PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk defa motor kullandım

valadeut
20 Ekim 2013, 22:33
Bugün kursta ve hayatımda ilk defa motor kullandım, arabayla gittim kursa, hoca motoru çıkarmış zaten beni bekliyormuş. Neyse tanıttı motoru şu şu, sınav şöyle olacak falan. Yolda değil boş bir alanda 1 saat sürdüm aniden durma slalom falan çalıştık. Bi de sınavda platform olacakmış. Yarın güzergahta hoca arkada ben önde deneme sürüşüne çıkacağız.

ilk izlenimlerim;
Motor mondialin 125 lik bir motoruydu aşırı titreşime maruz kaldım inip broadwayime bindiğimde pamuk gibi geldi koltuk :)
elimin ayarı yok gazı fazla açıyorum ama debriyajla ayarlıyorum sıkıntı olmuyor.
elimin ayarı olmadığına göre bana en fazla 150 lik motor gider bunu anlıyorum daha büyüğüyle başlayana helal olsun :)
şimdilik bunlar yarın trafikte deneyeceğim haydi hayırlısı haftaya sınav

Arkadaşlar bu platformun ölçülerini bilen var mı zahmet olmazsa yazar mısınız?

Mert.95
20 Ekim 2013, 23:11
İlk önce küçük cc ile başlamak istediğin için seni tebrik ederim ama birde tavsiyem olucak dinlersin ya da dinlemezsin o sana kalmış. 125kt almanı tavsiye etmem muhtemelen en az o bindiğin motor kadar titricektir bunun yerine mondialin 125drift 150 mcx modellerini deneyebilirsin bunlar kt den çok çok daha iyi. Bende windy s 150 var buda gayet iyi ama görüntüsü kötü 3 tane arkadaşımda drift var o motor seni üzmez rahat rahat alabilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

platform ölçülerini bilmiyorum ama dubaları diziyorlar aralarından geçiyorsun ve en sonda da 8çizip dönüyorsun hızlanıp frenliyorsun ama sert fren yapma kazıtma yani ona göre hızlanıp dur .)

valadeut
20 Ekim 2013, 23:28
İlk önce küçük cc ile başlamak istediğin için seni tebrik ederim ama birde tavsiyem olucak dinlersin ya da dinlemezsin o sana kalmış. 125kt almanı tavsiye etmem muhtemelen en az o bindiğin motor kadar titricektir bunun yerine mondialin 125drift 150 mcx modellerini deneyebilirsin bunlar kt den çok çok daha iyi. Bende windy s 150 var buda gayet iyi ama görüntüsü kötü 3 tane arkadaşımda drift var o motor seni üzmez rahat rahat alabilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

platform ölçülerini bilmiyorum ama dubaları diziyorlar aralarından geçiyorsun ve en sonda da 8çizip dönüyorsun hızlanıp frenliyorsun ama sert fren yapma kazıtma yani ona göre hızlanıp dur .)

yorumun için teşekkür ederim aslında bu işler maddiyata bakıyor, eğer paramı ayarlayabilirsem lifan motorun balansörlü olanlarını düşünüyorum sırf bu titreşim yüzünden. Yani 125 ktden vazgeçtim gibi birşey

Phoenixs
20 Ekim 2013, 23:31
:) okurken ne kadar heyecanlı olduğun belli oluyor :) yada kendi kendime efek veriyorum :) inşallah istediğiniz motoru alırsınız zaten şehir de ankara imiş siz motoru alın biz ankara MT olarak her türlü yardımcı oluruz

yeknet
20 Ekim 2013, 23:43
platform 20cm eninde 5cm yüksekliğinde idi galiba. Sınava gireceğin motorla çalışma yap mutlaka. platform çok önemli değil illa üzerinden hatasız geçme zorunluluğu yok. Çıkamazsan veya üzerinden geçerken tekerlek düşerse asla yeniden çıkmaya çalışma motoru düşürürsün. Geçerken platforma bakma, karşıda uzak bir nokta belirle kendine oraya doğru düz sür, çok yavaş girme ve hız kesmeden geçebilirsin.

valadeut
20 Ekim 2013, 23:49
:) okurken ne kadar heyecanlı olduğun belli oluyor :) yada kendi kendime efek veriyorum :) inşallah istediğiniz motoru alırsınız zaten şehir de ankara imiş siz motoru alın biz ankara MT olarak her türlü yardımcı oluruz

heyecanlı olduğum doğru ama tatlı bir heyecan. Yıllar önce efor sarfetmem yasak olduğundan dolayı bisikletimi elimden aldılar, bu sebeple şimdilerde motora merak sardım motora bindiğimde dedim bu işte aradığın bu. hayat = iki teker

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:44 ----------

platform 20cm eninde 5cm yüksekliğinde idi galiba. Sınava gireceğin motorla çalışma yap mutlaka. platform çok önemli değil illa üzerinden hatasız geçme zorunluluğu yok. Çıkamazsan veya üzerinden geçerken tekerlek düşerse asla yeniden çıkmaya çalışma motoru düşürürsün. Geçerken platforma bakma, karşıda uzak bir nokta belirle kendine oraya doğru düz sür, çok yavaş girme ve hız kesmeden geçebilirsin.

platformun genişliği iymiş, bugün bana 10 cm genişliğinde bir cizgi de git gel denildi o biraz zor oluyor; eğer standartlara uygun olursa 20 cm iymiş. Motora binmeden önce pek çok yazı ve video izlemiştim u dönüşleriyle ilgili düz gitmekle ilgili hepsini deneme şansım oldu ve başarılıydı bence.

mtasdel60
21 Ekim 2013, 00:00
Lifan emisol düşünüyorsun sanırım, güzel olur.Hayırlı olsun bu arada motosiklet hayatınız somut olarak başlamış :)

ogzcngdk
21 Ekim 2013, 00:22
her motorun gaz tepkisi farklıdır şimdi yeni olduğunuz için çok az bile çevirseniz bir anda devirlenir motor, aslında zamanla kullandıkça çok daha hassas çevirmeye başlayacaksınız daha kontrollü olucak gaz verme işlemi o konuda sıkıntı yok yani..

Nomad_41
21 Ekim 2013, 13:33
iki elini birleştirdiğinde çıkan mesafe kadar fln ondan biraz daha büyüktür yada bi mouse ped'i kadar fln öyle orneklendırıyım . küçük bişey slalomdan sonra hızını arttırarak geçersen sıkıntı olmaz. Yavaş geçmeye calısırsan dengede duramazsın

https://www.google.com.tr/search?q=a2+direksiyon+s%C4%B1nav%C4%B1+platformu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=8_VkUqa6OuiC4ATtwoHIBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=667&dpr=1#facrc=_&imgrc=mc9OTe8YVB9thM%3A%3BxQqv1glNMIJSEM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fwww.caddeehliyet.com%252Fuploads%252FP LATFORM11.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.caddeehliye t.com%252F%253FPage%253D40%2526CatID%253D2%2526id% 253D124%2526Title%253DMotosiklet%252520Uygulama%25 2520E%2525F0itimi%3B640%3B304

Şu link'de birazcık gozukuyo

valadeut
21 Ekim 2013, 18:21
Lifan emisol düşünüyorsun sanırım, güzel olur.Hayırlı olsun bu arada motosiklet hayatınız somut olarak başlamış :)

Evet emisol düşünüyorum inş alabilirim. Somut olarak başlamış olduk bugünde akan trafikte sınav güzergahında sürdüm gayet rahattı, hoca arkadan arabayla takip etti iyi olduğumu söyledi, hayatında 1 saat motor süren biri için. Ehliyet cepte gözüyle bakıyorum yaza alabilirsem motoru süper olacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

her motorun gaz tepkisi farklıdır şimdi yeni olduğunuz için çok az bile çevirseniz bir anda devirlenir motor, aslında zamanla kullandıkça çok daha hassas çevirmeye başlayacaksınız daha kontrollü olucak gaz verme işlemi o konuda sıkıntı yok yani..

evet az bir şey çevirince bile acayip devirleniyor, bugün biraz daha rahattım gaz tepkisi konusunda inş olacak bu iş :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

iki elini birleştirdiğinde çıkan mesafe kadar fln ondan biraz daha büyüktür yada bi mouse ped'i kadar fln öyle orneklendırıyım . küçük bişey slalomdan sonra hızını arttırarak geçersen sıkıntı olmaz. Yavaş geçmeye calısırsan dengede duramazsın

https://www.google.com.tr/search?q=a2+direksiyon+s%C4%B1nav%C4%B1+platformu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=8_VkUqa6OuiC4ATtwoHIBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=667&dpr=1#facrc=_&imgrc=mc9OTe8YVB9thM%3A%3BxQqv1glNMIJSEM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fwww.caddeehliyet.com%252Fuploads%252FP LATFORM11.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.caddeehliye t.com%252F%253FPage%253D40%2526CatID%253D2%2526id% 253D124%2526Title%253DMotosiklet%252520Uygulama%25 2520E%2525F0itimi%3B640%3B304

Şu link'de birazcık gozukuyo

gördüm hocam platform basit gibi duruyor ama dubalar arası mesafe nasıl rahat geçebilir miyim?