Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motorlu kuryelere uygulanan site yasağı tartışma konusu oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motorlu kuryeler siparişlerini teslim etmek için girmek istedikleri bazı siteye alınmamaya başladı. Büyük sitelerde siparişlerini site kapısından uzun mesafelere elde taşımak zorunda kaldılar. Bazı kuryelerin siparişleri site kapısını bırakıp müşterinin kendisini gelip almasını istemesi tartışma konusu oldu.

Motosiklet girişinin yasak olduğu bir siteye sipariş götüren kuryenin tepkisi, “Gelsin alsın, babasının uşağı yok.”

Sizce haklı mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sitenin yapısına göre uygulamalar değişiyor sanırım. Benim oturduğum sitede de almıyorlar, benim blok zaten güvenliğin dibi 30 saniye yürüyüp asansöre geliyor. Karşımdaki blok için 1dk falan yürümesi gerekiyor.

Lakin dimdik yokuşu olan etaplar var, orada siteye giremezsin şuraya yürüyeceksin derlerse ben de güvenliğe bırakır giderim, öyle yokuş yürütmek olacak şey değil.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kabul edilebilir bir mesafe olsa amenna. Kurye haklı. Babasının uşağımı var. Gelsin alsın.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesafenin önemi yok. 30 metre de olsa o siteye giremiyorsa gelip güvenikten alacak bir zahmet siparişi veren kişi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Adam gibi sürseler kuryeler haklı diyeceğim ama hiç kural tanımıyorlar.

Her yerden çıkıyorlar onlar için her şey mubah.

Site yönetimi de şimdi bunlar kaza yapar başımıza bela olur diye düşünüyor.

Kuryeler bu şekilde sürdükleri için site yönetimi site içine kurye almamakta yerden göğe kadar haklı, ağrımayan başını niye ağrıtsınlar.
    okican, Mr.wind ve otopsici bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    kurye bu durumda %100 haklı. kuryelerin haklı olduğu konular normalde çok sınırlı olmasına rağmen bu konuda tamamen haklı.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    yerine göre haklılar ama haksız yanları da az değil.
    Türk insanına bir konuda müsammağa gösterince malesef bokunu çıkartıyor.
    ablamın oturduğu siteden örnek vereyim 7 bloktan oluşuyor,
    her iki blok arası trafiğe kapalı, havuz bank vs. olan alanlar var,
    bu alanlara bakan bahçe katı, bahçeli daireler var,
    o ortak alanda çoluk çocuk oynuyor, millet sakin sakin oturuyor,
    araç çıkması kesinlikle yasak olan bu yerde bir sportini tapagaz milleti yara yara oralarda geziyor daire arıyor.
    gece 12 1 de sessiz sakin oturuyorsun yine aynı şekil kaldırımda yolda tam gaz gitmeye çalışıyor,
    site içerisindeki tüm yollar tek yön, kuryeler yer yön aldırmadan gidiyor.
    yayaların çoğunlukta olduğu yerlerde hiç bir zaman yavaşlamayıp milletin üzerine sürüyor,en son birisi ile tartışınca tüm site içerisinde motokurye yasaklandı.
    sürekli dıt dıt korna çalıyorlar.

bu yukardaki örnekler sadece bir sitede yaşanmış örnekler içeriyor. eminim diğer tüm sitelerde aynı durumlardan dolayı yasaklanıyorlar.
    espresso, KırmızıGrom ve mavellen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    sitelerde neden yasaklandığını anlayabiliyorum. ama herhangi bir sebepten dolayı yasaklandıysa, kuryeden yürüyerek teslim etmesini de bekleyemeyiz.
    espresso bunu beğendi.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Hizmet sektöründe çalışıyorsun ama kimseye hizmet etmek istemiyorsun. İlginç...Yakında böyle düşünen kuryeler işsiz kalır.
    DickName ve kAAN84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bence burada tartışacak bir şey yok; madem ki site "motosikletli kuryeye" kapalı, o zaman siparişi veren tıpış tıpış site kapısına yürüyüp siparişini teslim almalıdır. Mantıken motosikletin sokulmadığı siteye kuryenin yayan olarak da sokulmaması gerekir zaten... Güvenlik turnikeli işyeri bloğuna sipariş verince hiç itiraz etmeden masasını tek edip asansöre binip aşağıya inip siparişini teslim alan insanlar evlerinde olunca neden kapılarına kadar "hizmet" bekliyorlar çok anlayamadım açıkçası? Esasen bir farkı yok.
    espresso, mertowski, just4techno ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    Kuryeleri suçlamak tam olarak doğru değil.

Paket başına ücret aldıklarında "iyi" miktarda para kazanıyorlar. Zaman sıkıştırması yapıyor hem müşteri, hem iş yeri.

Kimse dondurucu soğukta, babasının hatrına motor sırtına binmez. Benim için tutku motora binmek, buz kesen havada ben de sürmek istemiyorum.

Bunu düzenleyecek ve denetleyecek olan devlettir. Çalışan, işveren, müşteri insiyatifine bırakırsanız, bir yerde patlar.

Son olarak, "motokurye" haklı. Garson değil adam, bi zahmet inip alırsınız(not, peşinen söyleyeyim banka çalışanıyım, kuryelikle alakam yoktur).

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu işler yasakla falan olmaz.Su akar yolunu bulur diye bir söz var.Serbest piyasa diyelim.Her zaman müşteri haklıdır.Haklı olduğu için değil parayı verdiği için.

Olası senaryoları düşünelim.Site kuryeyi yasakladı.Kurye paketi güvenliğe bıraktı.Müşteride gidip almadı.
    Sipariş popüler uygulamalar üzerinden ise müşteri siparişim gelmedi diyecek para iadesi alacak.Maliyet firmayamı yoksa kuryeyemi mal olacak.Teslimat yapmayan kuryeye ya caza yazarlar yada sistemden çıkarırlar.Ülkede bukadar işsizlik varken.
    Zaten kurye firmanın kuryesi ise zaten onu paşa paşa yürütür firma sahibi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işler yasakla falan olmaz.Su akar yolunu bulur diye bir söz var.Serbest piyasa diyelim.Her zaman müşteri haklıdır.Haklı olduğu için değil parayı verdiği için.

Olası senaryoları düşünelim.Site kuryeyi yasakladı.Kurye paketi güvenliğe bıraktı.Müşteride gidip almadı.
    Sipariş popüler uygulamalar üzerinden ise müşteri siparişim gelmedi diyecek para iadesi alacak.Maliyet firmayamı yoksa kuryeyemi mal olacak.Teslimat yapmayan kuryeye ya caza yazarlar yada sistemden çıkarırlar.Ülkede bukadar işsizlik varken.
    Zaten kurye firmanın kuryesi ise zaten onu paşa paşa yürütür firma sahibi.
    Şöyle bir senaryo da söz konusu; bir sefer teslim ederler sonraki siparişlerde malı almazlar, dükkânın kendi kuryesi ise dükkân ilgili adresten sipariş bile kabul etmeyebilir sonrasında. Nerelere servis verdiklerini belirleyebiliyorlar sonuç olarak.
    okanbagiscan bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kurye denilen meslek mensubu bu konuda haksızdır.
    Müşteri sipariş verdiği şeyin ücretini ödüyor ve getirilmesini istiyor. Kuryeden motosiklet getirmesini istemiyor ki.
    Kurye asansöre de binmesin merdiven de çıkmasın o zaman. Motosikletle asansöre de binemiyor, merdiveni de çıkamıyor sonuçta.
    harun27 ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tabiki dükkan o siteden sipariş almayabilir .Müşteride kapısına getirecek başka bir dükkandan sipariş verir.Bu konuda dükkanlar ve kuryeler birleşip ortak karar almadığı sürece müşteri odaklı olmaya mecbur.Kapısına hangi firma getiriyorsa ordan sipariş verir adam.

Çok uzun süredir bildiğim evede kebap lahmacun falan söylediğim bir yer var.Bu yer adres değiştirmişti hiç yeni yerine gitmemiştim.Geçen oğlanla dışarıdayız eve dönüp sipariş vereceğimize dedim yerine gidip orda yiyeyilim dedik.Hem yeni yerini görürüz dedik.Eski yerinle alakası yeni yeri 3 masalı küçücük bir yere geçmiş.Ben oturduğum süre boyunca çok fazla sipariş aldılar ama hepsi uygulama ve telefonlaydı.Yani demem o hem müşteriler paket işine alıştı hemde firmalar maliyet düşürmek için pakete yönelmiş durumdalar.Öyle kolayca tepki koyamazlar.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabiki dükkan o siteden sipariş almayabilir .Müşteride kapısına getirecek başka bir dükkandan sipariş verir.Bu konuda dükkanlar ve kuryeler birleşip ortak karar almadığı sürece müşteri odaklı olmaya mecbur.Kapısına hangi firma getiriyorsa ordan sipariş verir adam.

Çok uzun süredir bildiğim evede kebap lahmacun falan söylediğim bir yer var.Bu yer adres değiştirmişti hiç yeni yerine gitmemiştim.Geçen oğlanla dışarıdayız eve dönüp sipariş vereceğimize dedim yerine gidip orda yiyeyilim dedik.Hem yeni yerini görürüz dedik.Eski yerinle alakası yeni yeri 3 masalı küçücük bir yere geçmiş.Ben oturduğum süre boyunca çok fazla sipariş aldılar ama hepsi uygulama ve telefonlaydı.Yani demem o hem müşteriler paket işine alıştı hemde firmalar maliyet düşürmek için pakete yönelmiş durumdalar.Öyle kolayca tepki koyamazlar.
    Her türlüsü mümkün burada genel bir çerçeve çizemeyiz; olay bazlı değerlendirmek lazım.

Benim yazdığım çok basit bir şey: Bir site içeri motosikletli kurye sokmuyorsa kapısında güvenlik var demektir. Güvenlik motosikletli kuryeyi içeri sokmuyorsa yayan olarak da sokmamalı. Güvenlik ne işe yarıyor, önüne gelen rahat rahar girebilecekse güvenliğe o kadar masraf neden yapılıyor? Yani burada beklentilerde bir anormallik var, motosikletle giremesin ama motosikletsiz girebilir bana garip geliyor açıkçası. Girmemesi gerekiyorsa istisnasız her türlü girmemeli. Konulan kuralda bir saçmalık yok mı sizce? (Bu arada; Bizim buralarda paket işlerini artık kendi vatandaşımız yapmıyor, tamamen mülteci göçmen tayfası ele geçirmiş bu sektörü...)

Benim dükkanım ve kendi kuryem olsa böyle sorun çıkaran siteden kesinlikle sipariş kabul etmem açıkçası. Maalesef İstanbul büyük ve kalabalık, müşteriyi her türlü buluyorsunuz. Geçen gün kendi muhitimde iki tane tek porsiyonluk küçük pastaya toplam 330₺ para verdim (10€ eder, ben 10€'ya Yunanistan'da veya Bulgaristan'da ne yiyebileceğimi çok iyi biliyorum...) ve bir daha o pastaneye uğramamaya karar verdim. Pastane bu kararımdan hiç etkilenmeyecek, çünkü her zaman ağzına kadar dolu. Şu fiyatlarla dükkanlar halen satış yapabiliyor iseler hiç merak etmeyin mallarını alacak salakları(!) her zaman bulacaklardır, bizde salaktan daha bol hiçbir şey yok. Kendimize çok da ehemmiyet vermeyelim yani...
    espresso ve mavellen bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Abi çok 1/0 bakıyorsunuz ya. Kimi yer var ki hakkaten iki adım yürü kardeşim dersin, site içeriye motosiklet alıyor almıyor değil aynı anda 4-5 tane motorlu kurye gelebiliyor, sitenin yapısına göre içeride bina önünde asansör önünde motoru koyabilecekleri bir yer olamayabiliyor. Motorla girerlerse daha büyük kargaşaya dönüşüyor iş. Ama kimi durum var ki abi yani "sen iş yapmak istemiyorsun" diyeni orada yakalar sopalarlar, 7-8dk yürüme veya çok dik yerleri yürüme de olacak iş değil.

O yüzden bunu sitenin durumuna göre yapmak en doğrusu gibi. Bizde dediğim gibi düzayak yerlerde motoru dışarıda güvenliğin önünde bırakıp geliyorlar, ama balkokndan baktığım yokuş aşağı olan diğer bloklarda vızır vızır gidiyor motorlar. Ha benim de köftesini sevdiğim bir yer var, sizin siteye göndermiyorum abi motorluyu almıyorlar çocuk gidiyor gelemiyor falan dedi, hayhay dedim 1-2 kere verdim sipariş ben indim aldım güvenlikten. Sonra uzak olduğu için heralde bu tarafa hiç göndermiyoruz demeye başladı =)

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    Siparış Yetiştirmek ve sonraki siparişi yakalamak için site içinde deli gibi motosiklet kullanıyor bazı kurye arkadaşlar. Onların yaptığı bu hatanın ceremesini herkes çekecek.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurye denilen meslek mensubu bu konuda haksızdır.
    Müşteri sipariş verdiği şeyin ücretini ödüyor ve getirilmesini istiyor. Kuryeden motosiklet getirmesini istemiyor ki.
    Kurye asansöre de binmesin merdiven de çıkmasın o zaman. Motosikletle asansöre de binemiyor, merdiveni de çıkamıyor sonuçta.
    Siparişler her zaman yemek gibi hafif ürünler olmuyor. Bazı yamyamlar var 2 dolu büyük poşet market ürününün yanına damacana veya 6x1.5 lt su sipariş veren. Şimdi bu kurye ne bk yesin hocam siteye alınmayınca?
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cidden forumun insanlıgını sorgular oldum.

kendi calıstıgınız yerde bilgayar başında 2 cümlelk ek iş verseler bin laf edersiniz ama kuryenin siteye girmesinin yasaklanmasına, asansöre binmesinin yasaklanmasına destek verirsiniz.

Kuryeler paket/km başına para kazanır; sizin zurna dürümünüz için motoru bırakıp yürüyerek evinize paket getirmek zorunda değil.
    Beto87 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)