Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

evde olupta bizim bilmediğimiz akü şarz cihazı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cub ımın aküsü boşalmaya başladı uzun süre kullanıp tam şarz olmadığından eski ustalar aküyü şarza düşük amperle bağlar uzun süre şarza tutardı kendini toplasın diye bende akümü şarza bırakınca 45-60 dakikada veriyorlar ben kendim eski usül şarz etmek istedim yani akü 4a olduhuna göre 400ma ile 10 saat napıcaz küçük şarz cihazımda yok internetten araştırdım akım sınırlayıcı bir kart yapsak adaptöre ekleyerek şarz işlemi yapsak (birazcık eloktronik bilgim var kart montajı yapabilirim) eee zaman yok bi sürü emek harca uyduruk birşey için ve müthüş zekam bende 18v ile calışan akülü vidalama aleti var onun şarz aleti benim akümü doldurmazmı dedim aldım elime ölçü aletini kendi orjinal aküsünde 18 volt 2.3 amperle başlayıp 0.48 ampere büşüyor 1saat içinde ben motorun aküsünü takınca12.8 voltl 0.45amperle başlayıptam 2.5 saat sonra14.3 volt 0.35 ampere düştü yani isediğimi çok iyi karşıladı mükemmel bir şarz aletim oldu yani akülü vidalama adaptörünü fişe taıp pil şarz yuvasının içinden (adaptörden direk değil) çünkü bu pilyuvasının içinde akım sınırlayıcı devre var + ve - uçlarını karıştırmadan uçlarında küçük maşalar olan iki adet kabloyla aküya bağlayıp şarza bağladım (şarz süresi 10 saat)makinada ısınmada yok çok güzel çalışıyor bu arada akülü vidalama öyle birkaç yüz liralık marka değil bim den alınan ucuz orta halli birşey birde akünün kapaklarını açtım gaz cıkışının olabilmesi için
    crxforever bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Pek Anlamıyorum Ama Bilgisayar Power Supply(Güç Kaynağı) 12v 15-20 Amper Arasında enerji Üretebiliyor Bu Güç Kaynakları Akü Şarj Edebilir Diye Düşünüyorum (Oto Tipi Amfi Çalıştırabiliyor)
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

CBR700F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Marauder
    bukadar şeye gerek yok bence ataba standart uçları değişebilen satıyor fiyatıda 10 lirayı geçmez ben hobi için kullandığım pro şarj aletini kullanıyorum 5 ampere kadar istediğimi basabiliyorum pile öü piller bile canlanıyor ama aletin fiyatı aküden pahalı .
    Bu krallığın tacı kask , tahtıda motordur.
    "htmetin"

Alıntı GuNMember adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pek Anlamıyorum Ama Bilgisayar Power Supply(Güç Kaynağı) 12v 15-20 Amper Arasında enerji Üretebiliyor Bu Güç Kaynakları Akü Şarj Edebilir Diye Düşünüyorum (Oto Tipi Amfi Çalıştırabiliyor)
    bu ünite adaptör vazifesi görüyor akımı sınırlayamıyor cok ısınır arıza yapabilir yada tehlikeli olabilir

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    yarım dalga doğrultmalı bir devre yaparsan eğer (14,5v 400mA ) sorunsuz şarj yaparsın. Aküler tam doğru akımla şarj edilmez. Elektronik bilgin varsa eğer Köprü diyotla doğrultulmuş 14,5 voltluk çıkış akünün şarjı için yeterli olacaktır. Işıldak aküsü şarj eden adaptörler var 6-12v seçeneği var üzerinde. Bende var mesala gayet güzel şarj ediyor. Netten de bulabilirsin.

Ya da en basitinden aküsü ölmüş bir UPS varsa evinde, direkt olarak kablo ile uçları aküye uzat süper şarj eder.

kolay gelsin.

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Ya ne gerek var...16 tl ye aldım bi tane...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:39 ----------

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cub ımın aküsü boşalmaya başladı uzun süre kullanıp tam şarz olmadığından eski ustalar aküyü şarza düşük amperle bağlar uzun süre şarza tutardı kendini toplasın diye bende akümü şarza bırakınca 45-60 dakikada veriyorlar ben kendim eski usül şarz etmek istedim yani akü 4a olduhuna göre 400ma ile 10 saat napıcaz küçük şarz cihazımda yok internetten araştırdım akım sınırlayıcı bir kart yapsak adaptöre ekleyerek şarz işlemi yapsak (birazcık eloktronik bilgim var kart montajı yapabilirim) eee zaman yok bi sürü emek harca uyduruk birşey için ve müthüş zekam bende 18v ile calışan akülü vidalama aleti var onun şarz aleti benim akümü doldurmazmı dedim aldım elime ölçü aletini kendi orjinal aküsünde 18 volt 2.3 amperle başlayıp 0.48 ampere büşüyor 1saat içinde ben motorun aküsünü takınca12.8 voltl 0.45amperle başlayıptam 2.5 saat sonra14.3 volt 0.35 ampere düştü yani isediğimi çok iyi karşıladı mükemmel bir şarz aletim oldu yani akülü vidalama adaptörünü fişe taıp pil şarz yuvasının içinden (adaptörden direk değil) çünkü bu pilyuvasının içinde akım sınırlayıcı devre var + ve - uçlarını karıştırmadan uçlarında küçük maşalar olan iki adet kabloyla aküya bağlayıp şarza bağladım (şarz süresi 10 saat)makinada ısınmada yok çok güzel çalışıyor bu arada akülü vidalama öyle birkaç yüz liralık marka değil bim den alınan ucuz orta halli birşey birde akünün kapaklarını açtım gaz cıkışının olabilmesi için
    müdür, anlamadım valla.
    resim çek koysana sana zahmet.

Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    bu ünite adaptör vazifesi görüyor akımı sınırlayamıyor cok ısınır arıza yapabilir yada tehlikeli olabilir
    fan soğutmalı olduğu için ısınma olmaz. içinde de (tripodların üstünde) hava akımına uygun şekilde soğutucu bakır/aliminyum levhalar var.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Bizim 4 kwa'lık jeneratörde de akü doldurma çıkışları var ama hiç denemedim nedir ne değildir.

Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya ne gerek var...16 tl ye aldım bi tane...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:39 ----------

müdür, anlamadım valla.
    resim çek koysana sana zahmet.

fotoğraf mak. yoktu şimdi aldım bu alet nasıl şeyttiriyor meseleyi çakınca bilgisayara resim atmasınıda şeyttirirsem yarın yada öbürgün oda olmadı haftaya dahada olmazsa ikisinide camdan aşşahı atacam (bi saattir bırkalıyorum işi çözemedim sinir oldum)

Arkadaşlar bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var!!!!

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Evde şarj

Bilgisayar power supply'ları 12 volt verir,ama aküyü full şarj için yetmez.Akım akabilmesi için iki taraf arasında potansiyel (seviye) farkı olmalıdır.Bu düzenle gerilimi 10 volta düşmüş bir aküyü ancak 11,5 volta kadar şarj edebiliriz.Oysa full şarjlı bir akü 13,8 volt olmalıdır.Bu nedenle şarj voltajı,full şarj için,en az 14,5 volt olmalıdır.Mesela,kardeşimizin akülü tornavidası 12 voltluk olsaydı aküsünü tam dolduramazdı.18 voltluk olması işini görmüş.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6
    Slm ıstersenız bıde 12 volt 50 wat cıkısılı trafolar var fıyatında pahalı olacagını sanmıyorum en fazla 15 lira. Elektırıkcılerde satılıyor 12-50 spot ampulun trafosu bayagıda dayanıklı

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    fotoğraf mak. yoktu şimdi aldım bu alet nasıl şeyttiriyor meseleyi çakınca bilgisayara resim atmasınıda şeyttirirsem yarın yada öbürgün oda olmadı haftaya dahada olmazsa ikisinide camdan aşşahı atacam (bi saattir bırkalıyorum işi çözemedim sinir oldum)

tamam bekliyoruz
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Güncel.Bugun aküm dibine kadar bitmiş 4 km yaptım kendini toplamadı evde 12vDC adaptör var taktım 2.5 saatten beri prizde takılı adptörü kontrol ettim ısınma cok yok Motoru çalıstıracak kadar şarj edermi?
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Akü suyuna dikkat ettiysen eder tabi ki. ben yanlış hatırlamıyorsam bir gün kadar tutuyordum cihaza bağlı olarak.

bu vesileyle söyleyeyim. arkadaşlar akü şarj aleti 20 tl gibi bir rakam evde bulunsun. ne olur ne olmaz.

Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Akü kur tip akü
    Drift Religion

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bende 12 volt 7 amperlik doğru akım trafo var.hani şu eskiden oto teybi çalıştırılanlardan.kısa devre koruması da var.bu alet 60 amper oto aküsünü şarj edebilirmi?ederse kaç saat?yada oğlumun akülü arabasının tırışka şarj aleti bu işi görürmü acep?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgisayar power supply'ları 12 volt verir,ama aküyü full şarj için yetmez.Akım akabilmesi için iki taraf arasında potansiyel (seviye) farkı olmalıdır.Bu düzenle gerilimi 10 volta düşmüş bir aküyü ancak 11,5 volta kadar şarj edebiliriz.Oysa full şarjlı bir akü 13,8 volt olmalıdır.Bu nedenle şarj voltajı,full şarj için,en az 14,5 volt olmalıdır.Mesela,kardeşimizin akülü tornavidası 12 voltluk olsaydı aküsünü tam dolduramazdı.18 voltluk olması işini görmüş.
    Eski mesajı hatırlatma olsun diye alıntı yaptım.
    Genel kural olarak akü şarjı, kapasitesinin 1/10 yani onda biri akımla yapılmalıdır.Örnek:60 amper/saatlik akü 6 amper bir kaynak ile 10 saat şarj edilmelidir.4 amperlik bir kaynak 60 amper aküyü en az 15 saatte şarj eder.500 miliamper yani yarım amper bir adaptör 60 amper aküyü 120 saatte şarj eder.Umarım örnekler durumu açıklar.Full şarj için alıntıya bakınız.

Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski mesajı hatırlatma olsun diye alıntı yaptım.
    Genel kural olarak akü şarjı, kapasitesinin 1/10 yani onda biri akımla yapılmalıdır.Örnek:60 amper/saatlik akü 6 amper bir kaynak ile 10 saat şarj edilmelidir.4 amperlik bir kaynak 60 amper aküyü en az 15 saatte şarj eder.500 miliamper yani yarım amper bir adaptör 60 amper aküyü 120 saatte şarj eder.Umarım örnekler durumu açıklar.Full şarj için alıntıya bakınız.
    Teşekkür ederim OLD abi
    Drift Religion

OLD_ Aynen teşekkürler.Akü şarzına son nokta budur

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler