Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Tamirhane ve Teknik Servis Lugatı.El Kitapçığı !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    İ s m a i L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yenisini alana kadar yok.
    Şahane üstad, ellerine sağlık. Birkaç cümle yabancı gelmedi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben bu kadar bilsem; "Tükkan" acardım coktan

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanayii İstelerinde ustaların çok kullandığı bir söze hastayımdır.

Abi fabrikasından parça bekliyoruz.ve diyelimki hakikaten piyasada olmayan bir parça olsun. vay vay.koskoca fabrikada o bir tane parçanın siparişinin gelmesini bekliyordu zaten dört gözle.Türkiyeden 1 adet sipariş gelsede göndersek diye.

Düşünün maslak sanayiide 20-30 metrekare bir dükkan.mesela Japon motor fabrikasına nasıl bir parça siparişi verebilir. verirse nasıl verir. ?

Hadi biraz geyiğe vurayım. bence aynen şöyle yazar.

"Yoshida abi , canım abim. abim benim. nasılsın ? vallaha bizde yuvarlanıp gidiyoruz işte. ya baba ya sana ufak işim düştü be, yaparsın artık kardeşine bir güzellik.Acilen 600 RR krankı lazım oldu. müşteriyide kaç gündür sallıyoruz. ayıp oldu. ne yapalım derken sen aklıma geldin abi. bu güzelliği yapsa yapsa yoshida abim yapar dedim.sana zahmet bir şu krankla bir ilgilenelim be abi . parasını çırakla yollarım abi hiç merak etme. bizde paran kalmaz abi.. hadi benim yoshida abim . hadi iki gözüm.arslansın. yengeye'de çok selam."
    Öz Honda servisi -Zekai usta.

( Zaten bu ustaların yengeye selam söylemeside bir ilginçtir. yengeyi tanımaz etmez.yengede ustayı tanımaz. yani baldıza değil. kaynayaya değil illaki yengeye selam söylenecek.o verilen selam yengeninde ne kadar umurundadır o da ayrı mevzuu )

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğitim şart!!!! Fakat sipariş olayını biraz abartmışsın üstad

Zaten o sipariş olayı , geyik maskadıyla yazılmıştır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    gs500 ü aaldıgım yerde cok duydum bu sözlerı....
    bende artık onlara muhtac değilim ...kazıklana kazıklana ögrendım tamır işini...
    2-3 yıl ıcınde tamır hane acacam inş....yanı okadar ögrendım....ama tamır işini ögrendım....

stunt_rider_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K 1200 R
    şükür su ana kadar aldıgımız motorların hiçbirisi tamircilerin önünden bile geçmedi ne problem cıkardıysa hep biz hallettik. tamirciye götürüp güvn içinde bırakamıyorum.
    gecen suzukı nin yag filresini sordum. bana orjinal deyip yan sanayi ffiltreye 30 ytl istediler uyanıklar tabi ben durumu söyleyince adamlar abi ayaklarına girdiler filtreye baktım motorun filtresiyle alakası yok oturacak yerleri farklı. kutuyu ters cevirdim üzerinde yazan DR 125 in filresiydi ve motora uymadı haliyle yanlıs anlasılmasın işini dürüst olarak yapan arkadaslarımız var onlara sözümüz yok o yüzden bakımlarını kendim yapıyorum içim rahat oluyor en azından

lastman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda TA
    İyi kötü hepimizin başından geçmiş bu ve buna benzer monologların en az bir düzinesini işitmiş tüm arkadaşlarımız adına teşekkürler okurken keyif aldım tebessüm ettim...

Motosikleti
    cbr 600f (tweety)
    KARDEŞİM herkes böyle değildir bunuda unutma. ben motosiklet tamircisiyim...
    ( 54 BSA )

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    ama bunlar tamamiyle bizim insanımıza ait bi edebiyat ve hepsi tek tek doğru
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Komik ama gerçekler Ellerinize sağlık üstad..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Aslında yedek parça ve aksesuar satıcılarınada dokundurmak lazım.onlarda az anasının gözü değil.

Bu bayramda başımdan geçen bir olayı anlatayım.

Esti kafaya hava filitremi değiştireyim dedim.teknik servisimde K & N filitre bulunmadığı için mecbur vurduk yollara yedek parçacılara doğsu uzandık.
    Kadıköyde bir tuning aksesuarcısında 35 YTL fiyat verilen filitrenin bir başka çeşitidi. ( Bu da K & N ve sadece şekli değişik ) aksarayda 80 YTL .

Kadıköyde otoparçacıların olduğu sokakta krizden 2 dükkan kalmıştı.geri kalan herkez ya tümden kapatmış ya da sanayii sitelerine taşınmış. bende aksaraya bakayım dedim. mantıken daha çok dükkan daha çok seçenek.

Bir ürünün elbette fiyatı bellidir.ama üzerinde etiket yoksa mecburen sormak zorundasınız. konuşma aynen şöyle geçti.

Ben : Bu filtre ne kadar ?
    Tezgahtar : Usta bu filitre kaç paraydı ? (usta yanına çağırarak ve fısıldayarak )
    Usta : 80 liraya çak gitsin.

Ustanın bilmediği bir şey var. eski müzisyenim iki nota arasındaki koma farkını bile duyabilirim ki bu durumda 15 metre uzaktaki fısıltıyı rahat rahat duyarım. bir ürünün üzerinde fiyat etiketi yoksa ,bak tipine, bak altındaki araca çek fiyatını yerse artık.bu yüzden tunnig firmalarından parça alırkende dikkatli olun.fiyat etiketi yoksa kazıklanma ihtimaliniz yüksek.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650
    Dogru söze ne hacet...

Motosikleti
    Special CroSs + Honda 600F
    Kardeşim ozaman kendi motorunu arabanı kendin tamir et. insanları yanlış yönlendiriyorsun.Kendine düşman edinme bence bu sitede binlerce motor tamircisi ustalar var.Şirin evler yamaha servisinde ustayım bende aydın motor gel bak bakalım gerçekten öylemi
    [COLOR="Yellow"][B][I]FenerBahçeli[/I][/B][/COLOR] [B][COLOR="Blue"]Olmak Ayrıcalıktır.[/COLOR][/B]
    Küçük Hırsızlar El Feneri İle Büyük Hırsızlar Deniz Feneri İle Götürür...:wiinkk:

dorlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 Versys 650 SE
    bana en son gittiğimde motorun saat gibi dedi, acaba içine allen anahtarı falan mı düşürdü
    Sırf herkeste 4 teker var diye...

Alıntı racer-200 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim ozaman kendi motorunu arabanı kendin tamir et. insanları yanlış yönlendiriyorsun.Kendine düşman edinme bence bu sitede binlerce motor tamircisi ustalar var.Şirin evler yamaha servisinde ustayım bende aydın motor gel bak bakalım gerçekten öylemi

Kimi , nasıl , ne şekilde yanlış yönlendiriyorum ? bu başlık altında kullandığım cümleleri bir teknik servisten ( araba , motorsiklet farketmez ) duymadım diyen ama teknik servisi olmayan veya serviste çalışmayan bir tek üye bulun derhal sileyim başlığı. siz çalıştığınız servite çok düzgün işler yapıyor olabilirsiniz. ama gelin görünki teknik servis ve tamirhane adı altında çok kasap var piyasada.

Bu başlık eğlence olsun diye açılmıştır. herşeyi ciddiye almayın.

Alıntı dorlion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana en son gittiğimde motorun saat gibi dedi, acaba içine allen anahtarı falan mı düşürdü
    Ne demek istediğinizi anlamadım. nereye gittiniz ? ve o sözü kim dedi ??

@Deli Çerkes

Hocam güzel bir başlık olmuş, konu açıldıktan sonra çok vakit geçmiş ama güncelliğini koruyor bence
    Eline sağlık
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    15 gün içinde tamiri biter gel al
    Aslında 15 gün içinde tamirata başlayacağım bile şüpheli ama sen her 15 günde bir uğra yinede.

Bunuda ilave edebiliriz.

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    gülümsedim sağolun, gerçi eski bir konu lakin kim hortlatmışsa iyiki yapmış.

ben de o zaman bir şey itiraf edeyim..

araba söz konusu ise genelde teknik servise götürdüğümde onay almadan bir filtre bile değiştirilmemesi gerektiği not ettiririm. zaten doğruyu söylemek gerekirse çoğu zaman servis danışmanına veya teknikere işini öğretirim ne yazık ki. tekniker iyiyse zaten sohbeti koyulaştırırım. yok sanayiye gittiysem, ustayla birlikte çalışırım. şaka değil ceketi gömleği çıkarttığım çalıştığım olmuştur.

hatta birinde lastik hava problemi yüzünden iskenderunda bir michelin servisine girdim. baktık lastiğin biri duman olmuş tatlı bi yarık var, biri patlak. sökünce baktık ki öndeki balatalar bitik bikaç yüz km anca götürür. ben yine de gideyim ankaraya diyorum kafa dumanlı. vatandaşın biri o kadar moralimi bozmuş ki düşünemiyorum artık. halbuki belki 100 km sonra o balatalar yüzünden fren boşalacak öleceğim. 1 mm pay bile kalmamış, kimi yerlerde çelik sürtmeye başlamış balata bitmiş kısım kısım...
    sesi duyuyorum ama umursamıyorum. tam pilota bağlamışız yani.. usta olmaz bu gece iskenderunda kal dedikçe yok ben gideceğim diyorum. adam olmaz dedi, ben olur dedim. baktı adam her halikarda yola çıkacağım. akşamın yedisinde atladı bisiklete gitti. ben de bir başka ustaya lastikleri verdim. adamcağız allem etmiş kallem etmiş gitmiş o saatte yan sanayi de olsa balata bulmuş. bir saatten uzun sürdü adam geldi. servis kapanacak bizi bekliyorlar. Allah razı olsun gerçekten.

Çıkardım ceketi, kazağı usta bir yana ben bir yana geçtim. diskleri temizledik balataları taktık, lastiklerdi diğer ıvır zıvır kontroldü derken bitirdik. bir de yol testi yaptık birlikte. adam sen her zaman böyle mi kullanıyorsun demez mi.. hiç aklıma gelmedi keşke adamı evine bıraksaydım. tekrar servise bıraktım. tekrar yola çıktım bir kere durmadan eve geldim.

Motosikletse.. Başkent motor Metin ustaya bırakır devam ederim. Zaten bilirim ki hem kendisi hem işi bir numaradır. Hatta birinde senden para istemem bırak biraz burada çalışayım desem de kabul etmedi

Motosikleti
    Touring
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklet ustası geçinen yaratıkların etimolojik psikolojisi ana bilim dalı uzamanı seçtik seni
    buda espirinin başka bir boyutu

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)