Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrikli Bisiklet sürücülerine zorunlu ehliyet geliyor!

Motovento
    REKLAM ALANI
    abolgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 (GRİ)
    trafik trafiktir. bunun bisikleti, yayası, motorlusu motorsuzu olmaz arkadaş. eğitim şart. özellikle ARAÇ olarak isimlendirilen ve trafiğe çıkan her aracın kayıt altında olması, kullanımınında ehliyetli olarak yapılması gerekir. alınan karar geç kalınmakla birlikte yerinde bir karardır.

çevreci olması ( buda tartışılır = elektrik üretimimizin büyük kısmı doğalgaz ve kömürden üretiliyor,1700 HES projesi ile karadenizde kurutulmadık vadi kalmayacak ( fırtına vadisi dahil) hatta yetmiyor denip nükleer santraller yapılmak istenmekte. nerde kaldı doğa dostu elektrikli bisiklet )

adında bisiklet var diye yayalara ayrılmış kaldırımlarda, ters yönde, kırmızı ışık ihlaline kimsenin yetkisi , hakkı, hukuku yoktur. olduğunu söyleyen varsa ispat etsin.

elektrikli bisikletler fiyatlarının ucuz olması nedeniyle ilkokul çocuklarına karne hediyesi olarak dağıtılmaktadır. kaldırımlarda giden, yayaların içine dalan, kural bilmez kaide bilmez bir sürü oluştu bu araçlara binen. nereden çıkacakları belli olmayan ( kullananların çoğu çocuk denecek yaşta) bu araçlar bir şekilde kurallara uydurulmalıydı.

ehliyet sistemimizde allahlık zaten. örneğin motosiklet ehliyeti ; 5 kukanın etrafında slalom yap geri dön hayırlı olsun sınavından geçtik hepimiz. pek çoğumuz kendi becerisi ile kullanmayı öğrendi ( onun için kaza haberi eksik olmuyor). milli eğitimin yetkisinde olan ehliyet olayı hayatında motora binmemiş 2 hocanın 2 dudağı arasına sıkışmış vaziyette. yeni düzenlemelerin olacağı yönünde duyumlar var. inşaallah doğrudur.

ekmeğini motor üstünde kazanan arkadaşlarımız var. hepsi motorlarını büyük bir cambazlıkla kullanmaktalar. iğne deliğinden bile geçirirler motorlarını. ağzında sigarası, kask bağlı değil ( zaten mecburiyetten takıldığıda bas bas bağırmakta) araçların arasından geçerken koparılan aynanın haddi hesabı yok............. 4 teker sürücüleri bunlardan illallah etmiş vaziyette. ( burada kurallara uyan arkadaşları tenzih ediyorum). motora binen = kurye- pizzacı bunun sebebide malesef trafikte en çok görünen kurye ve pizzacılar. kurallara uymayan bu mesleği icra eden arkadaşlarında bir şekilde kurallara uyar hale getirilmesi gerekmektedir.

kısacası kurallara uymayan bir toplumuz. bu yetmezmiş gibi zaten kurallarımızda eksik.

kuralsızlığı kural haline getiren bir gurubu kayıt altına alacaklar, kuralları öğretecekler, daha az insan yaralanacak - ölecek diyeceğimize getirilen düzenlemenin insanlara yük bindireceğini vs tartışıp savunuyoruz. trafikteki kuralsızlığın hiçbir açıklaması izahı affı olamaz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:48 ----------

Alıntı Nemrut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence belirli bir motor gücüne kadar ehliyet gerekmemeli (1000W(1kw), 3000W(3kw) gibi)
    Marco Pantani’nin Alpe d’Huez’e çıkış rekoru kırdığında 7 watt/kg güç ürettiği hesaplanmıştır. 70 kiloluk bu sporcu 490watt güç üretebilmiştir. oda sadece 1 kez. fransa turunu defalarca kazanan amstrong ortalama 6.5w/kg güç üretebilmektedir. bir bisiklette 3kw güç akılara ziyan bir güçtür. çok rahat tek teker yapıp, dişli sayılarıyla oynayıp akla zarar hızlara çıkablirsiniz. isterseniz bunu trafiğe çıkan araçlara binen herkes ehliyet sahibi olmak zorundadır diyelim sonrada ehliyetin nasıl verileceğini tartışalım. TRAFİK KURALLARINI ÖĞRENMEK ve BU KURALLARI ÖĞRENDİĞİNİ SERTİFİKALANDIRMAK neden insanları rahatsız ediyor? ya bendede 2 çocuk var 2 side ünv. öğrencisi ikisininde B sınıfı ehliyetleri var. ehliyet yetmedi özel kurs aldırdım ( babadan ve kocadan hoca olmuyor) . 2 side araba kullanıyorlar ( uzun yolda süper oldu 10 saat bodrum yolu tek tabanca çekilmiyordu) ama daha 1 kez oğlumdan baba motoru bi versende dolaşsam demedi diyemez. bunu demek için önce ben motora binmek istiyorum demeli eğitimini almalı ehliyetini sonra alıp benim karşıma gelmeli.

kaza herzaman olabilir. ama kaza olmaması için kişisel eğitimimizi almak, önlemimizi almak bizim sorumluluğumuzdadır. öncelikle biz üstümüze düşeni yapalım sonrasında eksikleri karşıtaraftan isteriz.
    Tekerlek döndüğü sürece hedefine varırsın. Önemli olan hedefe ulaşabilmektir, erken varmak değil. CBF 150[/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bozkurt74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 model kara YBR
    Bence en başındanberi konulması gereken bir karardı.Ufacık ufacık çocuklar anacaddelerde,otobanda kısacası her yerde bu aletlerle cirit atıyorlardı.Olmadık yerlerden önünüze çıkmalar,aniden dönüşler ve duruşlar vs. adamı tarfiğe çıkmaya nefret eder hale getirmişlerdi.
    Biz zaten toplum olarak her şeyin suyunu ve cılkını çıkarmaya biraz meraklıyız biraz.
    Hayırlısı olsun,ne diyelim.
    Selam ve saygılar.

Motosikleti
    Mondial 125 zn...Ufukta cbr 125 r : )
    İş çığrından çıkmıştı.En son e-5 yan yolda gördüğünde yuh artık dediğimi hatırlıyorum.Motosiklet bayileri de ders almalı.Ehliyetimi almama daha 2 ay vardı sıfır scooter araştırıyordum.Bayideki adam;"Abi al bin içini ferah tut.Ben sana kask vereceğim onu taktın mı kimse seni durdurmaz" demişti.Bende yakalanırsam motoru aldığım yer bana böyle söyledi derim dediğimde;"Aman ha beni karıştırma..." Hatta motor satarken ehliyet şartı arasalar bile olur hani...

methal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    rks new light 125
    Motorlu araçların bunda motor yokki elektrikli bisiklet için uygulanan saçma bi kural bence
    Kask takmaya ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan,muhtemelen
    Gece yol yapma ki; gün doğumunda uyumayasın
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

abolgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 (GRİ)
    Alıntı methal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorlu araçların bunda motor yokki elektrikli bisiklet için uygulanan saçma bi kural bence
    elektrik motoru motor olmuyormu?
    Tekerlek döndüğü sürece hedefine varırsın. Önemli olan hedefe ulaşabilmektir, erken varmak değil. CBF 150[/COLOR]

Motosikleti
    rks new light 125
    Alıntı abolgi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonucta cevreye zarar vermıyor duman atıyormu atmıyor bıttı

bir nebze doğruluk payı var.
    bunu bisiklet niyetine alıp çocuklar kullanıyor. ne trafik ne ışık bilen çocuklar. fırt diye önünde bitiveriyor.
    en kötüsüde sessiz ve sinsice oluyor olan

Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    insan gücü ile çalışmayan her araç için ehliyet olması yerinde bir karar zaten hata trafik denetimde kaç defa polis gördüm düzgün iş yapmıyorki adam 1 kere bile çeviripte ehliyet ruhsat sormadı tarafik polisi bu nasıl iştir nasıl düzendir sormaları lazım sormuyorlar herkez altına motor çekiyor sonra gidip kazaya karışıyorlar al buyur burdan yak başı beleya giriyor
    bazıları der bana birşey olmaz hayır yanlış olmaz diye birşey yok kaza saniyeliktir nasıl oldugunu anlayamazsın sen normal yolunda giderlen solundaki seni görmeyip zaten gerçektede görmezden geliyorlar saga kırsa sende farketmezsen takla atarsın sonra ugraş dur ehliyetin yok yandınki ne yandın mahkeme senin sucun olmadıgı bilse bile ehliyet olmadıgı için sucu sana yıkıyor bu böyle adamlar ehliyete bakıyor işler böyle

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Kara yollarında görmeye başladım elektrikli arkadaşları,ehliyetin zorunlu olması yerinde olur.

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    @ abolgi,
    ben 1000w ve 3000w degerlerini ölçüyü kestirmek adına ornek olsun diye verdim.
    bana sorarsan 100w üstüne ehliyet ruhsat isterim. 100w altını serbest bırakırım.

ayrıca kimse lance armstrong değil; boyle bir uç ornege gerek yoktu.
    (motosiklet sürücülerinin hepsini valentino rossi olarak baz alıp kural koymak yanlış olur hani)

@ methal,
    motor denince içten yanmalı motordan başka motor bilmiyorsun galiba.
    biraz kitap karıştır lütfen.

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayin ozu oyle degil sevgili dostum

Ehliyeti cerez gibi dagitan Trafik polisi degil, Milli egitim bakanligidir. Trafik Polisinin ehliyet verme konusundaki tek yetkisi o karti basmak, seni denetlemek ve gereginde cezai islem yapmak. Yani sen ehliyeti alana kadar trafik subesi ile zerre kadar alakan yok. O yuzden adam nasil denetlesin seni yada veren kurumu

60-70 TL verginin lafi dahi edilmemeli bence. Turkiyede odenen Fahis OTV ler, ek vergilerin en buyuk sebebi halkin kucuk vergilerden kacmasidir. Sizin bakkaldan cikarken bir cikolata icin dahi fis almamaniz size gore bir kac kurusluk hesap ama ayda 10 milyon insan bunu yapinca bu hazinede vergi acigi oluyur.

Kusura bakma ama , vatandas o vergiyi odeyecek. Turkiyede degil dunyanin her yerinde bu vergiler odeniyor. Hemde daha fazlasi ile. Bence bu kartin vergisini ve masrafini odemeli her tasit surucusu. Odemeli ki , iste boyle elektrikli bisiklet alip senin benim gibi motorcunun adini ve hakkini ihlal ettgiinde bizde masaya vuracak hakkimizi bulalim. Vergimizi odedik ne bu sacmalik diyebilelim.
    Zaten benimde lafım bir tek emniyete değil, emniyette dahil olmak üzere bir kaç kuruma. Bize verilen ehliyetin bürokrasi maliyeti nedir ki? Verilen hizmet bunu zerre kadar hak etmiyor. Yazılı sınavın harcını zaten ödüyoruz. Direksiyon sınavı harcıda ödüyoruz. Bütün evrak vs toplayıp gel, bu evraklara bakıp "ha tamam sizin bi eksik yok" demeleri için ne kadar ödememiz gerekir? Zaten maaşımızdan vergi kesiliyor ve daha bir sürü yerden vergi ödüyoruz. Dünyanın pek az ülkesinde vatandaş bizim kadar vergi ödüyordur. Amerikada ehliyet için 20 dolar ödediklerini bizzat bir amerikalıdan öğrendim.
    Vergi toplamanın en kolay yolu bakkaldan ekmek çikolata alan vatandaşın peşine düşmektir.
    Elektrikli motorlar çıkınca vergiler az olacak sanmayın. akü vergisi diye bişey çıkarabilirler.

Ayrıca ben vergilerini ödeyen bir vatandaşım repliği kimseye hiç bir şey ifade etmemekte. Gönenden ful koruma ekipmanla geçerken polis beni çevirdi, evrak kontrolü yaptı. Etrafımızdan vızır vızır motorlar geçiyor. Bir iki tane hariç kimsede ne kask ne başka bişey yoktu. "Sizin ilçede kask takmak zorunlu değil galiba dedim" cevaben önemsiz birşeyler mırıldandı.
    Yani işin özü şudur: kurallar kanunlar koymak yetmez, adam gibi işletmek denetlemek lazım. Her birim için geçerlidir.

Bu konu uzar giderde benim çıkmam lazım sağlıcakla kalın...
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Motosikleti
    JAWA 250 CEYLAN
    ÇOK İYİ OLDU ÇOK DA GÜZEL OLDU.

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Bir ara C.kaleye ditmistim kordon da oturur ken bogazda Avustralya bayrakli kocaman bir yat var di Aile sisme botla sahileyanasti bottan 2 kucuk cocuk tahmini 5 yasinda adamin kendisi birde esi varsi kucuk cocuklar kaykay (3 tekerli scooter) kullaniyorlar vekafalarin kask gozluk dirseklik ilw dizlik vardi olay budur arkadaslar.
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

elektrikli motor değil elektrikli bisiklet

Alıntı abolgi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım doğrusu elektrikli motor değil elektrikli bisiklet .(Sen hiç elektrikli bir bisikletin arkasındakini okumadın mı ?) ve şunu söylemek istiyorum 8-9 yaşındaki çocuklar bile (hatta daha küçükler) bu bisikleti kullanıyor bunu desteklemiyorum ama 8. sınıf veya liseye gidenler okula, dershaneye veya önemli bir işini halletmek için kullanıyorlar (tabi geziyorlardır da gezmek onların hakkı değil mi ? ) benim yaşadığım yerde 13 yaş üstü çocuklar zaten ikiside yasak diye motor alıyorlar bence polisin ceza vermesi gereken kişiler 14-15 yaşından küçük elektrikli bisiklet kullananlar ve 18 yaşından küçük motor kullananları ceza vermelidir.

Motosikleti
    rks new light 125
    [QUOTE=brtsnr;2335732]arkadaşım doğrusu elektrikli motor değil elektrikli bisiklet .(Sen hiç elektrikli bir bisikletin arkasındakini okumadın mı ?) ve şunu söylemek istiyorum 8-9 yaşındaki çocuklar bile (hatta daha küçükler) bu bisikleti kullanıyor bunu desteklemiyorum ama 8. sınıf veya liseye gidenler okula, dershaneye veya önemli bir işini halletmek için kullanıyorlar (tabi geziyorlardır da gezmek onların hakkı değil mi ? ) benim yaşadığım yerde 13 yaş üstü çocuklar zaten ikiside yasak diye motor alıyorlar bence polisin ceza vermesi gereken kişiler 14-15 yaşından küçük elektrikli bisiklet kullananlar ve 18 yaşından küçük motor kullananları ceza vermelidir.[/

bazı veliler cocuklarının motosıklet ısrarını bu elektrıklı bısıkletlerle karşılıyorlardı şimdi 13 14 yaşındaki cocuga zaten artık buda ehliyete girdi diyip motosıklet alan veliler doğacaktır buda trafıkte can ve mal guvenlıgını tehlıkeye sokacatır diye dusunuyorum

ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    sürücü belgesi getırmekle kalmayıp uygulamasınıda yapsalar dahada guzel olur
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

erol 62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS
    aradan 10 gün geçti hiç ceza yazıldığını gördünüzmü, yere tükürmeninde cezası var ama ben hiç ceza yazıldığını görmedim. Kanunların uygulayıcısı kafaların değişmediği sürece siz istediğiniz kadar kanun çıkarın değişen hiçbir şey olmaz. Boşuna dememişler şark kafası diye, biz hala inşallahla, maşallahla işleri halletmeye bakıyoruz vesselam, düzelecek inşallah...
    MUTLU OLAMIYORSAN BAHANE ÜRETME, KAFANI DEĞİŞTİRMEYİ DENE..

c3nk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda PS 150i
    çok iyi bir haber, durdurulamaz bi hal almıştı çünkü

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    hangi akla mantığa dayanıpta bu yapılan uygulamayı eleştiriyorsunuz anlayamıyorum. nekadarda zeki arkadaşlar var bu uygulamayı eleştiriyor.

12-13 yaşında veletler binmişler bu bisikletlere anayollarda fink atıyorlar, en sağdan en sola en soldan en sağa sinyalsiz arkaya bakmadan makas atıyorlar,serseri mayın gibi dolanıyorlar kırmızı ışıklarda geçiyorlar,kafalarında kask yok bişey yok, anayolları geç,yerleşim yerşeri içinde her aradan lap diye önünüze fırlayabiliyorlar tamamen kurallardan habersiz yada apaçi genli yaratıklar.. ve emniyet bu tehlikenin farkına varıp bir hareket yapıyor ve benim süper zeka insanım eleştiriyor. size kalsa A2 de kalksın hatta ilk öğretim bile zorunlu olmasın dimi? (sözüm eleştirenlere)
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Honda Repsol olacak inş. :)
    Bence kanunun çıkmasından daha önemli bir şey varsa o da kanunun uygulanmasıdır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler