Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türk Malı Motosiklet yapma zamanı gelmedi mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    halen biraz para olsa ne iş yaparsın diye soruyorum çevreme, inşaat yaparım gibi cevaplar alıyorum bu dar vizyonu aşmamız lazım, inşaat yapacağıma o yurt dışına giden gençlerle teknoloji ve bilişim üzerine işler yaparım diyorum kafalarına yatmıyor, adamların hayal gücü ve dünya görüşü buna yetmiyor maalesef.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turk Mali adini verebileceginiz bir cok arac yapabilirsiniz ama burada her zaman MOTOR kisminda sinifta kalma durumunuz var. Motor araclarin kalbidir, ve eger milliyetcilikle ovunecekseniz aracin kalbini sizin uretmis olmaniz kriterdir. Ve yine motor gelistirilmesi ve uretimi en mesakkatli, riskli ve maliyetli kisimdir. O yuzden herkes altindan kalkamaz.

Yerli uzay mekigi, ucak, araba, motosiklet yaptik diyebilirsiniz ama kaportayi acinca motorda fransiz cin italyan belcika mali gorunce tum hayaller suya duser.

Turkiye dunyanin en iyi beyinlerini toplasa bile motor uretebilecek kapasiteye gelmesi en az 15-20 yil alir. Bunu yapabilmek icin de milyarlarca dolar ar-ge yatirimi yapmasi gerekir.

Finale gelecek olursak, Turkiye asla gercek anlamda Turk Mali motosiklet uretemez.

Bakin mesela gercekten ovunmek isteyebilecegimiz bir alan ararsak Turk Mali Bayraktar askeri dronelarindan bahsedebiliriz. Gercek Turk Mali ve gercek gurur kaynagi bir mevzudur. Ama tuhaf gorunse de motosiklet/otomobil motoru uretmek drone motoru uretmekten zordur. O yuzden asla dedim yukarida.
    Uçak sektöründen bildiriyorum milyar dolar ve 15 20 yılda genel maksatı savaş uçağı üstüne natoya entegre işleri tamamlanmış uçak üretilmeye başlanmıs ve aktif olarak kullanılıyor olur.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sorun değil. Uçan motosiklet geliştirenler ve bisiklete tekne motoru takabilenler bir yere gitmiyor. Sırtımız yere gelmez.

rockn83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan Discovery 150
    Yapılan yerli otomobil,savunma,aracı veya herhangi bir projenin "Yüzde kaçı yerli bunun?" gibi asla literatüre uymayan bilimsellikten uzak ve kahve ağzı yorumlarla insanları zehirlemekten vazgeçin dostlar.Mesela bir enjeksiyon yazılımı BOSCH tarafından yapılıyor ve sorunsuz oluyor.O firma o seviyeye ve üretime kavuşabilmek için yıllık milyar dolarlar yatırıyor AR-GE'YE.Sen ise en ucuz maliyetle en uzun süre dayanacak ürünü montaj etmek zorundasın.Büyük firmalar da (Motor-şanzuman-elektronik) kombinasyonları farklı ülkelerde üretilip gönderebilmekte.Mesleğimin makine mühendisliği olması sebebiyle bu konuda tecrübe ve fikir sahibi olduğumdan yerli motosiklet elbette üretilebilir.Ülkede yeni mezun 500 mühendisi bile koysanız zehir gibi motosiklet üretiriz.Ancak bunun sonu maliyete,Ar-ge'ye ayrılan bütçeye ve daha sonra yedek parça ve sorunsuzluğa bağlı.Bunun örneği CF MOTODUR.Birkaç sene öncesine kadar adı bile yokken japon ve hintli dünya devlerine meydan okumaktadır.Bu yüzden markacılığa,kinetix yerine pumaya,anlas yerine micheln pilotstreet rosso2,Vestel venus yerine apple gibi tercihlendrmeler önyargılarımızı açıkça belli etmektedir.
    Sizlerden beklediğim,böyle forumlarda yerli otomobil ve projeler konuşulduğunda etrafa aşağılık kompleksli negatif düşünceler saçmamanızdır.Zira negatif düşünceleriniz sokak ağzıyla tüm ülkeye yayılmaktadır.Saygılar.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bir ürünün yerli olabilmesi için o ürünün tüm bileşenlerinin yabancılara ait olup sadece montajının o ülkede yapılması yeterlidir diyorsun yani?

%100 yerli üretimi hadi geçtim %50 bile yerli olmayan Üretimlere sen kalkıp bazı politik sebeplerden dolayı yerli ve milli etiketi vurursan kafası biraz çalışan insanlar da gelir ve bunu eleştirir ve yalanlar. Lastik Lassa kullanalım ki motosiklet lastiği üretmiyorlar hadi ürettiler diyelim akü de mutlu akü olsun, motor yağı da buluruz PO falan kullanırız peki diğer parçaları nereden bulalım madem mühendismişsiniz bize yol gösterin;

Motor bloğu
    Şanzıman
    Amortisörler
    Enjeksiyon sistemi enjektörler ve beyin
    Komple Fren sistemi ve beyin
    Takometre
    Soğutma sistemi / Radyatör
    Şasi / ön - arka maşa

Daha bu liste uzar gider. Nereden bulalım bunların yerli olanlarını? Hepsini kendi ülkemizde üretip gururla da markalarını yanlarına yazabildiğin zaman ve montajını da burada yaptığımızda yerli ve milli oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:03 ----------

Sen kalkıp şimdi benim yorumuma aşağılık kompleksi mi diyeceksin yoksa 2021 Türkiye’sinin acı gerçekleri mi?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yurt dışından dövizle ithal edilen hiçbir üründen yüksek vergilere rağmen bu devlet kâr etmiyor , ithalata giden dövizin bu coğrafyaya maliyetini gerçekten kavrayabilsek yollarda milyon dolarlık ithal arabalara binenleri göremezdik.. not : "bu hükümet" değil "bu devlet" yazdım , 30 sene önce bu hükümet yoktu ama devlet yine ithalattan kâr etmiyordu..

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bobora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde son dönemde bir çok yüksek teknoloji içeren girişimlerin yapıldığını görmekteyiz. Uzaya gitmek, yerli son teknoloji araç üretmek vb.

Ancak genelde bu yüksek teknoloji içeren bir çok proje lafta kalmakta olup sonuç alınamamaktadır. Boşa caba, çöpe atılan paralar. Reklam kokan hareketler olarak son bulmaktadır.

Bunun yanında Türkiye olarak sanayi gelişmiş ve gelişmekte olan bir Ülkeyiz. Çinli, uzak doğu meşeli ülkelerden çok daha iyi bir motosiklet yapabileceğimizi düşünmekteyim. Kaldı ki Türkiye şartlarında böyle bir proje hem hızlı sonuçlandırılabilir ve de düşük maliyetle yapılabilir. Ülkenin bir değeri olduğu gibi tüm vatandaşlara katkısı olur.

Bence artık bu konular tartışılmalı, talep edilmeli. Vizyonumuz uzak doğulu bir motoru modifiye etmekten öteye geçmeli..

Selamlar
    İnşallah diyelim.

Artık bahane de kalmadı zira TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit'in dediğine göre ülkemizde içten yanmalı (benzinli, dizel) hemen her tip motor ülkemizde yapılabilirmiş.

Bundan sonrası tamamen karar meselesi. Yapılmak istenirse yapılır, istenmezse yapılmaz. "Yapılamaz" demek tamamen gerçek dışı. Aslına bakacak olursanız 50 yılı aşkın bir süredir gerek montaj gerekse de lisanslı motosiklet üretimi yapılıyor ülkemizde. (Vakti zamanında Profilo Honda Cub'ı üretmiş Türkiye'de. Arçelik de Lambretta triportör üretmişti.)

Dünyanın en eski motosiklet üreticisi olan MZ'nin sahibinin Kanuni olduğunu da hatırlatayım.(MuZ ile karıştırmayın o başka bir firma) Markamız da var hani, hem de en eskisi.

Eski marka ne işe yarar derseniz de bir örnek vereyim:

https://www.motorbiscuit.com/dutch-a...om-koenigsegg/

Although the modern Spyker company was originally founded in 1999, Autocar reports, the name is significantly older. Dutch coachbuilders Jacobus and Hendrik-Jan Spijker built their first car in 1898, Motor Trend reports. And in WW1, the company made fighter planes and airplane engines. Unfortunately, despite its reputation for quality, the original Spyker went bankrupt in 1925.
    dundanbiri bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurt dışından dövizle ithal edilen hiçbir üründen yüksek vergilere rağmen bu devlet kâr etmiyor , ithalata giden dövizin bu coğrafyaya maliyetini gerçekten kavrayabilsek yollarda milyon dolarlık ithal arabalara binenleri göremezdik.. not : "bu hükümet" değil "bu devlet" yazdım , 30 sene önce bu hükümet yoktu ama devlet yine ithalattan kâr etmiyordu..
    Tabii ki de. Ama hükümet eskiden ders almayıp bir de katlama yoluna gitti.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Problem şu ki ülkeyi devlet yönetmiyor, hükümet yönetiyor. Kâr, ne devlet, ne de hükümet için anlamlı bir kelime değil. Devlet kâr yapmaz, direk vergi alır. Bunun düzenlemesi de hükümetin elinde. Dolayısıyla sunulan "onca vergi alırken niye yerli üretime yatırım yapıp destek çıksınlar" argümanı yerinde ve geçerli.

Çünkü uzun süredir ekonomi politikamız günü kurtarma üzerine yürümekte, ve giderek batmaktayız. Geniş olduğumuz 2000'li yıllarda ülkenin geleceğine yatırım yapmayan, bugün mü yapacak? Bakın daha dün başka bir sebepten banka hesabıma bakıyordum, yine $2800 yatırmış devlet. Az para değil. Hayır, durumum da kötü değil. Hiç kimseden para istemedim, bir yere kayıt olmadım, otomatik olarak yatırmışlar...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Bizde büyük projelere para var bir tek.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Bakın daha dün başka bir sebepten banka hesabıma bakıyordum, yine $2800 yatırmış devlet. Az para değil. Hayır, durumum da kötü değil. Hiç kimseden para istemedim, bir yere kayıt olmadım, otomatik olarak yatırmışlar...
    Anlamadım.
    Amerikan hükümeti sen istemeden covid nedeniylemi yatırıyor bu parayı?

Motosikleti
    speederbike
    ABD hükümeti Hasmet'i sömürüyor, farkında değil. Hükümet dediğin bizimki gibi olur. Verir IBAN'ı.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bizde de para bok aslında istesek biz de herkese 2800 dolar olmasa bile 2800 TL yaptırabiliriz (!) kanal İstanbul inşaatına bu yaz başlanıyor bu arada

75 MİLYAR TL MALİYETİ VAR. 10 MİLYAR DOLAR NEREDEYSE!!

Verdiğim verginin bir kuruşu bile buraya gidecekse sonuna kadar haram olsun madem patlasanız da çatlasanız yapacağız diyorsunuz ben de zehir zıkkım olsun diyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlamadım.
    Amerikan hükümeti sen istemeden covid nedeniylemi yatırıyor bu parayı?
    Evet. Stimulus payment. Vergi veren, yani calisan herkese yatiriliyor.

üretiriz-üretemeyiz mevzusundan ziyade şuna değinmek isterim;

"yapsak beğenilmez, kendimizi kötüleriz, kimse almaz, her başarı cezasız kalmaz" hayır arkadaşlar, eğer şunlar yapılırsa;

-ortalama kalite bir ürün, hak etiği bir fiyat (bakın ucuz olmalı demiyorum değeri ne ise o),

-ancak işleri değiştiren madde, satış sonrası hizmet.

evet en önemli olan satış sonrası yaşanacaklar. yedek parça temini, bu parçalarda ulaşılabilir fiyatlar. servislerin hakkını verecek şekilde diğer markalarda sunulmayan yaklaşımları ve desteği. vs. vs. diye gider ancak yerli malı güvenilir ve alınabilir olmasını fiyatı değil satış sonrası yaratacağı fark belirleyecektir.

başka sektörlerden örnek verecek olursak, arçelik var. fiyatları o kadar da makul değil, tepe markalarla kıyaslandığında. ancak sonuç olarak tercih sebebi. belki sempatimiz var markaya ancak her yerli markaya yerli diye para verdiğimizde çoğu deneyim hüsranla sonuçlanmakta. arçelik'i farklı kılan satış sonrası deneyimi. laptop için monster örneği var arada tatsız hikayelerde olsa genel kullanıcı servislerden memnun. sektör dışına çıktık zaten montaj yapan bir markadan örnek verdim üretimden konuşuyorduk ama ister üret ister montajla arkasında duramadıkça senden kimse mal almaz. yoksa yaptığın şey biz yerli ve milliyiz diyerek insanları kazıklamak olur ve önyargılar oluşmaya başlar.

Motosikleti
    speederbike
    Yakında bahçedeki ota bile yerli ve milli diyecekler.

Motosikleti
    cb250r
    Simdi birseyler yazacagim, Bilal evladim ozellikle sen oku.

1-Ulkemizdeki ekonomik anlamda en buyuk sorun nedir?
    cevap: cari acik.

2-cari acik nedir?
    cevap: disardan aldigin urunlere verdigin para, disariya satarak kazandigin paradan fazla olursa cari acik olur.

3-Bi ornek verirmisin?
    cevap: tabi bilalcim. aylik 5k maasin var, ama 5500 tl harcaman var. sana ne olur? Borclanir fakirlesirsin.

4-ne yapmak lazim?
    cari acigi kapatip ekomini dengeleceksin. ya daha cok satacak yada daha az alacaksin.

Bunun disinda yapacagin her ekonomik hamle ya cahil eglendirme yada zart zurt propagandasidir.

İgneli dilim icin mazur gorun agalar
    Italian bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Bu sorunun cevabı "Japon'ları Türk yapmak." Bu daha basit. Ayrıca TT customs yerli motor üretiyor. Yani bu iş olabiliyor. Ama parça olarak çok motor ünitesi üretme şansına sahip değiliz. Öyle bir babayiğit yok Türkiye'de.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    dışarıdan 50 liraya alıp piyasada 150 liraya satmak varken neden üretmek için uğraşalım ki...

katılıyorum ülkemizde yaygın ve hakim düşünce bu. ucuza almak varken neden pahalıya imal edilsin. ülkemizde ziraati bitiren, en temel sebeplerden biri bu düşünce oldu. "biz tarım ülkesi değiliz sanayi ülkesiyiz" denilip, her şey daha ucuza gelecek diye samana varana kadar her şey ithal edildi ve sektör yapısında özellikle küçük üretici için geri dönüşü zor ve derin yaralar açıldı. gelinen noktada ne tarım ne sanayi ülkesi olabildik, kaldı ki sanayisi iyi dediğimiz tüm ülkeler ziraatte de başarılılar.

çin'den ucuza getir burada montajla sat en ucuz yöntem bu ve bu alışılagelmişlik ile her şeyin ucuzuna basitine kolayına gittikçe üretimde bu noktaları hak edeceğiz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)