Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ünlü statör arızası

Motovento
    REKLAM ALANI
    shi_bumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Hyosung GT650 sahibiyim. Geçen gün biraz turladım. Park ederken bir baktım voltaj 12'ler civarı. Yani akü şarj olmuyor. İlk olarak statörden şüphelendim. Hemen ölçümlerini yaptım ve şase yaptığını tespit ettim.

Ondan sonra sol yan kapağı sök.Statörü çıkar. En az 2 kutubun yandığını gör. Parçanın fiyatını sor. 400 TL olduğunu öğrenince kafayı ye. Bobinciye götür. Zamanım yok yapamam falan gibi cevaplarla uğraş.

Derken dedim ben sararım bunu. Statörün tüm tellerini söktüm.
    Bobin telini ölçtüm 1mm. Sarma yönü, sargı sayısını falan derken sağ elimin tüm parmaklarında 2'şer su toplama vakasıyla sarma işi bitti. Bir de üzerine izolasyon verniği attım. Toplam maliyet 12-13 TL. Bugün yerine taktım statörü. Bir statör bu kadar güzel çalışır mı yaw ?

Sonuç:

1. Statörü onardım ancak 2 geceme ve ellerimde su toplamalarına mal oldu. Bir daha yapmam.

2. 50-60 TL sarma parası isterlerse hiç düşünmeden verin. Zaten parmaklara sarılacak yara bandı bu maliyeti kurtarıyor.

3. Sardıracağınız statörün iyi yalıtılmasına dikkat edin.

4. Sargı sayısı voltajı, tel kalınlığı akımı artırıyor unutmayın.

Bu arada resimlerini çekmek hiiiç aklıma gelmedi. Keşke çekseydim diyorum şimdi ama geçti artık.
    muckanayumka bunu beğendi.
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

helal olsun böyle alternatif çözümler öğrenmek her zaman iyidir

erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Hazırından daha güzel olmuştur eminim
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

Motosikleti
    yamaha fazer6
    bence ellerine saglık. önemli olan yapmış olman. çalıştımı onun hazzı hiçbirşeye değişilmez

artiiist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    valla büyük bir teprik koyuyorum..Ellerinize sağlık..Cesaret edilemeyecek birşey aslında..

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keşke fotoğraf olsaydı. Çok faydalı bir paylaşım olurdu, statör koskoca motorda en korktuğum parça diyebilirim...
    112ciyiz

Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    keşke fotoğraf olsaydı. Çok faydalı bir paylaşım olurdu, statör koskoca motorda en korktuğum parça diyebilirim...
    Sararken elim öyle acıdı ki fotoğraf çekmeyi akıl edemedim .

Şaka maka iyi çalışıyor şimdilik. İnşallah bir daha problem çıkarmaz.
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

artiiist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Gerçekten helal olsun..Aslında Başımıza geldiğinde senden detaylı bilgiler çok işe yarayacaktır..
    Tekrar teşekkürler..

Yıllardır forumlarda tamir yazıları okurum.Motorunu kendi tamir edeni çok gördüm ama statörünü kendi saranı ilk defa görüyorum!

Canı gönülden tebrik ederim.

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam bu stator bildigimiz stator dimi?

Valla sapka cikariyorum pis bi istir sardircam diye butun sanayileri dolasmistim cogu usta zahmetinden dolayi yapmamisti basindan savmisti.
    We are many...

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA

Sa

Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

BÖYLE BECERİKLİ İNSANLARI SEVERIM ıstanbulda olsan senı GARAJ a transfer ederdik.burda 150 tl ye sardırıp bır surude gıdıp gelıyoruz ama sargıdan once izalosyan vernıgı ve izaolyon bezınden koyduruyorum sardıktan sonrada vernık ve polyester ayrıca kaplattırıyorum vernıgı sıcak yag zamanla cozebiliyor ve kısa devre olabiliyor polyester daha dayanıklı

şu hıdrolık debrıyaj ısını halledemedık bırde vıtes gösterme işini de yapsan 10 numara olacak makıneler

Motosikleti
    Aprilia Caponord
    İnşallah birgün İstanbul'a gelince tanışırız. Çok istiyorum mekanınıza gelmeyi.

Bu aralar özel işlerimle o kadar meşgulüm ki ne motora binebiliyorum ne de aklımdaki projelere zaman ayırabiliyorum. O yüzden ne hidrolik debriyajla ilgilenebildim ne de vites göstergesi işiyle. Gösterge işini bir arkadaş yaptı başarıyla bildiğim kadarıyla. Ben sizlerde debriyajı aldınız sanıyordum. Kendimi biraz da suçlu hissediyorum bu konularda. Fikri attık oraya sonra biraz yokolduk Ama dediğim gibi hakikaten çok meşgulüm. Bu statör işini de gurur meselesi yaptım o yüzden giriştim. Bir arkadaşın dediği gibi hiçbir bobinci sarmıyor üşengeçlikten. Banada saramazsın dediler sinir oldum

Ve evet dediğin gibi polyester daha iyi olurdu. E-bay'de baktım 2. el statörlere. 1980-1990 modellerin statörleri hala çalışıyor ama kutupların üzerleri polyester kaplı. Yani sadece vernik değil. Bizim Hyo'ların statörleri çok dandik bence. İzolasyon sıfır.

E-bay'de birkaç malzeme belirledim ama bekliyorum almak için. Haziran'da ABD'ye gidiyorum. Kargo parası vermeden alıp gelecem

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    bu malatya kadar sanayisi boş insanlarla dolu bir sanayi yoktur memlekette. bu kadar kendini uyanık sanan da yoktur eminim. çok dertliyim bu konuda. normal bakım için soktuğum motor daha kötü çıkıyor, sonra kendim düzeltiyorum.

neyse elinize sağlık.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)