Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İsviçre, Bankalar ve motosikletler / Suiza Karol

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki 2007
    İsviçre’nin güneyinde yer alan, Fransa ile sınır komşusu olan, Leman gölünün çevresine konumlanmış Cenevre küçük ve zengin bir şehir. Ortada bulunan Leman gölünü baz alarak adres bulmak çok kolay. Gölün çevresindeki caddede (bir nevi sahil yolu) lüks oteller, restoranlar, kafeler, Rolex’in binası, Cartier ve diğer lüks markalara ait mağazalar, çoğu cabrio olmak üzere Bentley, RR gibi lüks araçlar ilk göze çarpanlar. Gölü çevreleyen caddeden yukarıdaki caddelere bağlantı sağlayan sokaklarda küçük kafeler, barlar, küçük dükkanlar ve nispeten ucuz oteller yer almakta. Üst caddede ise birçok banka şubesi (ki, bunların arasında bizim için ilginç olabilecek banka ‘’Migros Bank’tır) Mc.Donalds ve diğer fastfood lokantalar bulunuyor. Yeme içme başta olmak üzere herşey çok pahalı. Şehirde çok sayı ve çeşitte motosiklet var, scooter tarzı motosikletler çok yaygın, yine de bu çeşitlilik, şehirdeki genel zenginlikle doğru orantılı değil gibi gözüküyor. Honda’nın, Kawasaki’nin, Suzuki’nin, Harley’in ve diğer markaların büyük modelleri şehir içerisinde çok gözükmüyor. Tren istasyonunun çevresindeki motoparkta çok sayıda motosiklet var ancak bunların büyük çoğunluğu scooter tarzında. 2.el motosiklet satılan mağazalarda da yine şehrin zenginliğiyle paralellik arzetmeyen yaş ve hacimlerde motosikletler alıcı bekliyor. Bunların içerisinde Vespa’ların, Lambretta’ların, küçük hacimli Yamaha ve Honda’ların bayağı eski modelleri yer alıyor. Bizde olsa çoğu kişinin küçümseyeceği marka ve modeller oralarda halen ilgi ve itibar görüyor. Sanırım, bunda motosiklet kullanımının yaygınlığı kadar paraya verilen önem ve saygı da rol oynuyor. Motosikletlerin eski olmalarına rağmen bakımlı oldukları da hemen göze çarpıyor. İnsanlar adeta, bu zengin ortam içerisinde tutumlu yaşayabilirlerse var olabileceklerinin bilincine varmışlar. Bir banka ülkesi olan İsviçre’de de hiç şüphesiz bankalar her türlü krediyi veriyor, buna ragmen gençlere borçlanmanın kötü birşey olduğu iyi öğretilmiş olmalı ki, Türk gençlerinin küçümseyebileceği modeller İsviçreli gençler tarafından hiç yüksünmeden kullanılıyor. Bizim halkımız, bilhassa gençlerimiz medyanın da etkisiyle olsa gerek, herşey gibi motosiklet için de kolayca borçlanıyorlar. Bankalar doğal olarak, belirli bir yaştan eski modeller için kredi vermiyorlar, dolayısıyla Türkiye’nin motosiklet parkı genç. Ve, sevgili gençler, sigara alışkanlığı nasıl ki beden sağlığımızı bozuyorsa, borçlanma alışkanlığı da ruh sağlığımızı, huzurumuzu bozuyor, dolayısıyla aynı sigara alışkanlığı gibi borçlanma alışkanlığından da vazgeçelim, varsın motorumuz biraz eski olsun, yeter ki huzurumuz yerinde olsun. Sevgiyle kullanılmış bir motosiklet biraz eski de olsa sizi yolda bırakmaz ama taksiti ödenmemiş bir motosiklet sizi motosikletsiz bırakabilir. Unutmayalım, sağlığın kapısını huzur açıyor, huzurun kapısını da para. Parayı huzurumuzu koruyacak bir araç olarak görelim, iyi tutalım, elimizdeki parayı kaçırırsak huzurumuzu koruyacak en önemli enstrumanımızı kaybetmiş oluruz, elimizde para olmayınca huzur, huzur olmayınca da sağlık olmuyor.

Her zaman huzur ve sağlık içinde olmanız dileğiyle…

Suiza Karol
    crxforever, [Turan], COQ ve 14 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Öğretici bir yazı ve farklı bir bakış açısı sağlayabilecek bilgi.Çok doğru,paylaşım için teşekkürler

Motosikleti
    Suzuki 2007
    ilgi ve beğenileriniz için ben teşekkür ederim

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Birkaç kişi daha okusa güzel olur.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Güzel bir konu,ancak ülkemizde çok bilir tamircilerimiz sayesinde pek eski motosiklet kalmadı.Çoğu çöp oldu gitti.Yelerini Çin malları doldurdu.Alman a,İtalyan a,Amerikan a,Japon a yanaşmak için mecbur bankaya öptürmek lazım.Ülkemizde durum bu....

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Ben Makedonya'dayken Polonya'lı bir kızla tanışmıştım.

200 euro işsizlik parası alıyormuş, ve o parayla otostop yaparak dünyayı dolaşmış.

Resimlerini gördüm. Resmen dünyayı gezmiş hatun. Ben sadece o hafta 750 dolar harcadım.

Şuan S3 telefonum var, istesem hemen gidip son modelini peşin alabilirim.

Ama bozulana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum, bozulursa abartı olmayan birşey bakarım artık.

Kısaca tasarruf önemli, o konular da avrupalı kadar becerikli değiliz maalesef.
    tanertc bunu beğendi.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

güzel bir paylaşım keyifle okudum.

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    finansla ve uzerine motorla ilgilenen bir kisi olarak paylasim ve fikirleriniz icin cok tesekkur ederim.

taglis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Simson + Boxer + CB250R
    Çizgimi hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)