Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Naked motor ve rüzgar sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Aşık olduğumuz motorlar bazen aerodinamik anlamda hayatın olağan akışına göre üretilmiyor...güçlü naked motorlarla rüzgara karşı direnç göstermek bu işin keyfini kaçırıyor...ama Cadde çocuğu olsam z1000 alırdım...güçlü motor demek hız demek...hız demek rüzgar demek...ardına saklanabileceğin birşey yoksa o hızlarda rüzgar manyağı olmak bana biraz (yanlış anlaşılmasın ama) araba camından kafasını çıkaran köpecik gibi bişey...teşbihte hata olmaz... bu eziyeti neden kendisine yaptığını bilmiyor yani...

bence z1000 almak isteyen kişiler daha seçici ...ayrıcalıklı...farkındalık yaşamak isteyen zevkli kişiler...kanaatim budur...

hızı 2. hatta 3.palnda tutan kişiler güçlü bir naked seçiyorlar...ergonomik anlamda sslerin verdiği rahatsızlıklar cabası...ve nakedciler biraz da artcı alma taraftarı değiller...benciller...güçlü nakedlerin (enteresandır ) seleleri sanki tek kişilik...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Naked :)
    Aslında ben full grenajlı olmasına rağmen "eğilmeden" diversion f de de baya rüzgara maruz kalıyorum. 120 lere doğru rahatsızlık veriyor. Bu biraz da boyumla ilgili sanırım. Ama naked olsa noolur hala bilemiyorum tabi

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    mr.luthier eskiden kullandıgınız motorları ne kadar sehir icinde kullandınız eger sürüs tarzınız genelde uzun yol ise karenajlı uzun camlı motor şart ama yuzde 80 sehiricinde yapıyorsanız km leri naked motor sizi üzmez.
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

Motosikleti
    Genelde gölbaşı-incek-çayyolu yollarında sürmeyi düşünüyorum. Otoban harici yollarda. Uzun yola pek çıkacağımı sanmıyorum.

Eski tarzım otobanda hız yapmak üzerineydi. Artık o tarzdan uzaklaşmaya karar verdim.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı luthier76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada %90 kararımı verdim önümüzdeki sezon siyah-yeşil bir z1000 alacağım. Teşekkürler yorumlarınıza
    Z1000 yerine Z1000sx rüzgar konusunda sizi çok daha fazla memnun edecektir.

Sevgilerimle

Önemli Not: Kawasaki üzerinde yeşil varken daha güzeldir doğru renk seçimi.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Z1000 candır... her türlü kaprisi çekilir...
    Arkadaşımın z1000'nini denemiştim...
    1 saat kadar bindim. yurtdışındaydım o zaman. Kaymak dağ yolları + kaymak otoban bileşiminde...

Zaten sağ bileğinin hareketinin yüzüne yansıttığı gerizekalı gülümseme yüzünden düşen IQ sebebi ile rüzgarı falan hissetmiyorsun...
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    sx de malesef naked kadar sportif durmuyor. Tam bir touring olmuş. Yoksa kesin çözüm o idi. eski motorumda yeşildi. Herkes sevmez ama ben de çok beğeniyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:27 ----------

Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Z1000 candır... her türlü kaprisi çekilir...
    Arkadaşımın z1000'nini denemiştim...
    1 saat kadar bindim. yurtdışındaydım o zaman. Kaymak dağ yolları + kaymak otoban bileşiminde...

Zaten sağ bileğinin hareketinin yüzüne yansıttığı gerizekalı gülümseme yüzünden düşen IQ sebebi ile rüzgarı falan hissetmiyorsun...
    Güzel yorum

Motosikleti
    Anladığım kadarıyla uzun süreli yolculukarda naked uygun değil. Ben şehir dışına motorla hiç çıkmadım. Şu anda da pek niyetim yok. Sadece arada otobanda gazlamak isterim o da uzun süreli olmaz. Hız yönünden beni biraz kısıtlaması daha iyi çünkü elinin altındaki gücü kullanmadan duramıyor insan. Daha çok çevre yollarda falan kullanacağım. Ordada 120 yi çok geçeceğimi sanmıyorum. Belki araba sollamak için ara sıra yüksek hızlara çıkarım. Şu durumda z1000 i kendime uydurmuş oldum galiba. Ya da tam tersi Hemen hemen netleşti kararım. Sonuçta ucunda ölüm yok. Bir sezon denemeyi düşünüyorum. Bakıcam bana uygunmu diye. Muhtemelen uygunda zaten. Olmadı 2013 te değişiriz.

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    luthier76 nickli arkadaşım,naked motor rüzgar alır hemide aslanlar gibi cam mam hikaye ,bir kısmını cam keser belki ama ayaklardan ve aşağıdan aldığın rüzgar ne olacak naked motorda 110-120 den sonra cayır cayır verir coşkuyu rüzgar,sende sırıta sırıta gidersin üstünde ,eğer ss veya maxi scooter tarzı grenajları ve camı sayesinde rüzgara alışık değilsen kesinlikle ters gelecektir.
    İnsanlarıda Para Gibi Işığa Tutun, İçinde "ATATÜRK" Yoksa Sahtedir!!! - "Don't ride faster than your angels can fly"

Motosikleti
    En sonunda paşa paşa ss imizi alıcaz galiba... Ben en iyisi biraz daha düşüneyim. Sağolun yorumlar için...

Yakında r6 mı zx6r mı diye topic açarsam şaşırmayın

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    En sonunda paşa paşa ss imizi alıcaz galiba... Ben en iyisi biraz daha düşüneyim. Sağolun yorumlar için...

Yakında r6 mı zx6r mı diye topic açarsam şaşırmayın
    Eğer uzun yolculuklara çıkmayacaksan, çıkacaksan bile yaz tatiline giderim 90-100 diyorsan,
    bu motoru ben arada otobanda gazlamak için kullanırım, şehir içinde fiti fiti gezerim diyorsan al hiç düşünme.
    yarım saat 140-150 gittiğinde yoracaktır seni, ama sağlıklı sıhhatli bir adam olduğuna inanıyorsan, o yorgunluk o kadar tatlı gelecek ki... oof of..
    z1000 yaw bu.. anam anam...
    bi de MT01'e baksana sen :D Litrelik Naked. Tam alien filminden fırlamış gibi.
    Onu da deneme şansım olmuştu..

ŞAHSİ FİKİR......

z1000'e her türlü çakar...

ŞAHSİ FİKİR SONU...
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    normal sürüşlerde naked'lar rüzgar bakımından rahatsız edici değil. yani 120 - 130 sıkıntısız. ancak 150 ve üstünde rüzgar ciddi sıkıntı olmaya başlıyor. 200 üzerine bir naked ile çıkmak, markası modeli farketmez. ayrodinamik bakımdan tehlikeli zaten.
    !?

Motosikleti
    z1000 i denemeden rahat edemicem sanırım. O yüzden önümüzdeki sezon ciddi olarak düşünüyorum. Görelim bakalım naked neymiş.

FZ6 kullanan bir arkadaşım var. Biraz önce konuştum. Gerçi grenajlı motor hiç kullanmamış. Ama "Gayet iyi bir sorun yok" diyor. Otobanda redline ı görmüş birçok kez. 230km hız yani. Fena bir hız değil. Kask ve gerekli giysiler olduktan sonra sorun olmadığını söylüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:19 ----------

Eğer uzun yolculuklara çıkmayacaksan, çıkacaksan bile yaz tatiline giderim 90-100 diyorsan,
    bu motoru ben arada otobanda gazlamak için kullanırım, şehir içinde fiti fiti gezerim diyorsan al hiç düşünme.
    yarım saat 140-150 gittiğinde yoracaktır seni, ama sağlıklı sıhhatli bir adam olduğuna inanıyorsan, o yorgunluk o kadar tatlı gelecek ki... oof of..
    z1000 yaw bu.. anam anam...
    bi de MT01'e baksana sen :D Litrelik Naked. Tam alien filminden fırlamış gibi.
    Onu da deneme şansım olmuştu..

ŞAHSİ FİKİR......

z1000'e her türlü çakar...

ŞAHSİ FİKİR SONU...
    Uzun yola motosikletle çıkmaya niyetim yok. Gerçi burda boluya falan geziler düzenliyorlar. Ama racing le katılanlar da o gezilerde baya sıkıntı çekiyorlar. Touring motor da düşünmediğim için benim için z1000 doğru tercih gibi.

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Mrb,

Hornet e ilk bindiğimde 100-110 bandında üzerinde duramıyordum.

Allahım bunun üstünde nasıl durulur, resmen paraşüt görevi görüyorum diyordum.

Bu arada 100 kg'ım.

Fakat zamanla gördümki benim tecrübesizliğimdenmiş (ilk motorum)

Sonuçta teccrübe oturduğunda 140 km/h ile sürüş motorun-fiziğimin uygun karakteri olduğunu gördüm.

140 km/h'dan sonra motor tepkisi ve sesi zaten çıldırıyor. (Burada diğer çok önemli konu ise deri mont ve tekstil montun aynı hızda çok daha farklı rüzgarı hissetirmesi. Deri bu konuda daha fazla imkan sağlıyor.)

170km/h'den sonra ise rüzgar mücadele edilmesi gereken fonksiyon oluyor.

Uzun yolda bu hızın benim için ve motorum için yeterli olduğunu düşünüyorum.

170 km/h alışkanlığı ile 140 km/h rutin geliyor.

Benim fark ettiğim ve yaşadıklarım ile gördüğüm abs'nin oldukça farklılık yaratması. Dolayısıyla anlattıklarınızdan yola çıkarak drift yapmayacağınızı varsayıp güvenlik ve fren konforu açısından abs de rahatlıkla ısrar edebilirim.

Sonuç olarak 120 km/h hız bu motor için veya sizin rüzgar baskısı tedirginliğiniz için söz konusu dahi olamaz.

Kaldı ki belirttiğim gibi ben 100 kg-1.80 cm olduğum halde 140 km/h rutin görüyorum.Hatta öyleki 100-120 de kalkıp pantolonun kasıktaki potunu çekiştirmek, açılan beli toparlamak vs bile rüzgarın ne denli etkisiz olduğunu gösterir diyebilirim (bkz 100 kg )

Sizin bence şu an yapmanız gereken sipariş-satın alma öncesi üzerine tekrar tekrar oturup vücut yapınızı ve oturuş düzeni huzurunu test etmenizdir.

Hayırlısı olsun,

Syg.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hızı 2. hatta 3.palnda tutan kişiler güçlü bir naked seçiyorlar...ergonomik anlamda sslerin verdiği rahatsızlıklar cabası...ve nakedciler biraz da artcı alma taraftarı değiller...benciller...
    İlk cümle tamam da, altını çizdiğime pek katılmıyorum. Bende artçı alma taraftarı değilim ama sebep bencillik değil. Neden başkasının hayatının mesuliyetini alayım sürekli? Hele ki böyle canavar gibi bir trafikte! Kız arkadaşımı sadece okul içerisinde alıyorum arkama(bazen bazen kısa mesafelerde de). Hatta havalar ısınınca sürüş eğitimlerine devam edicez, kendime "okul içi özel şoför" yapıcam Kampüs içerisinde gezdirsin beni, hep ben mi yorulcam yav...

Kaymak dağ yolları + kaymak otoban bileşiminde...

Güzel tabir Ve temiz yollarda araç kullanmanın hissiyatı da bir başka oluyor gerçekten...

eski motorumda yeşildi. Herkes sevmez ama ben de çok beğeniyorum.[COLOR="Silver"]
    Yeşil Kawasakiyi sevmeyen ölsün yav Bence Kawasaki yeşil olmazsa da turuncu olmalı kesinlikle!

Karar vermenize de sevindim bu arada, şimdiden hayırlı olsun.
    #sürenadam

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araba camından kafasını çıkaran köpecik gibi bişey...teşbihte hata olmaz... bu eziyeti neden kendisine yaptığını bilmiyor yani.
    ahahahahaha öldüm gülmekten abi ya
    bundan böyle naked motorlu görünce aklıma bu söz gelir
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    Ben şu anda full grenajlı bir motor kullanıyorum. 140 gibi hızlarda eğilmeden gitmek bu motorda da çok rahat değil. Bence kullanılan aracın motor olduğunu unutmamak lazım. Ne olursa olsun rüzgar var.

Z1000 bulabilirsem Ankara da, ilk işim üzerine binmek olacak. Malesef burada sipariş olmadan motor pek getirilmiyor. Honda hariç tabi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:28 ----------

Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahahahahaha öldüm gülmekten abi ya
    bundan böyle naked motorlu görünce aklıma bu söz gelir
    SS bir araçla 180 le giderken şöyle dikilip normal sürüş pozisyonuna geçince inanın pek de bir fark kalmıyor. En azından benim boyumda biri için. E bende 2 metre değilim hani

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

sevgili @ syanur,

Teşekkür ederim ama daha tam bir kara veremedim. Mümkün olduğunca araştırıyoruz. Ama galiba aşk evliliği yapıcam ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:33 ----------

@wolkanwolkan,
    Absli düşünüyorum kesinlikle. Sağolun yorumlar için...

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    sevgili @ syanur,

Teşekkür ederim ama daha tam bir kara veremedim. Mümkün olduğunca araştırıyoruz. Ama galiba aşk evliliği yapıcam ;)
    Boşanmak çok sorun değilse evlen gitsin abi. En güzel ve heyecanlı tanışma evlenince yapılan tanışma imiş
    tinerci bunu beğendi.
    #sürenadam

Motosikleti
    Para bana da gökden yağmıyor tabiki ama bu kadar beğendiği bir motoru da yaşamak istiyor insan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:49 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=O4xTZ...eature=related

Sanırım benim boylarımda belkide daha uzun bir motorcunun z1000 üzerindeki hali. Çok iyi bakıyor motoruna

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Merhaba,

2006 dan beri motor kullanıyorum. İlk motorum şuydu falan diye başlayıp sıkmayacağım sizleri. Şu an yamaha xj6 diversion f kullanıyorum. Bundan önceki makinam 2007 de sıfır aldığım ve 10000 km sorunsuz kullandığım zx6r idi. Tarz değişikliğimin sebebi racingle otobana çıkıp limitleri zorlamaktan kendimi alamamaktı. Ama diversion f e de bir türlü ısınamadım. Tamam görüntü fena değil 78bg de az bir güç değil fakat yinende görüntü olarak beni tatmin etmiyor. Bu sebeple arayışa girdim ve naked motorları araştırdım. 2010 da yenilenen z1000 gerçekten çok hoşuma gitti. Tasarım gerçekten süper sportları aratmıyor. Ancak daha önce naked motor hiç kullanmadım. O yüzden grenajlı bir motorla naked bir motoru karşılaştırma şansım olmadı. Ancak araştırmalarıma göre rüzgar naked larda diğerlerine göre çok fazla etkiliyormuş. Bu beni z1000 almaktan vazgeçirmek üzere...:( zx6r la otobanda birçok kez 280 leri görmüştüm. Rüzgar tabi inanılmazdı ama yinede aşırı bir rahatsızlık vermiyordu. (motorun üzerine yatıldığında tabi). Sırıf bu sebeplerden naked dan vazgeçip tekrar 600cc racinglere bakmaya başladım. Fikir vermesi açısından söyliyim artık 200 lerin üstünde hız denemeleri yapmaya niyetim yok. Ancak 200 lere kadar da rahatsız yol almak istemiyorum.

Kısacası nakedla rüzgar faktörü beni çok rahatsız edermi. z1000 gibi 1000 lik bir motor alıp 80 -90 yapmak bana saçma geliyor açıkcası...
    ninja 250r'dan inip bmw 650gs dakara bindiğimde bile rüzgar beni rahatsız ediyorsa sizi hayli hayli eder. bence grenajlı motor ile devam edin
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)