Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Parcalarini Carbon Fiber ile Kaplama

Motovento
    REKLAM ALANI
    zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem de acil ihtiyaç var.
    Asagidaki motor satilik.
    Bi an önce adam etmek lazim.

Satlik linki
    Coq senin icin bugun o zaman bu konuyu aciyim. Ordan ihtiyacin olan her seyi bulacaksin.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üretim için kullanılan karbon fiber böyle görünmez denmiş ama F1 araçlarının gövdeleri tamamen karbon fiberdir ve bazı kısımları boyanmaz. O kısımlar aynen böyle görünüyor. Ve ağırlığın çok önemli olduğu F1'de parçayı düz karbonfiberden üretip üstüne görsel olsun diye ekstra karbonfiber kapladıklarını düşünmüyorum.
    F1 arabalarindaki teknoloji SMC ve Prepreg karisimi bir teknoloji. Ama son yuzunde gorsel guzellik olmasi icin 2x2 Twill Carbon fiber kullanirlar altindaki yine soyledigim carbon dan yapilir. Saatte 330km/h hizla giden bir aracta ki ruzgar basinci inanilmazdir. Bu degerlere dayanmasi icin cok yonlu karbon ve kevlar gibi malzemeler ile desteklenmesi lazim. Parcanin katman ve birlesimlerini gorme sansiniz yoktur disardan. Son katta gordugunuz carbonun her katmanda kullanildigini dusunmeyin Bu is cidden cok karmasik muhendislik bilgisi isteyen bir istir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

motorsiklet grenajlarina uyguladik bu carbonu diyelim.. kirlendiginde oto yıkamacıda tazyikli suyla yıkandı kalkma açılma olayı olurmu? zamanla solma sarkma olur mu? ömrü nedir bu carbonun?

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı nakrugu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorsiklet grenajlarina uyguladik bu carbonu diyelim.. kirlendiginde oto yıkamacıda tazyikli suyla yıkandı kalkma açılma olayı olurmu? zamanla solma sarkma olur mu? ömrü nedir bu carbonun?
    Carbonun omurunu soyle acikliyim, senin yikamacinin cocuklari olur, torunu olur, onun torunu olur, onun torunu olur, yildiz savaslari olur biter onlarinda torunlari olur. Senin carbon halen ayni yerde durur. Carbonun omru sonsuz. Carbon pas tutmaz, erimez, yanmaz. Umarim acikliyici olmustur
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Kask a bunu uygulamakla kaskin mukavemetini artirirmiyiz, azaltır mıyız ?
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Merhaba izmirde bu işi profesyonel anlamda yapan biyer bilen varmı?

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Benim bu konuyla alakalı bir bilgim yok ne nedir bilmem fakat bunun türkçesi KARBON değilmi niye CARBON yazıyorsunuz ?
    Her mesajı okudumda kimse KARBON yazmamış.
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    bu parça tüm carbon severlere gelsin

carbon made
    found her at the
    end of a chain
    "time to race" she said
    "race the downhill"
    behind crystaline irises
    loons can dive
    where the world bleeds white

just keep your eyes on her
    keep don't look away
    keep your eyes on her horizon

bear claw
    free fall
    a gunner's view
    black and blue
    shred in ribbons
    of lithium
    blow by blow
    her mind cut
    in sheets
    layers deep
    now unravelling

just keep your eyes on her
    keep don't look away
    keep your eyes on her horizon

get me neil on the line
    no i can't hold
    have him read
    "snow glass apples"
    where nothing is what it seems
    "little sis you must crack this"
    he says to me
    "you must go in again
    carbon made
    only wants to be unmade"
    blade to ice
    it's double diamond time

and keep your eyes on her...

on her eyes
    on her horizon

*benimde 1-2 parça kaplama ihtiyacım doğdu ama yapabilir miyim kararsızım daha doğrusu değer mi değmez mi bilemedim...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Dostum yapıp yapamamak senin becerine bağlı,

Konuyu şimdi gördüm birşeyler yazılıp çizilmiş bende bir ek yapmak isterim
    Kaplayacağınız parçanın materyalinin ne olduğu bu işte çok önemli
    epoksi ve polyester reçinelerle yapılır deniyor evet doğrudur bunların içinde en güvenlisi epoksidir çok iyi yapışır çok serttir karbon fiberle birleştiğinde çelikten kat kat güçlüdür
    amaaaaaaaaaa
    ne epoksi nede polyester reçine plastiğe yapışmaz
    grenaj yada başka plastik parçayı kaplarsanız bilirnki kaplamanızla plastiğin arsındaki boya katmanı kadar sağlam olacaktır,yani tüm yapışma boyanın üzerinedir.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    çok güzel bir çalışma olmuş açıkçası benim motorun panzotları için böyle birşey yapma fikrim var fakat daha tam olarak karar verebilmiş değilim

heleki şu aralar geçirdiğim sıkı dönemden dolayı düşünmesem daha da iyi olacak :D
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    kırmızı bölümün üst tarafı iç plastik malzeme alt tarafı ise şasi bu yüzeyler carbon kaplanabilir mi? şaside kaplama yapılsa ısı ne reaksiyon gösterir bunları bir çözsem valla yapacam

"Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk urun folyo kaplama

Ikinci urun karbon gorunumlu boya ustunde vernik oldugundan parlak duruyor yakindan baktigindan bariz boya oldugunu anlarsin,

Malesefki kaplama kelimesinin ucu acik birakildigindan insanlar ne dogru ne yanlis bilmiyor. Bunu satanlarda kendi malinin gercek olmadigini soylemek yerine kaplama adi altinda olayi yuvarliyor.

Icinde gercek karbon fiber kumas kullanilmamis bir urun karbon fiber kaplama degildir.
    ilandaki opel araç için söylüyorum metalin üzerine carbon görünümlü kaplama uygulaması yapılmış ve bence çok saçma ve yersiz çünkü metal darbe aldığında plastik gibi parçalara ayrılmaz buradaki mantık sadece ön kaputun carbon kaplama görünümü versin diye dir,nedense? zaten metal aksamları karbon kaplama işi bence boştur artı olarak pilastik aksamların videodaki gibi carbon kumaş ve katkılarını kullanarak kaplama işi mükemmel sonuçlar ortaya çıkartıyor çünkü bir çok motorda granaj aksamlar pilastik ve kırılmaya karşı büyük riskler taşıyor bundan dolayı pilastik aksam yüzeyi carbon kaplama işine 10 üzerinden 10 veririm ancak böyle bir setin var olduğunu bilmiyordum sevgili zeda arkadaşımın konuyla alakalı olarak her türlü arkasındayım sevgi ve hürmetler...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:54 ----------

Alıntı ozturkkaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bu konuyla alakalı bir bilgim yok ne nedir bilmem fakat bunun türkçesi KARBON değilmi niye CARBON yazıyorsunuz ?
    Her mesajı okudumda kimse KARBON yazmamış.
    demekki adı karbon değil carbon muş

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:57 ----------

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Coq senin icin bugun o zaman bu konuyu aciyim. Ordan ihtiyacin olan her seyi bulacaksin.

F1 arabalarindaki teknoloji SMC ve Prepreg karisimi bir teknoloji. Ama son yuzunde gorsel guzellik olmasi icin 2x2 Twill Carbon fiber kullanirlar altindaki yine soyledigim carbon dan yapilir. Saatte 330km/h hizla giden bir aracta ki ruzgar basinci inanilmazdir. Bu degerlere dayanmasi icin cok yonlu karbon ve kevlar gibi malzemeler ile desteklenmesi lazim. Parcanin katman ve birlesimlerini gorme sansiniz yoktur disardan. Son katta gordugunuz carbonun her katmanda kullanildigini dusunmeyin Bu is cidden cok karmasik muhendislik bilgisi isteyen bir istir.
    zeda arkadaşım carbon diye başın ağrıyor zaten dur birde kevları karıştırma
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kırmızı bölümün üst tarafı iç plastik malzeme alt tarafı ise şasi bu yüzeyler carbon kaplanabilir mi? şaside kaplama yapılsa ısı ne reaksiyon gösterir bunları bir çözsem valla yapacam

Dostum
    kaplayacagın malzemedeki alan nekadar genişse okadar işin dikkat ister
    parçan sökülüyorsa ve arka kısmına karbonu yatırabiliyorsan,arkadan fazlalığı keser atarsın fakat sökülebilir parça değilse(şasi gibi) birleşim yerlerinde çok canın sıkılır
    epoksi reçine ile kaplarsan cinsine göre markasına göre değişiklikler göstersede kürlenme (sertleşme) süresi 18 derece ortam sıcaklığında minumum 48 saat gibidir (üstüne çıkılabilecek,darbe alabilecek sertleşme 1 haftadır) 10 derece ve altındada donma olmaz işlem yapılmaz
    yinede yapacağım dersen malzeme boyalı ise boyayı ince zımpara ile çizip reçinenin iyi yapışması için yüzey hazırlamalısın
    yaniiiiiiiiiiiii
    bilesinki ya yapacaksın yada yapacaksın bu işin
    dönüşü olmaz

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı sapo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hergun agliyonuz benzin zamlandi diye yok servisler pahalli yapiyo kendim yapsam kar edermiyim yok parcalar pahalli boyle abuk subuk seylere para harcicaniza benzin koyun motora bol bol gezersiniz.Neymis karbon fiber kaplama guzel ama gerek yok simdi karbon kaplama olmayan motor motor degilmi yani sevgili arkadaslarim...
    sevgili arkadaşım fikirlerine saygı duyarım doğrudur ancak olaya tek taraflı bakmanı onaylamıyorum benim motorumun sıfırı 4000 lira kafa granajları olsun olsun yenisi 300 lira atıyorum fiyat temsilidir fakat 30-40 bin liralık bir motorun granajları çıkmalarını bulabilirsen ki en kötü ihtimal orjinalinin yarısından fazladır şimdi şu soruyu kendine sorabilirsin ?30 bin liralık bir motosikletin olsa ve kendine ait tam teşkilatlı bir atölyen olsa ve bu işlerede elin yatkın olsa,motosikletini emniyete almak sağlama bağlamak istemezmisin ? ben bile kendi motoruma yaparım farklı olsun diye değil sağlam olsun diye ,çatlama yok,patlama yok kırılma yok ve bunu yaparken zevk alırım sevgiler...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:15 ----------

Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum yapıp yapamamak senin becerine bağlı,

Konuyu şimdi gördüm birşeyler yazılıp çizilmiş bende bir ek yapmak isterim
    Kaplayacağınız parçanın materyalinin ne olduğu bu işte çok önemli
    epoksi ve polyester reçinelerle yapılır deniyor evet doğrudur bunların içinde en güvenlisi epoksidir çok iyi yapışır çok serttir karbon fiberle birleştiğinde çelikten kat kat güçlüdür
    amaaaaaaaaaa
    ne epoksi nede polyester reçine plastiğe yapışmaz
    grenaj yada başka plastik parçayı kaplarsanız bilirnki kaplamanızla plastiğin arsındaki boya katmanı kadar sağlam olacaktır,yani tüm yapışma boyanın üzerinedir.
    zıppır abim dur hele tam olayı çözdüm kafamı bulandırma şimdi pilastiğin üzerindeki boyayı sıfırlarsak reçine o zaman carbon kumaşını sağlam tutmayackmı yani cabbarıma selam...
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    boyayı sıfırlarsan reçine plastiği tutmaz
    reçine ile plastik parçanın arasındaki boyadır tutan, boyada yüzey parlak ve pürüssüz olduğundan yapışma çok sağlıklı olmaz,boya zımpara ile çizilip reçinenin dolayısı ile fiberin sağlam yapışması için zemin hazırlanmalıdır.aslında ham demirede yapıştırmak istenirse yine zımpara ile yüzey çizilirse yapışma daha sağlıklı olacaktır.
    Bu zımpara işi metal parçanın boyanmadan evvelki kumlanması ile aynı mantıktır,mantık şudur

boyanacak yüzeyim milimetrekaresini kumlayıp yada zımparalayıp çoğaltmaktır
    ege kıyılarımızı düşünün girinti çıkıntı doludur
    düz bakarsanız ölçü,alan küçüktür
    girintileri çıkıntiları içten ölçersenin yüzey 2 kat artar

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    şunu soracam burada ilgilenene kişiler biraz var gibi bu işler ile .

carbon malzeme ile kaplamak mı daha ucuza mal olur yoksa folyo veya sticker tarzı şey ile kaplamak mı daha mantıklı
    şu an motorda ayna ve gidon topuzları carbon desenli boya kalıbı ile yapılmış ve panzotlarımıda bu şekilde bir görünüme kavuşturmak istiyorum açıkçası daha iyi bütünlük sağlayabilmesi açısından...hatta gidonun üst kısmınıda yapabilirim...

hatta burada güzel bir folyo kaplama örneği var bunun tam olarak ne olduğunu (marka vs gibi ) bilen var ise söylemesini rica ederim.
    carbon kaplama örneği
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosikleti
    Xmax250
    arkadaşlar ben bu sitede satılan fiberin metresini çözemedim (11.8 ") 300mm 1000mm (39.4")
    12cm e 40cm mi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı xburakx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu sitede satılan fiberin metresini çözemedim (11.8 ") 300mm 1000mm (39.4")
    12cm e 40cm mi
    Ne sitesinden bahsediyorsun pek anlamadım ama yazdığın ölçüler 30 cm X 100 cm

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    konu biraz hortlıyacak ama bir sorum olucak galvaniz üstüne karbon fiber yada fiberglass ile kaplama şansımız varmıdır birde türkiyede carbon kumaşını ve gerekli malzemeleri hangi isimde nerede bulabilirim
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    bütün mesajları okuyamadım ama, reklama girmezse eğer, www.kompozit.net diye bir site var. amacınız sadece kaplama yapmak ise, buradan 300 gram/metrekare yada daha hafif varsa karbon kumaş alıp ( gerçek karbonfiberdir ) uygun ucuz bir reçine ile uygulama yapabilirsiniz... zeda3000 iyi bir noktaya değinmiş

eğer amaç görsellikse, var olan materyalin üstüne de kaplanabilir. bütün mesajları okuyamadım ama, bazı arkadaşlar ekstra ağırlıktan bahsetmiş.

toplasan 2 kilo yüklemez motora. katacağı görsel tat ile kıyasladığında pek önemsiz bence .
    !?

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    link tam benlikmiş istediğim herşey var telefondan girdiğim için üye olamadım o yüzden fiyatları görmüyorum ama sanırım aşırı ucuk değildir
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)