Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

slm fazer de hararet sorunu var

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha fz6 Fazer
    ben motoru biraz düşük vitesde ve yüksek devirlki kullanıyorum vede işe e5 de gidip geliyorum bugun aksam garajıma girdigimde hararet göstergesi tavan yapmısdı bu makinalarda fanı daha önce actırmak icin bir seyler yapılabiliyormu gösterge 5 kademeden olusuyor 4 normal cızgı 5. cızgi ise kalın 4. cizgiye gelmeden fan acmıyor budurum normalmi? ve bu fanı 3. kademede actırmak mümkünmü ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    On7_li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Havalar müthiş sıcak, birde devirli kullanınca fan açması normal. Yakında kendimiz hararet yapacaz...
    [CENTER][B]Çarp tamponuma kır farımı, Bedenime zarar verebilirsin ama RUHUMA ASLA...[/B][/CENTER]
    [CENTER]:bounce:[/CENTER]

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    fanı açmaya yarayan termostat denilen bir parça vardır.üzerinde de sıcaklık değerleri bulunur.genelde 92 derece olurlar.sen 82 -75 filan gibi daha düşük sıkaklık değerine sahip bir termostat takarsan motor suyu sıcaklığı çok fazla yükselmaden fan açar.
    ancak bu havalarda fanın bu durumda hiç kapatmayabilir.çünkü sıcaklık mesela atıyorum 75 derecenin altına hiç inmiyorsa sende 70 derecelik termostat taktıysan hababam çalışacaktır.birde performans durumu var.bazı motorlar performanslarını verebilmeleri için belli sıcaklıklara ulaşmak zorundadırlar...umarım anlatabilmişimdir..kolay gelsin...

Motosikleti
    Yamaha fz6 Fazer
    Alıntı On7_li adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Havalar müthiş sıcak, birde devirli kullanınca fan açması normal. Yakında kendimiz hararet yapacaz...
    evet dostum haklısın havalar gercekden cok sıcak ama malesef ben cok yogun trafikde kullanmak zorundayım ama sanırım daha sakın kullanmam gerekiyor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:18 ----------

Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fanı açmaya yarayan termostat denilen bir parça vardır.üzerinde de sıcaklık değerleri bulunur.genelde 92 derece olurlar.sen 82 -75 filan gibi daha düşük sıkaklık değerine sahip bir termostat takarsan motor suyu sıcaklığı çok fazla yükselmaden fan açar.
    ancak bu havalarda fanın bu durumda hiç kapatmayabilir.çünkü sıcaklık mesela atıyorum 75 derecenin altına hiç inmiyorsa sende 70 derecelik termostat taktıysan hababam çalışacaktır.birde performans durumu var.bazı motorlar performanslarını verebilmeleri için belli sıcaklıklara ulaşmak zorundadırlar...umarım anlatabilmişimdir..kolay gelsin...
    tesekkürler gercekden çok aydınlatıcı oldu

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    yağını 10-50 hatta yapa biliyorsan 10-60w yap fan müşürüne baktır 90 C geçtikten sonra otomatik açması lazım hatta ona bir tane düğme bile yaptıra bilirsin hafif geçtimi kendin manuel açabilirsin
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

konuyu hortlatmış oluyorum ama başka yere başlık açıp kirlilik yapmayayım dedim.

Benim 2005 Fazer'da yağ değişiminden önce hareret uzun yolda 2 kademe, şehir içnde 3, bazen 4 oluyodu. Yağ değişiminden sonra uzun yolda 3 kademe olmaya başladı. Kolay kolay 2'ye düşmüyor artık.

Sizce bu sıcaklık normal mi? Diğer fazer kullanan arkadaşlarda göstergenin durumu nasıl?

Ayrıca birazdan radyatörü temizleyip suyuna bakacağım, gerekirse suyunu değiştireceğim. Servis el kitabında 1/1 oranında antifiriz karıştırın yazıyor(CHANGING THE COOLANT). Yaz mevsiminde sizce bu uygunmudur veya bu konuyla ilgili tavsiyeleriniz neler?

kemal3469 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1.YAMAHA FZ6 FAZER 2.HONDA CBF 150
    Suan benim fazerdede aynı sıkıntı var.bugun radyotoru soktum temizledim.ve full antifiriz koydum hiç su koymadım.bı sıkıntı olurmu.bide aynen fan acmıyor.müsur den sanıyorum.nerden uygun müsur alırım.bide debriyaj balatasini nerden uygun alırım.simdiden teşekkürler.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    fazer pek fan açmaz, fan açtığına ve 4. kademeye çıktığına çok nadir şahit oldum. radyatör koruma varsa ondan olabilir onun dışında yağını suyunu kontrol etmekte fayda var.

Motosikleti
    Peki yasin fan müsur unden olamaz mı.bide termostat diyolar.nerden uygun bulurum bu parçaları fan müşürü arabalarla aynı gibi acaba söksem sanayide baksam aynısını bulabilirmiyim.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı kemal3469 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Suan benim fazerdede aynı sıkıntı var.bugun radyotoru soktum temizledim.ve full antifiriz koydum hiç su koymadım.bı sıkıntı olurmu.bide aynen fan acmıyor.müsur den sanıyorum.nerden uygun müsur alırım.bide debriyaj balatasini nerden uygun alırım.simdiden teşekkürler.
    radyatöre full antifiriz konmaz...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı pistolpitt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fazer pek fan açmaz, fan açtığına ve 4. kademeye çıktığına çok nadir şahit oldum. radyatör koruma varsa ondan olabilir onun dışında yağını suyunu kontrol etmekte fayda var.
    Bugünlerde sıcaklık ve nem baya bi arttı buralarda, ve 3. seviyede olmasına rağmen her zaman fan açıyor benimki. Aslında fazer şehir içi kolay hararetlenen bir makine. Nasıl rastlamadın anlamadım

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    rastlamadım değil yahu çok nadir şahit oldum diyorum hem bir de cbf ile karşılaştırılınca çok hararetlenen bir makine değil aslında

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Hmm.. Bunu bildiğim iyi oldu.. Alırken cbf600'le kıyaslıyordum. Fazer'ın daha fazla hararet yapan bir motor olduğunu duymuştum. Ama sen bu tezi çürütüyosun sanırsam Benim motor her fırsatta fan açıyor. Seviye 4'e çıkmıyor ama fanı da aksatmıyor Cbf'de durum nasıldır bilmiyorum..

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    Alıntı kemal3469 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki yasin fan müsur unden olamaz mı.bide termostat diyolar.nerden uygun bulurum bu parçaları fan müşürü arabalarla aynı gibi acaba söksem sanayide baksam aynısını bulabilirmiyim.
    ben olsam servise götürürdüm, ufak parçalar ama arızası başa iş açabilir sonuçta

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hmm.. Bunu bildiğim iyi oldu.. Alırken cbf600'le kıyaslıyordum. Fazer'ın daha fazla hararet yapan bir motor olduğunu duymuştum. Ama sen bu tezi çürütüyosun sanırsam Benim motor her fırsatta fan açıyor. Seviye 4'e çıkmıyor ama fanı da aksatmıyor Cbf'de durum nasıldır bilmiyorum..
    cbf600 kesinlikle daha hararetli bir motor hemen fan açar, stop etmeden önce cevre yolunda bi soğutup getirirdim

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Bu segmentte böyle birşey var galiba neyseki hızı seven aletler, iki gaz açıp soğutulabiliyor

Motosikleti
    Full antifiriz in zararı yok diyolar aksine faydası var dediler

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Ben de koyulmaz diye biliyorum. Antifriz katkı maddesidir yalnızca. Suyun donma noktasını düşürmesi için..

Motosikleti
    Bende aksine faydası var.zararı yok diye biliyorum

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Valla ben de servis manual'ın yalancısıyım

2006 Fazer service manual (53: 6-12): "* If water has been used instead of coolant, replace it with coolant as soon as possible, otherwise the engine may not be sufficiently cooled and the cooling system will not be protected against frost and corrosion."

Özetle; Su yerine soğutma sıvısı koyulursa hava sıcaklığına göre motorun soğutması yeterince sağlanamayabilir, donabilir, korozyona karşı koruma sağlanamayabilir.

Böyle deniyor hocam... Ben yine sana karışamam da, dilersen duyduğun şekilde de yapabilirsin, benim için problem yok

VIA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R- Afrika twin 1000L
    Alıntı rahmisezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben motoru biraz düşük vitesde ve yüksek devirlki kullanıyorum vede işe e5 de gidip geliyorum bugun aksam garajıma girdigimde hararet göstergesi tavan yapmısdı bu makinalarda fanı daha önce actırmak icin bir seyler yapılabiliyormu gösterge 5 kademeden olusuyor 4 normal cızgı 5. cızgi ise kalın 4. cizgiye gelmeden fan acmıyor budurum normalmi? ve bu fanı 3. kademede actırmak mümkünmü ?
    Bahsettiğinize göre sorun çabuk ısınma iken, bunun sebebini-sebeplerini ortadan kaldırmak yerine neden çözüm olarak fanın devreye daha erken girmesini istediğinizi anlayamadım !!
    cihan54 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)