Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir satın alma klasik sorusu: Hangi motoru alayım :) MAXI SCOOTER?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba.
    Yaklaşık 1 yıl kadar oldu ve ben de iş-ev arası (toplam 36km) kullanmak için 2.el bir motor alarak acemiliğimi atayım dedim ve Ramzey 125cc aldım.
    Yağmur çamur (ama çok yoğun yağış değil) demeden boğaz köprüsü geçerek yaz kış kullandım. Acemiliğimi attığımı düşünürken 3 ay önce bir kaza yaptım. Frenlere asılınca motor kaydı. Malumunuz scooter'lar çok güvensiz. Bana şimdi bir tedirginlik geldi fren yaparken, ilerde geçer diye ümit ediyorum
    Forumda çok okudum ama isteğimi net olarak ifade edince tam bir nokta atışı yapabilirim belki.

Uzatmadan bilgilerinizden, tecrübelerinizden faydalanarak bir maxi-scooter alayım diyorum. Uzun yol yapmayı düşünmüyorum, şehir içi ya da Şile gibi yakın yerler. En fazla Düzce filan...

Benim için öncelikli olanlar:
    1- Vitesli olmasın, süspansiyonu kütük gibi olmayıp konforlu olsun,
    2- Tekerlerin çapı büyük olsun (yol tutuşu daha iyi olur demişlerdi)
    3- Fren sistemi oluyor mu bunlarda bilmiyorum (ASR, BCR, KDF, UMZ vs. gibi bir teknoloji var mıdır? )
    4- Bagajına mümkünse kask sığabilsin (olmazsa olmaz değil)

Bütçe 3.000 TL - 4.500 TL

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılarımla..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Ben bu soruyu anlayamıyorum,başkasının tavsiyesi ile insan nasıl motor yada araba alır !
    Bu birazda zevk ve keyf meselesi değilmi,herkezin zevki ve beğendiği farklıdır

Uçsuz bucaksız bir bilgi birikimi var bu internet denilen illette,herşey elinizin altında
    Önce kendi beklentileriniz doğrultusunda seçenekleri belirler,imkanlarınız doğrultusundada seçiminizi yaparsınız...

Birinin tavsiyesi ile değil,kendi doğrularımla tercihimi yaparım !

Tavsiyem YBR yada CBF 'dir
    mete_han bunu beğendi.

Valla enteresan bir yanıt oldu bu?
    Ben tavsiye istedim yersiz bir eleştiri değil ki?
    Ben zevk veya keyif ile ilgili sormadım.. Renk, tip vs.
    Sorduklarımın hepsi de teknikti ve ben bu konuda bilgi sahibi değilim...
    Bu arada sizin tavsiyenizdeki motorlar scooter değil diye biliyorum..

Not: Burada bir çok insan benzer tavsiye istemiş, hepsine bu cevabı yazdınız mı yoksa özellikle beni mi seçtiniz?
    tt768 ve bsongoz bunu beğendiler.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı HattoriHanzo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla enteresan bir yanıt oldu bu?
    Ben tavsiye istedim yersiz bir eleştiri değil ki?
    Ben zevk veya keyif ile ilgili sormadım.. Renk, tip vs.
    Sorduklarımın hepsi de teknikti ve ben bu konuda bilgi sahibi değilim...
    Bu arada sizin tavsiyenizdeki motorlar scooter değil diye biliyorum..

Not: Burada bir çok insan benzer tavsiye istemiş, hepsine bu cevabı yazdınız mı yoksa özellikle beni mi seçtiniz?
    Herkesin bir fikri var, pek takmamak lazım her fikri
    Ama benim Maxi Scooter hakkında hiç bilgim yok Nacizane tavsiyem forumda Motosiklet modelleri başlığındaki scooter konularını inceleyip seçeneklerinizi 2-3 marka/modele düşürerek daha sonrasında fikir danışıp karar vermeniz olacaktır.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    Hornet 650
    3000 - 4500 TL arası 2. el hafif hasarlı ve çinli bir maxi scooter bulabilirsin. Önerebileceğim maxi scooterler bütçeni aşmakta.

Motosikleti
    Honda PCX
    Bence biraz bütçeyi zorla Honda pcx ile başla hem başın ağrımaz hem benzini koklar , motor çok sessiz hemde çok keyifli sürüşü var araştır git yakından bak pişman olmazsın

Motosikleti
    dealim daystar 250
    SYM symphony sr 125, ikinci elini bulabilirsin o fiyata 12000 km kullandım, çok seri olduğu için sattım,biraz yağ yakıyordu benim ki ama Turkiye turu bile yacak kalitede sadece yağına dikkat et,büyük teker olduğu için dengeli,Lastiklerine dikkat et,2.elde km yaptı ise değiştir lastikleri. RKS outlook var 150 cc kullanmadım ama onun sayfasını gözden geçir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    sym symphony sahibiyim sorularına kısaca yanıt vereyim
    1- elbette scooter olacak ybr cbr tavsiyelerine kulak asma
    2- tekerleklerin çapı bir miktar etkili ama sadece 125cc klasmanında, maxiye göre kıyaslarsak tekerlek çapının konfora etkisi az.
    3- bazılarında bileşik fren yani siz arkayı sıktığınızda ön fren de otomatik olarak devreye giriyor ya da tam tersi, veya ABS li modeller var ama fiyatları bütçenizi çok aşar. kalite bir lastikle şehiriçi kullanım için abs yi çok aramazsınız.
    4- maxilerin bagajına 2 tane fullface kask sığıyor ama tekerlek çapı büyük symphony ye sadece açık kask sığıyor.

Önerime gelince bir kere maxi düşünüyorsanız symphony olmaz çünkü maxi değil ve süspansiyonları falan sert sayılır 30dk dan sonra kıçınızı ağrıtmaya başlar. sırf bu nedenle ben de değiştireceğim ama ne zaman bilmiyorum. rks outlook hiç tavsiye etmem görünüş büyük falan ama servisi yedek parçası falan sıkıntı yaşarsınız hele o bütçe ile zaten sıfır alamayacağınıza göre.
    ya biraz daha para biriktirip 8-9binTL ya sym gts evo alabilirsiniz. Ya da maxiden vazgeçip 125cc honda pcx, tabi hondanın da ikinci elleri çok ucuz değil. 5000TL yı geçer herhalde.

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    3000-4500 TL'ye maksi scooter yok benim bildiğim. X-Max 250 bile tam olarak bir maksi scooter değil zira.

abs var motosikletlerde ama 13-14.000 TL'den aşağı bildiğim hiç bir motosiklette yok. bir de birleşik fren sistemi var (CBS, ön sıktığında arka arka sıktığında önü bir miktar sıkarak daha dengeli fren sağladığı rivayet ediliyor). CBS benim bildiğim scooterlarda PCX'te var.

bütçeni arttırıp PCX alman bence en güzel seçenek olur. Zira motosiketin güvenilir olması lazim o güven için de Çin'den vazgeçmek lazım.

K-max - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K12000 RS, K1200S, Honda Today, PS150i
    O fiyatlara kaliteli ve iyi durumda maxi scooter bulmak imkansız gibi birşey. Ayrıca şahsen maxilerin şehir içinde kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Benim tavsiyelerim Honda PCX, PS 150, Yamaha Xenter ve Aprilia Scarabeo 200. Yenilerini fiyatları 8000 TL den fazla olduğu için bunları bile o fiyatlara bulabileceğini sanmıyorum ama belki şansın yaver gider. Şahsen Honda PS 150 ile iki defa Ege-Akdeniz turu yaptığım için, şehir dışı turların da da işini görebilir bunlar. Ayrıca, motosikletler kadar olmasa bile, kaliteli bir scooter oldukça güvenlidir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)