Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda 185 S Kros motorunda dişli değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    planet58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sattı...
    Sevgili Motorsever arkadaşlarım uzun zamandır yapmayı düşündüğüm değişikliği sonunda yaptım. Teknik veriler aşağıda ;

İlk olarak motorumun orijinal dişlisi ön 14 arka 50 diş. Çok çabuk vitesleri bitirip 5. vitese ulaşıyor ve 60-70 km'de tıkanıyordu. Önce aritmetiksel bir takım hesaplamalar yaparak dişli oranlarında nereye kadar gidebileceğimi tespit ettim. Ve ön 15 arka 45 dişte karar kıldım. Sonuç harika ; 5. vites 5000 dv/dk
    da 60 km hızla giden motor şimdi 5. vites 5000 dv/dk da 72 km hıza ulaşıyor. Bu noktada şunu söylemeliyim ; Bu değişikliği hızı artırmak adına yapmadım. Devir düşürerek ekonomi sağlamak için kalkıştım bu işe ve 20 TL lik yakıtla 150 km giderken en son ölçümde ( sabit gaz ve 5000 devir sabit) 170 km gidebildim. Doğal olarak son hız da arttı. 9000 dv/dk da 115 km yapan motor şimdilerde 140 km yi aynı devirde yapabiliyor. Bu arada uzun ve dik sayılabilecek yokuşlarda bir vites aşağı düştü. Buna bağlı olarak motorun hızlanması az bişey yavaşladı gibi. Ama vites araları uzadı, sık vites değiştirme problemi ortadan kalktı. Kros motoru olduğundan böyle bir modifikasyonu kaldırması da normal geliyor bana. 185 cc motor hacmi, 6200 dv/dk da 14.6 nm tork ve 8000 dv/dk da 11 Kw güç .
    Tekerlekler havadayken frenin ABS olması hiç farketmiyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba,
    Derbi 125 Supermoto kullanıyorum ve zaman zaman yaptıklarınızı aklımdan geçiriyordum. Bunu tecrübe edipte mutlu olanları görünce heralde yakında bende deneyeceğim. Bu arada motordan daha da keyif aldığınız için ne mutlu size

Yol performansı ve tüketimi daha iyi olabilir ama ya arazi performansı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)