Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir Gezginin Seyir Defteri

Motovento
    REKLAM ALANI
    celiloglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    Evet herşey motorsiklet fuarına gitmemle başladı..

Bir plak olsam Zeki Müren çalsam Bozulsam Aynı yerde takılsam Hep tekrarlasam ‘ Elbet Birgün Buluşacağız ‘
    AZ KALDI ALMAMA SENİ ...

Gönül tenere alamak istersen şartlar ve kardeş baskısı birde verdiğimiz sözü tutma gereginden CBR 250 alıyoruz :(:(

neyse fuar fotolarına devam...

Bir Güzellik Yap Kendine.. Sadece Sahip Olduklarını Düşün, Mutlu Ol Onlarla. Sahip Olmadıkların Üzülsün Seninle Olamadıklarına ...

hayallerimin 2 tekerini buldum

Gülerken herkes eşlik eder, ya ağlarken. Başarılara herkes ortak olur, ya yenilgilere. Öyle bir dost edin ki; kötü gün kapını çalınca kapıya seninle beraber baksın.

Sizlerle tanışmak büyük bir onur oldu benim için dostlar...

fuar beyagı bereketliydi Kardeşe CBR benim enduroya yeni lastikler bana yeni mont ve kask heralde fuarın gazına geldik

Fuar sonrası CBR a atlayıp memleketin yolunu tutuyorum havada yakıyordu hani aşkın ızdırabı ...

enduroyu sevdiremedigim tek kişi :(...

havalar ısınasaya kadar cbr da çekiliyor ardiyeye nisan ayına kadar binmek yasak ygs bitecek izin çıkacak ...

Gönül kimsesiz yapamaz sevebiLeceği bir dost arar. Ta$in kaLbi yoktur ama onu biLe yosun sarar ...

Can dost ilker fuar sonrası iadei ziyaret yapacağını söylüyor , ilkerin şansındanmıdır nedir ne zamandır ona aradıgımız temiz tiger 250 denk gidiyor ve ilker gelmeden motoru alıp bakımlarını yaptırıyorum ilker gelirde gezmezsek olmaz...

ilkkavuşma ve yeni motoruna ilk biniş..meret 2 yıldır garajda yatmış biraz nazlandı çalışmak için...

bu motorun sanki tek sürücüsü ilker olmayacak...

burada dilekle kavga ediyoruz ilker kullanacak hayır ben kullanacam diye diretiyor sonunda erkek eğemenligi kazanıyor...

18 martta çanakkaleye gidemezsek bizde en çok şehit veren ilimiz kastamonuya gidelim dedik ama ! dağ yollarından dogru...

Yavaş Ol heycan yapma Çılgın Ol Dert yapma...

Dostluğun kolları birbirini dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur...

Yollar Yaş Yapma telaş..

ilker burada kayıp düşüyor neyseki bir sorun yok...

Gerçek arkadaşlığa (dostluğa), gerçek aşktan daha ender rastlanır.

Huzuru yalnız kanepe, koltuk, divan ve kuş tüyü yastıklarlarda arayanlar, ancak vücutlarını dinlendirirler.

turuncu şaraplarımızıda içtikten sonra hadi daha çok yolumuz var diyerek hareket ediyoruz ama,
    gemilerde kız ugursuzluktur derlerde almazlarmışya gemi seyehatlerine eskiden , bizdekide başlıyor dırdıra ana yoldan gidelim dağ yollarında ne işimiz var diye neyse dinlemiyoruz tabi biz taş fırın erkegiyiz aaaaaaa....

Gözlerim boş bakıyor ufukta bir şeye
    Martılar çığlık çığlığa diyor ki dön sarıl ona
    Çok geç olmadan dön bu yollardan git ona...

kılıbık erkekle ,maço erkek arasında 2 dk varmış bunuda uygulamalı olarak gördük ...

asfalt yoldan devam yol üstünde ihtiyaç molası

söze gerek varmı ???

anlaşıldıgı üzere dilek motoru kaptı neden asfalttan gelmek istediği anlaşıldı...
    VE KASTAMONU

İlk önce biraz Kastamonunun tarihçesinden bahsedeyim...

Kastamonu’nun bilinen tarihi, Hitit İmparatorluğu ile başlar. Hititlerden sonra Frigya ve Lidya Krallıklarının egemen olduğu bu topraklar M.Ö.4.yy’da Perslerin eline geçmiştir.
    Büyük İskender Anadolu Ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya’ya katmıştır. İskender’den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö.1,yy’da Romalılar tarafından ortadan kaldırılmıştır. Uzun yıllar Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan Kastamonu M.S.395 yılında İmparatorluğun bölünmesiyle bütün Anadolu gibi Bizans İmparatorluğuna katılmıştır
    Prehistorik çağlardan sonra havalinin (Paflagonya’nın) bilinen Sümerlerin en eski bir kolu olan Gaslar (Gaşka Türkleri)’dır. M.Ö.2000-1300 yılları arasında hüküm süren Gaslar (Gaşkalar) devamlı olarak Mısırlılar, Suriyeliler ve Kaldelilerle siyasi, ticari ve kültürel münasebetlerde bulunmuşlar, Hititlerle de bazen savaşmış bazen dost olmuşlardır. Gaslar sert karakterli, cengaver kişiler olarak bilinmektedir.
    Bugün Kastamonu ve çevresindeki illeri de içine alan ve Romalılar devrinde adına Paflagonya (Pophlaginia) denilen Gasların kurduğu şehirlerden bir tanesi de „Timonion veya Tumanna“ dır. Bazı yazarlar Kastamonu adının menşei konusunda; bu kelimenin „Gas“ kelimesi Ile „Timoni“ veya „Tumanna“ kelimesinin (Gas ülkesi anlamında) birleşmesinden meydana geldiği görüşünü ileri sürmüşlerdir ki en akla yakın ihtimal budur. Fonotik yönden de bugünkü Kastamonu’ya yaklaşmaktadır.

YANİ : KASTAMONU KALESİNDEKİ MONİ İSİMLİ PRENSESİN OSMANLI ASKERINE SIK OLUP KALENIN FETHEDILMESI ICIN ANAHTARI KALEDEN KOMUTANA ATTIGI VE SONRASINDA BABASININ KASTIN NEYDİ MONİ DEMESİ VE KASTAMONUNUN ADINININ BURADAN KONULDUGU HAKKINDAKI SOYLEMLER YANLISTIR...(gittiginizde size cocuk rehberler bunu anlatacaklar ve para ısteyecekler)

Evet Fatih Sultan Mehmet han birazda olsa kastamonuludur. çünki annesi kastamonu taşköprülüdür.
    kastamonuda osm. dev. savassız katılşmıstır. candaroglu beyliginin son beyi ismail bey fatih sultan mehmet hanın öz dayısıdır.
    sinop u aldıktan sonra dayısına osm. dev. katılma teklıfınde bulunmus olup , bunu dayısının kabul etmesı uzerıne osmanlı devletıne katılmıstır.

Candaroglu beylıgı ilim irfan ve bilim e cok önem verirlermiş ismail bey rum dıyarlarından arap ulkelerınden bilim adamları getirtirmiş ve kastamonunun yerlesım bırımı olmasında buyuk katkısı vardır

uzak diyarlardan gelen seyyahların dınlenmesı yemek yemesı ve ibabdet etmeleri için temiz yerler gerekmektedır develerın yemek yemelerı dinlenmeleri
    resımde soldakı ılk bena deve hanıdır seyyahlar geldıklerınde develerını oraya emanet ederler dvelerıne gerekenler yapılır ılerkarsıda bılım adamlarının oldugu odacıklar sag tarafta ıse camıı vardır
    caminin sol tarafı yaslı ınsanlara ılım ogretmek ıcın kullanılan ufak bır medrese vardır , sağ tarafında ise buyuk bır oda buyuk bır ocak ve hamam bulunmaktadır gelen seyyah ocakta ymegını pısırır suyunu ısıtır banyosunu yapar ve yatar dınlenırmıs

ve... asa suyu : Kastamonuya gıttıgınizde muhakkak şeyh sabanı veli hz. oraya ugrayın kendisi buyuk bir zat uzun uzaya anlatmayacagım
    360 adet talebesi var var ve bu talebelerinden 60 tanesi insan
    suyun hikayesi ise; zat her sabah namazını manevi alemde HZ MUHAMMET S.A.V HZ karsısında kılarmış rivayete göre bunu bilen ögrencileride kendilerininde orada 1 sabah olsun kılmak istediklerini soylemısler
    mubarek zat bunun olmayacagını ama o mubarek topraklardakı zemzem suyu ıle abdest alabıleceklerini söylemiş ögrencilerine ve asasını deydıgı yerden asa suyu cıkmıs zemzeme cok benziyor. şaşılacak bir olay

Bu gösterdigim delik zindan kapısı 6 metre yüksekliginde bir oda yakalanan esirler bu delikten atılıyorlar , yaşarlarsa kuru ekmek ve su atıyor sonradan en uzun süre zindanda yaşayan müslüman bir esir ve kaledekilerin dikkatini çekmeye başlıyor ibadetlerini eksitmeden yapıyor ve yavaş yavaş kale içerisinde insanların müslümanlıga ilgisini arttırıyor
    padişah öldürelim diyor veziri daha çok tepki alırız hünkarım bir oyun oynamamız gerekir diyor , müslüman esiri zindandan çıkartıyorlar eline bir ok ve yay veriyorlar...

tam karşı tarafta parmagımın uc kısmında saç minareli bir cami var o caminin minaresini vurursa serbest kalacagı sözünü veriyorlar (okçular arasında yarış yapılırmış o zmanlar en iyi atan okçu bile kaleye en yakın evin çatısına düşüremezmiş okunu)
    Müslüman esir bismllah alahu ekber dyip şahadet getirip oku salıveriyor gözü kapalı
    padişah büyük bir hiddetle vurun kafasını vuramadı diyor ama daha sonra bakıyorrlarki esir minarenin en ince noktası olan hilalin altındaki çubuktan vuruyor minareyi ve ok hala orada duruyor...

buradaki türk bayragıda ne zaman yırtılsa zamanın zabıta müdürünün rüyasına bir zat girip bayrağı deyiştirin yırtıldı dermiş , bu zatında o müslüman esir olduğu söyleniyor

Birde saat kulemiz var meşhur kastamonuda

Yine denilenlere göre Mısır kralının hiç erkek oglu olmuyormuş sonunda eşini hamile kalmış ve saray bahçesinde dolaşırken saatin çanı çalmış ve kadın korkudan çocugu düşürmüş kral kızıp bu saati dünyanın öbür ucuna götürün gözüm görmesin demiş. ve kastamonuya götürmüşler. YANİ DÜNYANIN ÖBÜR UCU ÇOK UZAĞIMIZDA DEĞİL

YENİ MOTORUM ATEŞLEYİN HAZIRIM

Dostluk iki Yürek Arasında akan bir nehir gibidir; gittiği yeri de temizler, geldiği yeri de

BU ÖNDEKİ ÇİFTİ KALE İÇİNDE ÖYLE BİR HALDE YAKALADIM Kİ OTEL PARASI VERESİM GELDİ

ŞEHİT ŞERİFE BACI

ANLATMAY BİLE GEREK YOK ASLINDA KELİMELER DÜĞÜMLENİYOR BOĞAZIMDA

CEPHEYE MERMİ TAŞIRKEN EVLADININ ÜSTUNDEKİ KUNDAGINI ÇIKARTIP MERMİYE SARAN KADIN , BUNU GÖRÜP SEN NE YAPIYORSUN BE KADIN DEYEN SUBAYA VERDİĞİ CEVAP:

''KOMUTAN KOMUTAN ÇOCUK TEKRAR DÜNYAYA GELİR AMA VATAN BİR KEZ ELDEN GİDERSE BİRDAHA GERİ GELMEZ...HADİ BAK SEN YOLUNA '' DİYEN VATAN AŞIGI BU ANALARIN BU BABALARIN TORUNLARI OLMAKTAN BÜYÜK BİR GURUR DUYUYORUM ... ŞEHİTLERİM ATALARIM RUHUNUZ ŞAD OLSUN

DÖNÜŞTE HAVA BİRDEN SOĞUYUNCA BENZİNLİKTE BİRAZ ISINIYORUZ

İLKERİN DEPO GÖSTERGESİNİN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIGINI KONTROL ETMEK İÇİN HER İHTİMALE KARŞI YEDEK BENZİN ALIYORUZ

ve tiger ıda ardiyeye çekiyoruz oda nisan a kadar yasaklı nisanda istanbulda sahibine kavuşacak
    bu mavi illeti babamdan başkası kullanamıyor çok nazlı ana 1 litre benzinle 1 ay bin

Birlikte gülebilmek, gezebilmek, mutlu olabilmek, şaşkınlıklar ve sevinçler yaşayabilmek için, en önemlisi de birbirinizi hep sevebilmek için bolca “zaman”ınız olmasını diliyorum? Elleriniz ve gözleriniz birbirinden hiç ayrılmasın! Mutluluklar
    MÜZE KENT SAFRANBOLUDAN SELAMLAR
    Celil özdemir
    https://www.facebook.com/groups/285722234932863/?fref=ts

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    yedek depo güzelmiş. keyifli bir gezi olmuş çeken resimleri çeken elliniz sizi oralara götüren tekerleriniz dert görmesin.
    drumstar bunu beğendi.
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    merhaba güzel fotograflar güzel paylaşım ancak farklı bişe sorucam üzerindeki monttan memnunmusun? içliksiz bu havalarda kullandınmı hiç havalandırması nasıl?
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

Motosikleti
    henüz yok:(
    SÜPER FOTOLAR HARİKA
    by_edi

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Ne güzel anlatım, ne güzel fotoğraflar ve ne güzel dostluk !
    Teşekkürler...
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

Motosikleti
    Hayat[H]onda
    Ey sen!
    Yinemi sen!
    Yeniden mi sen!
    Sen yokmusun sen!
    Ufuklarda gezip,
    Ufkumuzu açan,
    Güneşe bakıp,
    ışığı bize getiren,
    Dağları dize getiren,
    Kötüyü kıskandıran,
    Dostu sevindiren,
    İçindeki çocuğu dizginleyemeyen,
    Enerjisi hiç bitmeyen,
    Atını kişneten,
    Güzel adam

Ey Sen!
    gizli kaçamak fuara gelen
    mt.den bir Allahın kuluna görünmeden giden,
    Suçun ağır,cezan büyük.
    Nasıl affettireceksin kendini
    şimdiden düşünmeye başla sen

Güzel insan,
    sevilen adam,
    gönüldeki dost.......
    Dostların seni görmek,tanışmak ister,
    Hepsinin adına bu garip sana sitem eder....

Sevgili ve çok değerli Dostum,kardeşim,arkadaşım
    öncelikle aldığın yeni motosikletin hayırlı olsun,tebrik ediyorum,
    kazasız güzel günlerde kullanmak nasip olur inşallah.
    inan seninle can-ı gönülden tanışmak isterim,isteriz
    Batıya yaptığın yolculuklarda ağırlamak,misaifr etmek isteriz.
    Gönlünde dost olmak ve orada kalmak,
    Ailemizin genişlediğini bilerek mutlu olmak isteriz..
    Çokmu şey istedim yoksa

Senin açtığın konular,gezilerin,resimlerin
    Hele o göze hitab eden sanatsal bakış açın,gönle serinlikler serpen şiirsel anlatımın,aklı çelen felsefi fıslıtıların yokmu?
    İşte onlara uzak kalmak bize iyi gelmiyor..

En kısa zamanda kendini bize getirmen dileğiyle,
    kapsamlı mt buluşmlarından birinde seni aramızda görmek isteriz...

binbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha tdm 900 A
    fotoğraflar ve anlatım güzel..
    kaç kilometre yol yaptınız ve ne kadar sürdü?
    paylaşım için teşekkürler..
    temel taşları şu ulu sıra dağlar olan tapınaklarda en sofu müminlerin, en bilgin mollaların bilmediği ve onların hakikat, erdem ve onur üzerine verdikleri tüm vaazları aşan dualar öğrenelim.

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Emeğinize tekerinize sağlık. Kazasız belasız nice güzel günlere inşallah. Selamlar...
    [COLOR="#FF0000"]"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."[/COLOR] MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

esirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom DL 650 K7+Ramzey 200 cross
    Güzel fotolar ve bir o kadarda güzel bi anlatım,ellerine sağlık

"Bozkurt" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    güzel fotolar kardeşim bir kastamonulu olarak içim gitti orda olmak vardı sağolasın eline sağlık yanlız su dan bahsetmişsin rivayet doğru bende duydum aynı zem zem suyu muş hocamız demişti ordaki yetkililer anlatmış başka turlu anlattı bize araştır istersen su hankında birşeyde ben paylaşlaşim hac zamanı su azalıyormuş hac bittimi su yıne aynı şekilde akıyormuş konu hac la ilgili biliyorum.

Motosikleti
    Honda CBR 250
    eline sağlık, güzel bir gezi ve gezi raporu olmuş

Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    Alıntı ramizan83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i1193.photobucket.com/albums/...t/DSC06327.jpg yedek depo güzelmiş. keyifli bir gezi olmuş çeken resimleri çeken elliniz sizi oralara götüren tekerleriniz dert görmesin.
    Teşekkürler... kanuni yeni alındıgı için gösterge kontrolü için yedek almıştık...

Alıntı scuderia06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba güzel fotograflar güzel paylaşım ancak farklı bişe sorucam üzerindeki monttan memnunmusun? içliksiz bu havalarda kullandınmı hiç havalandırması nasıl?
    havalandırması güzel ama içliksiz kullanmadım daha ben uzun bir süre takip edipte aldıgım bir monttur

Alıntı Star_Dust adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SÜPER FOTOLAR HARİKA
    teşekkürler...

Alıntı motoseyyah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne güzel anlatım, ne güzel fotoğraflar ve ne güzel dostluk !
    Teşekkürler...
    asıl ben teşekkür ederim
    Alıntı binbaki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fotoğraflar ve anlatım güzel..
    kaç kilometre yol yaptınız ve ne kadar sürdü?
    paylaşım için teşekkürler..
    sabah saat 10 da yola koyulduk 250 km yol yaptık toplamda akşam 10 gibi evdeydik

Alıntı zongoku adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize tekerinize sağlık. Kazasız belasız nice güzel günlere inşallah. Selamlar...
    teşekkürler

Alıntı esirci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel fotolar ve bir o kadarda güzel bi anlatım,ellerine sağlık
    teşekkürler
    [QUOTE="Bozkurt";2622315]güzel fotolar kardeşim bir kastamonulu olarak içim gitti orda olmak vardı sağolasın eline sağlık yanlız su dan bahsetmişsin rivayet doğru bende duydum aynı zem zem suyu muş hocamız demişti ordaki yetkililer anlatmış başka turlu anlattı bize araştır istersen su hankında birşeyde ben paylaşlaşim hac zamanı su azalıyormuş hac bittimi su yıne aynı şekilde akıyormuş konu hac la ilgili biliyorum.[/QUOTE]
    bu konuyu araştıracgım
    [QUOTE=ciplakayak;2622465]eline sağlık, güzel bir gezi ve gezi raporu olmuş[/QUOTE]

tesekkurler[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

[/COLOR]
    Alıntı Ahmet N. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ey sen!
    Yinemi sen!
    Yeniden mi sen!
    Sen yokmusun sen!
    Ufuklarda gezip,
    Ufkumuzu açan,
    Güneşe bakıp,
    ışığı bize getiren,
    Dağları dize getiren,
    Kötüyü kıskandıran,
    Dostu sevindiren,
    İçindeki çocuğu dizginleyemeyen,
    Enerjisi hiç bitmeyen,
    Atını kişneten,
    Güzel adam

Ey Sen!
    gizli kaçamak fuara gelen
    mt.den bir Allahın kuluna görünmeden giden,
    Suçun ağır,cezan büyük.
    Nasıl affettireceksin kendini
    şimdiden düşünmeye başla sen

Güzel insan,
    sevilen adam,
    gönüldeki dost.......
    Dostların seni görmek,tanışmak ister,
    Hepsinin adına bu garip sana sitem eder....

Sevgili ve çok değerli Dostum,kardeşim,arkadaşım
    öncelikle aldığın yeni motosikletin hayırlı olsun,tebrik ediyorum,
    kazasız güzel günlerde kullanmak nasip olur inşallah.
    inan seninle can-ı gönülden tanışmak isterim,isteriz
    Batıya yaptığın yolculuklarda ağırlamak,misaifr etmek isteriz.
    Gönlünde dost olmak ve orada kalmak,
    Ailemizin genişlediğini bilerek mutlu olmak isteriz..
    Çokmu şey istedim yoksa

Senin açtığın konular,gezilerin,resimlerin
    Hele o göze hitab eden sanatsal bakış açın,gönle serinlikler serpen şiirsel anlatımın,aklı çelen felsefi fıslıtıların yokmu?
    İşte onlara uzak kalmak bize iyi gelmiyor..

En kısa zamanda kendini bize getirmen dileğiyle,
    kapsamlı mt buluşmlarından birinde seni aramızda görmek isteriz...
    Öncelikle bu güzel yorum için çok ama çok teşekkür ederim...sizi istersinizde ben gelmem mi önümüzdeki haftya sonu yada ondan sonraki hafta işlerimi ayarlayayım inşallah oraadayım uzun uzun sohbet ederiz
    Celil özdemir

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    insan bi gel kastamonuya gidelim der, dibimizde sen daha gezmemişin elinden tutup götüreyim der :D İstanbulda olmayasım geldi diyeceğim ama yalan olacak, İstanbul varken Kastamonu tercih etmezdim heralde :D

maliye ardiyenin kapıdaymış :D
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insan bi gel kastamonuya gidelim der, dibimizde sen daha gezmemişin elinden tutup götüreyim der :D İstanbulda olmayasım geldi diyeceğim ama yalan olacak, İstanbul varken Kastamonu tercih etmezdim heralde :D

maliye ardiyenin kapıdaymış :D
    motorların hiç bırı benım uıstume deyıl kardeşim hem ben satıcı deyil biniciyim damardan almıyorum kanımda zaten var bu
    Celil özdemir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)