Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

Ölseydim Yazamayacaktım. Kurtuldum, Paylaşıyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı aday adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    coq,

Değerli katkıların için teşekkürler. Bu kadar meşguliyetimin arasında yaşadığım olayı sizlerle paylaşmamın tek amacı vardı:

Dersler çıkarmamız.

"Resimlere gore bu cantlarla bir kilometre gidebilmis olmasi pek mumkun gorunmuyor. Yani cantlarin bu hale, motoru yatirdiktan sonra gelmis olmasi da muhtemel. Ne olup bittigini arkadasimizin kendisi bile anlamamis.Bizim yorumumuzda haliyle iskembeden oluyor" şeklinde ifadeniz katkıda bulunmaktan uzaktır.

Benim doğruyu söylemediğim, bu konuda benden daha çok olan tecrübenizle arkadaşları aydınlattığınız anlaşılır.

Fotoğraflara daha dikkatli bakarsanız yatarak sürünmüş bir motosiklet olmadığını zaten göreceksiniz ama orjinal yazımda da belirttiğim gibi çarptığım şeyin ne olduğunu göremediğimi fakat motosikletin hiç sürünmediğini, hemen hemen durma anında, muhtemelen eşimin kayan pozisyonunun da etkisiyle yatırmak zorunda kaldığımı tekrar vurguluyorum.

Sevgilerimle.

Dr. M. Davut TOKLU

Sayin hocam.
    Kaza sizi biraz hassas, biraz alingan yapmis herhalde.
    Ben yazimda size yalan soyluyorsunuz gibi asagilik bir ithamda bulunmadim.
    Hatta ayni seyleri yazdim.
    Motor suruklenmemis, yani bu durumda cantlar bir yere çarpmis olamaz anlamina gelen bir cumledir o kurdugum cumle.
    Sanirim yanlis anladiniz.

Bunun disinda isin elestiri kismi ise en sevdigim ve en zevkli kisimdir.
    Onu da yapacagiz tabii.
    Once su cant meselesini bir çozum yoluna sokalim ondan sonra sira ona gelecek.
    Aslinda gelmeyecekti.
    Geçmis olsun deyip geçecektik.
    Fakat yazmis oldugunuz su cumle, bizim motosiklet kullanan kardeslerimize karsi bir sorumlulugumuz oldugunu hatirlatti.
    O cumle sudur.

Bu kadar meşguliyetimin arasında yaşadığım olayı sizlerle paylaşmamın tek amacı vardı:

Dersler çıkarmamız.
    Gerçekten de sizin kazanizdan çikarilmasi gereken buyuk bir ders var.
    Fakat bu ders;
    "hangi canti kullanalim?"
    "Tel cant mi? yoksa aliminyum cant mi,"
    çikarimlariyla ilgili bir sey degildir.
    Yasadiginiz kazadan çikarilmasi gereken çok daha buyuk bir ders vardir.
    Ben, tecrubenize guvenerek bu dersi sizden bekliyorum.
    O zaman açtiginiz bu topic gerçekten buyuk bir anlam kazanacaktir.
    Yoksa ben bu topigi okuyan birinin,
    "vay be! aliminyum cant kiriliyor!!!!"
    diye dusunup, yarin gidip yaris motosikletine tel cant takacagini,
    ya da
    "vay be! adamin hayatini aliminyum cant kurtarmis!!"
    diye dusunup, Enduro motoruna çelik cant takacagini zannetmiyorum.

Asil alinmasi gereken ders baskadir.
    Ve siz bu noktaya dikkat çekerseniz, en dogru seyi yapmis olacaksiniz.
    Tekrar geçmis olsun.....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    SWT
    coq,

Değerli katkıların için teşekkürler. Bu kadar meşguliyetimin arasında yaşadığım olayı sizlerle paylaşmamın tek amacı vardı:

Dersler çıkarmamız.

"Resimlere gore bu cantlarla bir kilometre gidebilmis olmasi pek mumkun gorunmuyor. Yani cantlarin bu hale, motoru yatirdiktan sonra gelmis olmasi da muhtemel. Ne olup bittigini arkadasimizin kendisi bile anlamamis.Bizim yorumumuzda haliyle iskembeden oluyor" şeklinde ifadeniz katkıda bulunmaktan uzaktır.

Benim doğruyu söylemediğim, bu konuda benden daha çok olan tecrübenizle arkadaşları aydınlattığınız anlaşılır.

Fotoğraflara daha dikkatli bakarsanız yatarak sürünmüş bir motosiklet olmadığını zaten göreceksiniz ama orjinal yazımda da belirttiğim gibi çarptığım şeyin ne olduğunu göremediğimi fakat motosikletin hiç sürünmediğini, hemen hemen durma anında, muhtemelen eşimin kayan pozisyonunun da etkisiyle yatırmak zorunda kaldığımı tekrar vurguluyorum.

Sevgilerimle.

Dr. M. Davut TOKLU
    Başınızdan geçen olayı burada bizimle paylaşmanız bile benim için ders niteliğinde.

Motosiklet kullanmaya başladığım acemilik zamanlarımda benden daha tecrübeli olan arkadaşlar yaptıkları kazaları yada sağdan soldan görüp işittikleri olayları anlatırken; benim yanımda anlatmayın lütfen derdim. Bu kendi başımada gelebileceği gerçeğini gözardı edip kendini rahatlatma psikolojisi sanırım.
    Ama daha sonradan yaşadığım olayların bana kattığı tecrübenin yanında başkasının tecrübelerini dinleyerek kendimi geliştirebileceğimi farkettim.

Sizin yazınızdan herkes istediği yorumu çıkartabilir, tel jantın darbeyi daha fazla absorbe edebildiğini bir arkadaş detaylı şekilde açıklamış. Ama sanırım tel jantta olsa yine buna yakın bir hasar olurdu diye düsünüyorum. Önemli olan sizin ve eşinizin sağsağlim kurtulmuş olmanız.

Önceki gün bir arkadaşımla sohbet ederken sizin yaşadığınız olayın konusu açıldı.
    Motorunuzun jantlarını kıracak derecede büyük bir darbe alması, acaba aracın başka yerlerindede çatlaklar yada kalıcı hasar bırakmış olabilir mi diye bir düşünce sardı bizi.
    Teyzesi defterdaarr olan, faytonla damda dolaşırr:P

aday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS
    Sevgili coq,

Alınganlık gösterdiğimi düşünmüyorum. "Resimlere gore bu cantlarla bir kilometre gidebilmis olmasi pek mumkun gorunmuyor. Yani cantlarin bu hale, motoru yatirdiktan sonra gelmis olmasi da muhtemel" diye yazmışsınız.
    Daha fazla polemiğe girmeden yazdıklarımızı okuyanlar bizi anlarlar diyerek o konuyu kendi adıma kapatıyorum

Ben "telli jant mı ve alaşım jant mı" sorusunu gerçekten cevabını bilmediğim için, yaşadığım olayda "sonucu ne yönde değiştirirdi" irdelensin diye sordum. "Çıkaracağımız ders bu sorunun cevabında saklıdır" demek istemedim.

Birçoğunuzdan yaşım büyük olsa da ben bir eğitmen değilim. Yeteneğimin elverdiği kadar kazayı anlatmaya çalıştım, görüntüler koydum. "Şu dersler çıkarılmalı" ukalalığını yapamam.

Ama herhalde ben de dahil hepimiz motosiklet kullanırken sürat, gece kullanımı, otoban güvenliği vs bir çok faktörü yeniden gözden geçirmeliyiz diye düşünüyorum.

Motosikleti
    piaggio x9 evolution
    nerde ne zaman geleceği belli olmuyo herzaman dikkatli olması gereken bizler oluyoruz. ..
    [COLOR="Red"][B]"Ne Günlere Kaldık Eyy Gazi Hünkar. Eşşek Vezir Olmuş Katır Hükümdar... "[/B][/COLOR]

Motosikleti
    Aprilia CapoNord ETV 1000
    büyük geçmiş olsun hocam.. verilmiş sadakanız varmış.. rabbim sizi kızınıza bağışlamış...

aluminyum jant mı, tel jant mı sorusuna gelince; ben kesinlikle tel jant diyorum.. yüklü ve artçılı vaziyette 50 km süratle önündeki duran araca (zincirleme kazada) çarparak şasisi boynundan kırılan -tubless- tel jantlı Caponord'un ön jantına hiçbirşey olmadığına gözlerimle şahit oldum.. hatta sadece şasisi değiştirilerek aynı jantla hiç müdahalesiz binlerce km'dir sahibi halen dolaşmaktadır ve jantın balans ayarı dahi bozulmamıştır.. çok şaşırdığım bir durum ve gerçek!!!

Motosikleti
    Yamaha MT-03

Jant konusu

Arkadaşlar bir mühendis olarak konuyu değerlendirmek gerekirse; tel jantlarda ağırlığı ve şoku merkeze taşıyan adetli teller vardır bu nedenle teller arasındaki mesafe ne kadar az ise jantın sağlamlığı yada taşıyabilirliği o kadar artar , "çelik" tabir ettiğimiz jantlar daha hafiftir ve 3 kollu 4 kollu olabilir kol sayısı az olduğundan jantın en zayıf oluğu nokta 2 kolun janta temas ettiği yerin tam ortasıdır ancak jantın kubbesel yük dağılımından dolayı bu durum bertaraf edilir, telli jantlar uzay kafes modeli bir çekim dağılımı vardır bütün teller vidalıdır ve hepsi jantı doğru şekilde tutmaya yarar, ancak telli jantlar kaza durumunda eğer şok değeri yüksek ve noktasal ise ki kazalarda bu böyledir şekil değiştirir, yani bir tarafı yamulur veya noktasal darbe yerse jantın bütün ayarı ve düzlüğü bozulup jant S şekline gelir sizin kazanızdaki resimleri inceledim şok tam noktasal bu nedenle eğer jantınız tel jant olsaydı ilk vuruş anından itibaren ilerlemeniz mümkün değildi ve ilk vuruş anında motor sizi üstünden atıcaktı jant amortisörlerin arasına sıkışıp "çelik" jantlar şekil değiştirmez sadece kırılır ve çok az yamulma yaşar bu nedenle çok daha güvenlidir günümüzdeki alaşım diagramlarının daha düzgün kullanılmasıyla alaşımlı jantlar çok daha kaliteli olmuştur.

Telli jantların sağlamlığı daha fazla değildir atlayıp zıplamak yere konmak için kullanıma müsaittir çünkü hafif yamulduğunda tekrar ayarlanıp düzeltilebilir ancak hızlı giden bir araçta tel jant günümüz teknolojosinde sadece görsellik için kullanılabilir yada dediğim gibi sıkca darbe alıcak ve ayaralabilecek bir jant aranıyorsa

şasesi yamulan motor konusundada şunu sölemek mümkündür direksiyon yan dönmüştür jant darbeyi göbeğine almıştır yada küresel bir yere yani tam yuvasına oturarak bölgesel vuruş olmuştur yoksa şasenin yamulup jantın yamulmaması mümkün değildir

Çok Geçmiş Olsun ve
    Kazasız Günler Dileklerimle
    Tahir Bilge

bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    Alıntı Tbilge adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir mühendis olarak konuyu değerlendirmek gerekirse; tel jantlarda ağırlığı ve şoku merkeze taşıyan adetli teller vardır bu nedenle teller arasındaki mesafe ne kadar az ise jantın sağlamlığı yada taşıyabilirliği o kadar artar , "çelik" tabir ettiğimiz jantlar daha hafiftir ve 3 kollu 4 kollu olabilir kol sayısı az olduğundan jantın en zayıf oluğu nokta 2 kolun janta temas ettiği yerin tam ortasıdır ancak jantın kubbesel yük dağılımından dolayı bu durum bertaraf edilir, telli jantlar uzay kafes modeli bir çekim dağılımı vardır bütün teller vidalıdır ve hepsi jantı doğru şekilde tutmaya yarar, ancak telli jantlar kaza durumunda eğer şok değeri yüksek ve noktasal ise ki kazalarda bu böyledir şekil değiştirir, yani bir tarafı yamulur veya noktasal darbe yerse jantın bütün ayarı ve düzlüğü bozulup jant S şekline gelir sizin kazanızdaki resimleri inceledim şok tam noktasal bu nedenle eğer jantınız tel jant olsaydı ilk vuruş anından itibaren ilerlemeniz mümkün değildi ve ilk vuruş anında motor sizi üstünden atıcaktı jant amortisörlerin arasına sıkışıp "çelik" jantlar şekil değiştirmez sadece kırılır ve çok az yamulma yaşar bu nedenle çok daha güvenlidir günümüzdeki alaşım diagramlarının daha düzgün kullanılmasıyla alaşımlı jantlar çok daha kaliteli olmuştur.

Telli jantların sağlamlığı daha fazla değildir atlayıp zıplamak yere konmak için kullanıma müsaittir çünkü hafif yamulduğunda tekrar ayarlanıp düzeltilebilir ancak hızlı giden bir araçta tel jant günümüz teknolojosinde sadece görsellik için kullanılabilir yada dediğim gibi sıkca darbe alıcak ve ayaralabilecek bir jant aranıyorsa

şasesi yamulan motor konusundada şunu sölemek mümkündür direksiyon yan dönmüştür jant darbeyi göbeğine almıştır yada küresel bir yere yani tam yuvasına oturarak bölgesel vuruş olmuştur yoksa şasenin yamulup jantın yamulmaması mümkün değildir

Çok Geçmiş Olsun ve
    Tahir Bilge
    buyur burdan yak haydi bakalım konun yönü tamamen değişti:
    bu yazı bana daha inandırıcı geldi tel-ve alaşım jant konusunda.
    bence de hızlı giden araçlarda tel jant olmaması lazım bu bağlamda....ki bence baştan kimse demedi ben diyeyim:
    KOSKOCA BMW BU İŞİ BİLMEDİĞİNDEN Mİ SİZCE ALAŞIM JANT KOYMUŞ O MOTORA(gerçi türkiye yollarını bilseler bu ülkeye motor yollamazlardı da bu ayrı bir mevzuu...)
    bazen bir saat bir ömre bedeldir.yaşadığın anın tadını bilmek gerek.mutluluk denilen şey kolay bulunmaz ki,kaybetmemek için düşünmelisin.paylaştıkça çoğalan tek şey sevgidir(çok atmiim bir de bilgi).

Motosikleti
    Land Cruiser
    Size ve eşinize ''iyiki doğdunuz'' demek geliyor içimden. Büyük geçmiş olsun. Bu tarz konular gerçekten ders niteliğinde. Kendi adıma, bu tecrübelerden ders aldığımı ve çok daha dikkatli kullandığımı belirtmek isterim. Eşinizin de kaza sonrası aynı motorsiklet ile devam etmeyi kabul etmesi size ne kadar güvendiğini gösteriyor. Tekrar geçmiş olsun.
    Ride the wild wind

Motosikleti
    GSXF 750
    Alıntı Tbilge adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çok Geçmiş Olsun ve
    Tahir Bilge
    Tarık Bey,
    Bilgiler için teşekkür ederim.
    Sonun da boş konuşmalar dışında faydalanabileceğimiz bir bilgi beldi..

Malesef konu hakkında bilgisi olmayanların yorum yapması, iyi niyetli ve bilgi edinmeye çalışan insanlarıda yanlış yönlendiriyor.

Tekrar teşekkür ederim..

Davut Bey size de geçmiş olsun.. Gerçekten iyi bir sürüş örneği göstermişsiniz. Motosikletinizi değiştirmeyin o bunu hak etmiş..
    Ataşehir

road - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Şambriyelli tel jantlarda teller, jant çemberinin orta merkez kısmına montelidir.Tellerin dizilimi jant çemberinin orta hizasına gelmektedir.Jantın dış cıdarları bu durumda boşta olup çok kuvvetli noktasal darbelerde S şekli alabilmeye müsait yapıdadır.Fakat Aprilia Caponord ve BMW R 1200 GS Adventure modellerindeki jantlarda teller, jant göbek merkezinden daha fazla açıyla ve jant cıdarlarına monte edilmişlerdir.Asfalt yada stabilize yolda alınabilecek noktasal yada bölgesel hiçbir darbe bu iki modelde kullanılan jantları S şekli alabilecek duruma getiremezler.Sevgiler saygılar...
    MEMLEKETİN NERE DİYE SORAN OLURSA, BEN BİR DÜNYA VATANDAŞIYIM.

İnsanlarıda tıpkı para gibi ışığa tutun, eğer içinde ATATÜRK yoksa sahtedir!...

cevran07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA İNNOVA ANF 125,Honda CBF150. v strom inşalla
    gerçekten çok kötü anı olmuş cenabı hak sevenlerinize bağışlamış büyük geçmiş olsun..!
    <<<<<VEDALAR HEP ZAMANSIZDIR..!!>>>>>

Motosikleti
    ybr 125
    abi geçmiş olsun, okurken ben bile kötü oldum. Allah beterinden korusun.
    yolda giderken aracların tam arkasında degilde sol yada arka tarafta olmak lazım. cünkü yoldaki herhangi bi cismi önümüzdki arac ortalayacak ancak biz bunu göremeyeceğimiz icin son anda bunu görüp panik yaşamamız olası. bu yüzden hareket halinde iken önümüzdeki aracın tam arkasında seyretmememizz gerekiyor.

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    atlatılmış büyük bir kaza
    büyük geçmiş olsun
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    geçmişolsu abi valla çok kötü bir durum muş ya vicdan azabı çektirir insana ALLAH korumuş
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

Ozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PEUGEOT SATELIS 250
    Büyük geçmiş olsun, Allah kurtarmış, jantlardaki zarar keskin bir köşeye vuruş gösteriyor, pek köpeğe benzemiyor, bir ihmal örtbas edilmek istenmiş olabilir. Ancak köpeğin kafasının sert bir çelik kadar sert olduğu da bilinir..ve vurmak kaçınılmazsa kafası dışındaki bir yerine vurmak önerilir..
    MOTOSIKLETIM ; PEUGET 250 SATELIS

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Telli olsaydı teller bir çok noktadan kırılıp S şeklinde hasar alıp jantı kilitlerdi. Verilmiş sadakanız varmış geçmiş olsun.

teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    Çok geçmiş olsun abi.

Ben şimdiye kadar jantları şuna göre ayırt ettim.

Tel jant : yaşlı insanlar için
    Çelik jant: modifiye seven kişiler için.

demek ki farklı olarak da düşünmek gerekiyormus
    08 Mondial 100 UKH(44.000) > 11 CBR 125R(3500) >11 CBR 125R( 24.000) >11Ninja 250R (15.000)>Spacy 110 (11.000)>XT660R(10.000)>CBR600RR(8.000)>CBR250R(5. 000)>Suzuki GSR 600(5.000) >Yamaha RS (500)>Tudey50 (2.000) >Honda PCX 125(150 KM)

Motosikleti
    honda dylan 2006
    Yazınızı şimdi Okudum Allah Yadım Etmiş Büyük Geçmiş Olsun Allah Birdaha Göstermesin Allah Hepimizi Kazalardan Uzak Eylesin

Motosikleti
    CBF 250 i sattık 600f te sıra :)
    ciddi anlamda gecmıs olsun gercekten verılmıs sadakanız varmıs

[..] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun köpeklerin araçlara ne kadar zarar vereceğini daha önce görmüştüm.Motor köpeğe çarptığında tabiki çok fazla zarar verir fakat daha önce köpeğe çarpan yakınlarımdan aldığım bilgiye göre kemikleri çok sert olduğundan metal etkkisi yapıyormuş.Nette biraz araştırırsanız köpeğe çarpan araçların önden nasıl inanılmaz hasarlar aldığını görebilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun..

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler