Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bas Konuş – Push To Talk (PTT) Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bas Konuş – Push To Talk (PTT) Yapımı

Herkese merhaba,
    Uzun zamandır yapmak istediğimiz ancak bir türlü vakit bulamadığımız motosikletler arası iletişimi sağlama amaçlı telsizli push to talk yani bas konuş aparatının yapımını birkaç gün önce bitirdik ve bunu sizlerle paylaşmak istedik.
    Öncelikle neden diğer yöntemleri değilde telsiz sistemini istediğimizi ve push to talk (bas konuş ) aparatını neden kendimiz yaptığımızı bir cümleyle özetlemek gerekirse; iletişim mesafesi ve motosiklet harici de kullanıma uygun olması sebebiyle tercihimizi telsizden yana kullandık ve ptt konusunda hazır yapılmış aparatların saçma pahalılığına rağmen iş görürlüğünün fiyatıyla alakasız olması(motosiklet için fazla narin ve ince kablo kullanımı,kalitesiz malzeme ve yüksek fiyat) bizi bunu kendimizin yapması gerektiğine inandırdı ve işe koyulduk.
    Önce gidecek malzemeleri düşündük ve bunları temin ettik,malzemeler gayet basit ve bulunabilir cinsten.Sıralamak gerekirse(aşağıdaki malzemeler 2 adet push to talk aparatı için geçerlidir) ;
    2 adet kulaklık,mikrofon (parçalanacağı için eldeki speakerı çalışan ama kablosu vs.si kopuk kulaklıkları kullanabilirsiniz)
    2 adet reset switch (ufak olması montaj ve kullanım açısından önemli)
    2 adet erkek 3,5 luk jak
    2 adet dişi 3,5 luk jak
    2 adet erkek 2,5 luk jak
    5 metre stereo ses kablosu
    Cırt cırt
    Yapımda ve montajda kullanılmak üzer; havya,silikon tabancası,falçata vs.

Bu malzemelerin temininden sonra yapımına geçebiliriz.
    Önce kulaklıklarımızı parçalıyoruz(elinizde kablosu kopuk bir kulaklık varsa kullanabilirsiniz,bize lazım olacak ön kapak ve pedi+mikrofon)
    Kulaklıklar söküldükten sonra lehim yerleri bize yeterli gelmediği için tamamen dağıtıp tekrar kalın kabloyla ve daha sağlam lehimle devam etme kararı alıp uyguladık.

Speakerları tekrar daha dayanıklı bir kablo ve lehimle lehimledikten sonra diğer kabloları,mikrofonları ve jackları da lehimleyip montajlıyoruz.PTT nin bitmiş ama kaska montajlanmamış hali aşağıdaki gibi.

PTT nin yapımından kısaca bahsetmek gerekirse;
    Aselsan Cobra 975 (bizim satın aldığımız telsiz) in bir özelliği mikrofonun şase etmesiyle push to talk yani bas konuş devreye giriyor olması.Bizde buna dayanarak mikrofonun + kablosuna ptt düğmesini ara kesici olarak monte ettik.Jackların ses çıkış bağlantılarını ve ptt düğmesi olarak kullandığımız reset switchimizi jacklara girdikten sonra kaba taslak ptt miz hazırdı.Fotoğraflarda gördüğünüz çoklayıcı switchleri kullanmadık,gerek kalmadı.
    2,5 luk erkek jack telsizimizin kulaklık girişine girecek,oradan çıkan 2 kablonun biri ptt switchimize diğeri ise mikrofon ve kulaklıkların olduğu jackımıza gidecek.Biz kaska devamlı monte olmaması,kullanmayacağımız zamanlarda çıkarabilmek için kasktan bir çıkış jackı yaptık.Böylece arkadaşınızla seyahat ederken ptt yi kullanabilir ya da tekseniz bu jacka müzik girişi yaparak kolayca müzik dinleyebilirsiniz.
    Gelelim kask içine montaj ve son şekillendirmelerimize...

Kaskın içine direkt monte edildiğinde yaptığı bombelik bir kaç saniyelik takmalarda bile can acıtacak düzeyde oluyor.Bunun için biz yanaklıkları çıkan kaskımızın yanaklıklarını çıkartarak ona bir modifiye yapmak zorunda kaldık Pedi hafiften kesip içine yerleştiriyoruz;

Pedleri yerleştirdikten sonra mikrofonu da pedlerin arasına sıkıştırıyoruz ve işlem tamamdır!
    PTT butonunu gidona bağlamak için cırt gayet kullanışlı oluyor,güzel bir sistemle cırtı da gidona(istediğimiz zaman çok kolayca çıkartabilmek adına da çok işlevsel) bağlıyoruz.
    Son anlattıklarımın fotoğraflarına geçelim;

Durum değerlendirmesi:

Piyasada bulduğumuz ve işimizi görmeyecek ptt aparatları 47 liradan başlıyordu(tanesi).Biz bunun iki tanesini 22 liraya hallettik.Yani diğerlerine göre bedava diyebiliriz.Ki el emeğinin olması insanın içine daha çok sinmesine neden oluyor ki bu paha biçilemez bir zevk.
    İyi bir kaskla 100-120 gibi seyir hızlarında net ses alınabiliyor.Bulunduğunuz yerin arazi koşulları ve sizin kullanacağınız telsize göre de tabi ki bu netliğin mesafesi değişkenlik gösterecektir.
    Biz amaçladığımız performansı aldık,burada paylaşmamızın sebebi de yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmak.Merak ettiğiniz kısımlar olursa seve seve yardımcı oluruz.

Okuyan herkese teşekkürler.

Görüşmek üzere..

Hazırlayanlar
    emreduman1 -Emre
    forrap - Tuncer

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Kafayı çalıştırıp emek harcadıktan sonra ortaya çıkan böyle "ben yaptım" türünden uygulamaların kullanımı ayrı bir tad veriyor olmalı insana.

Paylaşım için teşekkürler.

Bu tür uygulamalar benim gibi adamlar için değil yalnız. Ben bunun kablosunu yolculuk esnasında ya boynuma dolarım, ya da elime ayağıma dolayıp önüme çıkan ilk direğe patlarım.

Dolayısıyla, kablosuz olanı da hevesle bekliyorum

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    elinize,emeğinize sağlık.ayrıca paylaşım için de teşekkürler.iyi bir çalışma olmuş.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Tuncerim hazır elin degmişken bizim motorlarada abs yapıverseydin bea

Saglam konu olmuş.Tebrikler

Motosikleti
    Regal Raptor - SATILDI kısmetse SYM :)
    elinize emeğinize sağlık yolda muhabbet ne sara bunlarla
    Tekeriniz Taş Kaskınız Asfalt Görmesin Dostlar.

İlgi gösteren herkese teşekkürler.

Gökhan abs motordan pahalıya denk gelir,ben doğal abs kullanıyorum zaten saniyede yüzlerce kez hafif hafif basıp çekiyorum ayağımı işe yarıyor gibi bi ara dene

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    faideli bir eser ..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

timoti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 idi, Honda VT750 oldu
    Emeğinize sağlık. Motosiklette en sevdiğim şey, aldığınız zevkin, emeğinizle doğru orantılı olması. Teşekkürler.
    En umutsuz köle, köle olduğunu bilmeyendir.

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Çok güzel olmuş ellerinize sağlık..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

Rebornx4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 150nk
    Emeğinize sağlık. Yalnız benim bir sorum olacak. Bunun gibi bir sistemi ben fazla masraf çıkarmamak için kablolu bir sistemle yapmayı düşünüyorum. Acaba nasıl yapabilirim bir bilginiz varmı. Mekanik olarak 2 kulaklıklı hoparlör ve ortada bunları senkronizasyonunu yapan bir cihaz bulunması olayı tamamlar. Eğer böyle bir sistem varsa anlatabilirmisiniz ?

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    elimde aynen bu malzemelerden var. olmayan sadece ptt düğmesi. onu da aldımmı bir icraat ta ben gerçekleştireyim.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Motosikleti
    Suzuki Marauder 800
    Aynen on numara olmuş sanki yaa..En yakın zaman da ben de bu aparatları bulup deneyeceğim.Elinize sağlık

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Cideen cok guzel olmus. Bu kadar kolay yapilacagini pek dusunmemistim acikcasi.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Teşekkürler arkadaşlar..
    Yapmak isteyen arkadaşların işine yaramıştır umarım

elinize sağlık yardımınızı rica ediyorum.

arkadaşalr çabanız emekleriniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim ancak yardımınıza ihtiyacım var. yamaç paraşütü yapıyorum kulaklık ve mikrofonu adapte ettim
    2.5 mm aselsan mt 550 için jak var mikrofon çalışıyor kablo içinde 5 tel var 2 si mikrofonda idareten bantlı fakat diğer 3 telden ses alamadım ( diğer cihazlarda hoparlör çalıştı ama telsizde çalışmadı sanırım bir bağlantıda eksiklik var ( tek hoparlör kullanıyorum tel birleştirmeyi denedim (kombinasyon) tahminen mikrofondan şase almam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum. kabaca jak tel sırasını gösteren şema ve benzeri bir resim olursa sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    elinize sağlık güzel olmuş

http://imageshack.us/f/594/helmetpttconstruction1.gif/

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:29 ----------

üsteki resmi yanlış göndermişim pardon alttaki resim internetten bulduğum şema buda benim yaptığım paylaşmak istedim. http://imageshack.us/photo/my-images...672333822.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images...672333822.jpg/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)