Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Buggy yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle Selamunaleyküm arkadaşlar
    Son 1 aydır araştırma ve projesini çizmeye uğraştığını
    Buggy yi kısmetse bu gün yapmaya başlıycam
    Plani projesi hepsini hazırladım malzemeleri sipariş verdim
    Malum kış geldi işlerde durgun olduğundan çok boş vaktim olucak

Öncelikle ön alt şasi ve arka alt şasiyi bu gün bitirmeyi düşünüyorum
    Atolyemizde boru bükme makinesi olmadığından 40*30 profille yapmayı planladım
    Daha sonra şasi ustune direkleri çıkarak yan tarafları halledicem 2 gün içinde devamında bu akşam üstü
    Yapmaya başladıkça fotoğraflı bir şekilde anlatarak yapicam
    Araç tamamlandıktan sonra çizdiğim projeyi isteyen olursa burda paylasirim

İyi sürüşler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı HalilCY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Selamunaleyküm arkadaşlar
    Son 1 aydır araştırma ve projesini çizmeye uğraştığını
    Buggy yi kısmetse bu gün yapmaya başlıycam
    Plani projesi hepsini hazırladım malzemeleri sipariş verdim
    Malum kış geldi işlerde durgun olduğundan çok boş vaktim olucak

Öncelikle ön alt şasi ve arka alt şasiyi bu gün bitirmeyi düşünüyorum
    Atolyemizde boru bükme makinesi olmadığından 40*30 profille yapmayı planladım
    Daha sonra şasi ustune direkleri çıkarak yan tarafları halledicem 2 gün içinde devamında bu akşam üstü
    Yapmaya başladıkça fotoğraflı bir şekilde anlatarak yapicam
    Araç tamamlandıktan sonra çizdiğim projeyi isteyen olursa burda paylasirim

İyi sürüşler

Bekliyoruz merakla
    Kolay gelsin...
    HalilCY bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

İyi günler iyi formlar herkese
    Projemi Dün yapmaya başlayamadim Yamaha özel servisligni yapan
    Enistem sen edindiğim bilgiler doğrultusunda
    Alt şasiyi de olabilecek 1 -2 mm kaçıklık lastik yemesine sebep olabilirmiş
    Aklımdan geçiyordu zaten ilk işim hurdadan bir araç alma ve direksiyon kutusu vb den kaar etmek
    Giderleri dusurucegi kanaatindeyim sadece aracın alt şasiyi bölümünü kullanıp gerisini hurdaciya vericem bu gün almaya gidicez inşallah

Bu tür şeylere ilgisi olan arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunursa sevinirim
    Projeyi de tekrar şekillendirilen motor olarakta 126 bis yada vosvos motoru düşünüyorum araç motoru olursa daha
    İyi olabilir

Motosikleti
    KAWASAKİ-R6
    Şase deki 1-2 mm kaçıklık sorun olmaz o kadar hassas yapa biliyorsanız eğer durmayın yapın derim, zaten sistem de tabla, salıncak ve rot kullanacaksınız 1-2 hatta 5 mm kadar olan kaçıklık, terazi bozukluğu, gönye sizlik rot ve salıncak ayarından rahatlıkla yapılır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:00 ----------

Ayrıca çevrenizde solidwork, unigraphics nx ve ya cati kullanan birileri varsa bu siteden part modelleri indirip kullana bilirsiniz bir çoğu hazır tasarımdır.
    https://grabcad.com/library?page=1&t...nt&query=Buggy
    https://www.youtube.com/watch?v=4R38-vqpBB0

serhat207 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NSS FORZA 300
    Takipteyim.

MoRFy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 600 - BMW R25/3
    Güzel birşeyler oluyor orda hadi hayırlı olsun takipteyim....

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Takipteyim.

Bu konuda birbirimize yardımımız olacağını düşünüyorum. Evlilik meselesini hallettikten sonra bende inşallah yapacağım utv tarzı birşey. Ancak benim esas hedefim patent alıp sonra ruhsat vs alabilmek. Onu araştırıyorum şimdilik.

126 BİS motoru veya Beetle motoru randımanlı olmaz diye düşünüyorum. Beetle motoru çok ağır olur. Senin için en önemli şey aracın hafif olması. Daha atik olur. Ayrıca o motorlar çokda seri değiller. Sana en uygun motor 350lik Jawa motoru. Çok ucuza bulursun birkaç ara parça ile araca takarsın. Tek sıkıntısı onun marşı ayak ile. Kontaktan çalışmaz. İki zamanlı motor atik olur. Jawanın gücü de malum. Hurdacıdan çokda parça aramana gerek yok. Tanıdığın bi tornacı varsa parçaları halledebilirsin.

Ankara'da bi firma var. Başkent freze. Onda şanzıman difransiyel vb aklına gelebilecek her türlü parça var. Motor bile var. Hatta onlardan motoru sıfır alabilirsin fiyatı senin Beetle yada 126 bis motorundan daha ucuz. Önden çekiş için şanzımanda var. Arkadan çekiş için olanıda var. İnternette ararsan bulabilirsin sitelerini.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Başkent freze güzelmiş bir gün uğramak lazım.

Hangi şehirdesin otomotiv mühendisliği okuyorum yardımcı olabilirim.

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takipteyim.

Bu konuda birbirimize yardımımız olacağını düşünüyorum. Evlilik meselesini hallettikten sonra bende inşallah yapacağım utv tarzı birşey. Ancak benim esas hedefim patent alıp sonra ruhsat vs alabilmek. Onu araştırıyorum şimdilik.

126 BİS motoru veya Beetle motoru randımanlı olmaz diye düşünüyorum. Beetle motoru çok ağır olur. Senin için en önemli şey aracın hafif olması. Daha atik olur. Ayrıca o motorlar çokda seri değiller. Sana en uygun motor 350lik Jawa motoru. Çok ucuza bulursun birkaç ara parça ile araca takarsın. Tek sıkıntısı onun marşı ayak ile. Kontaktan çalışmaz. İki zamanlı motor atik olur. Jawanın gücü de malum. Hurdacıdan çokda parça aramana gerek yok. Tanıdığın bi tornacı varsa parçaları halledebilirsin.

Ankara'da bi firma var. Başkent freze. Onda şanzıman difransiyel vb aklına gelebilecek her türlü parça var. Motor bile var. Hatta onlardan motoru sıfır alabilirsin fiyatı senin Beetle yada 126 bis motorundan daha ucuz. Önden çekiş için şanzımanda var. Arkadan çekiş için olanıda var. İnternette ararsan bulabilirsin sitelerini.
    Kardeşim başıma gelenler senle bir bi şeyi yapicam diyorum başka bisi çıkıyor
    Önden koysam şahin motoru difransiyelle çok ağır olucak
    Araba alıp yapicam diyorum kupayı çıkarıp ama malum şasi diye bisi yok saç

Anadol bulursam devam edicem catalcada yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:27 ----------

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takipteyim.

Kardeşim başıma gelenler senle bir bi şeyi yapicam diyorum başka bisi çıkıyor
    Önden koysam şahin motoru difransiyelle çok ağır olucak
    Araba alıp yapicam diyorum kupayı çıkarıp ama malum şasi diye bisi yok saç

Anadol bulursam devam edicem catalcada yok

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    TRT'de çıkan sanayi savaşları diye bir belgesel var. Onda bir bölümde kum canavarı yani buggy yaptılar. Onu izlemeni tavsiye ederim. Adamların nasıl yaptığını görünce sende kararını verirsin zaten. Buggyler arkadan motorlu olur bilindiği gibi. Orda takımın biri önden motorlu yaptı. Ben yarışta hiçbirşey yapamaz diye düşünüyordum. Ancak arkadan motorlu olan kuma saplandı bu önden motorlu birkez bile kuma saplanmadı hatta diğer takıma tur bindirdi.

Sanırım kullandıklarıda şahin motoruydu. Eğer çok büyük birşey düşünüyorsan araba motoru uygun olur. Ağırlığıda çok önemseme. Büyük araca bütçemde yeterli diyorsan "türkiş traxx" isimli araca benzetebilirsin. İnternette ararsan görürsün adam canavar gibi birşey yaptı. Nasıl yapıldığınıda -adını burda vermeyeyim reklam olur- bir sitede yayınladı.

Ama ufak birşey işimi görür dersen başkent frezeyi araştır. Onlardan bi 420 cclik 15 beygir motor al. Hurdadan taksi motoru alacağına sıfır motor alırsın. 100 lira fark ile şarz ve marş dinamosunuda ekliyorlar motora. Difrensiyel ve şanzımanda onlarda var. Tavsiye edeceğim 4 ileri 1 geri şanzımandır. Hemde difrensiyelli. Buggy için bağımsız süspansiyona da uygun. Geçen hafta parça bakmaya gittim başkent frezeye. Adem usta ile konuşma fırsatım oldu. Gokart buggy üzerine birçok parça var ve çok ucuz piyasaya göre. Hurdadan motor alınacak paraya yada başka yerden sıfır alınacak paranın yarısına adamda motor var. Piyasanın yarı fiyatı nerdeyse.

15 beygirlik motora 4 ileri şanzımanı takınca bayağı güçlü olacağını söyledi. Düz yolda 80-90 hız yaparmış. Ayrıca düşük viteste birkaç ton yük çekermiş.

Otoser-Civciv diye bir konum var gördüysen. O motor ve şanzımanı o arabaya uydurup ruhsatlı plakalı buggy yapma fikrim var. Onun için araştırmıştım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)