Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Polisaj Aparatı yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    BERSHKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER
    Arkadaşlar diğer arkadaşların başına geldiği gibi dragstar 1100 motorumun egsozlarında kararma olmuştu. Bu yüzden polisaj için araştırma yaptım. Metal parlatıcı bulmak vs kolay oldu ancak motorsiklet üzerindeki egsozun ya da diğer krom parçaların sökülmeden polisaj makinesi ile yapılması neredeyse imkansız. Çünkü polisaj kafası ya da süngeri motosiklet için büyük kalıyor. Bu işi dremelle yapmakta dremeli olmayanlar için maliyetli bir iş. Bu yüzden ben de kendimce nacizane bir fikir ürettim. Bilemiyorum daha çnce denemil ya dakullanılmış, paylaşılmış da olabilir. Ben araştırmalarımda rastlamadım. Boya yaparken kullanılan silindirik rulo fırçalarından bir adet polisaj başlığı yapıp matkap ile kullandım. Bana maliyeti matkabım olduğu için 2 tl oldu.

Daha yeni kullanma fırsatım oldu ve sonuç mükemmel. Fırçanın çeşitli ebatları ve sünger olanları da var. Şimdi jantlar için de daha uzun bir tane ve sünger olanından bir tane yapmayı düşünüyorum. Aslında before-after fotoğrafları eklemek isterdim ancak şarjım olmadığından çekemedim.
    Artes, Hyjal, fazil ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    hocam fikir güzelde metylan mahveder kromu baştan söyleyeyim

Hyjal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '10 Gsxr-600 - ' 09 Yamaha YBR 125
    Güzel fikir , yaratıcılık konuşmuş Resimleri varsa koyabilir misiniz.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Polisaj benim bildiğim krom kaplanacak malzemelerin pürüzlerini gidermek için uygulanır
    Sizde tam tersi olacak gibi

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Yaparsan neden olmasın yazın bende yaparım iyi fikir

Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER
    Öncelikle yorumlarınız ve görüşleriniz için teşekkürlerç Hepsini dikkate alacağım. İlk fırsatta fotoğraflarını da eklerim. Açıkçası bu metylan denilen malzemeyi devirli bir makine olan matkapla denemeden önce elle denedim ve egsozlardaki bütün karartıları aldı. Sararmaları temizledi diyebilirim. Daha sonra daha kolay , hızlı ve temiz olması açısından bu aparatı kullandım. Tekne malzemeri satan bir arkadaşımdan krom parlatıcı almıştım. Onu da sünger rulo ucu takarak deneyebilirim diye düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla egsozlar çelik. Bu yüzden bir zararı olmadı şimdilik. İnşallah da olmaz. Birde parlatma işleminden sonra motoru metylan tozlarından arındırmak için güzelce yıkadım. Sonuç benim açımdan tatmin edici idi .Bu arada aküm de motor yattığı için zayıflamış. Bu nedenle İzmir Gıda Çarşısında bir arkadaşım vasıtasıyla akü şarj cihazı aldım bir tane. Cİhazı henüz denemedim dener denemez sonuçları paylaşacağım. Alet SUPERLÜX marka ve sadece 30.00 tl. Ürün gittigidiyor.com da da mevcut, 20.00 tl olan adaptörler de mevcut ancak ben güvenemedim. Aküm büyük olduğundan adaptörün yanmasından korktum. Bu ürünle ilgili sonuçları da sizinle paylaşacağım . Gerekirse başka bir başlık da açabilirim.Çünkü bu konuyu da araştırdım ama çok farklı konular olmasına rağmen sağlıklı bir bilgi edinememiştim.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    arkadaşlar plastik grenajı polisaj yapmak pasta cila yapmak için nasıl malzemeler kullanmam gerekir?

Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER
    Arabalar için satılan pasta cila işinizi görür sanırım. Sonuçta arabaların çamurlukları, tamponları vs de plastik.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı BERSHKA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabalar için satılan pasta cila işinizi görür sanırım. Sonuçta arabaların çamurlukları, tamponları vs de plastik.
    plastik aksamda pasta cila kullanmayiniz yazıyordu diye hatırlıyorum pasta cila kutusu üzerinde

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Pasta genelde hiçbiryere kullanılmamalı,pastanın eş anlamı zımparadır,pastanın içinde ufak tanecikler vardır buda boyaya zarar verebilir
    Boya yada krom kaplamanıza yapışmış toz,boya yada zararlı tanecikler varsa kullanabilirsiniz

Çbs'nin teflonlu yada silikonlu cilası gayet güzel iş görür,mesela ben boyalı plastik aksamda kullanıyorum

Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER
    Arkadaşlar bu arada aküyü şarj ettim. Hiçbir sıkıntı kalmadı harika bir alet. 30.00 tl ye akü sorununu da aşmış oldum. AKşam saat 20:00 gibi takmıştım sabah saat 6:00-7:00 gibi şarjdan aldım. Zaten akü dolduktan sonra alet kendini korumaya alıyormuş. O yüzden herangi bir risk söz konusu da değil.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı EKONOMİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    plastik aksamda pasta cila kullanmayiniz yazıyordu diye hatırlıyorum pasta cila kutusu üzerinde
    kesinlikle plastik yüzeylerde pasta cila uygulaması yapılmaz. Renk değişiklikleri olur, matlaşma olabilir.
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Alüminyum blok vb aksamlar için polisaj (buff) uygulama uçları arıyorum. Dremel vs tarzı değil de biraz daha büyük. Fikir verebilecek ve yönlendirecek kimse var mı?

Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER
    Yukarıdaki konumda da bahsettiğim gibi rulo fırçaların ucuna takılan süngerleri deneyebilirsiniz diye düşünüyorum. Hani derler ya denemesi bedava diye, ucuz olduğu içn denemekten zarar gelmez.
    http://www.omarca.com/Yedek-Rulo-Firca-Ucu,PR-2019.html
    linkteki gibi bir süngerin ortasından civata geçirerek matkapla kullanılabilirsiniz.
    https://www.sanalisveris.com/4-cm-finisaj-matkap-ucu
    Birde böyle bir ürün buldum ama setlik derecesi nedir bilmiyorum. Biliyorsunuz alüminyum malzeme kolayca çizilebilen bir malzeme. Ama bu da pahallı değil alıp deneyebilirsiniz de.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)