Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rutin Yağ değişiminde beyaz duman?!

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar arkadaşlar.
    Yaklaşık 4 ay önce motorumun debriyaj balatasını değiştirdim. Kapağını kapatırken sivı contayı kullanmadığım için cok hafiften yağ damlama ve terleme oluyordu. Yağ değişimi zamanı geldiği için bir de ona el atayım dedim. Eski yağı boşaltıp kapağı açtım, sıvı conta sürüp kapattım. İçine motul 10-40 yağı koydum. İşi bitirdikten sonra alt yağ tapasından ya damladığını gördüm. Motorun içinde yeni yağ olduğu için mecburen motoru yatırdım, yağ tapasının contasını değiştirdim. Ve herşey dökt dörtluk oldu...sürene kadar Bu işlemleri 4-5 gün önce yaptım ve bugün ilk defa bindim motora. Motorun tepkileri normal,vites geçişleri normal bir de arkama bir baktım egzosumdan acayip fazla beyaz duman çıkıyor. İşe giderken olduğu için mecburen devam ettim, 3-4 dakika boyunca bu beyaz duman devam etti ondan sonra kayboldu, yani şuanda her şey normal.

Şimdi arkadaşlar bu beyaz duman neyin nesi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    motoru yatırdığın zaman yanma odasına biraz yağ gelmiş olabilir. Dumanı kestiyse problem yoktur.

benim de aklıma ilk gelen o ama ya değilse düşüncesiyle başka görüşleri de alayım dedim..

var mı başka fikri olan?

Beyaz duman :su buharı.Havadaki nem oranına göre bile artabilir.İlk çalışmada tüm cidarlardaki ısı az olduğundan,su buharı eksozdan çıkana kadar kaybolamaz yada belirgin halde kalır.Sıfır km araçlarada bile özellikle eksoz sistemleri gelişmiş araçlarda eksoz daha geç ısındıdığından bu olay daha uzun süre ve sıkca görülür.

onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    Motorun yağ yaksa idi bu duman MAVİ olurdu. Başka bir yolu yok yağ yakmasının. Soğuk havalarda sıkça başa gelebilen bir durum, dert edilicek bişey yok hocam.
    Motorculuk insanın içinde hiç yayılmamış bir tohum gibidir. Ama üzerine su dökerseniz, bir motorun tepesine çıkarsanız tamamdır, O tohum büyüyecek ve fidan olacaktır. Fidan artık yayılmıştır ve son nefesinizi alana kadar asla sizi terketmez.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    motor ilk çalıştığında hava soğuk olduğu için arkadan beyaz duman atar. bir sorun yoktur.
    eğer egsozdan çıkan duman mavi ise ( genellikle beyazla karıştırılır çok açık bir mavi ) yanma odasına yağ gitmiş olabilir. sağlıklı bir motorun durduk yere yağ yakması akıl işi değil ancak motor yağı da yeni olduğu için yanık yağlar kadar çabuk yanmaz. bu yüzden bir süre devam edebilir. 1-2 gün mutlaka her binişten önce yağ seviyesini kontrol ederek kullanın kesecektir.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar.
    Daha çok zevk için bindiğimden dolayı o zamandan beri binmedim.
    Yarın binip son durumu buraya yazacağım.

Arkadaşlar bugün motoru yaklaşık 10 km kullandım, beyaz dumandan eser yok. Galiba motosikleti yatırdığım için motorun bazı yerlere yağın birkaç damlası kaçtığı için o duman ortaya çıktı. Şuanda her şey normal.
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi gazlamalar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)