Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Marş basıyor ama çalışmıyor...

Motovento
    REKLAM ALANI
    novablue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 A
    Merhabalar,
    Mondial 2006 model 250 mct'ye sahibim. Hava şartlarından dolayı 3 ay çalıştırmadım. Bundan 1 hafta önce çalıştırmayı denedim ama tabiki akü bitmişti. Vurdurmayı denedik, 1 saat uğraştık yine de olmadı. Bu hafta arabadan takviye ile çalıştırmayı denedim.

Marş basıyor (hem de güçlü) ama motor bir türlü çalışmıyor. Benzin de dolu. Şimdi sorum şu: geçen hafta motoru boğmuş olsam etkisi bu kadar sürer mi? Yani bujiler bir şekilde nemli kalmış olabilir mi? İkinci sorum ise, motor 3 ay yatarsa hangi parçalar arızalanabilir? Neleri kontrol etmeliyim?
    Ardakay bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    o kadar süre boğulmuş kalmasına imkan yok bujileri değiştir buji piposuna bak elektirik geliyormu gelmiyorsa ateşleme sistemini kontrol ettir

uzun süre yatınca bu motorlar, takviye ile dahi çalışmıyor. çünkü genellikle takviyesiz çalıştırmaya çalışılırken zarar veriliyor, sonrasında takviye de fayda etmiyor. bujinin ateşleyip ateşlemediğini, benzinin karbüratöre ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsin ilk etapta.

Motosikleti
    VFR 800 A
    Çok teşekkürler arkadaşlar, peki buji piposuna elektrik gelip gelmediğini veya bujilerin ateşleyip ateşlemediğini nasıl test edebilirim?

HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    buji kablosunu çıkarıp bir metale yaklaştır ve marşa bas eğer elektrik kablodan çıkıp metale ulaşıyorsa ateşleme var demektir
    İkincilik kaybedenler içindir...

abdullah_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    motoru yokuş aşağı getir veya arka tekerleğin altına bişey koy amaç benzinin motora rahatça ulaşması uzun süre çalışmadığında motordaki benzin çekiliyor motor bu şekildeyken çalıştırmayı dene en çok karlılaşılan sorun bu oluyor genelde ama genede çalışmıyorsa abilerin dediği gibiolabilir

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    aynısı haftasonu başıma geldi
    sığınaktan çıkarttım motoru çalışmıyor
    üstelemedim
    gece dışarda bıraktım
    sabah ve öğlen bütün güneşi yedi
    öğlen güzel bi şekilde yıkadım
    sonra ilk marş basışta çalıştı, 5 sn sonra tekrar istop etti
    sonra da vurdurarak çalıştırdım

aşırı soğuk dolayısıyla yağ iyice ağdalaşmış olabilir, bu da marş motorunun gücünün yetmemesine sebep olur
    eray_uluyazı bunu beğendi.
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

eray_uluyazı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07 HONDA CBF 500 (adriana ;)
    Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynısı haftasonu başıma geldi
    sığınaktan çıkarttım motoru çalışmıyor
    üstelemedim
    gece dışarda bıraktım
    sabah ve öğlen bütün güneşi yedi
    öğlen güzel bi şekilde yıkadım
    sonra ilk marş basışta çalıştı, 5 sn sonra tekrar istop etti
    sonra da vurdurarak çalıştırdım

aşırı soğuk dolayısıyla yağ iyice ağdalaşmış olabilir, bu da marş motorunun gücünün yetmemesine sebep olur
    kurban olduğum D vitamini motoru bile nasıl canlandırıyo
    ozan_bursa, HEROCAN35 ve CBR5051 bunu beğendiler.
    KUL FANİDİR YOL MUKADDES, ELBET VERİLECEK BU SON NEFES,
    NE MAKAM KALICI NE HEVES,
    ORTA SAHADA TEK ADRES MANUEL FERNANDES

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    önce karbüratörün şamandırasındaki benzini boşalt altında bi vida vardır sök boşalsın sık sonra buji piposuna başka bi buji tak motor bloguna yaklaştır maşa bas kıvılcım varmı bak varsa takılı bujiyi sök o yaglanmıştır ateşlemez temiz sıfır ngk buji tak çalıştır bu arada benzinin durumuna bak su falan almış olmasın depo olmadı depodaki benzini ve şamandırayı boşalt 10tl likte olsa yeni benzin koy kesin calısır

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:14 ----------

Alıntı eray_uluyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ) şöyle o motorun sibopları sıkıdır sogukta iyice büzüşmüştür güneşte durunca rahatladı yağda gevşedi piston cevirmesi arttı calıstı
    Motosiklet mucidi

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı eray_uluyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    he vallaaa
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

Motosikleti
    VFR 800 A
    Tekrar merhaba arkadaşlar,
    Bugün, önerdiğiniz müdahaleleri yaptım, sadece buji anahtarım olmadığı için bujiyi sökemedim. Buji pipolarını söktüm ve içine bir tornavida sokarak, tornavidayı da motor bloğuna yaklaştırarak marş bastım. Kıvılcım atlıyor. Hatta ufaktan beni de sarstı elektrik anladığım kadarıyla elektrik tesisatında sorun yok. Bujiler de 500 km önce değişmiş olmasına rağmen anahtar bulursam test edicem.

Sonra geldim işin benzin kısmına. Mantık yürüyetek karbüratörü ve şamandırasını buldum sanırım. Ufak 2 cm kadar beyaz bir bidon tipinde plastik değil mi? Hirtumu çıkardım. Benzin vardı hortumda. Azıcık aktı yere. Üfledim vs. Hortum açıkken, benzin musluğunu (ne olduğunu bilmeden) çevirince benzin akmaya başladı. Farkettim ki hep kapalı durumdaymış. Zaten benzin gitmiyomuş motora. Neyse hortumu taktıktan sonra musluğu da açtım. Tekrar çalıştirdım ama marş basıyor. Motor çalışmıyor. İlk olarak bujilerden şuphe etmek gerekir sanırım. Ya motor boğuldu ya bujiler kurum bağladı.

Ayrıca jikleyi çekerek de denemek istedim ama farkettim ki eskiden sert olan jikle mandalı şimdi aşırı yumuşak. Acaba biri bunu kurcaladı ve kırdı mı? Dolayısıyla jikleyi hiç cekemediğ için mi calışmıyor?

Yokda karburator mu bozuk? Calışan motorun karburatoru durdugu yerde bozulur mu? Çıkamadım işin içinden...

merhaba arkadaslar benımde zx7r ım var aynı sıkıntı bendede var 2-3aydır motorum yatıyordu bujılerden ates gelmıyor benım ne yapabılırım oyle tamırcıyede verebılcek fazla durumum yok

Motosikleti
    VFR 800 A
    Bu sabah biraz daha ugraştım motorla. Benzin musluğunun kırıldığından ve kırılan parçanın içerde kaldığından emin oldum. Metal bir musluk uydurmam gerekecek sanırım oraya.

Kaan0607 arkadaşım sen de bir kontrol et musluğu. Hafif çekince eline geliyor mu, eğer geliyorsa kçerde plastik parçası kalıyor mu bir bak... Bana da haber ver...

poyraz010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr ESD 125 - 2016
    Şimdi kardeşim önce bujiye bak hatta kablosuna bak bakalım marş yapınca çakıyormu..

Baktın ateşleme varsa olmayacak yere su kaçmıştır, yada bütük ihtimal benim başıma geldi kabloda kırık varmış dışından belli olmuyodu ama elektirikçi bakınca anladı .. ( Başıma geldi biliyorum)

Buji çakmıyorsada sarma diye tavir ettikleri o metal sargılar da sorun olabilir ona baktır derim. Benim bilgim bu kadar umarım işine yarar.
    Sen istiyor temiz bir yamaha ? Verecek 2.500 $ ..

Motosikleti
    VFR 800 A
    Tekrar selamlar arkadaşlar.

Yazımın başında bahsettiğim gibi, motorumun elektrik tesisatında bir sorun yok ama çalışmıyor demiştim. Karbüratörün üzerindeki tahliye vidalarını gevşeterek içindeki uzun süredir bekleyen benzini, alttaki tahliye hortumlarından bir pet şişeye akıttım ve şişenin dibinde tortu birikti. Sonra çalıştırmayı denediğimde de sorunsuz olarak çalıştı.

Sizin de motorunuz uzun süre beklemişse, elektrik tesisatını ve bujileri kontrol ettikten sonra sorun yoksa ve yine de çalışmıyorsa karbüratörün içindeki beklemiş benzini tahliye ile boşaltmanızı tavsiye ediyorum.

Çıkan pisliği gördükten sonra, motorun çalışmasında sorun olmada bile belli periyotlarda bu basit bakımı yapacağım ve tavsiye ederim.

Tüm yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Motosikleti
    Victory Highball 2015
    bende 99 model virago 250 var.Aynı sorun bende de var.Marş basıyor motor çalışmıyor. Yaptıklarım:
    1. Akü zayıf dediler sıfır akü aldım.
    2.Bujiler değişti.Buji ateşliyor mu diye şasi yaptırıp denedim gözümle bujinin çaktığını gördüm.
    3.tahliye vidasını söküp benzini boşalttım.
    4.jikleyi çekerek denedim,çekmeden denedim,
    çalıştırmadan önce 5-6 defa gaz verip bırakarak denedim,hiçbirşey yapmadan denedim.

sorunu bulamadım. tıkır tıkır çalışan motor sabahları ve akşamları çalışmıyor.vurdurarak çalıştırıyorum 10 dk. gidiyorum ışıkta durup stop ediyorum . Basıyorum marşa çalışıyor. Denenecek ne kaldı ustalar bi çare gösterin bana...

subap ayarlarını kontrol edin derim

Motosikleti
    Victory Highball 2015
    sübap ayarı ne kadar sürer ve kaç paraya mal olur? Usta önemlimidir?Benim ustam yok ikitelli de bir yere götürdüm hiiç subaptan bahsetmedi soğuktandır dedi yaa

bende bı motorvar ramzey 150 lıklerden aksam eve bıraktıgım da calısıyordu sabah calıstırmayı denedım marş basıyor ama motor çalışmıyor.. ayak marşıylada denedım bazen kapıor gıbı oluyor ama genede calısmıyor ne gıbı sorun olabılır ? :D

Merhaba arkadaşlar 2006 model honda cbr 125 motorum karburatör temizlendikten sonra çalışmamaya başladı.küük bi ilçede yaşadığım için ustalarda haliyle fazla bilgili değil.Motorda elektrik var ancak kontağı açıp marşa bastığım zaman 10 saniye civarı marş döndermiyor. 10 saniye içerisinde bi kaç defa basıyorum dönmeye başlıyor dönerken 5. veya 6. saniyesinde tekleyerek boğularak çalışmaya başlıyor.üst devirlerde sorun yok ancak 1.000ve 4.000 devir aralığında gaz açtıgımda motor saçmalıyor boguluyor gibi yapıyor. 1. vites veya 2.vitesde 5bin devir civarında giderken gazdan elimi çekdiğimde egsoz patlıyor. ard arda değil tek şekilde patlıyor patlamada resmen babaannemin hapşırması gibi. çok enteresan bi durum buji yeni akü yeni karburatörde temiz(1 kere ben temizledim 2 kerede ilçedeki ustalar temizledi. ama sorun hala devam ediyor yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)