Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

led'ten elektronikten anlayanlar bu led far mümkünmü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    linkini verdiğim sitede bir bisiklete takılan led
    farların aydınlatması inanılmaz kendileri yapmışlar
    bunu yapabilecek arkadaşlar vardır herhalde
    http://www.kolumbus.fi/hietala2/jukk...ed/teholed.htm

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Bunu yapmak değil zor olan,
    kullanımda karşıdan gelenin söyleyeceği tekerlemelerdir.
    eray_uluyazı ve ugrgnr bunu beğendiler.

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı speedy2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yapmak değil zor olan,
    kullanımda karşıdan gelenin söyleyeceği tekerlemelerdir.
    karşıdan xenon uzunlarını yakıp gelen vatandaşa tekerleme
    okumaktansa 3 saniye yakarsın hizaya gelir.orman yolundada
    vahşi hayvanda yaklaşamaz

Uploaded with ImageShack.us
    eray_uluyazı bunu beğendi.

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Süper !!! bu çin malı ucuz lambaların ampullerinden böyle şeyler düşünülebilir.
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Işığı gayet iyiymiş

Ledler bulunabilirse gerisi kolay, o ledlerden bulduktan sonra kaç volt ve kaç miliampe ile çalışıyor öğreneceğiz, sonra 12 volta göre konulacak seri direncini hesaplayacağız, her birine seri direnci bağladıktan sonra, hepsini parelel bağlayıp iki uç çıkaracağız o kadar. Elektrik kısmı böyle.
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    ufak mercekte bulmak lazım çeşmede bunlarla uğraşan bir dükkan vardı

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı Sepetçioğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Işığı gayet iyiymiş

Ledler bulunabilirse gerisi kolay, o ledlerden bulduktan sonra kaç volt ve kaç miliampe ile çalışıyor öğreneceğiz, sonra 12 volta göre konulacak seri direncini hesaplayacağız, her birine seri direnci bağladıktan sonra, hepsini parelel bağlayıp iki uç çıkaracağız o kadar. Elektrik kısmı böyle.
    verdiğim linkte yapım aşaması var.istanbuldada power ledler vs hepsi var ama led böyle aydınlatabilirmi

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    olur faruk abi olmaz diye bişey yok valla karaköydeki pasajları bi didikle sen neler neler çıkar ordan hatta daha alasını yaparsın ama az bi a araştırma şart gibi görünüyor kolay gelsin abim...
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Sitede ledlerin 3W olduğunu söylüyor, tabi önündeki mercekte çok önemli, özellikle mercek ile led arasındaki mesafe, burada 13mm yazıyor, ledleri monte ettiği şeyde bir soğutucu sanırım, ledleri soğutmak için, tabi ledlerin ihtiyacı var mı bilmediğim için tahmin yürütüyorum, ledleri alacağınız yer zaten gerekli bilgiyi vercektir.
    Işık konusuna gelince toplamda 1680 lümen ışık veriyormuş, buda bir sokak lambasının verdiği ışığa yakın, merceklerle elli yere yönelttiği için bu ışığı verebilir.

Ledlere bağlamak içinde bir sürücü yapmış, 12V doğru akımda gerekli olur mu bilemiyorum
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı farcob adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    linkini verdiğim sitede bir bisiklete takılan led
    farların aydınlatması inanılmaz kendileri yapmışlar
    bunu yapabilecek arkadaşlar vardır herhalde
    http://www.kolumbus.fi/hietala2/jukk...ed/teholed.htm
    usta, bunlar powerled, boy boy, güç güç, kalite kalite temini mümkün. hatta elektroniğini yapmana da gerek yok, elektronik piyasasında 12voltla çalıştırabilmek için zilyon tane sürücü kartı var.

ama burda önemli olan doğru led ve doğru led lensi kombinasyonu.

şöle ki, kaliteli bir powerled'in yaklaşık ışık gücü 100 lümendir.

50 wattlık bir halojen ampul de yaklaşık 1500 lümen güç üretebiliyor.

yani 50 wattlık halojen ampulun üreteceği ışık gücünü 15 tane 1 wattlık powerled ile elde edebilirsin. toplamda da 15 watt eder. üstelik led ışığı, akkor lambaların ışığından çok daha düzgün ve stabil olduğundan, pratikte halojenin 1500 lümen gücü, led'in 1500 lümen gücünden zayıf kalır.

led aydınlatmada en önemli konu powerledlerin mercekleridir. çünkü genelde ışığı 180 derece etrafa yayarlar. dolayısı ile çok uzakları aydınlatmak için pratik değildirler. ancak önlerine mesela 5 derecelik bir lens bağlarsan, 100 lümen ışık gücünü 100 metre ötede 2 metrelik bir alana odaklarsın. bu da, 100 metre öteyi 10 tane powerled ile aydınlatırsan şavk'ül ala olur demek ....

kendin yap forumundaki sil baştan 650 bölümünde tasarladığım motosikletin uzun ve kısa farlarını komple powerled yapmayı planlıyorum. orada vakti geldiğinde bütün teknik detayları paylaşacağım.
    !?

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    yapılamaz diye bir şey yok sadece vakit ve nakit ile alakalı ugraşlar
    ben yaptım oldu

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...si-yapimi.html
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olur faruk abi olmaz diye bişey yok valla karaköydeki pasajları bi didikle sen neler neler çıkar ordan hatta daha alasını yaparsın ama az bi a araştırma şart gibi görünüyor kolay gelsin abim...
    irfan kardeş iyi akşamlar.. yalova dönüşü o karanlıkta o mıcırlı yolda dokuz doğurdum,artçımla beraber
    ışıklarım iyi olsaydı asfaltın ortasındaki çukura girmeyebilirdim de.allah kurtardı yatsaydık ne olurdu
    düşünemiyorum.onun için cbf nin bu ayıbına(titanlarda bile halogen var)daha fazla katlanamıyacağım
    xenon esasında çok da iyi bir ışık türü değilmiş,yağmurda siste.ama halen orjinal led oto farlar niye çıkmadı
    anlamıyorum.high power ledler var yukarda bisikletede yapmışlar. bende bi deneyeyim diyorum ama elektronik
    bilgisi çok az.karaköydede gezmediğim yer kalmamıştır.senin elektroniğin varsa hemen başlayayım selamlar

---------- Post added at 18:04 ---------- Previous post was at 17:18 ----------

Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    usta, bunlar powerled, boy boy, güç güç, kalite kalite temini mümkün. hatta elektroniğini yapmana da gerek yok, elektronik piyasasında 12voltla çalıştırabilmek için zilyon tane sürücü kartı var.

ama burda önemli olan doğru led ve doğru led lensi kombinasyonu.

şöle ki, kaliteli bir powerled'in yaklaşık ışık gücü 100 lümendir.

50 wattlık bir halojen ampul de yaklaşık 1500 lümen güç üretebiliyor.

yani 50 wattlık halojen ampulun üreteceği ışık gücünü 15 tane 1 wattlık powerled ile elde edebilirsin. toplamda da 15 watt eder. üstelik led ışığı, akkor lambaların ışığından çok daha düzgün ve stabil olduğundan, pratikte halojenin 1500 lümen gücü, led'in 1500 lümen gücünden zayıf kalır.

led aydınlatmada en önemli konu powerledlerin mercekleridir. çünkü genelde ışığı 180 derece etrafa yayarlar. dolayısı ile çok uzakları aydınlatmak için pratik değildirler. ancak önlerine mesela 5 derecelik bir lens bağlarsan, 100 lümen ışık gücünü 100 metre ötede 2 metrelik bir alana odaklarsın. bu da, 100 metre öteyi 10 tane powerled ile aydınlatırsan şavk'ül ala olur demek ....

kendin yap forumundaki sil baştan 650 bölümünde tasarladığım motosikletin uzun ve kısa farlarını komple powerled yapmayı planlıyorum. orada vakti geldiğinde bütün teknik detayları paylaşacağım.
    merhabaşöyle bir led var h4 led ama türkiyede yok

bide şöyle power ledler var

bu ikisi arasındaki fark nedir?ikincisi tek kasada 10 20 30 40w ışık veriyor
    ama bu seferde büyük lens soğutucu vs problemleri devreye giriyor
    gönlüm ikinciden yana ve türkiyede var 10 w olanı 70 80 tl.ayrıca sanırım içindeki
    ledide tek alabiliyoruz daha ucuza gelir.lenside araştırsak buluruz gibime geliyor
    bu konularda bilgili olduğun anlaşılıyor ne dersin beraber yapalımmı?

Motosikleti
    benelli tnt25
    irfan kardeş iyi akşamlar.. yalova dönüşü o karanlıkta o mıcırlı yolda dokuz doğurdum,artçımla beraber
    ışıklarım iyi olsaydı asfaltın ortasındaki çukura girmeyebilirdim de.allah kurtardı yatsaydık ne olurdu
    düşünemiyorum.onun için cbf nin bu ayıbına(titanlarda bile halogen var)daha fazla katlanamıyacağım
    xenon esasında çok da iyi bir ışık türü değilmiş,yağmurda siste.ama halen orjinal led oto farlar niye çıkmadı
    anlamıyorum.high power ledler var yukarda bisikletede yapmışlar. bende bi deneyeyim diyorum ama elektronik
    bilgisi çok az.karaköydede gezmediğim yer kalmamıştır.senin elektroniğin varsa hemen başlayayım selamlar

---------- Post added at 18:04 ---------- Previous post was at 17:18 ----------

merhabaşöyle bir led var h4 led ama türkiyede yok

bide şöyle power ledler var

bu ikisi arasındaki fark nedir?ikincisi tek kasada 10 20 30 40w ışık veriyor
    ama bu seferde büyük lens soğutucu vs problemleri devreye giriyor
    gönlüm ikinciden yana ve türkiyede var 10 w olanı 70 80 tl.ayrıca sanırım içindeki
    ledide tek alabiliyoruz daha ucuza gelir.lenside araştırsak buluruz gibime geliyor
    bu konularda bilgili olduğun anlaşılıyor ne dersin beraber yapalımmı?

h4 led lambayı daha önce görmedim.

alttaki de, aslen tek yapı içerisine gömülmüş bir çok ledden oluşuyor. lakin kalitelisini kolay bulmak pek mümkün değil. ayrıca onlara uygun lens bulmak oldukça zor.

daha önemlisi, powerledleri sürecek elektronik devre gerekir. bunun gibi 10watt, 40 watt powerledlerin hazır devresini bulmak çok zor. kendiniz yapmanız gerekir. o da gereksiz bir zahmet... heleki iyi elektronik bilmiyorsanız dertten başka birşey değil

yani led işi karışık değildir.

powerled kullanacaksanız en makulu 1watt veya 3 watt gücündekiler.

piyasada bolca bulunuyorlar. 1 watt ile 3 watt gücündekilerin tipi aynı. dolayısı ile onlara uygun lens bulmak da çok kolay.

Şu şekilde standart plakaya monte edilmiş powerled bulabilirsin :

Şu adreste de bu yıldız şekilli montaja hazır powerledlere direk oturan ( hiç bir montaj zorluğu yok ) powerled lensleri hakkında fikir edinebilirsin:

http://www.marketdijital.com/LED-LEN...,LA_163-2.html

ledleri de, lensleri de karaköyde envai çeşit şeklinde temin edebilirsiniz. pasajlarda kiloyla satanını bile bulmak mümkün :D...

powerledler hassas elemanlardır. doğruca doğru akıma bağlarsanız ömrü kısa olur.
    şu linkteki gibi basit bir sürücü elektroniği alacaksınız.

http://www.marketdijital.com/AT1700-...r,PR-1222.html
    linkteki devre 6 tane 1 watt powerled için oldukça yeterli görünüyor mesela.

diyelim ki 12 tane powerled ile 12watt gücünde bir spot yapacaksınız.

bu led sürücü elektronikten 2 tane alacaksınız.

sürücünün kutusu içinden ledleri nasıl bağlayacağınızın şeması çıkar.

mesela,

12 tane yıldız gövdeli powerled alacaksınız. istediğiniz uzaklığa odaklayacak 12 adet lens alacaksınız ( 5,8,10,15,20,30,40,60,90 derecelik lensler piyasada bulunabiliyor ) 5 derecelik lens ile mümkün olduğunca en uzağa odaklayabilirsiniz ışığı.

yıldız gövdeleri istediğiniz bir yüzeye kenarlarındaki yıldız boşluklarından yararlanarak vidalayabilirsiniz. mesela bir alüminyum plakaya bu yıldızları vidalayarak tutturun. her 6 led için yukardaki gibi bi sürücü devre kullanın.

yardımcı olmak isterim ama çok yoğun çalışıyorum bu aralar.

eğer uygulamasında tedirginseniz 1 - 1.5 ay içerisinde son derece detaylı powerled uzun ve kısa far uygulamasını sil baştan gt650 başlığında bulabilirsiniz.
    !?

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    sana aynen katılıyorum faruk abi valla şu aydınlatma konusu sıkıntısını bizzat yaşıyoruz bu kış oturup bişeyler yapmam gerek bu konuda vakit bolca olacak , bu arada tamer agamın kapısını da çalacam heralde öyle görünüyor, malzeme temini konusunda bana hız kazandıracaktır
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    honda cbf 150
    sessizsakin arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
    linkini verdiğin sitede 10w power led ve lensi var sürücüsü
    olup olmadığını çözemedim.tek bir ledle ufacık bir kasada
    işi bitirmek cazip geliyor

selamlar

Motosikleti
    benelli tnt25
    sessizsakin arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
    linkini verdiğin sitede 10w power led ve lensi var sürücüsü
    olup olmadığını çözemedim.tek bir ledle ufacık bir kasada
    işi bitirmek cazip geliyor

selamlar
    önemli değil

10 watt da olur. lensi de varsa, burda dikkat etmeniz gereken sadece belli bi ışık gücü ile belli bir hacmi aydınlatabilirsiniz. eğer uzak bi noktayı aydınlatmak isterseniz lesnle odaklamak gerekir ışığı.

eğer 10watt led'in lens açısı, sizin hedeflediğiniz mesafeleri karşılıyorsa ufacık bir kasada işi bitirmek daha iyi elbette. gene de bu noktada soğutmanın bir sorun olabileceği ama kolay çözülebileceğini düşünüyorum.

mesajınızdaki gibi yada benim mesajımdaki gibi hazır led modüllerinin arkaları alüminyum yüzey olur. onu da bir alüminyum'a ısı transfer pastası ile sabitlerseniz ( elektronikçilerde yada teknoloji marketlerinde bulunur ) ısı sorunu kalmaz sanırım.

60 derecelik bir lens, 20 cm mesafede 23 cm aydınlatıyor. buradan yola çıkarak 2 metre mesafede 2.3 metre alanı aydınlattığını söyleyebiliriz. aynı şekilde basit biişlemle ile aydınlatmak isteyeceğiniz mesafeye göre elinizdeki lensin ışığı ne kadar alana yayacağını görebilirsiniz.

kırtasiyelerde satılan 1 - 2 liralık açı cetvelleri bu noktada iş görür
    !?

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Karaköyde Bilgin led var Bilgin abi,ben power ledleri ve diger ledleri ondan alırım.1 watt power ledleri sogutmakta sorun yok ama 3 watt ve üzeri power ledleri sogutmak çok zor ,kapalı kutu içerisine gelmiyor resmen lehimleri eritiyor,yapmayı düşünürken göz önüne almanız gereken bir sorun,sogutucu kafi gelmiyor arkasına fan istiyor.fan monte etmek içinde daha büyük alan gerekli O da sis lambasının görüntüsünü bozuyor + su olayından korumak lazım devreyi..v.v v.s ugraş gerektiren işler.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karaköyde Bilgin led var Bilgin abi,ben power ledleri ve diger ledleri ondan alırım.1 watt power ledleri sogutmakta sorun yok ama 3 watt ve üzeri power ledleri sogutmak çok zor ,kapalı kutu içerisine gelmiyor resmen lehimleri eritiyor,yapmayı düşünürken göz önüne almanız gereken bir sorun,sogutucu kafi gelmiyor arkasına fan istiyor.fan monte etmek içinde daha büyük alan gerekli O da sis lambasının görüntüsünü bozuyor + su olayından korumak lazım devreyi..v.v v.s ugraş gerektiren işler.
    sağol bende internette gördüm,fanlı olanlarını.ama yukarda 10w kasalı olanlar fansız.birde ledler için çok az ısınıyor derler.konunu başındaki linkte 3w led kullanmışlar incelediysen fan yok.gerçi motor giderken rüzgar yapıyor
    bol kanatlı alüminyum soğutucu iş görebilir.ali baba .com da 1000 lm tek power ledli bisiklet farları gördüm,ama pilli ve bayağı pahalı.ne yapacağımı şaşırdım.buişe girsem bayağı bi para harcayacağımı biliyorum bir yapacan olmayacak
    üçüncüde anca olacak.bugüne kadar bir motor parasıda bu tür aksesuarlara harcamışımdır.topcase,el koruma,parmak ısıtıcı vs.(dıy bölümünde elyapımı topcase...başlıklı topik)xenona sıcak bakmıyorum sanırım cbf 150 nin s2 duyunu
    halogen ampül takılabilecek şekilde değiştirtip h4 55-60 w philips motovision ampül takacam ama tası yakar akü çekmez diyenler var.senin yaptığın sis farları işgörüyormu?sadece onlarla gidilebilirmi? ilgine teşekkürler

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    valla Faruk abi ışık açısı için linkteki fotolara bakabilirsin fikir vermiş olur sana.gerçi sen halletmişsin gündüz farı olayını haberini aldım kuşlardan
    bizim motor'da senin gibi koruma demiri yok O yüzden motorun sagına soluna birşey takmak pek mümkün olmuyor.

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...si-yapimi.html

yeni neler var bu arada yapmış oldugun
    ben otomatik zincir yaglama aparatı yaptım % 100 yerli imalat Arjantinli işi yalnız pompa sıkıntı yarattı yeni pompa almalıyım.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    8 adet 3 watt led kullanmışlar 24 watt demişler. Güzelllll
    Bende tek led olarak 20 watt var ama hiçbir şekilde değerlendiremiyorum .Neden ?
    Öyle hayvani ısınıyorlarki ısıyı kontrol altında tutmak çok zor. Öyleki üzerine lehimlediğim kablolar çıkıyor. Lehimler eriyor.
    Fanlı soğutucu takmama rağmen hemde !
    Yapması kolay soğurması çok zor. Linktede gödüğünüz gibi açıkta bırakmışlar. Kapatsanız soğutma sıkıntısı açık bıraksanız yağmur çamur derdi.
    Yapılabilir fakat bazı sıkıntılar aşmak lazım. Ama nasıl ?

Bunun yerine 8 adet 1 er watlık kullanılırsa ısınma sorunu nisbeten giderilir kapalı bir koruyucu kutuyada konulabilir hatta.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:08 ----------

Bu işin en ama en pratik yolu şu dur (bakınız link)
    http://www.elektrikmarket.com.tr/HI-...16_8594.html#0

12 volt alıcaksınız. Motorunuz 250 cc altı ise aküden direk hat çekip far tası içinde röle ile anahtarlama yağtırırsanız süper olur. Rölenin tetiklemesini park lambasından alabilirsiniz.
    Bu benim yapabildiğim en sağlıklı ve pratik ve kllanışlı yoludur. Yalnız ufak fakat önemli ; aküden çektiğiniz kabloya aküye en yakın yerden mutlaka sigorta bağlayın (5-10 amp yeterli) ne olur ne olmaz sonuçta çin malı elektronik devreler her an bozulup kısa devreye geçebillirler.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)