Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Hız Testi II

Motovento
    REKLAM ALANI

Yahu koskoca adama ben nasıl söyleyeyim bilemedim . Geçen konuda da bilemedim sustum, benim zaten epi topu 2 yıllık motosiklet tecrübem var, kaçırdığım noktalar olabilir diye de düşündüm de "fakat aklın yolu bir", "matematik, fizik, kimya vs. her alanda aynı sonuçları verir" ben ondan dem vurayım bari dedim küçümsüyor gibi oldum.

Hayatta en çok yanlış anlaşılmaktan korkarım başıma gelsin istemedim. Bir de bu güne kadar kimseyi küçümsemedim. Açıkçası, anlamak istemediği için arkadaş, konuyu çokça uzatmak istemedim...

Herneyse benim diyemediğimi veya dersem yanlış anlaşılacağımı hatta "sen kaç yıllık motorcusun ki bana laf söylüyorsun" gibisinden sözlere mâruz kalacağımı düşündüğüm için sustum. Sen zaten gerekeni demişsin abi, yaşın ve tecrüben de müsait, benim demem yakışık almazdı, elimden gelen buydu. İyi geceler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SeRHaTeKiNci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco (Satılık)
    Alıntı dgrmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu koskoca adama ben nasıl söyleyeyim bilemedim . Geçen konuda da bilemedim sustum, benim zaten epi topu 2 yıllık motosiklet tecrübem var, kaçırdığım noktalar olabilir diye de düşündüm de "fakat aklın yolu bir", "matematik, fizik, kimya vs. her alanda aynı sonuçları verir" ben ondan dem vurayım bari dedim küçümsüyor gibi oldum.

Hayatta en çok yanlış anlaşılmaktan korkarım başıma gelsin istemedim. Bir de bu güne kadar kimseyi küçümsemedim. Açıkçası, anlamak istemediği için arkadaş, konuyu çokça uzatmak istemedim...

Herneyse benim diyemediğimi veya dersem yanlış anlaşılacağımı hatta "sen kaç yıllık motorcusun ki bana laf söylüyorsun" gibisinden sözlere mâruz kalacağımı düşündüğüm için sustum. Sen zaten gerekeni demişsin abi, yaşın ve tecrüben de müsait, benim demem yakışık almazdı, elimden gelen buydu. İyi geceler...
    Sen tebrik edilecek kalitede bir adamsın kardeşim...
    Tebrik ederim..
    Gidersen Öyle Bir Gitmelisin ki;
    Ayrılıklar Bile Seninle Gurur Duymalı..

eskişehir(okul dolayısıyla) aslen iskenderunluyumdur
    Motosikleti
    benzin 2 tl olana kadar ss yok
    neden bazı arkadaşlar hala yaw nasıl bu motorun son hızı 260 yazmışlar ben 270 gördm veya honda nasıl en iyi olur yada 400 metreyi ilk başta alır ben kawayla geçtm gibi tartışmalar içindeler yada neyi kanıtlamaya çalışıyorlar anlamıyorum.r1 185 beygir honda 172 beygir honda nsl geçer yaw geçer,adamlar 172 beygiri yeterli buluyorlar demekki yada 172 beygir yetiyr diğer orjinal makinara kafa tutmaya.herkes ss binince çoşuyor zaten hepsi birbirinden güzel makinalr,ama işim üstatları binince araalrında saliselik farklar ortaya çıkıyor,buda her sürende farklı oluyor ortalamalar alınıyr bence çıkan sonuçlara saygı göstermek vede kaile almak lazım
    sn. cog; bu ayrıntılı bilgiler vede yorumların için taşekkürlerimi borç bilirim

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Topiği açarken polemik olacak diye kehanet gösterdim ama kendim polemiğe daldım.

Kim görse test sonuçlarıyla ilgili yorum yapacaktım.
    Yaparız inşallah bir gün.

Sonuçları asmadığım tek bir test kaldı.
    Son hız testi.

Son hız testi önceki verdiğim testten bağımsız ayrı bir test olarak yapıldı.
    Son hız testinde diğer testlere girmesine izin verilmeyen Suzuki GSX-R600 da var.
    Fakat bana ulaşan sonuçlar 4 Japon ve SS kategorisinde motosikleti bulunan Triumph motosikletlerden oluşuyor.
    Eğer dergi izin verirse, diğer sonuçları da yayınlarım.
    En hızlıdan en yavaşa sıralayalım yine.

HyperSport

1. Yamaha YZF 1000 R1 - 296,07 km/h
    2. Kawasaki ZX-10R - 295,46 km/h
    3. Suzuki GSX-R 1000 - 294,03 km/h
    4. Honda CBR 1000 RR - 288,01 km/h

SüperSport

1. Yamaha YZF 600 R6 - 277,30km/h
    2. Kawasaki ZX-6R - 267,05 km/h
    3. Honda CBR 600 RR - 266,29 km/h
    4. Suzuki GSX-R 600 - 265,44 km/h
    5. Triumph Daytona 675 - 255,10km/h

Burada bana gelen mailde arkadaşların bir yorumu var.
    Özellikle yazmışlar.
    Ben de buraya yazayım ki bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeyelim.
    Ama önce mevzuyu açıklayayım.
    Yamaha YZF 1000 R1 ve Kawasaki ZX-6R ile test yapan arkadaşlar, bir kaç ay önce Hollanda'da bu motosikletleri test etmiş ve yukarıda verdiğim hızlara ulaşamamışlardı.

Ben gönderilen sonuçlara cevap olarak biraz dalga geçerek,
    "kendinizi geliştirmeye başladınız, yakında iyi birer test pilotu olacağınızı umuyorum"
    diye bir mail yollamıştım.

Onlarda herhalde alındılar bana baya teferruatlı bir cevap yollamışlar.
    ama özet olarak o günkü hava koşullarının uygunsuzluğunu mazeret göstermişler.
    Bunun önemli bir detay olduğunu bildiğimden dikkatinize sunmak istedim.

Laf uzadığı için test sonuçları ile ilgili yorumumu bir başka bahara bırakıyorum.
    İnşallah bir gün sakin kafayla bir değerlendirme yaparım.

Sadece eklemek istediğim bir şey var.
    Testi aynı arkadaşlar yaptığı için burada olmayan ama HyperSport kategorisinde daha önce test ettikleri bir motosikletin de sonuçlarını daha önce yayınlamıştım.
    Onların yazdıklarına göre,
    olumsuz hava koşullarına rağmen test sonuçlarına göre yukarıda yazdıklarımdan çok daha iyi sonuç çıkaran bir markayı buraya eklemezsem haksızlık etmiş olurum.
    Daha önceki test sonuçlarına göre bu motosiklet, son hızda hepsinden iyi..
    Şöyleydi.
    Mv Agusta F4 312 R 301,7 KM/H

İyi koşullarda 304-306 km/h arasında bir hızı bulabileceklerine inandığım bu motosikleti de es geçmemek lazım.
    Fabrikası 312 km/h iddia ediyor ama test pilotları henüz bu hıza ulaşamadı.
    312 rakamı da zaten bu iddiadan kaynaklanıyor.

Bir dip not daha eklemek istiyorum.
    Polemik konusu olduğu için yazmak zorundayım.

Değerli arkadaşlar.

En çok hız yapan motosiklet ile En hızlı motosiklet iki ayrı kavramdır.

En çok hız yapan motosiklet, Km/h cinsinden saptanabilen en yüksek hıza ulaşabilen motosiklettir.
    En hızlı motosiklet ise, bir noktadan diğer noktaya en çabuk varan motosiklettir.
    Bu iki kavramı birbirinden ayırmadan, motosikletler hakkında yorum yapmak sağlıklı olmaz.
    Bunun açılımını ise başka bir gün yapmaya çalışrım.
    Tabii eminim ki ne olduğunu çoğunuz anladınız.
    Benim ki anlamayanlar için bir açıklama olacak.
    Görüşmek üzere...
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Teşekkürler; bu kadar polemik arasında emek veriyorsunuz

(En çok hız yapan motosiklet ile En hızlı motosiklet iki ayrı kavramdır.)
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Motosikleti
    Yamaha MT-09 TRACER
    çok güzel testler teşekkürler coq arkadaşım...
    çok faydalı oldu...
    keşkim şöle naked lar içinde kapsamlı bi karşılaştırmalı test olsa da, onlarıda öğrensek
    gözüne çarparsa bi yerlerde öğrenmek isterim

Motosikleti
    600cc
    coq hocam tüm emeklerin için teşekkürler benim bir sorum olacak kafama takılan: ben fanatik bir R6 sempatizanı oldugum için doğru bakamıyor olabilirim

ara değer ivmelenmelerinin ne kadar farklı olabileceğini ve sonuçları etkileyebileceginin farkındayım. ama gene de R6'ya bir bakalım:

100.metrede hızı 140.8 kmh (4.6 sn) (kmh olarak en yakınındaki 139.9, 4.3sn)
    200.metrede hızı 180.5 kmh (6.9 sn) (kmh olarak en yakınındaki 177, 6.6sn)
    400.metrede hızı 218.7 kmh (10.4sn) (kmh olarak en yakınındaki 212.5, 10.2sn)

fakat...

100.metreye ulaşma sırası 4.6 sn ile dördüncü
    1000. metreye ulaşma sırası 20.7 saniye ile dördüncü (birinci 19.6 sn, üçüncü 19.9 sn)

hadi bu alet ilk 100 metrede tembellik edip kasasını kaldıramadı 100kmh'a çok çabuk çıkamadıgı için rakiplerinden geride kaldı, peki sonra? sonraki her checkpointte en hızlısı R6. ve maksimum hızın da en iyisi R6 diye biliyoruz. bu durumda: ilk 100kmh'a ulaşasıya kadar (en hızlıya göre) kaybettiği 0.5 saniyeyi kalan 900 metrede geri alamadı mı? 400. metreye baktıgımızda kendi hızına en yakın rakibinden sadece 0.2 saniye geride olmasına ragmen 6kmh daha hızlı. ilk 200 metrede liderle checkpointe ulaşma farkını 0.5'ten 0.3 saniyeye, 400. metredeyse farkı 0.2'ye indiren bu arkadaş buna ragmen kalan 600 metrede 0.2yi kapayamayıp birinciyi elden kaçırdı peki, hiçbirini de mi yakalayamadın bre külüstür? :p yakalamayı bırak üçüncüyle olan farkı bile 0.8 saniyeye çıkmış bininci metrede. 400. metreden sonra bi yerlerde kırmızı ışıkta mı durdu rakiplerin 400. metredeki hızları da, 1000.metredeki hızları da R6ya yaklaşamıyor ama R6 bu mesafeyi en yavaş alıyor...

sonuçlara itirazım yok. ama matematiksel olarak taa 100. metreden itibaren rakiplerine göre bu kadar hızlı gidiyor gözükmesine rağmen 400. metreden sonra bile en kötü ortalama ivmelemeye sahip olması (gene de akabinde checkpointi yine en hızlı geçebilmesi) için, önce hızlanıp sonra ivmesinin durulup sakinleşmesi sonra herbirkaç saniyede bir tekrar ivmelenmesi gerekiyor. yani her 100 metrenin ilk 40-60 metresinde tıngır mıngır gidiyor ama son 40-50 metrede canavarlaşıp her checkpointi en hızlı geçiyor... bence R6'nın ivmelenme çizgisi bu kadar dalgalı olamaz
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

Motosikleti
    Honda
    Güzel soru sormuşsun 507

Kısaca vites değişiyor hocam deyip geçeyim.
    Tam randımanı verdikleri devir aralığı ile, vites değiştirme arasında kaybedilen zaman ve devir aralığı farkı belirliyor.

Buna en güzel örnek Hayabusa'nın drag yarışlarında devamlı binliklere geçilmesidir.
    Aslında ilk 3 vites yan yana gidiyorlar.
    Ama 4. vitese attıklarında binlikler bay bay diyor.
    Ha bu iş devam etse ne olur?
    Bilmiyorum.
    Ama bilinen şu ki en sonunda 1000+ diye bir sınıf icat edildi de Hayabusa'nın şanı kurtuldu.

Fakat mesele en yüksek hıza ulaşmaksa, Yamaha oldukça başarılı bana göre.
    Yani dümdüz bir yolda farkı kapatacağı muhakkak.

Şahsi fikrimi söyleyeyim.
    Daha önce Hem R6, hem de R1 kullanmış ve 2002 yılından bu yana çıkan her modeli test etmiş biri olarak sadece kendi fikrimi söylüyorum.
    Bilimsel bir tespit olarak almayın lütfen.
    Yamaha şanzuman (öyle demek zorunda kaldım) konusunda bir türlü bir düzen tutturamadı bana göre.
    Vites kutusunda problemliler.
    Onun dışında söylenecek bir şey yok zaten.
    İnsanın dibini düşürecek güzellikte motosiklet üretiyorlar.

Motosikleti
    600cc
    malesef öyle R6 görünümünde, Honda dayanıklılıgında, Suzuki artistliginde bir şeyler bulsak alıcaz işte.... (kawa.. ney ney?)
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

Motosikleti
    Honda
    Alıntı 507rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    malesef öyle R6 görünümünde, Honda dayanıklılıgında, Suzuki artistliginde bir şeyler bulsak alıcaz işte.... (kawa.. ney ney?)
    Kawa..
    deyip kalmışsın hocam.
    gerisini ben getireyim.
    Piste çıkacaksan, bana göre bu yıl en hazır motosikleti kawasaki yaptı.
    Hem ZX6-R hem de ZX10-R pistte inanılmaz iş çıkarıyorlar.
    Neredeyse, sök aynaları, kapat farları gazla diyebileceğim bir motosiklet yapmış Kawasaki.
    Hatta çok abartı bir adam değilsen, süspansiyonlarla bile oynama.
    O kadara kadar yani.
    Hani kaskın içinden nasılsa kimse duymaz diye kahkahaları salarsın ya.
    Onu yaptıracak kapasitede.

Yolda test edemedim maalesef.

bu tesler içerisinde desmosedici rr yok dimi...

bu makina çıktı çıkalı diğer makinelerle adam gibi kıyaslandığını kamuoyuna sunulduğunu görmedim bi efsane dolaşıyo ama yazılı bişey yok ortada.

sizin bi bilginiz varmı...
    god is busy ! can i help you!

Motosikleti
    Honda
    Alıntı exorcist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tesler içerisinde desmosedici rr yok dimi...

bu makina çıktı çıkalı diğer makinelerle adam gibi kıyaslandığını kamuoyuna sunulduğunu görmedim bi efsane dolaşıyo ama yazılı bişey yok ortada.

sizin bi bilginiz varmı...
    Ducati markasından kastımız bahsettiğin motosiklettir sevgili kardeşim.

Yani raporda gördüğün Ducati, o Ducati.

# Ducati 1098 - 4,1 saniye - 149,4 km/h
    # Suzuki GSX-R 1000 - 4,1 saniye - 148,3 km/h
    # Honda CBR 1000 RR - 4,1 saniye - 147,1 km/h

CEVAP: Sevgili arkadaşım fizikteki x=v.t formülü, yani daha açık bi dille anlatmam gerekirse yol=hız.zaman bağıntısında daki hız(v) ORTALAMA HIZ dır.Oysa burdaki verilerde geçen 149.4 -148.3-147.1 vs gibi belirtilmiş olan hızlar bu motorların 100. metrede ki ANLIK HIZLARIDIR.Yani bu üç morotorda 100 METRE Yİ 4.1 SANİYEDE tamamlamışlarsa bu motorların ortalama hızları aynı ve 0-100 metre performasları birbirlerine eşşittir anlamına gelir. Sen ortalama hızı bulmak yani 3 motorunda 4.1 saniye içerisindeki ortalama hız değerine ulaşmak istiyorsan x=v.t formülündeki x yerine 100 ü koyar t yerinede 4.1 koyarak v yi çekersen 100/4.1 den v yi 24.3902... metre/saniye olarak bulusun bunuda kilometre/saate çevirirsen bu üç motorun ORTAMLA HIZINI 84.11.. kilometre/saat olarak bulursun yani bu üç motorda 84.11... km/saatlik ortalama hızı tuturarak 4.1 saniyede doğal olarak 100 metrelik mesafeyi aynı sürede tamamlamayı başarmışlardır.
    Bu bilgilere dayanarak sana 100. metredeki ANLIK HIZI 147.1 KM/SAAT olan motorun kalkışta diğerlerine göre daha çabuk hızlandını ve dolayısı ile öne geçtiğini daha sonra ise diğer motorların bu farkı kapatıp öndeki motordan daha yüksek bir hıza ulaşarak aradaki farkı kapatıp 100. metrede ona yetiştiklerini söyleyebilirim ve bundan dolayıdır ki diğer motorların 100. metredeki anlık hızları daha yüksek olmalı zaten ORTALAMAYI tuturmak için Bu yüzden veriler gayet normal hiç bir yalnışlık yok Aklında kalan bi soru işareti olursa sorabilirsin umarım faydalı olmuşumdur.

stunc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda -titan -twister
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet benden bu kadar.
    Kafanızı karıştırabilecek her türlü mevzu topicte tartışıldı.
    Bu nedenle topiği baştan sona okuyup, sorunuz hala varsa öyle sormanızı rica edeceğim.
    Aynı topic içerisinde cevabı daha önce verilmiş sorularla sık sık karşılaşıyoruz....
    ellerine sağlık hocam. sizden bi test yapmanızı rica edecem. olanağınız var demekki. test şu
    bu motosikletlerin en yüksek viteste aynı devirde ki süratleri ne acaba?
    motor devirleri aynı olacak mesela 5000 devirde veya 4000 devirde yaptıkları süratleri ne?
    şimdiden teşekkürler.
    stunc -honda titan -honda twister
    motosiklet özgürce yaşamak, rüzgarla yaşırmak tır.

Motosikleti
    Aprilia RS 125 2010
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu 3 motorda 400 metreyi 4,1 saniyede kat ettiyse neden hızları farklı ? Üçününde aynı olması lazım, acaba hangi markanın saati doğru :D
    honda tartışılmaz doğru derim abi
    :thumright

Motosikleti
    2005-Cbr 125
    Alıntı ismailcosarr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    # Ducati 1098 - 4,1 saniye - 149,4 km/h
    # Suzuki GSX-R 1000 - 4,1 saniye - 148,3 km/h
    # Honda CBR 1000 RR - 4,1 saniye - 147,1 km/h

CEVAP: Sevgili arkadaşım fizikteki x=v.t formülü, yani daha açık bi dille anlatmam gerekirse yol=hız.zaman bağıntısında daki hız(v) ORTALAMA HIZ dır.Oysa burdaki verilerde geçen 149.4 -148.3-147.1 vs gibi belirtilmiş olan hızlar bu motorların 100. metrede ki ANLIK HIZLARIDIR.Yani bu üç morotorda 100 METRE Yİ 4.1 SANİYEDE tamamlamışlarsa bu motorların ortalama hızları aynı ve 0-100 metre performasları birbirlerine eşşittir anlamına gelir. Sen ortalama hızı bulmak yani 3 motorunda 4.1 saniye içerisindeki ortalama hız değerine ulaşmak istiyorsan x=v.t formülündeki x yerine 100 ü koyar t yerinede 4.1 koyarak v yi çekersen 100/4.1 den v yi 24.3902... metre/saniye olarak bulusun bunuda kilometre/saate çevirirsen bu üç motorun ORTAMLA HIZINI 84.11.. kilometre/saat olarak bulursun yani bu üç motorda 84.11... km/saatlik ortalama hızı tuturarak 4.1 saniyede doğal olarak 100 metrelik mesafeyi aynı sürede tamamlamayı başarmışlardır.
    Bu bilgilere dayanarak sana 100. metredeki ANLIK HIZI 147.1 KM/SAAT olan motorun kalkışta diğerlerine göre daha çabuk hızlandını ve dolayısı ile öne geçtiğini daha sonra ise diğer motorların bu farkı kapatıp öndeki motordan daha yüksek bir hıza ulaşarak aradaki farkı kapatıp 100. metrede ona yetiştiklerini söyleyebilirim ve bundan dolayıdır ki diğer motorların 100. metredeki anlık hızları daha yüksek olmalı zaten ORTALAMAYI tuturmak için Bu yüzden veriler gayet normal hiç bir yalnışlık yok Aklında kalan bi soru işareti olursa sorabilirsin umarım faydalı olmuşumdur.

Valla kardeşim cevapları okumaya başladığımda bu aynı saniyede aynı hız olması gerekir göstergeleri bozuk gibi saçmalıkları okuyunca içim gitti.. Bunu nasıl açıklarım diye düşünüyordum iyiki sen gerekli açıklamayı yapmışsın, arkadaşlarımızın anladıklarını umuyorum =)
    Tekbir R1 No1 Denizli. .

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ellerinize sağlık................
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

willy_chorlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr sattım kısmetse z 750 veya fazer s2 abs
    bence motordan motora fark var biri 200 kg iken öteki 190 kg dır ve binici çok önemlidir. 10 kg bile yavaşlamadır tabikide benim fikrim
    [B][I]Dört teker bedenimi İKİ TEKER RUHUMU TAŞIR..!:[/I][/B] rahmetlinin sözü

Düzgün doğrusal hareket mi ki bu son hızlar aynı çıksın.

İvmeli hareket var ve vites geçişleriyle kesintili bir hızlanma söz konusu. Ve

aynı aletin 2. denemedesinde finish hızları farklı olacaktır. Saygılar.

thecoolzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    inceden bi fizik dersi tadında güzel bi polemik oluşmus böylece hepimiz daha bilgili motorcular haline geliyoruz heheh

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler