Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorunuzun Temel Bakımını Kendiniz Yapın. Servislere Fazla Para Vermeyin :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Merhaba arkadaşlar herkese kazasız belasız sürüşler dilerim . Motosikleti sadece sürmek için kullanmayın , aynı zamanda ona kendiniz bakım ve temel basit tamiratlarını da kendiniz yapın .

-Zincir gergi ayarı ,
    -Yağ ve yağ filtesi değişimi,
    -Karenaj söküm ve montajı,
    -Buji,
    -Hava filtesi,
    -Fren kaliperleri temizliği-değişimi,
    -Akü vb. gibi motorun dıştan değişen parçalarını çoğunlukla kendiniz yapabilirsiniz . Bunları yapabilmeniz için olmazsa olmaz elinizde
    lokma takımı , alyan takımı ve motorunuzun içinden çıkan takım çantasına ihtiyacınız olacaktır .

Bugün ben de kendi motoruma temel bakım yaptım sayılır ve karenajlarını komple söktüm . Aynı zamanda zincir temizliği ve zincir gergisinide kendim yaptım . Buyrun fotolar ;

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    RAMİREZ, seyyid47, akjenas ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ktm Duke 250 Abs olacak inşallah.
    Çok güzel bide bu işlemlerden mesela zincir gergisi nasıl yapılır ? Ayrıntılı olarak yazsaydın fotoğraflarla bizlerde öğrenmiş olurduk..
    Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Loser adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bide bu işlemlerden mesela zincir gergisi nasıl yapılır ? Ayrıntılı olarak yazsaydın fotoğraflarla bizlerde öğrenmiş olurduk..
    Yağ ve yağ filtresi değişimi ve zincir gergi ayarı için ekstra olarak daha bol bir zamanda farklı konu açarak paylaşacağım . Takipte kalın . Zincir gergi ayarı aslında çok basit bende ilk zamanlar bilmiyordum ama bol bol internetten video izledim ve kullanım kitapçığına göre hareket ettim . Herhangi bir problem olmadı .

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeş hayırlı olsun egsoz yapmışsın Ne kadar büyükmüş ya bi artçı oturur üzerine Yeni kasa cbr'da böyle unutup sonradan eklemiş sanki fabrikadakiler.

Zincir gergi işi çok basit değil Ayarını kaçırsan başına bela alırsın ben hiç girmiyorum o yüzden. Şu senin konu gelsin belki ben de kendim yaparım daha sonra.

Kazasız belasız , görüşmek üzere

(yarını unutma sajdklas :D )
    Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş hayırlı olsun egsoz yapmışsın Ne kadar büyükmüş ya bi artçı oturur üzerine Yeni kasa cbr'da böyle unutup sonradan eklemiş sanki fabrikadakiler.

Zincir gergi işi çok basit değil Ayarını kaçırsan başına bela alırsın ben hiç girmiyorum o yüzden. Şu senin konu gelsin belki ben de kendim yaparım daha sonra.

Kazasız belasız , görüşmek üzere

(yarını unutma sajdklas :D )

Egzoz yaptım evet sorma yaa bu euro3 euro4 çevreci emisyonlar falan filan derken egzozları soba borusu yapıyorlar resmen . Sırf şu görüntüden kurtulmak için tiger egzoz falan taktırmayı düşünüyorum ama motor tek silindir ve seste biraz apaçi işi çıkacağı için arada kaldım .

Sen zincir gergi yapmıyorsan aldığında beri motoru o baya bi bollaşmıştır . Yarın geldiğimde sana da bi gergi ayarı çekelim , saatine 50 tl alırım ona göre . İleride konu açacağım detaylı bol fotolu , o zaman bakarsın sende artık .
    Sokollu bunu beğendi.

Bence kendi motosikletinden anlamak çok güzel birşey. Bu arada hocam Fren manetine ne oldu?
    Ezio41 bunu beğendi.

Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz yaptım evet sorma yaa bu euro3 euro4 çevreci emisyonlar falan filan derken egzozları soba borusu yapıyorlar resmen . Sırf şu görüntüden kurtulmak için tiger egzoz falan taktırmayı düşünüyorum ama motor tek silindir ve seste biraz apaçi işi çıkacağı için arada kaldım .

Sen zincir gergi yapmıyorsan aldığında beri motoru o baya bi bollaşmıştır . Yarın geldiğimde sana da bi gergi ayarı çekelim , saatine 50 tl alırım ona göre . İleride konu açacağım detaylı bol fotolu , o zaman bakarsın sende artık .
    Ayıp ettin benim zincir yeni yahu, elimle baktım tüm makaralar dönüyor Yani şu an bin 5bin km. yol yap bir mil salar veya gerilirse gel yüzüme tükür

Hem ben hesapladım bu zincir işi boş iş. Spreye verdiğin para zincir parasını geçiyor Cahil moduna yatcam arada sırada yağlamayla 10bin götürsün tamam

Bilmemek mutlulukdur kardeşim
    Ezio41 bunu beğendi.

4Vaqrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300
    haklısınız belki zincir parasını geçer ama motoruda zorlamış olmaz mıyız ? ninja300 için 600 km diyor mesala bari 3bin kmde bir felan değişin :s 10 bin nedir abi :D bide satmadan önce degiştirinde küfür yemeyin sonra:D

ben maalesef bu işlere girişemiyorum ya :s zinciri kendim temizleyip yağlıyorumda bu hava yağ filtresi felan filan bakımlarda ustaya götürüyorum zaten her 5 bin kmde pek sıkıntı olmuyor öğrenmeyi çok istiyorumda ne öğrenebileceğim birileri var ne de bunları yapabilcek ekipman ve boş bi garaj yada alan yararlı konu teşekkürler
    Ezio41 bunu beğendi.

Alıntı 4Vaqrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısınız belki zincir parasını geçer ama motoruda zorlamış olmaz mıyız ? ninja300 için 600 km diyor mesala bari 3bin kmde bir felan değişin :s 10 bin nedir abi :D bide satmadan önce degiştirinde küfür yemeyin sonra:D

ben maalesef bu işlere girişemiyorum ya :s zinciri kendim temizleyip yağlıyorumda bu hava yağ filtresi felan filan bakımlarda ustaya götürüyorum zaten her 5 bin kmde pek sıkıntı olmuyor öğrenmeyi çok istiyorumda ne öğrenebileceğim birileri var ne de bunları yapabilcek ekipman ve boş bi garaj yada alan yararlı konu teşekkürler
    600km.de yağlayın demiştir o, değiştir dese yerinde duramazsın

Benimki şaka tabi ki, elimden geldiğince temizleyip yağlıyorum . Zincir setini değişeli 1 ay olmadı zaten. Eldiven takıp tek tek kontrol ediyorum roller denen makaralar dönüyor mu diye 116 link boru değil

Balata değişimi, zincir gerdirme gibi konular beni aşıyor ben de ustama giderim.

Fazla gerilmiş veya iki taraftan eşit olmayan zincir ciddi sorunlar açar. Sakin kullanımda , düzenli yağlanmış zincir kendini kolay kolay salmaz zaten. 2 periyodik bakımda bir baktırsanız yine yeter.

4Vaqrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300
    yağlayın diyor tabi yanlış yazmışım :D

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Motor bakımlarını kendi kendine yapan kullanıcılara bayılıryorum. Keşke herkes yapabilse. ( bu arada ilk motorum ve ilk bakımım geliyor aklıma geliyor nasıl bilgisiZ ve nasıl ürkektim anlatamam. servise gittim ve tatlı tatlı kucaklandım, ustaya gittim tecavüze uğradım. Mutluluğu kendimde buldum. Bütün yeni başlayan ve diğer arkadaşlar. Korkmayın. Korkmayın.KORKMAYIN.

Paylaşım için teşekkürler.
    sonalp ve Ezio41 bunu beğendiler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    ben motor ile uğraşmayi, bakim yapmayi vs binmekten daha cok severim.

yalnız resimlerden anladigim kadariyla zincirin fazla gergin sanki?

yillar önce balata nasil degisilir, fren havasi nasil degisilir, gaz ve debriyaj teli nasil yaglanir, buji ve filtreler nasil degisilir gibi bir cok yararli konuyu fotograflayip başlık acmistim.

ama neredeyse hepsi kurbaga olmuş, yazik ki zamaninda resimleri mt nin serverina yuklemedik.
    Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ELque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kendi motosikletinden anlamak çok güzel birşey. Bu arada hocam Fren manetine ne oldu?
    İnsanın kendi motoru ile uğraşması baya zevkli oluyor tavsiye ederim . Fren maneti nazarlık oldu . Olduğu yerde yere yattı , talihsiz bir unutkanlık sonucu .

Ayıp ettin benim zincir yeni yahu, elimle baktım tüm makaralar dönüyor Yani şu an bin 5bin km. yol yap bir mil salar veya gerilirse gel yüzüme tükür

Hem ben hesapladım bu zincir işi boş iş. Spreye verdiğin para zincir parasını geçiyor Cahil moduna yatcam arada sırada yağlamayla 10bin götürsün tamam

Bilmemek mutlulukdur kardeşim
    5 bin km belki gidersin ama zincirde sonra kendisini salıp tekerini kilitleyebilir . Fazla başı boş bırakmamak lazım zinciri . Benim elim çok şükür az da olsa alet adavat tutuyor . O yüzden servise gidip uğraşana kadar kendim geriyorum . Düzenli yağlama yaparsan , spreyler hiçte zincirlerden pahalı değil . Bende cbf varken 12 bin km yolu , 500 ml ipone zincir spreyim ile yağlamıştım ve en fazla 400-500 km'de bir ortalama yağlıyordum spreyi .

Alıntı 4Vaqrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Rica ederim . Bu işlere girişebilmek için ufak bir alana ihtiyacınız var ve en önemlisi istek olması lazım . İstek olmadıktan sonra zaten öğrenemezsiniz. Bende ilk başlarda bu işlerden anlamıyordum ama meraklı olduğum için bu tarz konulara . Kurcalamayı severim aletleri

600km.de yağlayın demiştir o, değiştir dese yerinde duramazsın

Benimki şaka tabi ki, elimden geldiğince temizleyip yağlıyorum . Zincir setini değişeli 1 ay olmadı zaten. Eldiven takıp tek tek kontrol ediyorum roller denen makaralar dönüyor mu diye 116 link boru değil

Balata değişimi, zincir gerdirme gibi konular beni aşıyor ben de ustama giderim.

Fazla gerilmiş veya iki taraftan eşit olmayan zincir ciddi sorunlar açar. Sakin kullanımda , düzenli yağlanmış zincir kendini kolay kolay salmaz zaten. 2 periyodik bakımda bir baktırsanız yine yeter.

Bundan sonra senin ustan ben olayım Ferhat . Servis parasını boş yere verme . Şaka bir yana tabi beni de aşan bazı konular var . Kendim yapamacağım şeyleri ben de ustaya gidiyorum yalan yok .

emreengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Emeğine sağlık kardeşim bende bir şey ekliyeyim zincirle ilgili zincir ayarı motorun üstüne taşıyacağın yük miktarı(sen+artçı) kadar kilolu birini otutturup yapılmalı çünkü amortisör arka maşa yükte açar kendini bilginize.

Motosikleti
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor bakımlarını kendi kendine yapan kullanıcılara bayılıryorum. Keşke herkes yapabilse. ( bu arada ilk motorum ve ilk bakımım geliyor aklıma geliyor nasıl bilgisiZ ve nasıl ürkektim anlatamam. servise gittim ve tatlı tatlı kucaklandım, ustaya gittim tecavüze uğradım. Mutluluğu kendimde buldum. Bütün yeni başlayan ve diğer arkadaşlar. Korkmayın. Korkmayın.KORKMAYIN.

Paylaşım için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim hocam . Valla dediğiniz gibi bende çok seviyorum motorumla vakit geçirmeyi .Heleki motorda kawaasaki olunca servisleri malum . Milletin ağız kokusunu çekene kadar , temel bakımları kendim yaparım daha iyi paramda cebim kalır . O paraylada benzin alır gezerim .

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben motor ile uğraşmayi, bakim yapmayi vs binmekten daha cok severim.

yalnız resimlerden anladigim kadariyla zincirin fazla gergin sanki?

yillar önce balata nasil degisilir, fren havasi nasil degisilir, gaz ve debriyaj teli nasil yaglanir, buji ve filtreler nasil degisilir gibi bir cok yararli konuyu fotograflayip başlık acmistim.

ama neredeyse hepsi kurbaga olmuş, yazik ki zamaninda resimleri mt nin serverina yuklemedik.

Zincir gergisi tam ayarında Olcay abi . Kitapçıkta zaten 25-35 mm arasında olmalı diyor . Ben de 25 mm civarında gerdim . Bundan sonra ki zincir gergi , yağ değişimi vs. bende fotolu anlatarak paylaşım yapacağım inşaallah abi .

Alıntı emreengin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğine sağlık kardeşim bende bir şey ekliyeyim zincirle ilgili zincir ayarı motorun üstüne taşıyacağın yük miktarı(sen+artçı) kadar kilolu birini otutturup yapılmalı çünkü amortisör arka maşa yükte açar kendini bilginize.

İlk defa senden duyuyorum böyle bir şey abi . O kadar kilolu kişi bulamayız zaten seleye oturtmaya . Cbf varken de o kadar zincir ayarı yaptım kendim , hiç bir problem olmamıştı .

emreengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Şöyle söyliyeyim eski ustalar bu şekilde yapar ayarı sen bi otur bakayım der zincire bakar ona göre ayar verir.

hakan nkd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e- pulsar 200
    Artık bende genel bakımı kendim yapıyorum, mutluyum Yağ değişimi olsun fren balatalari olsun hava filtesi öğrendim artık izlerken. haftada ortalama 1000 km yaptığım için bunları yapabilmem önemli.
    Hem ustayı zengin etmiyorum, hem uğraşmak zevkli geliyor. Tıpkı kendi yaptığım yemeğin bana daha lezzetli gelmesi gibi
    emreengin ve Ezio41 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı emreengin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle söyliyeyim eski ustalar bu şekilde yapar ayarı sen bi otur bakayım der zincire bakar ona göre ayar verir.

Doğrudur abi ama bu şekilde zincir gerildiğini hiç duymadım ne yalan söyliyeyim .

Alıntı hakan nkd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık bende genel bakımı kendim yapıyorum, mutluyum Yağ değişimi olsun fren balatalari olsun hava filtesi öğrendim artık izlerken. haftada ortalama 1000 km yaptığım için bunları yapabilmem önemli.
    Hem ustayı zengin etmiyorum, hem uğraşmak zevkli geliyor. Tıpkı kendi yaptığım yemeğin bana daha lezzetli gelmesi gibi

Haftalık ortalama 1.000 km yapıyorsanız , zaten mecbursunuz sizin kendiniz bakım yapmaya . Yoksa servisleri zengin edersiniz .

sonalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha tracer
    Bakıma daha bulaşmadım lakin motoru yıkarken aldığım keyfi huzuru sevişirken almıyorum desem çok mu abartmış olurum bilemedim. Bir tür terapi gibi birşey.
    Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı sonalp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakıma daha bulaşmadım lakin motoru yıkarken aldığım keyfi huzuru sevişirken almıyorum desem çok mu abartmış olurum bilemedim. Bir tür terapi gibi birşey.
    Motoru yıkarken bende fazla zaman geçiyorum başında . Yarım saatten fazla yıkadığım zamanlar oluyor genellikle . Detaylı temizliğe fazla önem veriyorum birazcık .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)