Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dosta Giden Yol

Motovento
    REKLAM ALANI
    ubuntu67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200
    Yıllar yıllar önce, çok değil aslında 2012 yılında Abanoz Yaylası kampında tanışmıştım Alanyalı arkadaşlarla. O günlerden bu yana da devam ediyor dostluğumuz. Mersin-Antalya bölgesi Toroslar ve İç Anadolu'ya geçen yollar motosiklet kullanmak için, kamp yapmak için bulunmaz nimettir. Hele bu yol Alanya'dan da geçiyorsa tadından yenmez.

Dosta giden yolda hızınızın çok önemi yoktur, 150 ile giden de 50 ile giden de aynı sürede varır menzile. Çünkü dosta giden yolda hangi hızda gidersen git, ışınlanırsın... Nasıl geçti, nasıl bitti anlamadım ama 4 gün 1800 km gözümün önünden uçuverdi. Şuan bu satırları yazarken sanki bu geziyi hiç yapmamış gibiyim. Böyle durumlarda aklıma o güzel kitabın ismi gelir: "Rüzgar gibi geçti"

Geceden çantamı hazırlayıp, motoruma yükledim. Cuma sabah erkenden yola koyuldum. İlk hedefim Mıstık Usta. Ama Erzin dolaylarında sise yakalandım. Çok ilginçti, bir süre hiçbir şey göremedim. Kaskım dıştan buğu yaptı, biraz da yağmur yedim sanki. Ama dikiz aynamda bana hızla yaklaşan tırı görünce korkudan hız disiplinimi bozup 120 ile gitmeye başladım. Yolculuk maceralı başlamıştı, sabah sabah uyuşukluğumu atmış oldum üstümden.

Mıstık Usta'da çorba molası. Klasiklerden...

Bir solukta otobanı bitirip Erdemli'ye ulaştım. Silifke'ye geçip ordan Gülnar'a çıktım. Biraz yukarılardan dolaşıp öyle ineceğim sahil yoluna.

Silifke-Gülnar-Aydıncık rotasında harika virajlarlar var. Yalayıp yutuyorum kendilerini. Aydıncık'a inerken özellikle başım dönüyor firketeden.

Aydıncık'tayım. Hava çok sıcak, Bim'e sığınıyorum. Klima, su, çukulata... Kendime geliyorum, ama yolum uzun, oyalanmamam lazım.

Bozyazı'dan geçerken Mehmet Ercan hocama uğradım, selam vermeden geçmek olmazdı. Efsane Abanoz Kampında tanıştığım isimlerden.

Dedim ya dosta giden yolda ışınlanırsın diye. Bozyazı'dan bir uçumda Alanya'ya varıyorum. Özden öte emmoğlum olan Fatih Kara ile buluşuyoruz. Önce babasına uğrayıp ardından eve geçiyoruz. Sabah erken kalkıp kampa gideceğiz.

Vee sabah oldu. Motorlarımızı yüklüyoruz. Fatih abi emektar Wave'i ile katılacak bu tura. 150 bin km yi devirmiş, Anadolu'nun birçok yerini görmüş, Torosları gezmiş, unutulmaz bir yol arkadaşı olan bu ufak motorun belki de son kampı. Efsane ile beraber yol almaktan gurur duydum açıkçası.

Alanyalı dostlar bizi pastanede bekliyorlardı. Biraz hoş beş, biraz gülmece. Sonra geziye başladık. Ersin abi ve Zafer abi yine neşemiz. Bol bol takılıyorlar birbirlerine. Bir de doktor Bülent bey var, o da yeni yeni motosiklet kullanıyor, ekibe yeni katılmış.

5 motor çıkıyoruz yola. Rotamız Kuş Yuvası-Sarıveliler-Başyayla-Taşkent-Bozkır ve Beyşehir Gölü. Orman içi alternatif yollardan, köy ve yayla yollarından bol virajlı şekilde dolaşıyoruz.

İlk mola. Hava sıcak ama yukarılara çıktıkça serinliyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:09 ----------

Kuş Yuvası geçidindeyiz. Wave çıkmam demiyor. En zor yokuşlardan birini atlattı bile. Su içip yola devam ediyoruz.

Gözlemecide kahvaltı molası. Çayla birlikte ne iyi gitti ama.

Kuş Yuvası yolunu tünellerle kısaltmışlar. 2012'de Abanoz kampına giderken bu rotadan gitmiştik ve harikaydı. Şimdi bitiverdi, motosikletliler için üzücü bir durum. Ama yöre insanı için büyük rahatlık.

Sarıvelilere giderken epey bozuk yoldan geçtik. Pulsar hiç bu kadar kirlenmemişti.

Emmoğlu ile selfi şeysi.

Ersin abiyle biraz önden yardırıyoruz. Manzara ve yol harika. Hava serin. 1800 metre rakımlardayız.

Ve arkadaşlar da yetişti bize. Zafer amca ve Fatih abi genellikle arkadan geldiler, Wave için zor ama imkansız değil bu yokuşları çıkmak. Hiç teklemedi maşallah. Gezi boyunca en fazla 15 dk arkamızdaydı, molalarda yetişti bize.

Yeniden yoldayız, Taşkent'te yemek molası vereceğiz. Biz Ersin abiyle yine önden gidiyoruz, biraz viraj yaptık birlikte. Onunla sürmesi o kadar zevkli ki. Eğitimli bir sürücü olması ve yılların getirdiği tecrübe ile virajlarda kuğu gibi gidiyor, ben de arkasındaki sıpa

Ve Taşkent'teyiz. Arka grubu bekliyoruz. Ersin abi rahat durmuyor, keçi gibi uçurumun kenarındaki erik ağacına uzanıyor

Taşkkent'e gelirseniz kesinlikle saç kvurma yiyin. Şimdiye kadar yediklerimin en iyisi ve en uygunu idi. Gerçi Alanyalı dostlar elimi cebime attırmadı ama...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:11 ----------

Yoldayız, Bozkır ilçesine geçeceğiz. Yol yine serin, virajlı ve yeşil... Bu sefer arkadayım, Zafer Emmi ile sürüyorum. Hızımız 50

Zafer emmi Alanya tabelasını kesiyor. Kaçacak mı ne

Ben bir ara önden kopuyorum. Gaz kesmeden gidiyorum, yol çok güzel olunca coştum biraz. Ekip arkada kaldı, şunu söylemeliyim, Bozkır'a yaklaşırken virajlar rüya gibi oluyor. Sakin gitmek ayıp olurdu, veriyorum coşkuyu. Sonra dikiz aynamda Ersin abiyi gördüm, yetişti bana, virajın birinde durup pusu attım bizimkilere. Fotoğraflarını çektim. Gezinin en güzel kısmı Bozkır yoluydu kesinlikle.

Hava şansımıza bulutlu. Serin serin turluyoruz.

Ersin abiyle geridekileri bekliyoruz, Beyşehir'e az kaldı.

Vee Beyşehir Gölündeyiz. Kamp yerine gidip çadırlarımızı kuracağız.

Adam eski otobüs şöförü

Kamp yerindeyiz. Milli Parklara ait olduğu için ücretli. Ama cüzzi fiyatlar.

Kara Kedim göle erişti. Manzara süper, çadırımı motoru söndürdüğüm yere kuruyorum.

Bütün bir yıl bu fotoğrafı hayal ettim. Fatih Emmoğlu ile kamp yapmışız, motorlarımız çadırlarımız yan yana...

Kara çaydanlığım Mavi çaydanlıkla buluştu, göl manzaralı serin bir çay sefası bizi bekliyor.

polo34, ESGEL, Carbondioxid ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba

Çok keyifli görünüyor.
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Tütüncüler

Güzel bir sürüş, bol sohbet, çay ve gölün kenarındaki serin kamptan sonra uyandığım sabah manazaram.

İşte bu fotoğraf tarihe geçer.

Kampı topladık, motorlarımızı yükledik. Yol üstü kahvaltımızı yapıp, çok sıcaklara kalmadan Alanya'ya döneceğiz.

Dostlarımla hatıra kareleri...

Ersin abinin canı simit peynir çekmiş. Gömüyoruz onlarca simiti

Kafe sahibinden yol tarifleri. Çok hoşuna gidiyor maceramız, epey ilgilendi bizimle.

Adamın mesleği bankacılık, tatilde bile

Eşrefoğlu Camii'deyiz. Anadolunun ilk ahşap camilerinden biri.

Zafer emmiyi de kültür mirasına almamız lazım. Bir ara Ersin abi beni sordu, nerde kaldın, geride kaldın dedi. Zafer emmiyi bekledim, geriden geldim dedim. Oğlum onu azrail bile beklemeyi bıraktı, sen niye bekliyosun demez mi :

Bu amca ve teyze tabelanın gölgesine sığınmışlar, ufak tefek hediyelik satıyorlar caminin yanında. Boş geçmek olmazdı, anama bir kaç küçük hediye alıyorum.

Camiyi koruduğu söylenen 13 taş. 13 yiğit askeri simgeliyor.

Petrolde karşılaştığımız baba-oğul motorcu aile.

Torosların üstündeyiz, aşağı Alanyaya iniyoruz. Yolda eşsiz manzarası ile sedir ormanları, çam ormanları, çobanlar, otlak hayvanları vardı. Anadolu'da doğduğum için ve bu coğrafyada yaşadığım için çok şanslıyım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

Çay molası.

Gezi bitacek hala eşleşmeye çalışıyorlar. Pehhh. Biz Zafer emmiyle gözlerimizle anlaşıyoruz yolda

Ben yine biraz açılıyorum. Arkadaşları bekliyorum petrolde.

Ve geldiler. Zafer amca olmasaydı, Fatih abi biraz sıkılacaktı sanırım bu gezide

Dondurma keyfi. Hak ettik (Cenk).

Huğlu üzerinden Alanya'ya iniyoruz. Bu sefer geniş bir yoldan, geniş güzel virajlardan aşağı kıvrılıyoruz. Alanya'ya yaklaştıkça sıcak artıyor.

Ve deniz seviyesine indik. Bitik haldeyiz, ne haftasonuydu ama

Dikiz aynamda kadim bir dost ile yolda olmak kadar keyiflisi var mıdır ki?

Alanya girişinde vedalaşmak için durduk. Kısa bir yol değerlendirmesi, yeni planlar ve elveda. Ne çabuk bitti ulen...

Fatih abinin evdeyiz. Wave ile 600 km ye yakın yokuşlu, virajlı kamplı bu geziyi bitirmenin gururu var yüzünde. 150-160 bin civarı km'de 12 yaşında yorgun bir yol arkadaşı ile son bir gezi. Aslında kamera kaydı ile bu güzel anıyı filmleştirmem lazımdı, kızıyorum kendime.

Ben yola devam edip Hatay'a dönmek istesem de bırakmıyor, sabah gideceksin deyip beni esir alıyor

P.tesi oldu. Bana dönüş yolu göründü. Yine sahil yolundan, virajlı olan yoldan döneceğim. Tek başıma olduğumdan çok fazla durmadım, fotoğraf da çekmedim haliyle.

Bu güzelim yolu da tüneller ile kısaltıyorlar. Bari eski yolu muhafaza etselerdi de isteyen virajlı seçeneği kullanırdı. İyi ki buralardan iki-üç kez geçtim tüneller yapılmadan, gelecek nesil göremeyecek bu yolları. Fotoğraflardan izleyecek.

Tek başıma sıkıntıdan bazen hız yaptığım oldu. İniş aşağı filan... Yanlış yaptığımın farkındayım, bir daha olmayacak.

Virajlar bitti, Erdemli'deyim. Petrolde yakıt ve yiyecek ikmali yapıp otobana gireceğim.

Hiç durmadan Mıstık Ustaya varıyorum. 150 km gaz kesmedim, çünkü hava çok sıcak, kaskın camını bile açamadım sıcaktan.

Antakya'ya geçiyorum, eve gitmeden Hamok toplantısına da katılayım dedim. İlk önce M.Mimaroğlu'na uğrayıp Niğde Gazozu eşliğinde yorgunluğumu atıyorum.

Ve Kahve Bahane'deyim. Sıtkı Başkanlarla hasret giderip, yavaştan gece yarısı olmadan evime, Arsuz'a dönüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

4 gün ve 1800 km'lik rotanın sonuna geldim. Motorum Pulsar NS200 ile ilk kez bu kadar uzun yol yapıyorum. Beni hiç üzmedi. Çok az yakıt tüketti, ortalama 2,8 lt / 100km yakıt tükettim bu gezide. Uzun bir süre 2.6 lt'lerde seyrettim, dönüşte gazladığım için otobanda, 3,5 lt tüketimi de gördüm. İki kez zincirini yağladım o kadar, en ufak bir vidası bile gevşemedi, aksırmadı, tıksırmadı. Bence sınıfı geçti, büyük cc motor alana kadar kullanacağım iyi bir yol arkadaşım oldu.

Alanya'daki emmilerim ve emmoğlularım. Çok çok teşekkür ederim, muhteşem bir haftasonu geçirdim sayelerinde. Ersin emmi ile kuğu gibi süzüldük virajlarda, Zafer emmi ile lakerda kıvamında geçtik Toroslardan, Bülent doktor ile fotoğraf sohbetleri ettik ve emmoğlu Fatih Kara ile dost meclisinde çay demledik, gelecek gezileri planladık.

"Tekrar ne zaman böyle güzel bir gezi yaparım?" sorusunu sormadan edemiyorum. Yazının başında bir kitaba göndermede bulunmuştum, şimdi de bir şarkıyla cevaplayayım: Bob Dylan'ın şarkısında dediği gibi; "Yanıtı rüzgar götürdü dostum, rüzgar."

Ve bir macera da böyle sona erdi.

[COLOR="Silver"]

balamir01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki VanVan
    Nasıl eğlenceli bir gezi olmuştur. Dostların, motorun ve hayallerin. Maaşallah size. şunu da söyleyeyim Alanya Erdemli arasında sizi gördüm, hanıma dedim "adamdaki keyfe bak ne eğleniyordur." Böyle de bir tesadüf...
    ubuntu67 bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    çok güzel bir gezi olmuş,hepinizinde gönlüne sağlık,MEHMET ERCAN hocamla inşallah bir gün bende tanışırım ,yol manzaraları çok büyüleyici idi,bakalım nasip bizde bir gün oraları gezeriz inşallah,yüreğine sağlık kardeş ,eskişehirden selamlar...
    ubuntu67 bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    Merhaba, gezi paylaşımınızı ilgi ile okudum. Yollar çok güzelmiş. Ben Türkiye'nin doğu, güneydoğu, kuzey ve batı bölgelerini kısmen motosiklet ile dolaştım fakat iç ve güney kesimlerini dolaşmadım. Böyle paylaşımlar ile o bölgeleri gördükçe canım çekiyor. Sanırım bundan sonra uzun yolculuklarımı
    iç ve güneye doğru yapacağım.
    150 bin km honda wave kullanmış ve hala temiz görünen makine çok dikkatimi çekti, sahibini tebrik ediyorum.
    Naçizane bir eleştirimi ifade edeceğim; gurup sürüşun de bazı motosikletlerin 15 dk arkada kalması senin bazen önden kopup gitmen pek iyi değil. Gurupta en yavaş giden makineye göre hızın ayarlanması daha makbuldür. Sürücüler arasına çok mesafe girerse olası bir sıkıntıda geç fark etme durumları olabiliyor.Biz genelde bu tür sürüşlerde aynada birbirimizi görebileceğimiz kadar mesafe koyuyoruz.
    Paylaşım için teşekkürler.
    ubuntu67 bunu beğendi.

Siyahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tenere 660
    Fotoğraflar çok güzel. Eski günlerim aklıma geldi. Şu an motosikletim olmadığı için ah çekerek baktım fotolara
    ubuntu67 bunu beğendi.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    vayy vayyy ellerinize sağlık valla , tanıdık insanları görmek ne güzel. Herkese selamlar.

ayrıca Mıstık ustanın çorbasınıda özlemedim değil yani...
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Teşekkürler. Selamlar herkese.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Çok güzel, adamın yola çıkası geliyor
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motorcu-46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gezi olmuş. Fotoğraftaki yediğiniz balığın cinsi nedir ?
    ubuntu67 bunu beğendi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Fatih abiye ve Marlboro Man a özel selamlar

Güzel rapor Mustafacığım. Gelince kapışakmı :D
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Herkese teşekkürler.

Yunus abi, sen gel, kapışacak bir şeyler buluruz

Balığın cinsi "Göl Levreği" idi. Ve harikaydı.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Ellerine sağlık Musti.
    ubuntu67 bunu beğendi.

ESGEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benim yok oğlumun ki Jinlun 250S
    çok güzel bir gezi olmuş......
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Teşekkürler, selamlar

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih abiye ve Marlboro Man a özel selamlar

Güzel rapor Mustafacığım. Gelince kapışakmı :D
    benlede kapışcan mı ne zaman gelcen , ne zaman gidiyoruz onu de bana müdürüm

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oy oy oy, memleket yolları, kuşyuvasını görünce bir serinlik geldi.
    size keyifli bir rota daha vereyim, çevrekavak tan sonra, sarıvelilere dönme, göktepe istikametine git, sonra ermenek levhasını takip et,oradan uğurlu köyünden, boyalık köyüne geç, aşağı ardıçkaya istikametine git, baraj gölünün son bulduğu kanyonda bir balık ye, oradan baraj kıyısından devam et, kazancı ya geç, aşağıya (orayı bilirsin zaten) zeyve ye in
    ubuntu67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Metehan Bey bi dahaki sefere önerdiginiz yerlerden de gececegim. Cok guzel yerler, motosiklet icin enfes rotalar.

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    Keyifler bomba gibi olmuştur orda hocam ya, enfes görünüyor, bir gün bana da nasip olursa bakalım
    ubuntu67 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)