olmak lazım.Yıkılan yere ulaştım. Köprü çalışması hızlı şekilde devam ediyor. Buradan geri dönüp Kemaliye merkeze doğru yola koyuldum.

Kemaliye gerçekten görülmeye değer bir mekanmış.Eski evleri, tarihi mekanları ve heryerde akan soğuk sular mükemmel.

Kurumların binalarının bile ahşap olması ilginç ve güzel olmuş. Kemaliyeyi dolaştıktan sonra depomu doldurup buradan ayrıldım.

Sivasa 300 km yolum var. Buradan ayrılıp Divriği yoluna yöneldim. Yol üzerinde Bağıştaş civarında dağ keçilerine denk geldim.

Yavruları ile beraber bana güzel pozlar verdiler. Resmen düz duvarda yürüyorlar ve süper bir kamuflajları var.

Yol üzerinde bir çeşme başında yemek yedim. Hava çok sıcak. Hareket halinde olmak en iyisi.Divriği madenlerinin çıkarıldığı yerler ilginç

manzaralar oluşturmuş.Divriğiyi çok gördüğümden merkeze girmeden Sivas yoluna döndüm. Kangaldan devam edip saat 20:30 u gösterirken eve

ulaştım çok şükür. Toplamda 1100 km yol 2 gece ve 3 gündüz sürdü yolculuk. Aslında daha uzun sürede yapılması gereken bu yolculuğu

zaman azlığından dolayı böyle hızlı yapmak zorunda kaldım. Ama kesinlikle görülmeye değer yerler ve mekanlardı.

Buraya kadar okuma zahmetinde bulunan herkese teşekkür eder tüm gönlünden geçirenlere oraları görmelerinin nasip olmasını dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=S7QElT8WJC8
    stubborn, espresso, zihnigonen ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    haluk23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF250 Rally - Wave 110i - Crypton S - CB125F ...
    Süper tur olmuş, elinize sağlık.

Kemaliye Taşyola 2021 Ağustosta gittim ben de.

Ama neredeyse 5 yıldır D915 kovaladığım halde gitmek nasip olmadı.

2019 ve 2021 Doğu turlarımda hem gidişte hem de dönüşte Çaykara civarlarında hava yağmurlu olduğundan manzara göremeyeceğimiz için Of-Bayburt güzergahından geçmedik. Hala daha hayıflanırım zira eminim sis ve yağmurda da ayrı bir güzeldir Derebaşı. Arkadaşların oyununa geldim.

2022'deki 3 günlük Samsun turundan sonra rotayı esnetip Ankaraya Bayburt üzerinden dönme planı da arkadaşımın planına uymadığı için gerçekleşmedi.

2 ay önceden rotasını belirleyip bugün yani 12 Ağustos 2023 tarihinde çıkmayı planladığımız tur da eşimin 3 gün önce geçirdiği küçük bir operasyon dolayısıyla rafa kalktığı için yine gerçekleşmedi.

Neyse ki her şey yolunda.

Sağlıktan öteye yol yok.

Şimdi yolda olmak yerine bunları yazıyor olmak düştü bana da.

Kısmet.
    espresso, MCV ve Guven bunu beğendiler.
    Paran varsa Japon, yoksa alman.
    A wise man once told his wife . . . nothing because he was a wise man.
    If you can't afford a new German car, then you definitely can't afford a used one.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Çok tebrik ediyorum. Muhteşem bir gezi olmuş. İnsan özeniyor doğrusu...
    MCV bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Güzel bir tur olmuş. Tebrik ederim.

Önceki yıllarda yaptığım gezileri getirdiniz aklıma.

2017'de Derebaşı'ndan Soğanlı' ya çıkmak kısmet olmuştu.

2019'da ise Kemaliye'de bir gece kalıp, karanlık Kanyon'da tekne gezisi yaptıktan sonra Taşyol'u geçmeye çalışmıştık. Yine heyelan dolayısıyla Divriğ'e geçememiş, geri dönüp o şekilde Divriğ'e geçmiştik.

Kemaliye'nin güzelliği beni de kendine hayran bırakmıştı.

Zamanında iyi ki gidip gezmişiz.
    MCV ve haluk23 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı haluk23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süper tur olmuş, elinize sağlık.

Kemaliye Taşyola 2021 Ağustosta gittim ben de.

Ama neredeyse 5 yıldır D915 kovaladığım halde gitmek nasip olmadı.

2019 ve 2021 Doğu turlarımda hem gidişte hem de dönüşte Çaykara civarlarında hava yağmurlu olduğundan manzara göremeyeceğimiz için Of-Bayburt güzergahından geçmedik. Hala daha hayıflanırım zira eminim sis ve yağmurda da ayrı bir güzeldir Derebaşı. Arkadaşların oyununa geldim.

2022'deki 3 günlük Samsun turundan sonra rotayı esnetip Ankaraya Bayburt üzerinden dönme planı da arkadaşımın planına uymadığı için gerçekleşmedi.

2 ay önceden rotasını belirleyip bugün yani 12 Ağustos 2023 tarihinde çıkmayı planladığımız tur da eşimin 3 gün önce geçirdiği küçük bir operasyon dolayısıyla rafa kalktığı için yine gerçekleşmedi.

Neyse ki her şey yolunda.

Sağlıktan öteye yol yok.

Şimdi yolda olmak yerine bunları yazıyor olmak düştü bana da.

Kısmet.
    Teşekkürler hocam, en yakın zamanda görmek sizede nasip olur inşallah.
    Eşinize acil şifalar dilerim. Dediğiniz gibi önce sağlık. Benim şansıma hiç sis olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:54 ----------

Alıntı jonvolkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok tebrik ediyorum. Muhteşem bir gezi olmuş. İnsan özeniyor doğrusu...
    Teşekkürler hocam, darısı başınıza.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Alıntı Guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir tur olmuş. Tebrik ederim.

Önceki yıllarda yaptığım gezileri getirdiniz aklıma.

2017'de Derebaşı'ndan Soğanlı' ya çıkmak kısmet olmuştu.

2019'da ise Kemaliye'de bir gece kalıp, karanlık Kanyon'da tekne gezisi yaptıktan sonra Taşyol'u geçmeye çalışmıştık. Yine heyelan dolayısıyla Divriğ'e geçememiş, geri dönüp o şekilde Divriğ'e geçmiştik.

Kemaliye'nin güzelliği beni de kendine hayran bırakmıştı.

Zamanında iyi ki gidip gezmişiz.
    Teşekkürler Güven hocam, bana hem inmek hemde çıkmak nasip oldu.

Kemaliye ve taşyolda ayrı güzel. Fırsat bulunca yapmak lazım. Yarının ne getireceğini

Bilemiyoruz. Yapılan kar kalıyor.
    Guven bunu beğendi.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel bir gezi, güzel bir anlatım. Tebrikler.
    MCV bunu beğendi.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    güzel bir gezi olmuş herkesin olduğu gibi benimde anılar canlandı bende derebaşını geçerken hava çok güzeldi bir tane bile bulut yoktu
    MCV bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Tebrikler fotoğraflar çok güzel. Yazıyı uzun uzun okuyamadım :( Konsantrasyon eksikliği
    Kemaliye benim de gitmek istediğim bir yer özellikle kanyon ve kemaliye ye motosikletle gitmek gibi bir hayalim var hatta sırf bu yüzden motosikleti yükseltmek istiyordum diyebilirim .
    MCV bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir gezi, güzel bir anlatım. Tebrikler.
    Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:17 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel bir gezi olmuş herkesin olduğu gibi benimde anılar canlandı bende derebaşını geçerken hava çok güzeldi bir tane bile bulut yoktu
    Teşekkürler, artık benimde anılarımda canlanacak. İnerken öğlen saatlerinde hava dediğiniz gibi açıktı.

Akşam üstü dönüşümde yağmur bulutları sarmaya başladı. Fakat sis yok görüş açıktı şansıma.

Sis olunca bu güzellikler görülemeyecekti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:23 ----------

Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrikler fotoğraflar çok güzel. Yazıyı uzun uzun okuyamadım :( Konsantrasyon eksikliği
    Kemaliye benim de gitmek istediğim bir yer özellikle kanyon ve kemaliye ye motosikletle gitmek gibi bir hayalim var hatta sırf bu yüzden motosikleti yükseltmek istiyordum diyebilirim .
    Teşekkürler, manzaralar güzel olunca fotoğraflarda güzel oluyor. Ama inanın fotoğraflar güzelliği anlatmakta yetersiz kalıyor.

Herkesin bilhassa da motorcuların gitmesi gereken rotalar. Motor değiştirmek için güzel bir sebep bulmuşsunuz.

İnşallah yakın zamanda istediğiniz motoru alırsınız. Ama şunu da söylemek isterim. Gezi için illa büyük motor gerekmiyor.

Daha çok, zaman bulmak ve cesaret etmek ön plana çıkıyor. Ben ana yollarda 80-90 km hızlarda ilerledim. Çokta rahattı.

Bence ertelemeyin ve hayalinizi gerçekleştirin. Yarının ne getireceğini bilemiyoruz.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Güzel gezi olmuş. Güzel de anlatmışsınız, uzun uzun okudum.
    Videoyu izlemedim, bir ara konsanstre olunca izlerim ama anlatımdan gözümde canlandırmak daha kolayıma geliyor.
    MCV bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş. Güzel de anlatmışsınız, uzun uzun okudum.
    Videoyu izlemedim, bir ara konsanstre olunca izlerim ama anlatımdan gözümde canlandırmak daha kolayıma geliyor.
    Teşekkürler, yaşadıklarımı olabildiğince anlatmaya çalıştım.

Sabredip okuduğunuz için ayrıca teşekkürler.
    espresso bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Gezi güzel olmuş dersem yalan olur,çok güzel gezi
    olmuş yüreğinize sağlık Mehmet kardeşim, Derebaşı virajlarını inmek ve çıkmak,ikiside nasip olmuş,Kemaliye taşyolu görmek bize henüz nasip olmadı,yolun hep açık olsun, Eskişehir den selamlar 👋
    MCV bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Harika gezi, Tebrikler...
    MCV bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gezi güzel olmuş dersem yalan olur,çok güzel gezi
    olmuş yüreğinize sağlık Mehmet kardeşim, Derebaşı virajlarını inmek ve çıkmak,ikiside nasip olmuş,Kemaliye taşyolu görmek bize henüz nasip olmadı,yolun hep açık olsun, Eskişehir den selamlar ��
    Teşekkürler Mesut hocam,dediğiniz gibi hem inmek hem çıkmak nasip oldu. Gerçekten çok güzel bir mekan.
    Yolunuzu düşürürseniz Kemaliyeye birde sizinle gideriz İnşallah.
    İyi dilekleriniz için ayrıca teşekkürler. Bende size Sivas'tan selamlarımı gönderiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Alıntı arican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika gezi, Tebrikler...
    Teşekkürler, darısı tüm düşünenlerin başına.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)