Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YBR ile kısa bir gezi & Sarıyar hes barajı ziyaretim 26/04/2014

Motovento
    REKLAM ALANI
    COMTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR
    iki teker tutkunlarına merhaba.cumartesi günü hava biraz yağışlı gibi görünsede mesafe kısa olduğundan, motorla hiç gitmediğim ülkemizin ilk enerji barajlarından olan sarıyar hasan polatkan barajını gezdim.sarıyara giderken nallıhana bağlı emremsultan köyünde bulunan yunus emrenin hocası tebduk emre türbesi ziyaretinde bulundum.kısaca sarıyar hes barajı ayrıntılarına gelecek olursak

"Baraj, Ankara'nın 120 km kuzeybatısında, ilçe merkezinin 25 km güneydoğusundaki Sarıyar Kasabası civarında, Sakarya Nehri üzerinde kurulmuştur. İsmini bu kasabadan almıştır. Sakarya Nehri’nin Sarıyar Köyü önlerinde önce batıdan kuzeye ve sonra yine batıya doğru at nalı şeklindeki bir kavisle yönünü değiştirdiği mevkide bu kavisin 1.5 km kadar gerisinde inşa edilmiştir.. Ankara'ya 165 km uzaklıktaki barajın yol yapım çalışmalarına 1951 yılında başlanmış. Baraj yolları yoğun insan emeğiyle kazma kürekle yapılmıştır.

Kaya dolgu olarak düşünülen baraj, sonradan teknik ve ekonomik nedenler yüzünden beton ağırlık barajına çevrilmiştir. Yapımını yerli firma olarak Etibank üstlenmiş. 01 Mart 1953 yılında inşasına başlanan barajda, 1956 yılının Nisan ayında ilk su tutulmuş. 4 ünite olarak projelendirilen hidroelektrik santralinin temeli 03.10.1951'de atılmış 02 Aralık 1956'da ilk iki ünitesi 4x40 000 Kw takatla hizmete girmiştir. Açılışa devrin Cumhurbaşkanı Celal Bayar Başbakan Adnan Menderes ve dönemin maliye bakanı Hasan Polatkan gelmişlerdir. Diğer iki ünitesi de ikinci beş yıllık plan döneminde 1966 yılında işletmeye alınmıştır.

Baraj elektrik enerjisi üretimi dışında, barajdan Karadeniz'e kadar olan 360 km.lik ırmak vadisindeki yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini su baskınlarından korumak amacını da gütmektedir. Bu düzenlemeye daha sonraki yıllarda yapılan Gökçekaya Barajı’da katılmıştır.
    Barajın gerisinde oluşmuş bulunan gölün yüzölçümü 83 km² dir.
    Göl uzunluğu 63 km.dir.

tabduk emre türbesi

artık sakarya vadisine yaklaşıyorum

ve vatan,millet ,sakarya

sağ taraf eskişehire bağlı mihalıççık beldesi yolu aslında çok zevkli bir yol fakat vakit yok sarıyar yoluna devam

ybr biryerden tanıdık geliyor diyor ama ben yapıştırıyorum cevabı la oğlum bildiğin senin memleketten geçen adını aldığı sakarya işte.

denge bacası ve şalt sahası,buradan sonra yamaçlardan tırmanarak sakarya vadisinden yükseliyoruz ve baraj germesi

yükseklil korkusu olan biri için bu resimi çekmek el ayak titretsede baya heyecan verdi

baraj kapakları

orjinalde nehir yatağı

karşıda görünen sarıyar kasabası

aman dikkat mazallah

bizde deniz yok,bizde deniz baraj

karşı koyda güzel oturulacak piknik yapacak yerler mevcut kimseyi rahatsız etmemek için gitmedim kalabalıktı.
    [IMG]https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/t1.0-9/10177250_10153998868945478_8084473986818063301_n.j pg?
    oh=ce429f6e25cc32976a39d431ad10c8f7&oe=53C00216[/IMG]
    göl ortasına doğru uzanan küçük bir yarımada turu

sanki yol biraz bozuluyormune derken ,yardır oğlum takma kafana arpan var suyun var

son fotodan sonra artık dönüşe geçtim ve çok şükür evdeyim.yolunuz ve bahtınız açık olsun comtan(ramazan)
    arkadaşlar fotoların birazı biyük olmuş olabilir.pek foto işiyle ilgilenmediğim için anlamıyorum kusura bakmayın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Çok güzel bir gezi olmuş, tebrikler
    COMTAN bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR 125 ESD 2013
    Bilgilendirici ve Ankara civarında oturanlar için bir gezi rehberi olabilecek bir paylaşım, elinize sağlık
    COMTAN bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Size bir cross lazım olacak ilerleyen günlerde gibi sanki
    COMTAN bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR
    Alıntı arican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir gezi olmuş, tebrikler
    teşekkürler.iyi birde foto makinam olsa tamamdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:25 ----------

Alıntı Hyperian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgilendirici ve Ankara civarında oturanlar için bir gezi rehberi olabilecek bir paylaşım, elinize sağlık
    eyvallah arkadaşım,elimden geldiğince ilçemiz ve çevremizdeki güzellikleri gezmeye ve mümkün olduğunca tanıtmaya devam edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:28 ----------

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Size bir cross lazım olacak ilerleyen günlerde gibi sanki
    crosta gözüm yok aslında enduro ve sport touring motorlar daha çok ilgimi çekiyor.nasip zaman neyi gösterir bilinmez fakat macera ruhlu bir insan hepsini denemeli bence tek tabanca nebilim bana ters geliyor. değişiklik iyidir iyi.
    BİR DÜŞMANI AFFETMEK ,BİR DOSTU AFFETMEKTEN DAHA KOLAYDIR.

Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Güzel gezmişsin abi motorda parlıyor maşallah
    COMTAN bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR
    Alıntı Unique693 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezmişsin abi motorda parlıyor maşallah
    sağol okanım öyle avare dolaşıyorum işte,görüşmeyeli baya oldu yav havalar ısınsada bir araya gelsek... eskide olsa temiz olsun mantığındayım temizlerim. fakat extra çaba sarfetmem

Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Evet baya oldu.Daha yeni motorun yav gerçekten güzel görünüyor
    COMTAN bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    helal sana comtan ! ben eskişehirde yaşıyorum ama daha önce hiç sarıyar barajını bukadar detaylı görmemiştim sayende oralarıda görmüş olduk teşekkürler,barajı hep merak etmişimdir,bir gün bende motoruma atlayıp oraları gezmeye gideceğim,benim için rehber olabilecek bir gezi bu,ben aynı akar su üzerinde bulunan yenice barajını gördüm ,gökçekaya ve sarıyar barajlarını da mutlaka görmeye gideceğim ,konuyu anlatımında gayet başarılı idi,fotolarında iyi çıkmış ,10 numara bir geziydi,bu geziyi bizimle paylaştın sana çok teşekkür ederim,saygılar kardeş...
    COMTAN bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helal sana comtan ! ben eskişehirde yaşıyorum ama daha önce hiç sarıyar barajını bukadar detaylı görmemiştim sayende oralarıda görmüş olduk teşekkürler,barajı hep merak etmişimdir,bir gün bende motoruma atlayıp oraları gezmeye gideceğim,benim için rehber olabilecek bir gezi bu,ben aynı akar su üzerinde bulunan yenice barajını gördüm ,gökçekaya ve sarıyar barajlarını da mutlaka görmeye gideceğim ,konuyu anlatımında gayet başarılı idi,fotolarında iyi çıkmış ,10 numara bir geziydi,bu geziyi bizimle paylaştın sana çok teşekkür ederim,saygılar kardeş...
    teşekkürler hocam elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.hocam sarıyar kasabası ve yenice köyü nallıhana bağlı ve barajlar adını bu köylerden alıyor.gökçekaya barajına bende daha önce gitmedim ama havalar düzelsin inşallah gökçekaya barajına gideceğim bu barajda ülkemizde ve dünyada yapılan mühendislik ve yapı olarak ilk beton kemer barajlarından .gökçekaya barajına gidecek olursan haber et müsait olursam beraber gezelim.
    mesut hoca bunu beğendi.

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Güzel gezi olmuş, tekerine sağlık
    COMTAN bunu beğendi.

suato21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS/ZX10R
    Kısa ama güzel bir gezi olmuş.Kazasız,balasız nice güzel geziler dilerim..
    COMTAN bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR
    Alıntı Sepetçioğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş, tekerine sağlık
    teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:21 ----------

Alıntı suato21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısa ama güzel bir gezi olmuş.Kazasız,balasız nice güzel geziler dilerim..
    cümlemize mevla kaza bela göstermesin inşallah...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ben nallıhan ı gezmek istiyorum sende başka yerleri....

güzel bir gezi olmuş...
    COMTAN bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    YBR
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben nallıhan ı gezmek istiyorum sende başka yerleri....

güzel bir gezi olmuş...
    sağol adaşım teşekkürler.sen gelde beraber gezeriz inşallah.bu arada kaza yapan arkadaşlara acil şifalar dilerim.selamlarımı ilet..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler