Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrikli Bisiklet sürücülerine zorunlu ehliyet geliyor!

Motovento
    REKLAM ALANI
    necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Bu karar birkaç yıl öncede gündeme gelmiş fakat elektrikli bisiklet ithalatçılarının baskı üzerine rafa kaldırılmıştı.Yani karar eski bir karar,ancak ithatlatçılar yine baskı yapıp yürütmeyi durdurabilirler.
    Bence çoluk çocuğun kullanması tehlikeli bir alet bu meretler.
    Birde bisiklet olarak geçtiği için,yayalara ayrılmış yollarda,kaldırımlarda ve meydanlarda kullanılıyor.
    Geçenlerde çay içmekte olduğum cafeden çıkarken burun buruna geldim bu meretlerin biriyle.Oysaki cafe trafiğe kapalı bir alan içerisindeydi Kullananda tanıdığım birisiydi ve seste çıkaramadımHiçte ses çıkarmayan bu aletler oldukça tehlikeli oluyor,bu tip alanlarda.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HercuL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR100
    bende sabah gazeteden okudum süper bir uygulama çok fazla yayılmaya başlanmıştı
    sürmek için yaşa , yaşamak için sür ...

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı mayildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyetin yada başka bir birimin insan sağlığı yada güvenliği ile ilgilendiğine zerre kadar inanmıyorum. Şayet ilgili olsalardı ehliyet kurslarında verilen eğitimi denetlerler, sonra da çerez dağıtır gibi yapılan direksiyon sınavlarını denetlerlerdi. O zaman zaten trafikteki tehlikenin yarısı azalırdı. Karayolunda da adam gibi bir denetim olsa tehlikeli durumların kalan yarısıda epey bi azalırdı. Ama yapılıyor mu? Yapılmıyor tabi ki.

Peki nedir bu ehliyet zorunluluğu? Hemen açıklayalım. Ehliyet alan bir sürücü maliyeye hatırı sayılır bir vergi ödemekte, sanki hiç vergi ödemiyormuş gibi.
    Aynı kişi ehliyetine kavuşabilmek için emniyet kasanına 60-70 tl gibi bir kart parasıda ödüyor. Nası bir kartsa artık.
    Sağlık taramasını yapanlar insana şöyle bir bakıp tamam diyor, onlar ap ayrı bir sektör olmuş zaten.

İşin özü vatandaşı biraz daha düdüklemek.
    Olayin ozu oyle degil sevgili dostum

Ehliyeti cerez gibi dagitan Trafik polisi degil, Milli egitim bakanligidir. Trafik Polisinin ehliyet verme konusundaki tek yetkisi o karti basmak, seni denetlemek ve gereginde cezai islem yapmak. Yani sen ehliyeti alana kadar trafik subesi ile zerre kadar alakan yok. O yuzden adam nasil denetlesin seni yada veren kurumu

60-70 TL verginin lafi dahi edilmemeli bence. Turkiyede odenen Fahis OTV ler, ek vergilerin en buyuk sebebi halkin kucuk vergilerden kacmasidir. Sizin bakkaldan cikarken bir cikolata icin dahi fis almamaniz size gore bir kac kurusluk hesap ama ayda 10 milyon insan bunu yapinca bu hazinede vergi acigi oluyur.

Kusura bakma ama , vatandas o vergiyi odeyecek. Turkiyede degil dunyanin her yerinde bu vergiler odeniyor. Hemde daha fazlasi ile. Bence bu kartin vergisini ve masrafini odemeli her tasit surucusu. Odemeli ki , iste boyle elektrikli bisiklet alip senin benim gibi motorcunun adini ve hakkini ihlal ettgiinde bizde masaya vuracak hakkimizi bulalim. Vergimizi odedik ne bu sacmalik diyebilelim.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

irondark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayin ozu oyle degil sevgili dostum

Ehliyeti cerez gibi dagitan Trafik polisi degil, Milli egitim bakanligidir. Trafik Polisinin ehliyet verme konusundaki tek yetkisi o karti basmak, seni denetlemek ve gereginde cezai islem yapmak. Yani sen ehliyeti alana kadar trafik subesi ile zerre kadar alakan yok. O yuzden adam nasil denetlesin seni yada veren kurumu

60-70 TL verginin lafi dahi edilmemeli bence. Turkiyede odenen Fahis OTV ler, ek vergilerin en buyuk sebebi halkin kucuk vergilerden kacmasidir. Sizin bakkaldan cikarken bir cikolata icin dahi fis almamaniz size gore bir kac kurusluk hesap ama ayda 10 milyon insan bunu yapinca bu hazinede vergi acigi oluyur.

Kusura bakma ama , vatandas o vergiyi odeyecek. Turkiyede degil dunyanin her yerinde bu vergiler odeniyor. Hemde daha fazlasi ile. Bence bu kartin vergisini ve masrafini odemeli her tasit surucusu. Odemeli ki , iste boyle elektrikli bisiklet alip senin benim gibi motorcunun adini ve hakkini ihlal ettgiinde bizde masaya vuracak hakkimizi bulalim. Vergimizi odedik ne bu sacmalik diyebilelim.
    Günümde degilim anlatamıyacagım bu bisikletin yararlarını size ama sunuda unutama dünyanın her yerinde fosil yakıt haricindeki araclara teşvikvar...

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı irondark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Günümde degilim anlatamıyacagım bu bisikletin yararlarını size ama sunuda unutama dünyanın her yerinde fosil yakıt haricindeki araclara teşvikvar...
    Kimse bu elektrikli bisikletler kullanılmasın demiyorki.Ama en azından adabı muşeret kuralları içinde kullanılmalı.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

irondark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse bu elektrikli bisikletler kullanılmasın demiyorki.Ama en azından adabı muşeret kuralları içinde kullanılmalı.
    Tamam da bunun güzelliklerini artılarını ortaya koymaya calısmıyan devlet simdi üzerine eksiler koyuyor... Bizde burda oh iyi oldu diyoruz... Paso ŞAK ŞAK başka birsey yok... Bunları söylüyoruz diye vatan hayini olacaz nerdeyse... Demegoji den başka birsey yok... Şuna kanat getirdim elektrikli bisikletle elektrikli motoru ayırt edemiyen arkaslar burda yazı yazıyor... Başlıkta ne yazıyor elektrik bisiklet...
    İşi devletin topluyacagı vergiye kadar getirdiniz... Konu oraya gelirse yazarım günlerce.... ))

BEN DİYORUM ELEKTRİKLİ BİSİKLETİ ARTIK KİMSE ALMAZ...

Trafik kurallarına uyulmuyorsa bunun icin ehliyete gerek kalmadan ceza verilebilir... Sanki bisiklet yolları varda millet farklı yerden gidiyor... Eger tehlikeli BMX bile kullanılıyorsa trafikte polis bunada müdahale etme yetkisi var cezayı plakaya yazmaz da kimligine yazar...

Motosikleti
    cygnus rs yamaha
    elimde tekerlek tutsam ona da ehliyet isteyecekler
    İkarus

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    81 ilin polislerinden içinden geçen cevap okadar şey var ken bide akülülerimi kovalcaz :D:D artniyetle yazmadım arkadaşlar şimdiden diyim de

çok güzel bir iş yapmışlar,ruhsat olayını bilmem ama ehliyet muhakkak gerekiyordu,15 yaş altındakilere yasaklanmasıda süper olmuş.bursa'da da iş çığrından çıkmış durumda.adamın altında bir tane e-bike çıkmış çevreyoluna trafiğin anasını ağlatıyor,laf ettinmide bende motorlu taşıtım biraz saygılı olun diye çıkışıyorlar.ama iş kırmızı ışığa geldimi langırt geçiveriyor,ben bisikletim kimse karışamaz diyor.

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bugün adamın biri elektrikli bisikleti önüme kırdı hızımı baya bi düşürdü arkadamdaki trafik muhtemelen onu görmediği için (görmeden töhmet) bi saat kornaya bastı neyse ki trafikten fırsat bulup sol şeride kaçtım önümde elektrikli bisiklet olduğunu gören trafik daha çok kornaya bastı

kendilerini vasıtadan sayıp her türlü trafiğe atlıyorlar bide aküsü biraz daha dayansın diye far sinyal hak getire ayrıca zaten trafik için çok yavaşlar

arkadaş bu alet vasıtaysa hani ruhsatı ehliyeti kaskı
    yok vasıta değilse trafikte işi ne

ehliyet zorunluluğu da çözüm olmayacak ki
    Ninja

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    okuduğuma göre A1 ehliyet yaşı 17 den 15 Yaş'a mı indiriliyor? ben öyle bir hava sezdim sanki
    İnsanlarıda Para Gibi Işığa Tutun, İçinde "ATATÜRK" Yoksa Sahtedir!!! - "Don't ride faster than your angels can fly"

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    oh be bak buna sevindim çoluk cocuk trafiğe bilinçsizce çıkıyordu burası türkiye avrupa değilki herkez bilinçlice şunu kullanıcak trafik aksamasın hiç değilse.güzel bi olay ama bilen ve yetişkinler kullansın
    Mustafa Kemal Atatürk

my91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Elektrikli motosiklet/bisikletlere bu zorunluluğun getirilmiş olması iyi olmuş..Çok fazla türedi ve 12-13 yaşındaki çocuklarda, hayatında 2 tekere binmemiş insanlarda görmeye başladım. Tehlike yaratıyorlar..

Dipnot
    @irondark
    Aşağıdaki linke bakdığınızda, elektrikli scooterların da bisiklet olarak geçtiğini göreceksiniz. Ki google.da arama yaparsanız görürsünüz.. Şuan şehirlerde kullanılanlar da pedallı, elektrikli bisiklettir. Yani sizin tabir ettiğiniz motorla-bisiklet aynıdır...Ve hepsine ehliyet gereklidir.

http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/ekobis-extra/

Şuna kanat getirdim elektrikli bisikletle elektrikli motoru ayırt edemiyen arkaslar burda yazı yazıyor... Başlıkta ne yazıyor elektrik bisiklet...
    33 KDC 64
    Mustafa YERLİKAYA B rh+ /İTÜ Uçak Mühendisliği-2009

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    ben bu konuya çok güzel bi yorum yazardım ama kesin forumdan uzaklaştırma verirlerdi
    bu arada zeda ya %100 katılıyorum ve ekliyorum sadece bunları değil bütün motosikletlileride en ince ayrıntısına kadar denetlemeleri lazım
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    Tvs Apache
    Doslar bu dediklerinizle elektrikli bisikletlerin ne alakası var adam bunla otobana cıkıyorsa zaten ceza yer. Bazı seylerin önünü kapamaya gerek yok. Dışabagımlı yapmaya calısıyorlar bizi... Adam üc kurusluk elektrikli bisiklet icin birde ehliyetmi alacak... Pratik olsun diye alıyor millet... Nerde kalıyor bunun pratikligi ozaman... Bununla ugrasacaklarına kadar stajer ehliyetle ugrasınlar... Ehliyeti cebine koyan herkez trafige cıkıyor... Siz o suculara kızıyorsun ama ne yapsınlar kim ne ogretmis onlara adamlar senin benim gibi zevkinden binmiyor motora...16 yasında ehliyet alıyor ve gidiyor bir sucuya kendisini tasımakta zorlanan motora 6 tane damacana yukleyip yolluyorlar servise... Trafik önce bu tip seyleri elealsın... Ticari motor kullandıran firmalara lisans verilsin böylece onlar düşünsün elemanlarının yapacakları hatayı... Bak buyuk ceza yeme korkusuna o cocuklara nasıl ders veriyorlar nasıl giydiriyorlar... Akıllı çözümler lazım bu memlekete....
    Ticari araç kullandıran şirketlerin özellikle dağıtım yapmak amacıyla.. Bu belgeyi almaları zorunludur.

Çalıştığım şirkette mevcut bir örnek olabilir.

Belgenin adı P1 oluyor. ÖRNEK
    Elle tutulabilen , sessizlik vardır..

abolgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 (GRİ)
    Dostum bisiklet trafikte kullanılırmı hayır... Kullana polis işlem yaparmı yapar... Yani ehliyete gerek yok polis hatalı birsey görürse trafikte müdahale eder... Burdaki olay bazı seylerin onunu kapamak...
    dostum bunu bilerekmi yazıyorsunuz? bisiklet trafikte kullanılır. hiç bir polis te ceza yazamaz. bilir bilmez yazıyorsunuz sonrada yazdıklarınızı okuyanda inanıyor.

T.C. Karayolları Kanunu Bisiklet Maddeleri

T.C. Karayolları Trafik Kanunu 2918 Sayılı Bisikletle İlgili Maddeler;

Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.

Madde 37: Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.

Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.

Madde 66: a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülemez.

Madde 66: b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.

Madde 66: c) Yük ve eşya taşınamaz.

Madde 37: Karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

karayolları trafik kanununu açıp oku.

allah aşkına emin olmadığınız , bilmediğiniz konuları biliyor gibi yazmayın.
    Tekerlek döndüğü sürece hedefine varırsın. Önemli olan hedefe ulaşabilmektir, erken varmak değil. CBF 150[/COLOR]

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    güzel bir uygulama
    yaya yolunda yürümeyen yayalar içinde eğitim yapsınlar
    millet almadan ithal edildiği zaman çıkaracaksın bu kanunu ona göre vatandaş hesabını kitabını yapsın,milletin parası neden boşa gitsin veya ehliyet alacağım diye ugraşsın
    canları sıkıldıkca yeni yeni kanunlar çıkartıyorlar

bence ilk önce denetimleri sıklaştırsınlar,çürük elmalar bir ayrılsın trafikten
    sonra bu ehliyet işini bukadar basit yapmasınlar,önüne gelen ehliyet alıp tarfiğe çıkıyor
    bisikletlere bile aslında ehliyet mecbur koşmalı,sonuçta onlarda trafikte seyrediyor
    acemi her yerde acemidir,her yerde risk yaratır
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    bence belirli bir motor gücüne kadar ehliyet gerekmemeli (1000W(1kw), 3000W(3kw) gibi)

elektrikli bisiklet olsun, bildigimiz normal bisiklet olsun bu araçların yaya kaldırımlarında işi olmamalı. yayaların da karayolunda işi olmamalı.

bisiklet yollarımız yok denecek kadar az olduguna gore bildigimiz bisikletler ve elektrikli bisikletler karayolunda seyir etme mecburiyetindeler.
    ama tutup da ben taşıtım diye otoyola çıkıp sol şeridi işgal ederse dogal seleksiyona ugrar; dogal seleksiyona ugramazsa trafik polisi ehliyetsiz ve ruhsatsız araca ben nasıl ceza keseyim diye bir soruyu aklına getirmez. kimlige de ceza yazılıyor bildigim kadarıyla.
    (7-8 sene evvel taksim meydanında yayalar kendilerine kırmızı yandıgı halde karşıdan karşıya geçtigi için polis o yayaların kimliklerine ceza kesmişti, tv'lerde göstermişti.)
    (umarım hala kimlige ceza kesilebiliyordur, kesilemiyorsa da trafigin düzenini ve toplumun huzurunu bozmaktan dolayı polis alsın götürsün o tipleri karakolda işlem yapsın)
    (herşey polisin insiyatifinde. fakat polis de yaptıgı işi ve sahip oldugu yetkileri bilecek, elektrikli bisikletler ile otoyolda dolaşan vatandaşlar gibi işin suyunu çıkarmayacak ya da benim yetkim buna yetmez diye kestirip atmayacak)

şöyle bir düşündüm de galiba her kurumun her sektörün (bilinçli, dürüst ve hakyemez kişilerce) denetlenmeye ihtiyacı var.
    insanoglu çig süt emmiş; mayası bozuk.

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Çok güzel oldu. geçen gün kadıköyden modaya dönerkn ters şeritte karşıma çıkan bir bisikletli yüzünden ön tekerim raya geldi kaydım neyse ki motoru tuttum devrilmedi. İnsanlar el arabası da dahil olmak üzere hiç bir şeyi bilinçli kullanmamakta malesef...
    Derbi Gpr 125 -> Sym Joymax -> Honda Forza 300 ABS -> Yamaha X-Max 400 ABS

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı karayılan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi a2 ehliyeti olanlar bisiklet kullanabilecekmi peki??? a2 ehliyeti olanlar illa a1 ehliyetimi alacak bisiklet kullanmak için ???
    a2 a1 ehliyetinide kapsıyor. eğer a2 varsa a1li taşıtları sürebilirsin ama a1 ile a2 y, süremezsin.

böyle olmasıda süper oldu elektrikli bisikletler kol geziyordu. ben ışıklarda 70saniye beklerken adamlar yüzümüze bakıp gülüp geçiyorlardı çok sevindim vallahi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler