Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor hacim-yakıt tüketimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı CanTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yukarıda belirtilmiş aslında, bu değerler rüzagara üstündeki kiloya ve devirli kullanıma göre değişirler.
    genelde supersport veya benzeri güçlü aletlerde 1000cc olanlar daha az yakarlar 600 ler daha fazla, nedeni çevirdikleri devirle iligli olarak yaratılan enerji (Kw veya beygir olarak belirtilen)
    ortalama değerlerle örneklemek gerekirse 600cc lik 4 silindir bir racing alet 125 bg (GSXR mesela) max güç üretirken ve bunu kabaca 13500 devirde üretirken aynı aletin 1000cc liği 185 beygiri 12000 devirde üretiyor.
    yani soruyu doğru sormak lazım öncelikle :
    sürekli aynı gücü üreten 600cc ve 1000cc lik iki motor aynı şartlar altında aynı benzinimi yakar?
    örnekten gitmek gerekirse 600cc lik bir motor 100bg üretirken ve 1000cc lik abisi 100bg üretirken aynı benzinimi yakar?
    aynı türdeki ve silindirli motorlardan büyük hacimli olan aynı gücü üretmek için daha az benzin tüketir bu mantıkla..

birde atlamışım : karbüratör ve enjektör işi komple farklı teknoloji onları karşılaştırmamak gerekli teknik olarak zaten...
    yanılıyorsam lütfen düzeltin beni..
    Cantr bende sizin gibi düşünmüştüm.Diğer arkadaşlar çok teşekkür ederim eline hakimolunca az yakıyor anlaşılan

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    ER6F ; 100 KMde 4 Litre
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Merhaba

motosiklet yakıt tüketim değerlerine
    http://www.yakittuketimi.net
    sitesinden ulaşabilirsiniz.

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    çok gaz=çok litre
    az gaz =az litre

Bu motorlar aynı taksiler gibi arkadaşlar 90 km hız'ı geçmeye başladığın zaman benzini içmeye başlıyor, yaptığınız aragazlar, yaptığınız debriyajlar, ön kaldırma 2 kişi gitme, rüzgar alma, yokuş bunların hepsi yakıt tüketimine etki eden faktörler ancak en önemlisi biraz önce söylediğim gibi saatte 90-100 km hız'ı aşmaya başlayınca tüketim çok artıyor..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler