Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ufak bir kaza geçirdim

Motovento
    REKLAM ALANI
    snrtrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway sl 150 / hyosung gv 650
    merhabalar.

bayramın 2. günü ufak çapta bir kaza yaşadım.

olayın gelişimi ve sonucunu yazmamın tek sebebi var benim yaptığım hatayı içimizden diğer arkadaşlar yapmasın.

montum pantalonum eldivenim kaskım belliğim ... vardı ( yazın bir kaçını giymeden de çıkıyordum)

ara sokakta ilerlerken hızım tahmini 30 km civarı idi.

önümde bir BAYAN sürücü varmış. sinyal verme gereği duymadan sola doğru dönmesi. benimde onun sol tamponuna yakın olduğumu hatırlattı

direksiyonu sola krııp ön frene de basınca yerlerde tozlu olunca aynen yere düştüm. biraz sürüklendim.

sonra ayağım motorun altında kalmış. koruma demirinin ne denli önemli bir şey olduğunu anladım. genelde soğuk kanlı bir yapım var ve bu o anda devam etti.

biraz kırıldı mı bacağım diye tırssamda. kaskı mı çıkardım yavaşça. yoldan geçenleri biraz organize ederek kalktım. olayın sıcaklığı ile bişey anlayamayacağımı biliyordum ama baktım bacağımda hiç bir şey yok.

5 10 dakika sonra topuğumda bir hissizlik hissettim küçük bir kızarıklık vardı.

neyse gerçektende. pantalon mont eldiven kask bellik çok önemliymiş. eldivenim olmasa sanırım baya bir üzlücektim.

aldığım dersler

1 her zaman koruma şart. yaz kış sıcak soğuk uzak yakın demeyin
    2 takip mesafesini hep koruyun.
    3 bu güne kadar sanki hiç kaza yapmayacak gibi hissediyordum kendimi . o kadar kişi arasında beni mi bulacaktı yani !!!!
    4 o gün içimde garip bir his vardı . ilginçtir
    5 her zaman bildiğiniz yollardan gidin. asıl güzergahım e5 ti sahilden gitmek için bilmediğim ara sokaklara girdim.
    6 ani bir durum olursa sakın ön frene basmayın... ( bu maddeyi değiştiriyorum, ön fren motorsikleti durdurur ama bemin gibi bilinçsizce yada reflex sonucu basmayın.)

ben bunları öğrendim. hiç bir şey olmaması büyük bir şans.

herkeze iyi günler. kazasız sürüşler
    koluna taktığın kask kafanı korumaz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Aynı tarzda bi kazada benimde başıma gelmişti ama motorun kuyruğundan vurduğu için spin atmıştım sadece Çok geçmiş olsun. Allah büyüğünden saklasın

sametrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki ER-6N
    geçmiş olsun en büyük kazan bu olsun.Bu ön fren refleksi yüzünden bende düşmüştüm hep ön freni sıkmaya alışıyoruz sonra acil durumda arkayı unutuveriyoruz.
    İki kişinin bindiği motor değildir.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Allah korumuş....daha beterinden korusun Allah...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Yamaha YZF R125 & Honda Activa
    Geçmiş olsun...Allah Tüm Motorcuları Korusun
    :bounce:[B]тєк вαѕıηαℓıgıη уσℓ¢υѕυ тєк σℓυя...[/B]:bounce:

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı snrtrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar.

bayramın 2. günü ufak çapta bir kaza yaşadım.

olayın gelişimi ve sonucunu yazmamın tek sebebi var benim yaptığım hatayı içimizden diğer arkadaşlar yapmasın.

montum pantalonum eldivenim kaskım belliğim ... vardı ( yazın bir kaçını giymeden de çıkıyordum)

ara sokakta ilerlerken hızım tahmini 30 km civarı idi.

önümde bir BAYAN sürücü varmış. sinyal verme gereği duymadan sola doğru dönmesi. benimde onun sol tamponuna yakın olduğumu hatırlattı

direksiyonu sola krııp ön frene de basınca yerlerde tozlu olunca aynen yere düştüm. biraz sürüklendim.

sonra ayağım motorun altında kalmış. koruma demirinin ne denli önemli bir şey olduğunu anladım. genelde soğuk kanlı bir yapım var ve bu o anda devam etti.

biraz kırıldı mı bacağım diye tırssamda. kaskı mı çıkardım yavaşça. yoldan geçenleri biraz organize ederek kalktım. olayın sıcaklığı ile bişey anlayamayacağımı biliyordum ama baktım bacağımda hiç bir şey yok.

5 10 dakika sonra topuğumda bir hissizlik hissettim küçük bir kızarıklık vardı.

neyse gerçektende. pantalon mont eldiven kask bellik çok önemliymiş. eldivenim olmasa sanırım baya bir üzlücektim.

aldığım dersler

1 her zaman koruma şart. yaz kış sıcak soğuk uzak yakın demeyin
    2 takip mesafesini hep koruyun.
    3 bu güne kadar sanki hiç kaza yapmayacak gibi hissediyordum kendimi . o kadar kişi arasında beni mi bulacaktı yani !!!!
    4 o gün içimde garip bir his vardı . ilginçtir
    5 her zaman bildiğiniz yollardan gidin. asıl güzergahım e5 ti sahilden gitmek için bilmediğim ara sokaklara girdim.
    6 ani bir durum olursa sakın ön frene basmayın.

ben bunları öğrendim. hiç bir şey olmaması büyük bir şans.

herkeze iyi günler. kazasız sürüşler
    7. bayanlara dikkat

geçmiş olsun
    GKN MOTORS

ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150
    ucuz atlatmışın olaydan ders alman sevindirici,tekrarını yaşamazsın inş, geçmiş olsun tekrar.
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    "3 bu güne kadar sanki hiç kaza yapmayacak gibi hissediyordum kendimi . o kadar kişi arasında beni mi bulacaktı yani !!!!"

O garip his bende her sabah oluyor.

"sonra ayağım motorun altında kalmış. koruma demirinin ne denli önemli bir şey olduğunu anladım"

Katılıyorum. Koruma demiri ayak bileği veya distal tibia kırıklarını önlemede çok etkilidir. Motosikletiniz uygunsa şart.

"6 ani bir durum olursa sakın ön frene basmayın."

Acil frenajlarda ön frenin kullanılması çok önemlidir. Ön fren olmazsa motosiklet DURMAZ! Ama usulünü bilmek lazım. Ön amortisörleri oturtmak için basıncı tedrici olarak arttırmak gerekir, oturduktan sonra zeminin izin verdiği kadarıyla maksimum frenaj yapılabilir. Amortisör oturmadan tekerlek çok kolay bloke olur. Bu konu ABS donanımlı motosikletler için de geçerlidir. Frenaj prensiplerini tekrar okuyalım ve emniyetli yerlerde pratik yapalım.

Geçmiş olsun dostum. Bu tatsız tecrübeleri medeni cesaret gösterip paylaşmak diğerleri için çok yararlı. Teşekkür ederim.
    Üç boyoz bir kola

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Geçmiş olsun...Ucuz atlatmışsın................
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

erdincpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan da motorsuzum
    çok geçmiş olsun arkadaşım gerçekten koruma şart ama kullanan ? ben dahil :(
    DRİFT RELİGİON
    4 teker benenimi, 2 teker ruhumu taşır

Motosikleti
    apache baş baş Gt 250R and today 50 :)
    gecmıs olsun allah beterınden saklasın onemlı olanda ınsaların olay sonucu cıkarması degılmı zaten hataları anlayıp tekrar yapmamak

Motosikleti
    shanary 110 cup
    geçmiş olsun işallah daha bütük kazalar yaşamazsın daha dikkatli olmal lazım

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"6 ani bir durum olursa sakın ön frene basmayın."

Acil frenajlarda ön frenin kullanılması çok önemlidir. Ön fren olmazsa motosiklet DURMAZ! Ama usulünü bilmek lazım. Ön amortisörleri oturtmak için basıncı tedrici olarak arttırmak gerekir, oturduktan sonra zeminin izin verdiği kadarıyla maksimum frenaj yapılabilir. Amortisör oturmadan tekerlek çok kolay bloke olur. Bu konu ABS donanımlı motosikletler için de geçerlidir. Frenaj prensiplerini tekrar okuyalım ve emniyetli yerlerde pratik yapalım.
    Kesinlikle katılıyorum, ön frene önem verin arkadaşlar. Motoru ön fren durdurur!

6 numaralı maddeyi değiştirirsen iyi olur, başkalarına yanlış bilgi verme lütfen.
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Bununla geçmiş olsun.
    Şükür ki hızlı değilmişsiniz ve olay ara sokakta olmuş.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Çok geçmiş olsun,umarım kazadan doğru tecrübeler kazanmışsındır.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum, ön frene önem verin arkadaşlar. Motoru ön fren durdurur!

6 numaralı maddeyi değiştirirsen iyi olur, başkalarına yanlış bilgi verme lütfen.
    Bir yön de de haklı aslında.... Aniden sıkılan ön frenin ani sıkılan arka tekerden daha tehlikeli olduğu gerçek.....

Aslında ön frenin kitlenmesine sebep verecek şekilde sıkmama çalışmaları yapmakta çok büyük faydalar var... Bizde burada bu çalışmalardan yapmak düşüncesindeyiz....

Konunun özü şu olabilirdi... Hiç bir zaman ani fren yapacak durumlara düşmemeye çalışmak....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    skygo SG250-4
    Çok geçmiş olsun, verilmiş sadakaların varmış. Allah bütün motorcuları korusun
    Rüzgarın yüzünü okşamasına izin ver ama şeytanın kulağına fısıldamasına asla!

koray gfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda dylan - CBR 250R
    geçmiş olsun dostum ön fren bir okadar önemli ve dikkat gerektirir bir an insanın dalgınlığına geliveriyo bende yaşamıştımm hele bide yerler tozlu oldumu şıp diye düşüyorsun nese sana bişey olmamış çok şükür tekrar geçmiş olsun...
    Yarını düşünmeden, özgürlüğe yelken açmışcasına..

GeCe__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K3 GSX R 600 YELLOW/BLACK
    2 frenıde sıkabılır aynı zamanda bunuda dıyebılırz.ben olsaydım sahsen kesınlıkle tek ön frenı sıkmazdım

dostum cok gecmıs olsun aman dıkkat edelim hepimiz kaportayız

cem.alper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    canım kardesim gecmiş olsun artık panik yapmadan arabaya vurman gerektiğini de unutma biliyorsun kadın bıraktı gitti seni orada malesef arkadaslar bayan olaya sebep olmasına karsın kardesim ona carpmadığı için kanunnen bi yaptırım yok ya gidip yalan beyan yapacaksınız kaçan bulunsun yada sadece sinirlenip oyle kalacaksınız.bırakıp giden bayan suçsuz oluyormuş ben de bu olaydan ufata olsa arabaya biraz hasar vermemiz gerektiğini anladım yoksa yaptıkları olay yanlarına kar kalıyor...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)