Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni Motorum '91 Jawa 350 TS

Motovento
    REKLAM ALANI
    rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaslar bugun gece bir arkadasın aracılığı ile motosiklete bakmaya gittik.Beğendin anlastık gayette iyi bir motosiklet.9 da el sıkıştık aldım motosikleti.Saat 2 olmuş gezmekten anca eve gelebiliyorum.Hayatta isteyipte yapamadığım tek şey bir jawa almaktı ve sonunda onuda başarmış bulunmaktayım.Her ne kadar motorun yaşı benimkinden büyük olsada cok mutlu oldum.Sevincimi siz değerli MT üyeleri ile paylaşmak istedim.Şuanda elimde fotograf yok baya gezdik motorda kirlendi.Yarın yıkadıktan sonra foto cekip resimlerini paylasırım.Aklıma takılan birkaç konu var onlarada umarım cevap bulabilirim.Motosikletin ruhsatı eski tip ruhsat evlilik cüzdanı gibi.Noter satışında 1 kağıt değişiyor diğeri sabit kalıyor.Şimdi bu motosikleti aldıgımda diğer kağıt sabit mi kalcak yoksa onuda değiştircekler mi?Birde motosikletin sinyalleri çalışmıyor hiç bir bağlantı yok sinyallerle ilgili.Baştan tesisat cekmeyi düşünüyorum ancak hiçbir döküman yok sinyal bağlantısı ile ilgili.Umarım bir bilen cıkar.Şimdilik aktarıcaklarım bu kadar.Yorum yapan ve yapmayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.Sürçü lisan ettiysek affola keyifli forumlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    hayırlı olsun...
    kazasız belasız kullanman dileğiyle...

Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun...
    kazasız belasız kullanman dileğiyle...
    Teşekkür ederim.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Alıntı rapsy_09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bugun gece bir arkadasın aracılığı ile motosiklete bakmaya gittik.Beğendin anlastık gayette iyi bir motosiklet.9 da el sıkıştık aldım motosikleti.Saat 2 olmuş gezmekten anca eve gelebiliyorum.Hayatta isteyipte yapamadığım tek şey bir jawa almaktı ve sonunda onuda başarmış bulunmaktayım.Her ne kadar motorun yaşı benimkinden büyük olsada cok mutlu oldum.Sevincimi siz değerli MT üyeleri ile paylaşmak istedim.Şuanda elimde fotograf yok baya gezdik motorda kirlendi.Yarın yıkadıktan sonra foto cekip resimlerini paylasırım.Aklıma takılan birkaç konu var onlarada umarım cevap bulabilirim.Motosikletin ruhsatı eski tip ruhsat evlilik cüzdanı gibi.Noter satışında 1 kağıt değişiyor diğeri sabit kalıyor.Şimdi bu motosikleti aldıgımda diğer kağıt sabit mi kalcak yoksa onuda değiştircekler mi?Birde motosikletin sinyalleri çalışmıyor hiç bir bağlantı yok sinyallerle ilgili.Baştan tesisat cekmeyi düşünüyorum ancak hiçbir döküman yok sinyal bağlantısı ile ilgili.Umarım bir bilen cıkar.Şimdilik aktarıcaklarım bu kadar.Yorum yapan ve yapmayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.Sürçü lisan ettiysek affola keyifli forumlar
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız güle güle kullan Allah sana bol bol benzin parası versin yada bekarsan bi benzinlik sahibinin kızını nasib etsin inşallah plakayı değiştirceksen yada motoru fenni muayene yaptıracak olursan eski tip ruhsatta değişir yok plaka aynı kalacak muayenede olmayacaksa bi yeni bi eski tip ruhsatla kullanmaya devam edersin daha detaylı bilgi için seni jawa topiciğine bekleriz http://www.motosiklet.net/forum/moto...anicilari.html
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    mz 251
    hayırlı ugurlu olsun öncelikle jawa dan anlayan jawa yı seven bir usta bul benzine yag katmayı unutma 4 zamanlı ya benzemez hemen kitler bujisini temiz tut platin ayarı saglıklı çalışması için önemli sabahları marş kolunu pompalaman gerekir ayagınla basar gibi yani birde kalbüratör ün üzerindeki jikleyi kaldırman birde epey ce bir benzin
    müzisyen agırsiklet şampiyon

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    hayırlı uğurlu olsun kardeş sonunda aldın yani jawayı allah kaza bela vermesin tekerin düz bassın
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız güle güle kullan Allah sana bol bol benzin parası versin yada bekarsan bi benzinlik sahibinin kızını nasib etsin inşallah plakayı değiştirceksen yada motoru fenni muayene yaptıracak olursan eski tip ruhsatta değişir yok plaka aynı kalacak muayenede olmayacaksa bi yeni bi eski tip ruhsatla kullanmaya devam edersin daha detaylı bilgi için seni jawa topiciğine bekleriz http://www.motosiklet.net/forum/moto...anicilari.html
    Teşekkür ederim muayine yapılıcak motosiklete böle binilmez.Mecbur değiştiricez o zaman.Eski tip ruhsatta cok hosuma gitmişti aslında.

Alıntı mzcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı ugurlu olsun öncelikle jawa dan anlayan jawa yı seven bir usta bul benzine yag katmayı unutma 4 zamanlı ya benzemez hemen kitler bujisini temiz tut platin ayarı saglıklı çalışması için önemli sabahları marş kolunu pompalaman gerekir ayagınla basar gibi yani birde kalbüratör ün üzerindeki jikleyi kaldırman birde epey ce bir benzin
    Aldığım kişide epey bişey söledi motorla ilgili.Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Alıntı fat280 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı uğurlu olsun kardeş sonunda aldın yani jawayı allah kaza bela vermesin tekerin düz bassın
    Saolasın fatih.Artık geziler bizi bekler.Sen hele bi iyileşte

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    ybr yada diğer çin olmayan 125liklerin flaşör(sinyal) tesisatı ile ilgili servis manuellerine bakabilirsin. ya da bir oto elektrikçisi de yapabilir bu işi...
    ruhsat konusunda da, eğer makinenin fenni muayenesi falan yoksa biraz zor alırsın üstüne, fenni muayene de tam olsaydı ruhsatın vakti zamanında değiştirilmiş olması gerekmez miydi?
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ybr yada diğer çin olmayan 125liklerin flaşör(sinyal) tesisatı ile ilgili servis manuellerine bakabilirsin. ya da bir oto elektrikçisi de yapabilir bu işi...
    ruhsat konusunda da, eğer makinenin fenni muayenesi falan yoksa biraz zor alırsın üstüne, fenni muayene de tam olsaydı ruhsatın vakti zamanında değiştirilmiş olması gerekmez miydi?
    peki dediğine bakıcam.Muayine falan yok ondan ruhsat eski.Zaten ruhsatı sıfır alan kişiden alıyorum 20 yıldır hiç satışlık işi olmamış.Muayine sigorta olmadan satış yapılıyor diye biliyorum ben.Sıkıntı cıkarmı ki?

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    hayırlı olsun kardeş.... güle güle kullan...

Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah sana bol bol benzin parası versin yada bekarsan bi benzinlik sahibinin kızını nasib etsin inşallah [/URL]
    2 zamanlı, 350 cc, çift silindir , 27 hp motordan bahsediyoruz.... herhalde 125-250 cc kategorisindeki motorlarla aynı yakacak değil ya...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:37 ----------

peki dediğine bakıcam.Muayine falan yok ondan ruhsat eski.Zaten ruhsatı sıfır alan kişiden alıyorum 20 yıldır hiç satışlık işi olmamış.Muayine sigorta olmadan satış yapılıyor diye biliyorum ben.Sıkıntı cıkarmı ki?
    kardeş muayene sıgorta olmadan satış yapılır...
    motoru ne kadara aldın bılmıyorum ama astarı yüzünden pahalı olmasında...
    önce en son muayene tarıhı ve sıgorta yapılan tarıhlerı bı yaz ona göre bi borç çıkartalım... olmadı sahıbıne verdıgın paranın birazını geri alırsın.... ve şuana kadar olan tüm borçlarını da ona ödettir... vergileri varsa cezaları muayene sıgorta cezalarını vs...

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kardeş.... güle güle kullan...

kardeş muayene sıgorta olmadan satış yapılır...
    motoru ne kadara aldın bılmıyorum ama astarı yüzünden pahalı olmasında...
    önce en son muayene tarıhı ve sıgorta yapılan tarıhlerı bı yaz ona göre bi borç çıkartalım... olmadı sahıbıne verdıgın paranın birazını geri alırsın.... ve şuana kadar olan tüm borçlarını da ona ödettir... vergileri varsa cezaları muayene sıgorta cezalarını vs...
    Teşekkür ederim kardes.Borcu harcı ödenmiş 08.04.1991 den beri vizesi yok.350 lira civarı vize için gidicek.sigortasıda 120 lira civarı tutuyormus bi sigortacı abimiz kabataslak fiyat verdi.Bekledigimizin üstünde bi fiyat cıktı sahibi ile görüştük anlaştık sıkıntı cıkmadı.Ruhsat satışını yapayimde gerisi yavas yavas olur gider (: Keyifli forumlar

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Teşekkür ederim kardes.Borcu harcı ödenmiş 08.04.1991 den beri vizesi yok.350 lira civarı vize için gidicek.sigortasıda 120 lira civarı tutuyormus bi sigortacı abimiz kabataslak fiyat verdi.Bekledigimizin üstünde bi fiyat cıktı sahibi ile görüştük anlaştık sıkıntı cıkmadı.Ruhsat satışını yapayimde gerisi yavas yavas olur gider (: Keyifli forumlar
    351+70.... 120 sigorta.... 300 de vergisi tutar....motor parasını gectı mi...

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    351+70.... 120 sigorta.... 300 de vergisi tutar....motor parasını gectı mi...

Hemen hemen.Beni cezbeden tarafı motor yeni toplanmıs yapılcak birsey yok.Baska bir jawa baksam vizesi sigortası olan gene aynı hesaplara denk geliyor.O yüzdende pek önemsemiyorum ıvırını zıvırını.2-3 yıllık motor almıyorum zaten motor yaş olarak benden büyük

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Merhabalar....Öncelikle hayırlı olsun kardeşim. 2 tane 350Ts (orjinal) kullanma fırsatı buldum. Hatta oldukça uzun km'lerde yaptım bu motorlarla. Acizane birkaç tavsiyede bulunmak isterim.
    1- Bu motorlar sağlıklı ise, yakıtı ve yağı yeterli ise, normal şartlarda asla şişmez. Ben geçen senelerde en ağır sıcaklarda 200km kontak kapatmandan giderdim...Ben yorulurdum o yorulmazdı. Ancak dediğim şartlar yerine getirilirse...bunu unutmayın..
    2- motorun fren balatalarını piyasada kullanılan hazır balatalardan kullanmayın. Ben hiç memnun kalmadım. En iyi balata çakma bakatadır. Zira ağır motor ve kampana frende özellikle ön kısımda çok ciddi kapmalar yaşayabiliyorsunuz...bu nedenle kaliteli bir balata ile çakma balata kulllanırsanız memnun kalırsınız.
    3- motorun yakıtını asla kısma....bu motorda karbüratör iğneleri 100/72 veya 100/90 dır. 72/72 yaptığınıza biraz daha ekonomik olabiliyor.Ama bu kullanıma bağlı...onun dışında motorunuza zarar verirsiniz. Unutmayın bu motor yakıtla hem gider...hem soğur...
    4- bu motor yüksek devri sevmez....4500-5000 devrin üzerinde fazla zorlamayın...Ayrıca torku da 2000 devrin altında zayıftır. bu motorda sağlıklı devir 2500-3500 arasıdır. İnanın ne ses..nede titreşim duyarsınız...
    5- bu motor ağır ve yüksek bir motordur. Tabiki sevk meselesi ama motora ince lastik takmayın. bu motorda ideal lastik ön 2.75 arka minimum 3.0 dır. Ben ön 3.0 arka 3.5 kullanırdım yine de motoru zaptetmek zor olurdu..
    6- motorun eğer durup dururken güçten düşerse, zor çalışmaya başlarsa, sebebini platin kapağına temas eden şarj kaplosunda arayarak başlayabilirsin. ŞArj kaplosu platin kapağına çok yakın hatta değerek geçer. Isıya bağlı üzerindeki kaplama eriyip kapağa dokunarak kısa devre yapıyor. Daha sonrasında platin ve kojektörde arayabilirsin..
    7- Bu motorlar aküsüz çalışmaz....Akünüzün 9 amper olması gerekir....Aşağısında özellikle farlar açıkken ateşleme yetersiz gelir...
    8- Sinyallerin çalışmamasını, farın altındaki tesisatı kontrol ederek ve koltuğun altındaki sinyal rölesini kontrol ederek başlayabilirsin...Koltuğun altındaki röleyi sökün...Artı eksiyi birbirine temas ettirin ve sinyalleri çalıştırın. Sinyaliniz sabit yanıyorsa, arızalı olan röledir...Eğer sorun yine devam ediyorsa, farın altındaki orta artı kaplosunun kopuk olup olmadığını kontrol edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:21 ----------

9- Bu motor çok yakmaz....Gerektiği kadar yakar...Şehir içinde 3000 devir civarında kullanırsanız tüketiminiz 4.5 litre civarında olacaktır. Tecrübe ile sabittir....Kısmak için uğraşmayın....Koca bir güreşciyi....iki dilim ekmekle besleyemezsiniz....
    10-Platin ayarı biraz sakattır. İki platin de ayrı ayrı ayarlanabilir. Ayrıca her iki platine de ayrı avans verilebilir. biraz tecrübe ile sizde bunu yapabilirsiniz. Platin ayarı 0.45mm sentil, buji 0.7mm sentil ile yapılmalıdır. Bu motora kısa paso renault veya tofaş bujisi kullanmalısınız..
    11- Motor soğukken asla basmayın....bu bujinin yağlanıp motorun teke düşmesine neden oluyor.Motorunuzu ısıtmadan asla yüklenmeyin...
    şimdilik aklıma gelenler bunlar....Çok keyifle bineceğinize eminim. Ama lütfen bilmedik kimselere kurcalatmayın....Zira o zaman size dayanılmaz bir işkence haline gelecektir..Güle güle kullanın
    Jawa 350 TS...Asya 125 T

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    kazasız belasız olsun...

@teknikhoca öyle güzel anlatmış ki yeniden eski günlerdeki gibi jawa alıp kullanasım geldi
    çok güzel çok zevkli bir motor, tabi tadı iki zamanlı oluşundan geliyor... bir şey olduğunda karın ağrısı kolay anlaşılıyor hatta el becerin varsa kolay tamir ediliyor... kesinlikle ve kesinlikle doğru oranla (%kaç tı hatırlamıyorum bile) kaliteli bir 2t yağ kullan. yağı benzinden hemen önce depoya koy ki benzini koyarken tayziği ile iyice karışsın. öyle benzinliğe gidip abi ordan 100 gr yağ at deme yoksa şişer, yağlama yapar, teke düşer üzer de üzer.
    ateşleme konusunda sıkıntı yaşarsan elektronik ateşleme sistemleri hazırlamış emektar abiler el yapımı gayet sağlıklı.
    ben çok severdim lakin ağır bir motor çok dengesiz durduğu yerde bacağının arasında yatacak yer arıyor. giderken de kontrolü zor, yormuyor değil. sanırım ağırlık merkezi konusunda mühendisleri pek iyi çalışmamış ama herşeye rağmen bambaşkadır

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Teşekkür ederim Bu motorun 2 zamanlı oluşu ve 5750 devirde 33hp verdiği unutulmamalıdır. biraz otomobil gibi kullanmak gerekir. Düşük devirde yerinde vites değiştirmek gibi...ayrıca ağırdır evet...ama aynı zamanda uzundur...Şehir içinde hakimiyeti zordur...
    bu arada aklıma gelmişken devam edeyim...
    12- motorunuzun debriyaj balatası eğer orjinal 350 Ts modelininki gibi büyük hazneli ise, ona uygun debriyaj balatası bulmakta sıkıntı çekersiniz. bunun için ankara bayraktar otomotivden mutlaka yedek bir debriyaj balatası temin edin. Eğer size de 250 yada 350 Style tip küçük hazneli balata takıldı ise, ayarı biraz naziktir. Ya şehir içinde viteslere zor geçer, yada yüklenmelerde kaçırır...Bu nedenle ben uzun yola çıkarken ve şehir içinde kullanıken diye iki ayrı ayar yapardım....bu konuda pek çözüm ne yazıkki yok...Çözüm orjinal 350 tası bulmaktır..
    13- Ön kavalları orjinal değilse, yapımı basit....ama orjinal yayları bulunmuyor. ben MZ2ninkini bulmuştum..Oda sert geliyordu...MZ yaylarını biraz kestirirseniz...sorun kalmıyor...ama ön takım yapını mutlaka kontrol ettirin...yumuşak olan amortisörleri zamanla bozulan pompa nedeni ile kitlenip kalabiliyor.
    14- Yüsek hızlarda ve Viraj dengesi kötüdür....Tabi orjinal olanlarda...Onun dışında düz yolda 100km hızlarda sürüşü rahattır. bu motor şehir içinde kıvrak hareketleri absorme edebilecek dengeye sahip değildir...unutmayın...Ne yaparsanız yapın....bu motor buna uygun değildir...Mükemmel bir uzun yol motorudur bilesiniz...
    15- Bu motor, ön ve arka orjinal lastikler ve 18 ön dişli standart arka dişli ile 3750 devirde 90km hız yapar...Maksimum 6000 devirde de yaklaşık 145km hıza ulaşır....bundan sonrasında güç üretmez....Daha üzerini görenler vardır...Bende bazen km saatinin azizliği ile 1. viteste 120km hızı görebiliyordum (çok oynak bir km saati vardır) Siz lastik çapını küçültürseniz göreceğiniz değerler bunun üzerine çıkabilir...ama unutmayın....Bu motor 6000 devre ulaşırsa...ki zor ulaşıyor....hızı 145km dir....
    16- motorun vites hilalleri çabuk aşınır...Ne yazıkki orjinali bulunmuyor....Yan sanayisi de oldukça zayıf....O yüzden yüksek devirli vites değiştirmeyin....zira bu şekilde vitesleri çabuk aşındırırsınız...
    17- yağ oranı 10 litreye 250ml dir....bunu 10 liraya 1 lira olarak algılamayın...o zaman yağ oranı fazla geliyor...İdeali 30 liraya 2 liradır...
    aklıma geldikçe devam ederim...
    Jawa 350 TS...Asya 125 T

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    güle güle kullan

@Teknikhoca cok saolasın gayet güzel özetlemişsin.
    @Cihangir151 , @extrem_015 teşekkür ederim.

İşte motosikletin fotografları

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    [QUOTE=ferhatkars;2454543]hayırlı olsun kardeş.... güle güle kullan...

2 zamanlı, 350 cc, çift silindir , 27 hp motordan bahsediyoruz.... herhalde 125-250 cc kategorisindeki motorlarla aynı yakacak değil ya...[COLOR="Silver"]

Neden bahsettiğimizi biliyorum kardeşim en az 4 yıl kullandım o motoru bu arada çok temiz görünüyo motorun hayırlı olsun tekrar 91 leride en çok tutulanıdır bunların
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

buberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero
    Arada çalıştırıp sesini dinlemek bile yeter
    GaCCaLL bunu beğendi.
    dolar 10 lirayı geçecekmiş.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)