Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Kazalarda Hata Payımız/Emn.Şerit İhlali

Katılımcı sayısı
366. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Yoğun Trafikte Emniyet Şeridi İhlali Yapıyorum..

282 77.05%
  • Hiç Bir Zaman Emniyet Şeridi İhlali Yapmıyorum..Ben Mükkemmel bir Sürücüyüm

84 22.95%

Kazalarda Hata Payımız/Emn.Şerit İhlali (ANKET)

Motovento
    REKLAM ALANI
    dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hanzolar konusunda bence yanılıyorsun emre.
    biz her ne kadar düzgün kullanıyor olsakta motosikletli hanzoların sayısı çoğalıyor çünkü. eskiden motosiklet gördüğümde yolda rahat gideceğimi bilirdim kendi taşıtımı kullanan biri tarafından taciz edilmeyeceğimi. ama gel görki şimdilerde scooter kullanan kişiler bile trafikte boy ölçüşmeye kalkıyorlar zaten motosikletler belli güçleri belli amaçları belli ne diye ego tatmini yapmaya çalışıyorsunuz ki

bırak emiyet şeridini yolda giderken çevremdeki arabalara değil gelen motosikletlilere çok daha fazla dikkat ediyorum yarattıkları bu tehlikeden dolayı, kuryeciler apaçiler derken dünya kadar var.

emniyet şeridine köprü yolunda çıkıyorum ama tırım tırım her arabanın her an aniden oraya fırlayabileceğini düşüne düşüne
    Bu da bir diğer haklı bakış açısı tabi..

Biraz kompleks var malesef insanımızda, ama en tehlikelisi bunun bir de eğitimsizlikle birleşmesi.
    Bahsettiğin apaçilerin çoğu ehliyetsiz araç kullanıyor; kaldı ki ehliyetlerin ne şekilde verildiği de bir başka trajedi..

Aslında işin çooook derinlerine inmek ve en başından başlamak gerekiyor sanırım bazı şeylerin doğru şekilde oturabilmesi için.

Öncelikle trafikte motosikletlerle ilgili hız sınırlamaları, trafikte motosikletin önceliği vb. kanuni düzenlemeler güncellenmeli.

Bütün ehliyet sınıfları için verilen eğitimlere, motosiklet bilincinin işlenmesi üzerine gerekli eklemeler yapılarak müfredat yeniden yapılandırılmalı.

Trafikte denetim artırılmalı, kasksız, ehliyetsiz, muayenesiz motosikletlerin gözünün yaşına bakmadan gerekli işlemler yapılmalı.

Motosikletli işçi çalıştıran işletmelere tüm yükümlülüklerinin yerine getirilmesi adına denetim konusunda nefes aldırılmamalı, uymayanlara ciddi cezalar kesilmeli. Bakım bakalım o zaman ehliyetsiz, kasksız, hurda scooterlarla kaç tane sucu ya da lahmacuncu kalıyor ortalıkta.

Yayın organlarında trafik ve motosiklet ile ilgili eğitici yayınlara yer verilmeli, halk bilinçlendirilmeye çalışılmalı.

Ancak bu tip adımlarla birşeylerin zamanla düzelmesi adına ilerleme sağlanabilir diye düşünüyorum.

Biz görür müyüz? Bence zor..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı emrello adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mete_han emin ol o dar boşluk daha güvenli emniyet şeridinden. Oradan motor geleceğini biliyorlar ve ona göre hareket ediyorlar. Emniyet şeridi ise Allahlık. Bir kere bir arkadaşın peşinden mecburen girdim; daha da girmem.

(Soldaki boşluk güvenli bir yerdir demek istemiyorum; yanlış anlaşılmasın.)
    Dostum kültablasını dökmek için bir taksici o sol kapısını açacak...piyango gibi...düşünsene...o güzergahda en az (atıyorum) 300-500 araba geçeceksin ve biri illa ki açılacak...ve o an gümler...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    250 Mct
    Bende hergün emniyet şeridinden geçiyorum. istanbul trafiği malum.. heryere girip çıkıyoruz.. oluyor olmuyor değil .Ama bu benim kuralları ezme yetkim olduğunu göstermiyor. Şuda bir gerçekki eğer bir iki bana emniyet şeridi ihlalinden para cezası gelseydi işte bu beni emniyet şeridine yöneltmezdi. Ülkede caydırıcılık yok. Ama hala bu benim şerit ihlali yapmamı gerektirmez. Satayım motoru araba alayım nasıl olsa onda da bekliosun motordada!!! Yağmur mont kıyafet pantolon yağmurluk eldiven arabada böyle dertleryok ikisinde de bekleyeceksek madem ne gereği varki motor kullanmanın!!! kıyafetler bir ton para zaten... İSTANBULDA MOTOR KULLANMANIN AMACI GİDECEĞİN YERE DAHA HIZLI VARMAK DEĞİLMİ?

Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    cevizlibağ dan zeytinburnuna dogru giderken emniyet şeridinde eds tabelası var gerçekten eds varmı orda nezaman trafik olsa motorcular geçiyor ordan ben geçmiyorum e5 radar kontrolü yazan tabelalarda yalan ben ocak ayından beri 80-85 arada 90 gidiyorum ceza falan gelmedi ama yol kenarlarındaki trafik polis aracının yanından 90-100 le geçilirse plakanın fotografını çekiyor cezayı yazıyor

Motosikleti
    250 Mct
    Alıntı Farukxtm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevizlibağ dan zeytinburnuna dogru giderken emniyet şeridinde eds tabelası var gerçekten eds varmı orda nezaman trafik olsa motorcular geçiyor ordan ben geçmiyorum e5 radar kontrolü yazan tabelalarda yalan ben ocak ayından beri 80-85 arada 90 gidiyorum ceza falan gelmedi ama yol kenarlarındaki trafik polis aracının yanından 90-100 le geçilirse plakanın fotografını çekiyor cezayı yazıyor
    aynen kardeşim nerden baksan haftada ort üç kere geçiorum ama bi ceza gelmedi 1 senedir... bir kez sıkıntı oldu orada. sivil araç birden sağa emniyet şeridine kırdı. arkadan sonra farkettim ışıklar yanıdu büyük bi ihtimal polisti siren falan ama sivil araç siyah megane camlar simsiyah. .belki o gün polis çarpsa bana şuan bu forumda yazıo olamayacaktım... ama düşünüyorumda o kadar trafiği bekelemktense emniyet şeridini ihlal eder. 30-40 giderim..

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    trafik sıkıştığında dalıyorum bende emniyet şeridine. bende istiyorum normal yoldan gidiyim ama bırakmıyolar anasını satiyim, hemen sıkıştırmalar, selektörler, artık alışkanlık oldu, arkadaki taciz etmese bile atıyorum kendimi emniyete. adı üstünde emniyet şeridi, tehlikeden kaçıyorum
    ama yasak tabiki, 4 tekerlere nasıl yasak ise bizede aynen öyle yasak, kendimizi haklı gösterecek bahaneler üretmeyelim boşuna.
    Alıntı saimkaragoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bazen çıkmak gerekiyor. sağ şeritten giderken arkamda araç selektör yapıyor, aydan bakıyorum arkamdaki kamyon öyle bir geliyoki emniyete şeritine çıkınca kendimi daha güvende hissedeceğimi düşünerek giriyorum emniyet şeritine. bazen de emniyet şeritine çıkmamı zorluyolar sağ şeritten gidiyorum arkamdaki araç ben yanıma neredeysen değecek gibi geçip bizi hiçe sayıyorlar.
    Arkadaşlar verdğiniz örnekler için emniyet şeridine kaçmanız kural ihlali değildir. Tehlike geçtiği anda emniyet şeridini terkettiğiniz sürece kural ihlal etmiş olmazsınız.

Motorum duran trafikte aralardan geçmek için çok iri olmasına rağmen emniyet şeridini kullanmıyorum , emniyet şeridine meydana gelebilecek kazalar çok vahim sonuçlara varabiliyorlar. Canımı seviyorum motorum fan açtı diye üzülmüyorum hiçbir makina benim canımdan daha önemli değil.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    xt660x 06
    emnıyet serıdını kullanmamaya ozen gosterıorum ama kullandım zamanlarda oluyo cunku malum ıstanbul trafıı

Motosikleti
    son 1 haftadır köprü girişindeki sabit ekipler emniyetten gelen motorlara ceza yazıyorlar arkadaşlar...1.Köprü için söylüyorum...yani artık polisin gözüne baka baka yanından emniyet şeridinden geçemiyorsun emir gelmiş herhalde...sabit ekibe yaklaşırken yalandan çizgi hizasına geçersen sorun yok...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    son 1 haftadır köprü girişindeki sabit ekipler emniyetten gelen motorlara ceza yazıyorlar arkadaşlar...1.Köprü için söylüyorum...yani artık polisin gözüne baka baka yanından emniyet şeridinden geçemiyorsun emir gelmiş herhalde...sabit ekibe yaklaşırken yalandan çizgi hizasına geçersen sorun yok...
    2-3 hafta önce başladılar ama bazılarına piyango çakıyorlardı. Şimdi hiç es geçmiyorlar

arat1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 V-Strom
    şimdi İstanbulda yeni bir sürüş stili var...sol şeridinde en solundaki dar boşluktan gitmek...yani bariyer dibindeki o minik boşluktan gidiyor Kozyatağından Kartala gidenler...e yuh artık...

motor kullanirken trafik sikisinca ben de emniyet seridine giriyorum... ancak o en sol dar serit beni korkutuyor... cunku araba kullanirken kendi serdim icinde cok hareket ederim... benim gibi merakli bir kisinin aynasina yapismak istemem... ayrica araclarin arasina girmererk yol almak da cok emniyetli gelmiyor bana... arabayla asla girmedigim emniyet seridi daha guvenli geliyor bana... ancak hiz onemli... 80 - 90 giden dangozlar goruyorum... o da cok mantikli gelmiyor bana...

ancak gercekten emniyet seridi kullanmam diyenler istanbul disindan galiba... benim gibi hergun 14 km yolu 1 - 1 bucuk saatte gececek trafige girin de emniyet seridini kullanmayin arkadaslar... kiziltoprak - kadikoy sabah git aksam gel.... motorla 20 dakikada git 25 dakikada gel... yoksa saatlerce yoldasin....

kalin saglicakla

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Hangi şerit emniyetli ise onu kullanmak lazım derim... İstanbulda yada Türkiyede elbetteki trafik kurallarına uymak lazım ama uymayanların yanında uyarsak pert oluruz unutmayalım...Bence en güzeli güvenli sürüş güvenli mesafe ...
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Motosikleti
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2-3 hafta önce başladılar ama bazılarına piyango çakıyorlardı. Şimdi hiç es geçmiyorlar
    şimdi harbiden boşları yok....ben önce montun üst kısmın açıyorum kravatı ortaya çıkarıyorum...okumuş dokumuş aklıbaşında klas sürücü bütünlüğünü göstermek için çizgiye yaklaşıp bir tebessüm ediyorum memur beye işlem tamam yardırıyorum sonra...bu uygulamalar nedeniyle ve yaz geldiği için plakamı artık kapatmıyorum...KGS ücretinide şirkete masraf yazıyorum şimdi kafam rahat...

Alıntı arat1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor kullanirken trafik sikisinca ben de emniyet seridine giriyorum... ancak o en sol dar serit beni korkutuyor... cunku araba kullanirken kendi serdim icinde cok hareket ederim... benim gibi merakli bir kisinin aynasina yapismak istemem... ayrica araclarin arasina girmererk yol almak da cok emniyetli gelmiyor bana... arabayla asla girmedigim emniyet seridi daha guvenli geliyor bana... ancak hiz onemli... 80 - 90 giden dangozlar goruyorum... o da cok mantikli gelmiyor bana...

ancak gercekten emniyet seridi kullanmam diyenler istanbul disindan galiba... benim gibi hergun 14 km yolu 1 - 1 bucuk saatte gececek trafige girin de emniyet seridini kullanmayin arkadaslar... kiziltoprak - kadikoy sabah git aksam gel.... motorla 20 dakikada git 25 dakikada gel... yoksa saatlerce yoldasin....

kalin saglicakla
    bende emniyet şeridine geçmediğimde huzursuz oluyorum...çünkü 80-90 la boş yolda gitmek bile resikli...en dandirik kamyon bile otobanda 100 den aşağı gitmiyor...

e5 ve köprü yollarında da aslında işin gerçeği emniyet şeridi olmasa halimiz duman...

Alıntı cbr1100 xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi şerit emniyetli ise onu kullanmak lazım derim... İstanbulda yada Türkiyede elbetteki trafik kurallarına uymak lazım ama uymayanların yanında uyarsak pert oluruz unutmayalım...Bence en güzeli güvenli sürüş güvenli mesafe ...
    ama asıl mesele yoğun trafikte en kral şerit boş olan emniyet şeridi...

geçenlerde ilginc birşey oldu paylaşayım...

1.köprüye yaklaşıyorum...önümde tepe lambalı bir orta segment arac...bende arkasındayım...emniyet şeridi tıkalı daha doğrusu bağlantıdan çıkanlar daha yanaşmamış sol şeride emniyet şerit ağzı dolmuş..bu tepe lambalı arac tam en köşeyi kapatmış sirenlerle kendide geçemiyor önü kapalı bende geçemiyorum doğal olarak...bende asıldım kornaya...devre devam et az sola al devrem dedim...öndeki pencereyi açtı napıyon dedi...devrem niye kapatıyosun emniyeti dedim...hangi şube dedi..."Terör devrem terör"...baktı top sakal var bende ...az kay sola dedim...yanaştılar sola...ben roketledim... arada bir böyle blöf yaparım...bi sıkıntı olduğunda devrem teşkilatdanım diyorum yine roketliyorum...

nolur nolmaz diye

kenrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883
    daha dün asker uğurlaması ne vardı. konvoy yapmış gençler gayet aralarından geçerken biri "laaak" diye kapıyı açtı elinde bira şişesiyle. son anda durdum. ondan sonra "olm açın la yolu abi geçsin" diye öne seslendiler de geçtim gittim. allahtan elemanlar bizim köylü :D
    az bi sn geç farketmez kapıyla bir olacaktım. en azından bira olacaktı ortamda teselli olarak
    aman dikkat. durduk yere kapı açmak diye birşey var evet.

onun haricinde emniyet şeridi ihlali aslen demokratik olarak bir ihlal sayılmamalı! arabalara 2-3 şerit ayıran sistem, motorlara ve bisikletlere onların çeyreği kadar şerit ayırmayacak kadar cahilse; ufacık şeridi kimseye zarar vermeden kullananlara da ses etmemeli. hangimiz emniyet şeridinde ambülans gördük de yol vermedik?
    motosikletlere 80 km/h hız sınırı koyacak kadar alakasız bir yönetim modelinden bahsediyoruz.
    80 km/h = ölümle burun buruna seyahat.
    yol iyidir.

Motosikleti
    Alıntı kenrox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onun haricinde emniyet şeridi ihlali aslen demokratik olarak bir ihlal sayılmamalı! arabalara 2-3 şerit ayıran sistem, motorlara ve bisikletlere onların çeyreği kadar şerit ayırmayacak kadar cahilse; ufacık şeridi kimseye zarar vermeden kullananlara da ses etmemeli. hangimiz emniyet şeridinde ambülans gördük de yol vermedik?
    .
    bu da bir bakış açısı tabi...nasıl düşünmek istiyorsan öyle yorumlarsın...bu durum işimize geliyor gibi...

Motosikleti
    Iron 883
    abi işimize gelmek değil kesinlikle;
    bu bir hak. otoyolları otomobil, kamyon ve motosikletlere büyüklük ve yükseliklerine göre paylaşatıramayanların sorunu. ağır taşıtlar sağdan gidiniz diyorlar! sol şeride bir tır geçince hepimiz sinir oluyoruz. kamyonun tırın şeridi belli, arabanın şeridi belli, motorun belli değil?
    olmaz öyle

hollandaya filan gidenler bilin
    olur da bisiklet yoluna bi adımınızı atın, yemediğiniz küfür kalmaz. adamın hakkı
    biz de hakkımızı istiyoruz.

ve evet işimize geliyormuş aslen :D süper fikir
    yol iyidir.

Motosikleti
    Alıntı kenrox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi işimize gelmek değil kesinlikle;
    bu bir hak. otoyolları otomobil, kamyon ve motosikletlere büyüklük ve yükseliklerine göre paylaşatıramayanların sorunu. ağır taşıtlar sağdan gidiniz diyorlar! sol şeride bir tır geçince hepimiz sinir oluyoruz. kamyonun tırın şeridi belli, arabanın şeridi belli, motorun belli değil?
    olmaz öyle

hollandaya filan gidenler bilin
    olur da bisiklet yoluna bi adımınızı atın, yemediğiniz küfür kalmaz. adamın hakkı
    biz de hakkımızı istiyoruz.

ama o sola geçen tırlar 140-150 hızlara çok rahat çıkıyor namussuzlar...

ve evet işimize geliyormuş aslen :D süper fikir
    ne hakkı pis motörcü seni...hem motorcusun hem yol hakkı istiyorsun demek... ezerim seni sinek gibin...çekil sağa bakam...işgal etmeyin yolları...

hak hukuk al sana guguk...

Motosikleti
    Iron 883
    ya bu gazla toplanalım gidelim angaraya
    tam da seçim zamanı! :D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı Dün 23:56 ----------

mesela almanya'da hiç motor kullanmadım ama çok araba kullandım
    motorcu deyince akan sular durur trafikte.
    iki çok önemli kural vardır, yaya ve motora sakın dokunma. motoru gören iki kat dikkate geçer.
    toplum bilinci ona göre oluşmuş.
    adamın kafesin içinde oh keka gidecek 80 tane airbag'le; biz kelle koltuk
    herhalde bizi düşünecekler. ben mi düşüneyim 1500 kg'lik aracın içindeki adamı.

ve hala yolda benim motorla kırkılmaya çalışan yüz tane araç çıkıyor. kaçıyorum kurtuluyorum, adamlar hızını alıp yine giriyor dibine.
    "lan olm sen arabadasın tamponu dayadığın şey motor lan ayı" filan diyorum ama en nihayetinde seve seve yol verip çekiliyorum aradan (o da fırsat olursa)

özellikle jipli bayanlar baylar; allahınızdan bulun inşallah ezik tipler yawh.
    oh
    rahatladım :D
    yol iyidir.

arat1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 V-Strom
    bence cevirme ve ceza olayı her zamanki gibi gününe zamanına ve keyfine göre değişiyor... ben son bir haftadır ve dün bugün tragik polislerinin önünden yanından geçtim bir sorun çıkmadı... ama sanırım bazı zamanlar sorun olabiliyor... kıstası nedir bu işin allah bilir...

Motosikleti
    Mondial MCT250 ve Mondial MT 125

Doğru bir yorum

Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konu yoruma ya da tartışmaya açık bir konu değildir. Hiç bir motorlu araç, hiç bir şekilde emniyet şeridinde seyredemez. Bunu yaptığınız an trafik kurallarını ihlal etmiş olursunuz. Kendinize mazeret üretmeye çalışmayın.
    Çok doğru...Hem kuralları kafanıza göre (işinize geldiği şekilde ) yorumluyor ve uymuyorsunuz .. hemde ağlaşıyorsunuz.Yakışmıyor bizlere.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    youn trafikte genelde hep emniyet şeridinde giderim hızım en fazla 30-40 arasıdır daha hızlı gitmem herkes beni geçer. 600 rr olmasına rağmen sakin giderim yoğun trafikte

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler