Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F650GS
    Hatırlarsanız 2010 Mart ayı sonunda Eskişehir/Sarıcakaya kampı vardı. Orada benzin alanlar ufak tefek sorunlar yaşamıştı. Ben de birkaç gün sonra ciddi sorunlar yaşamıştım benzinden dolayı.

Sanki aynı kabus filmini tekrar başa sarmışız gibi 3 gündür motosikletim zor çalışmaya, seyir halindeyken silkeleme yapmaya, stop etmeye başladı.

Motoru tamir eden arkadaşlar çok yoğun olduğu için bu kez kendim yapmaya karar verdim. Enjektör temizleyen Güven Garajı adlı firmaya (Ankara Şaşmaz sanayi eski 35. sokakta) gittim. Her şeyi birlikte söktük İlk önce enjektörü temizlettim. Enjektör yatağını da (tam adını bilmiyorum, karbüratör gibi hava kelebeği var.) söktürüp temizlettim. Gerçekten gözle görünür bir fark oldu. Temizlik öncesi yağ birikintisi benzeri pislikler vardı. Temizlik sonrasında pırıl pırıl oldu.

Tabi motoru çalışması da hemen ciddi oranda düzeldi. Enjektörcüdeki arkadaşa benzin filtresinin Borusan’da 230TL civarında oluşundan bahsederken forumlardan birinde okuduğum Volkswagen benzin filtresinin bizim BMW F650GS lerinkiyle (1 giriş, 1 regülatör ve 1 çıkışlı) aynı olduğunu ama o filtreden bulamadığımı, hatta Volkswagen servislerinin “Böyle bir filtre yok” dediğini falan anlattım. “Abi ben gördüm böyle filtre” demez mi? “Aman abicim hatırla hangi marka model” falan derken “Volkswagen Golf 2005” diyerek olaya noktayı koydu. Aslında daha önce araştırdığım için pek ihtimal vermedim ama yine de tamam deyip işim bitince dükkandan ayrıldım. Yolumun üzerinden VW servisine girip yedek parça bölüm sorumlusuna (pek de nazlandı bilgi verirken nedense) durumu anlattım. “46TL verirsen veririm parçayı” dedi. Hemen getirttim ve motorunki ile karşılaştıracağımı söyleyip servisin önünde seleyi söktüm ve yerine sığar mı diye boyutlarını karşılaştırdım. Bingo…

Sonra servis teknik sorumlusuna da konuyu anlattım. Çünkü bizim filtreler 3,5bar, VW Golf 2005 in filtresi 4 bar. Farkı nedir, ne sorun açar, faydalı mı, zararlı mı falan derken bir sıkıntı olmayacağına ikna oldum. “Bizim Volkswagenlerde 3 barlık filtre yerine 6 barlık takıyoruz bazen, sadece biraz ses yapıyor, çalışmasını etkilemiyor” gibi bir cümle de kurdu servis sorumlusu arkadaş. “VW bunu düşünememiş mi de 2 ayrı filtre yapmış” demedim tabi :D Yeni filtreyi aldığım gibi heyecanla arkadaşımın tamirci dükkanına gittim.

Arkadaşımın oto tamirhanesinde söktüğüm eski filtreyi ve yeni filtreyi ağzımla içine üfleyerek kıyaslayayım dedim. Yenisinden hava normal bir şekilde zorlanmadan geçerken, eski filtreden havayı geçireceğim diye neredeyse hava başka yerimden çıkacaktı

BMW F650GS benzin filtresi ve VW golf 2005 benzin filtresi

VW filtrenin hortum takılan borularını (giriş ve regülatör çıkış boruları) boğumun hemen dibinden keserek kısalttım. Çünkü fazla uzun. Bu işlemi yaparken kesim sırasında filtre içine çapak kaçmamasına dikkat edilmesi gerekiyor ve çok dikkatli kesmek gerekiyor. Boruların kenarlarını zımpara ile temizledikten sonra yine de bir pamuk parçası ile içeriye kaçmış olabilecek çapakları temizledim.

Hortumları ve kelepçeleri de elden geçirdim.

İşim bitince de bindim gazladım. Artık motosikletim gaza dokunduğumda şahlanıyordu. Gerçekten enjektör temizliğinden sonraki farkın üstüne ciddi anlamda bir fark daha oldu. Şimdilik 50 dk lık bir sürüş süresince bir sorun yoktu. İlerleyen günlerde sorun yaşarsam buraya yazarım arkadaşlar.

Umarım bu başlık F650GS sahibi arkadaşların işine yarar.

Toplam maliyet :
    Enjektör ve enjektör yatağı temizliği ve işçiliği 50TL
    VW Golf 2005 benzin filtresi 46TL
    Gaza dokununca şahlanmanın keyfi paha biçilmez ;)
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Güzel paylaşım. Arkadaşların işine yarayabilir bence. . .Teşekkürler.

alketas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS
    çok yaratıcı. İhtiyaç duyulduğunda GS kullanıcıları için altın değerinde bir bilgi.Teşekkürler.
    Carpe Diem or Carpe Diem

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    teşşekürler paylaşım için ...

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    ellerinize sağlık olduysa sorun yok

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Bahsettiğin filtre R1150GS lerde de kullanılıyor. Aynı sorunları yaşayan bir arkadaşımın motorunda kullanmıştık.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alternatif çözüm önerisi için teşekkürler.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    selamlar;
    faydalı bir tesbit yapmışsınız tebrikler..
    ancak fotolardan anlaşıldığı kadarı ile 6Q0 201 051C orijinal numaralı filtre yerli yan sanayi üretimine benziyor. Bu filtre 4 BAR basınçlık bir filtredir..
    ben size bundan sonraki alımınız için mahle referans numarasını vereyim.
    w.a.g grubunda mahle filter orijinal ekipman olarak üretimde kullanılmaktadır.
    KL 156/3 karşılığı olarak MANN FİLTER ,HENGST FİLTER de varsa alabilirsiniz..

OEM NO:6Q0 201 051C
    MAHLE NO: KL 156/3
    FİYAT :13,50 EURO

Motosikleti
    Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar;
    faydalı bir tesbit yapmışsınız tebrikler..
    ancak fotolardan anlaşıldığı kadarı ile 6Q0 201 051C orijinal numaralı filtre yerli yan sanayi üretimine benziyor. Bu filtre 4 BAR basınçlık bir filtredir..
    ben size bundan sonraki alımınız için mahle referans numarasını vereyim.
    w.a.g grubunda mahle filter orijinal ekipman olarak üretimde kullanılmaktadır.
    KL 156/3 karşılığı olarak MANN FİLTER ,HENGST FİLTER de varsa alabilirsiniz..

OEM NO:6Q0 201 051C
    FİYAT :13,50 EURO
    EDİT:
    TECHNO FİLTER ÜRÜN NO: TF 156/4
    FİYAT :9 EURO

MANN FİLTER ÜRÜN NO: WK69/2
    HENGST FİLTER NO: H155WK02

Uploaded with ImageShack.us
    eğer techno filter marka isterseniz ankaradaki satış noktalarını tecnhofilter firmasahibi arkadaşımdan alıp verebilirim...mann filter olarakta bulabilirsiniz
    ayrıca sizin motorda filtre hortumları kelepçe ile sabitlenmiş. bu filtrenin hortumlara bağlanması klips yani bir nevi çıt çıt ile olmakta .eğer bu klipslerden hortum başlarına monte ederseniz filtreyi daha sağlıklı bağlamış olursunuz. zamanla kelepçelerden sızdırma yapabiliyor.

Motosikleti
    BMW F650GS
    Teşekkürler arkadaşlar.

Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    EDİT:
    TECHNO FİLTER ÜRÜN NO: TF 156/4
    FİYAT :9 EURO

MANN FİLTER ÜRÜN NO: WK69/2
    HENGST FİLTER NO: H155WK02

Uploaded with ImageShack.us
    eğer techno filter marka isterseniz ankaradaki satış noktalarını tecnhofilter firmasahibi arkadaşımdan alıp verebilirim...mann filter olarakta bulabilirsiniz
    ayrıca sizin motorda filtre hortumları kelepçe ile sabitlenmiş. bu filtrenin hortumlara bağlanması klips yani bir nevi çıt çıt ile olmakta .eğer bu klipslerden hortum başlarına monte ederseniz filtreyi daha sağlıklı bağlamış olursunuz. zamanla kelepçelerden sızdırma yapabiliyor.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Mahle dediğiniz nedir bunu anlamadım. Sektöre yabancıyım. Techno filtrenin 3.5 barlık filtresi varsa onu tercih ederim tabi ki. En azından orijinal basınc değerine uygun olur. Ayrıca fiyatı da oldukça cazipmiş. Ankara'da nerelerden temin edebileceğimiz bilgisi hepimizin işine yarayacaktır.

Taktığım filtre ile sorun yaşayıp yaşamayacağımı zaman içerisinde ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum. Bekleyip görelim. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

Motosikleti
    MAHLE dediğim volkswagen de başta olmakla avusturya firması olup MANN FİLTER -HENGST FİLTER markaları ile birlikte dünyada en kaliteli filtre imalatı yapan dev bir vakıf kuruluşudur . filtre yanında piston - segman ve diğer yedek parça üretimi yapar.
    sizin satın aldığınızı yerli üretime benzetmemin nedeni orijinal filtredeki baskı referansları vs daha farklı olmasındandır..
    bu kaliteli filtrelerin en önemli özelliği içindeki kağıt yapısıdır. ve özellikle suyu tutması ve gereğinde şişip aracı durdurmasıdır. sebebi ise yakıt sistemini ,enjeksiyon sistemini koruma amaçlıdır. yerli filtrelerde ise bu özellik büyük çoğunluğunda yoktur. içerdiği kağıt malzemesi polen filtre kağıtları malzemeleri türündendir. çok daha ucuz olduğu için.

taktığınız filtrede büyük olasılıkla sorun yaşamazsınız zaten sorunu siz hissetmezsiniz.. yakıtın %75 ini süzecek olursa diğer kaliteli markalar %99 unu süzecektir..

ayrıca bu filtreler 30.000.--50.000 km aralığında değişmelidir. daha erken değişmeyin.bmw nin kullandığı filtreden çokdaha uzun ömürlü olacaktır. 4 bar olmasıda size bir sorun yaşatmaz .çünkü bunun içinde checkvalfi vardır.

ben sahibi olduğum motorlardaki mikro filtrelerin yerine kullanıma uygun olan filtreleri hep kullandım .

Motosikleti
    BMW F650GS
    Checkvalf var tamam da eğer yanlış bilmiyorsam basınç değer olarak bahsettiğimiz konu checkvalfin devreye gireceği basınçtır. Orijinal checkvalf 3,5 bar da devreye girerken şimdi taktığım 4 bar basınç oluştuğunda devreye girip basıncı düşürecektir. Yanılıyor muyum?
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

Motosikleti
    bazı filtrelerin içersinde bulunan checkvalfi bir nevi emniyet sübabıdır.yeni nesil enjeksiyon yakıt sistemlerini gereğinde korunması için..
    bu anlamda bmw filtresi 3,5 bar bu filtre 4 bar olması sizin motorun yakıt sisteminin teknik yapısından ötürü bir anlam ifade etmeyecektir.

ama bmw yetkili servisi bu filtreyi görse motor birde garanti kapsamında ise hakkınızda rapor tutacaktır...bunlar tamamen satış sonrası rant içindir..

Motosikleti
    BMW F650GS
    Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim Uğur Bey.
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

Motosikleti
    Alıntı mafit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim Uğur Bey.
    rica ederim.. yalnız sizin başlıkta golf 2005 demişsiniz. isterseniz düzeltin . bu filtre POLO 5- GOLF 5- JETTA 3 araçlarda benzin filtresi olarak kullanılır. golf 2005 diye aranırsa farklı filtre çeşitlerine kadar gider. çünkü bir çok çeşit ve özellikte filtreleri var.

Motosikleti
    BMW F650GS
    2005 derken model yılınıkastetmiştim. Servisteki arkadaş da 2005 modelin yedek parçalarına bakmıştı. Eğer dediğiniz gibi anlaşılıyorsa bütün forumlarda bunu düzeltmem gerekecek.
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

Motosikleti
    BMW 650 GS 2004
    mann filitreyi nerden temin edebiliriz internet adresi varmıdır. motorum BMW 650 GS 2004 model benimde filitre değiştirmem gerekiyor .

Motosikleti
    Alıntı ABUŞ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mann filitreyi nerden temin edebiliriz internet adresi varmıdır. motorum BMW 650 GS 2004 model benimde filitre değiştirmem gerekiyor .
    madem bursaya yakınsınız tam merkezde yalova yolunun başlangıcını biraz geçince sağa yolun ayrılmış paraleline girerseniz hemen sağda teknik ticaret wolksvagen yedek parçacıda mann filter olmasada
    OEM NO: 6Q0 201 051C

derseniz yardımcı olurlar. ellerinde mahle markada olsa alın.

Motosikleti
    BMW 650 GS 2004
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

merhaba ,
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler herkese ..bi gün herkesin bmw 650 gs olması dieğiyle

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler