Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Genç mühendislerin gurur veren hikayesi: Volta Motor

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
   
  Üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra 2 ortak şeklinde ailelerinden aldıkları küçük destek ile başladıkları elektrikli motosiklet ve bisiklet üretiminde dünya markası olmayı başaran mühendislerin hikayesi gurur veriyor. Günlük 10 adet üretimden 45 ülkeye ihracat yapabilir hale gelen ve 2’si Türkiye, 1’i ise Çin’de olmak üzere 3 fabrika sahibi olan gençler ülke genelinde 150 bayi ile hizmet veriyor.

  2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olan Fatih Bayraktar ve Mustafa İnci isimli mühendis 2 genç, Antalya’da kurdukları perakende dükkanında Çin’den ithal ettikleri 128 motosiklet ile başarı hikayelerine ilk adımı attılar. 2013 yılında ise Düzce Küçük Sanayi Sitesi bölgesinde 750 metrekarelik bir atölyede imalata başlayan mühendisler, 2015 yılında kurdukları dev tesiste üretim faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etti.

  İlk zamanlarda günlük motosiklet ve bisiklet üretim adetleri yaklaşık 10 olan firma sahipleri, kurdukları 'Volta Motor' ile bugün 400’ün üzerinde personel ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapar duruma geldi. 2’si Türkiye, 1’i ise Çin’de olmak üzere kurdukları 3 fabrikada günlük 1200 civarında yerli elektrikli motosiklet ve bisiklet üretimi yapan firma, elektrikli araçlar arasında Dünya devleri arasına girmeyi başardı. Montaj, satış ve dağıtımı ile bu şekilde entegre bir tesis örneğini olmadığını belirten fabrika sahiplerinden Mustafa İnci, 30’un üzerinde fabrika satış mağazası, 150 civarı bayi ve yaklaşık 400 servis ile birlikte iç pazarda hizmetlerini sürdürdüklerini aktardı. 3 tesiste elektrikli araçların her sınıfını projelendirip, tasarlayıp üretebilir ve tüm dünyaya dağıtabilir hale geldiklerini ifade eden İnci, sektörde ihracatta lider olan Çin ile rekabet edebilecek durumda olduklarını da kaydetti.

  Perakende dükkânda ithal ettiğimiz motosiklet ile bu işe başladık

  2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olduklarını ve 2 ortak şeklinde bu işe başladıklarını anlatan Mustafa İnci, “Mezuniyetimizden sonra ilk etapta bizim amacımız kendi işimizi yapıp, bir şeyler katmak, bu memlekette imalat olsun, bir yenilik olsun diyerek yola çıktık. Mezun olur olmaz hemen tabi imalat veya üretime başlamak çok kolay değildi. Biraz ticareti ile başladık. Antalya’da perakende bir dükkân kurup, Çin’den motosiklet ithal ederek 128 motosiklet ile ilk olarak bu işe başladık. Yaklaşık 2 sene boyunca bu işi öğrenme aşamamız oldu. Bu işle uğraştıktan sonra yavaş yavaş ne yapmamız gerektiğini öğrenmeye başladık. O süreçte hem Türkiye hem Dünya’da elektrikli araçlar kategorisi daha çok yeniydi. Motosiklet ve bisiklet ile yeni başlamıştı, otomobiller çok fazla konuşulmuyordu. Piyasa şartları gelişmeye başladıkça yaklaşık 2013-2015 yıllarında Düzce’de Küçük Sanayi Sitesinin yanında yaklaşık 750 metrekarelik bir yerde imalata başladık. İşler büyümeye devam etti ve 2015’te şu anda bulunduğumuz tesiste üretim yapmaya başladık” dedi.

  400’ün üzerinde personel ile 45 ülkeye ihracat

  Mevcutta 400’ün üzerinde personel ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapabilir duruma geldiklerini ifade eden firma sahibi Mustafa İnci, “İlk zamanlarda yaptığımız üretim adedi günde yaklaşık 10 motosiklet, bisiklet civarındaydı. Daha sonrasında adetler yükselmeye başladı, pazarda oturdu tabii ki. 2015 yılında bulunduğumuz tesise geldik ve ilk etapta 1-2-3’üncü faz şeklinde inşaatlara başlayarak hem imalat kapasitemizi hem de üretim, montaj kapasitemizi artırdık. Mevcutta 400’ün üzerinde personelimiz ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. Şu an Türkiye’de; şase üretimi ile ara mamul üretimi ve ayrıca montaj, satış ve dağıtımıyla bu şekilde entegre bir tesis örneği yok. Buraya malzemeler sıfırdan boru-profil-yassı metal olarak sıfırdan giriyor ve motosiklet, bisiklet olarak banttan çıkıyor. Şu an Düzce tesisimiz dışında 1 adet Gebze’de ihracat için çalıştırdığımız bir tesisimiz ve ayrıca da Çin’de bir fabrika yatırımımız var. Çin’de ki fabrika yatırımımızın amacı özellikle Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu pazarlarında büyümek. Düzce fabrikamız 32 bin metrekare açık, 15 bin metrekare kapalı alana sahip. Büyümelerimizde devam ediyor. Bu tesis ağırlıkla iç pazara çalışıyor. Sektörün cari açığını hızla kapatmak için ithal ikame parçalar da üretiyor. 3 tesisimiz toplamda 71 bin m2 açık alan 27 bin 250 m2 kapalı alana sahip” diye konuştu.

  150 bayi, 400 servis ile hizmet ağı

  150 civarı bayi ve 400 servis ile iç pazarda hizmet verdiklerini ve kendilerine gelen proje taleplerini değerlendirerek ürün, araç tasarımı haline getirerek müşterilerine sunduklarını söyleyen İnci, “İç pazarda bayilerimiz var, şu anda 30’un üzerinde fabrika satış mağazası, bize bağlı bayimiz var. Onun dışında 150 civarı bayimiz var ve yaklaşık 400 civarı servisimizde iç pazarda hizmet veriyoruz. Proje usulü işler yapıyoruz, ticari müşterilerimiz çok. Şu anda Türkiye’de elektrikli araçlar konusunda; 2 tekerlekli, 3 tekerlekli veya 4 tekerlekli olsun herhangi bir proje talebi olduğunda bu proje talepleri genel olarak bize geliyor ve biz bunları değerlendiriyoruz. Büyük bir Ar-Ge ekibimiz var. Ülkemizde yetişmiş kaliteli mühendis arkadaşlar ile proje haline getiriyoruz, ürün ve araç tasarımı yapıyoruz. Ticari müşterilerimize, ticari kullanımları için bunları sunuyoruz. Sadece elektrikli araçlarda değiliz. Yaklaşık 2-3 sene önce benzinli araçlara da başladık. Özellikle paket servislerde kullanılan motosikletler, onun dışında özellikle ehliyetlerin B sınıfında dönmesinden sonra 50 cc motosiklet sınıflarında da yüklü miktarda üretimlerimiz devam etmekte” şeklinde konuştu.

  Günlük bin 200 civarı üretim kapasitesi

  Elektrikli araçların her sınıfında çok büyük bir gelecek olduğunu aktaran Mustafa İnci, “Mevcutta günlük bin ile bin 200 civarı üretim kapasitemiz var. Bu modelden modele göre değişiyor. İşin hem teknik hem de ticari tarafındayız, her ikisini birden paralel bir şekilde götürmeye çalışıyoruz. Dünyada bizim grubumuzda ihracatta lider Çin. İç pazarında sıradan fabrikalar 2 milyon adetlerde üretim yapıyor. Bununla ihracatta rekabet etmek çok zor ama biz bunu yüklü miktarda başardık. İhracata başladığımızda sektörün toplam ihracatı 50 bin dolara kadar düşmüştü. Sektör oyuncuları Çin ile rekabetin imkânsız olduğunu düşünüyordu. Sektörde herkesin birer birer ihracat pazarından çıktığını söylüyordu. Böyle bir ortamda kolları sıvayıp büyük zorluklarla uğraşıp ihracata başladık. Şimdi öncülük ettiğimiz ihracat pazarının 100 Milyon dolara yakın bir hacme yaklaşması gurur veriyor. İhracatta fiyatlar, ürün kalitesi olsun Çin ile rekabet edebilecek hale getirdik. Dünya’da genel olarak elektrikli araçların her sınıfında çok büyük bir gelecek var. Avrupa’da dağıtım sektöründe yapılan proje ve bu tarz araçlar bunu çok net bir şekilde gösteriyor. Türkiye’de de çok büyüyen bir pazar var. Pazarın bir araç talebi var. Pandemiden sonra bu daha da fazla arttı” ifadelerini kullandı.

  Elektrikli araçları üretip tüm dünyaya dağıtabilir haldeyiz

  İşe başlarken ailelerinden aldıkları manevi desteğin öneminden bahseden ve şu anda elektrikli araçların her sınıfını üreterek tüm dünyaya dağıtabilir hale geldiklerini sözlerine ekleyen İnci, “Biz bu işe başlarken ailelerimizin desteği çok önemliydi. Maddi desteğin yanında manevi destek var. Biz maddiden öte de her anlamda manevi destekte aldık, yapabilirsiniz desteğini aldık. Bu bize çok önemli bir yol oldu. Onun dışında maddi olarak aldığımız destek var, tabi maddi olmadan bu işin yapılması mümkün değil. Yani şu an mevcut otomobil fiyatlarını göz önünde bulundurursak birer orta sınıf araç parası almıştık zamanında. Ondan sonra da herhangi bir destek almadan bir şekilde kendi yağımızda kavrularak bu işi devam ettirdik. İyi bir noktaya geldik, şu an 3 tesiste elektrikli araçların her sınıfında projelendirip, tasarlayıp üretebilir ve tüm dünyaya dağıtabilir haldeyiz.” dedi.

  Kaynak: Düzceninsesi


  martı scooter  tommygun, potasyum, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..


  REKLAM ALANI
  Motomax
 2. #2

  Üyelik
  23 Kasım 2020
  gercekten bravo.. insallah arge ye onem verir ve buyuyerek devam ederler.

 3. #3

  Üyelik
  05 Şubat 2011
  Şehir
  İSTANBUL
  Motosikleti
  SUZUKI gsx r 1000
  Bim de satılmıştı bir aralar.

 4. #4
  hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Kasım 2016
  Tebrik ederim. Bu başarı hikayesini (arkasında bir çapanoğlu yoksa) gururla okudum. Umarım ülkemizde böyle hikayeleri artarak duymaya başlarız.

 5. #5
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F
  Helal olsun arkadaşlara.

 6. #6
  joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  06 Mart 2006
  Şehir
  Aydın
  Motosikleti
  Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
  Gurur verici

 7. #7
  vandamme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Ekim 2007
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Hero Hunk 150
  Elektrikli araçlara geçen ay gelen ÖTV zammına, bir yenisi daha geliyor. 120 KW üzerindeki elektrikli araçların ÖTV'sinin %60'dan %110'a çıkarılacağı öğrenildi.
  (Sputnik)

  https://tr.sputniknews.com/ekonomi/2...-artisi-yolda/

 8. #8
  watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  15 Kasım 2005
  Şehir
  Coruscant
  Motosikleti
  speederbike
  Güzel bir başarı hikayesi. Katma değeri olan ürün üretip ihraç etmek. Budur.

  Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Elektrikli araçlara geçen ay gelen ÖTV zammına, bir yenisi daha geliyor. 120 KW üzerindeki elektrikli araçların ÖTV'sinin %60'dan %110'a çıkarılacağı öğrenildi.
  (Sputnik)

  https://tr.sputniknews.com/ekonomi/2...-artisi-yolda/
  Millet böyle istiyor. Saygı duymak lazım.

 9. #9
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F
  Solda yer alan düz renk kazak giymiş arkadaştan sanki ortağından gizli şirket adına kredi çekip ortamlarda o parayı ezip kalanıyla da Belçika Ligi'ne bahis yapan biriymiş gibi bir hava sezdim.

 10. #10
  hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Kasım 2016
  Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Solda yer alan düz renk kazak giymiş arkadaştan sanki ortağından gizli şirket adına kredi çekip ortamlarda o parayı ezip kalanıyla da Belçika Ligi'ne bahis yapan biriymiş gibi bir hava sezdim.
  Yalan yok, ben de ilk gördüğümde dar paça pantolon giyen, masaya ilk olarak bmw anahtarı, marlboro ve iphone koyan nargile kafe müdavimi bir arkadaş sanmıştım. Ne kadar da önyargılıyız değil mi? Dış görünüş her şeydir diye boşuna dememişler. Arkadaş bence bir imaj maker'a görünsün.

  Yanlış anlaşılmasın bendeniz de dışarıda görseniz at hırsızı sanacağınız bir dış görünüşe sahibim. Böyle şık ve janjanlı giyinmekten nefret ederim. Pespaye gibi dolaşmak hoşuma gidiyor.

 11. #11
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F
  Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Yalan yok, ben de ilk gördüğümde dar paça pantolon giyen, masaya ilk olarak bmw anahtarı, marlboro ve iphone koyan nargile kafe müdavimi bir arkadaş sanmıştım. Ne kadar da önyargılıyız değil mi? Dış görünüş her şeydir diye boşuna dememişler. Arkadaş bence bir imaj maker'a görünsün.

  Yanlış anlaşılmasın bendeniz de dışarıda görseniz at hırsızı sanacağınız bir dış görünüşe sahibim. Böyle şık ve janjanlı giyinmekten nefret ederim. Pespaye gibi dolaşmak hoşuma gidiyor.
  Sen gene iyisin, ben kel, tıknaz, göbekli biriyim. Ne giyersem giyeyim pehlivan gibi görünüyorum.

 12. #12
  hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Kasım 2016
  Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Sen gene iyisin, ben kel, tıknaz, göbekli biriyim. Ne giyersem giyeyim pehlivan gibi görünüyorum.
  Abi derhal kilo veriyorsun, göbek gidiyor. Saç ektiriyorsun. Bir de top sakal. Al sana yeni imaj.

 13. #13
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F
  Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Abi derhal kilo veriyorsun, göbek gidiyor. Saç ektiriyorsun. Bir de top sakal. Al sana yeni imaj.
  Kilo vermeye başlamam şart da saç ekimi için yeterli donör bölge yok bende, kafamın üstü Sabiha Gökçen pisti gibi, top sakal bırakalım bari

 14. #14

  Üyelik
  31 Mart 2018
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Suzuki Inazuma, Benelli BN125
  Öncelikle tebrikler...

  Ben, o ilk ithal ettikleri 128 motosikleti alanlar ne oldu? Servis vermeye devam ettiler mi? Vs vs
  Buna takıldım ne yazıkki...

 15. #15
  emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  10 Ağustos 2018
  Şehir
  Manisa/Merkez(yazları İstanbul/Ümraniye)
  Motosikleti
  Lifan KP150
  3 fabrika. Maşallah. Çalışan adamın hali başka.

 16. #16

  Üyelik
  20 Mart 2021
  Şehir
  İzmir
  Motosikleti
  Revolt RM5
  Umarım burda yazılanları bu iki arkadaş okuyordur, okumuyorsa da tanıyan varsa okutsun lütfen.
  Bu iki gururlu, vakur arkadaş, Türkiye'deki servislerini arayıp, volta RM5 almak istiyorum desin bakalım ne diyecek o servisleri.
  Ben bir RM5 enayisi olarak, çok şikayetçiyim ve verdiğim parayı helal etmiyorum.


  BLUE MOTOR

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler