Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

çözemedim şu sorunu ustalar yardım lazım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    '93 Yamaha Virago XV535, '94 Yamaha DT 125R
    4 tekere ne gerek var 2 teker bana yeter diyen arkadaşlarım herkese meraba .2005 model jinlun 250 motorum var kendisi 54400 km de bi sorunu var benim cengaverin çözemedim gitti . motor ısındıktan sonra kalkışlarda sürekli debriyaj kaçırıyo .debriyaj kolundan ayarlıyorum nafile zar zor kalkıyo motor .titreye titreye bütün motor sallanıyo kalkarken .ve tıkır tıkır da sesler geliyo kalkışta .motor soğukken hiç bi sorun olmuyo kalkışta. debriyaj balatalarım bitmiştir dedim değiştirdim aynı sorun devam ediyo . acaba debriyaj tasınımı değiştircem napıcam bilemedim ben ???

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    balataların takılı oldugu kasnaklara bakılmalı sanırım. bilyaları dağılmışsa değiştirilmeli.

Motosikleti
    valla hocam bilyalarıda sağlamdı en son değiştirdiğimde . peki bu debriyaj tasında balatalar takıldıktan sonra boşluk kalıyormu yoksa sımsıkı kapanıyormu birbirine bende yanlış hatırlamıyorsam çok az bi boşluk kalmıştı

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    dostum,
    debrıyaj tasında sanırım gevşeme mevcutu senın,
    çelık percın ile tutturulmuş olması lazım onun,
    dıkkatlı baktın ise anlamıs olman gerkırdı,

tas ile dişli bir butundur,
    ve arasında oynama varsa buda kalkışlarda tıtremesını saglar,
    EMNIM SORUN DEBRIYAJ TASINDA SENIN...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    saol serkan dediğini dikkate alcam bide onu deniyelim bakalım inşallah olur

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Debriyaj balatası değiştiğinde, balataları taktığın milin ucunda ki contanın da değişmesi gerekiyor, ayrıca tas sökülünce altında ki oval pulunda değişmesi gerekiyor, bunları da değiştirdiler mi?

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Alıntı DeaD_Rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 tekere ne gerek var 2 teker bana yeter diyen arkadaşlarım herkese meraba .2005 model jinlun 250 motorum var kendisi 54400 km de bi sorunu var benim cengaverin çözemedim gitti . motor ısındıktan sonra kalkışlarda sürekli debriyaj kaçırıyo .debriyaj kolundan ayarlıyorum nafile zar zor kalkıyo motor .titreye titreye bütün motor sallanıyo kalkarken .ve tıkır tıkır da sesler geliyo kalkışta .motor soğukken hiç bi sorun olmuyo kalkışta. debriyaj balatalarım bitmiştir dedim değiştirdim aynı sorun devam ediyo . acaba debriyaj tasınımı değiştircem napıcam bilemedim ben ???
    Evet doğru tesbit ,debriyaj tasında problem var...
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Kullandığın yağ jaso MA ve Jaso MB standartlarına uymayan tam sentetik bir yağ ise debriyajın kaçırabilir. Tam sentetik yağ kullanıyorsan bunun motosiklet için üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Motosikleti
    Asya 19-a
    debriyaj tasi mi ilk defa duydum
    cr@zy duffy

Motosikleti
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullandığın yağ jaso MA ve Jaso MB standartlarına uymayan tam sentetik bir yağ ise debriyajın kaçırabilir. Tam sentetik yağ kullanıyorsan bunun motosiklet için üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.
    dediğin doğru arkadaşım motorsiklet yağı kullanmıyorum otomobil yağı koyuyorum motora bunuda olumsuz etkisi fazladır eminim ama titreme haddesine gelecek kadar olduğunu sanmıyorum ama dediğin yağlardan alıp motoruma koyucam saol

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KymcoXciting250i
    benim kymcoxciting 250 scooter 2000km de kalkışlarda titreme oluyor servis bilyeler yağlanmış temizlemek lazım dedi vede temziledi titreme geçti sandım ama maalesef 200km olmadı gene titremeye başladı ...azer bülbül kymco

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    debriyajın kaçırıyor ya da debriyaj balatan bitmiş arkadaşım.

honda titan'ın debriyaj baskı yaylarından tak sorun düzelecektir.
    ya da mevcut yayların üzerine 1-2 tane pul koy. baskı yaylarında boşluk olduğundan dolayı debriyaj kaçırıyor olabilir.

debriyaj balatalarının bitmiş olma ihtimali de yüksek. Bunu denemek için :
    düz bir yolda 10km hızla giderken vitesi 4e al,
    debriyajı sık gaza sonuna kadar aban,
    devir 9000leri bulunca gazı elinden çekmeden debriyajı bırak.
    Eğer motor ileri doğru fırlar devir düşerse balataların sağlamdır.

Ama motor debriyajı bıraktığında devirlenmeye devam ediyor ya da debriyajı sıkıp bırakıyormuş gibi bağırıp bağırıp kafa atarsa balataların bitmiş demektir.

54.000km de olduğunu düşünürsek komple debriyaj tası denen parçayı (baskı yayları, debriyaj kasnağı, balatalar) değiştirirsen ve hatta 5 yaylı debriyaj tası alırsan sorunun kalıcı olarak çözülmüş olur.
    saygılar.

EDIT :
    balataları değiştirmiş olduüğunu görmedim afedersin. BASKI YAYLARI ve simetrisi bozulmuş debriyaj kasnağı (tası) bu soruna sebebp olur.

Motosikleti
    Alıntı StormlorD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajın kaçırıyor ya da debriyaj balatan bitmiş arkadaşım.

honda titan'ın debriyaj baskı yaylarından tak sorun düzelecektir.
    ya da mevcut yayların üzerine 1-2 tane pul koy. baskı yaylarında boşluk olduğundan dolayı debriyaj kaçırıyor olabilir.

debriyaj balatalarının bitmiş olma ihtimali de yüksek. Bunu denemek için :
    düz bir yolda 10km hızla giderken vitesi 4e al,
    debriyajı sık gaza sonuna kadar aban,
    devir 9000leri bulunca gazı elinden çekmeden debriyajı bırak.
    Eğer motor ileri doğru fırlar devir düşerse balataların sağlamdır.

Ama motor debriyajı bıraktığında devirlenmeye devam ediyor ya da debriyajı sıkıp bırakıyormuş gibi bağırıp bağırıp kafa atarsa balataların bitmiş demektir.

54.000km de olduğunu düşünürsek komple debriyaj tası denen parçayı (baskı yayları, debriyaj kasnağı, balatalar) değiştirirsen ve hatta 5 yaylı debriyaj tası alırsan sorunun kalıcı olarak çözülmüş olur.
    saygılar.

EDIT :
    balataları değiştirmiş olduüğunu görmedim afedersin. BASKI YAYLARI ve simetrisi bozulmuş debriyaj kasnağı (tası) bu soruna sebebp olur.
    paylaşımın için saol güzel bi bilgi oldu balatalarım yeni olsada testi yapıcam bakalım sağlamlarmı ama tası değiştirmek en iyi kesin çözüm gibi geliyor şu an için bidaha başım ağrımaz en azından yada komple motorumu değiştirsem ama ahhh ah öğrencide para ne gezer öğrenci motoru jinlunla yola devam

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    dediğin doğru arkadaşım motorsiklet yağı kullanmıyorum otomobil yağı koyuyorum motora bunuda olumsuz etkisi fazladır eminim ama titreme haddesine gelecek kadar olduğunu sanmıyorum ama dediğin yağlardan alıp motoruma koyucam saol
    Motosiklet motoru ile otomobil motoru arasında temel bir fark var. otomobilde şanzıman motordan bağımsız ayrı bir ünite olup kendine has yağı ile yağlanmaktadır ve debriyaj kuru kavramalıdır. Yani debriyaj yağlanmaz. Motosiklette ise motor şanzıman debriyaj bir bütün halinde motor yağı içinde bulunmaktadır. Hepsi aynı yağı kullanır ve debriyajda yağın içindedir. Bu nedenle otomobiller için üretilmiş yağlar aşırı kayganlaştırıcı oldukları için motosiklette kullanıldıkları zaman debriyaj kaçırmasına sebep olurlar. Hemen yağını değiştiriyorusn ve motosikler için üretilmiş 4T sentetik yada yarısentetik yağlardan koyuyorsun. Sorununun düzeleceğine eminim.

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet motoru ile otomobil motoru arasında temel bir fark var. otomobilde şanzıman motordan bağımsız ayrı bir ünite olup kendine has yağı ile yağlanmaktadır ve debriyaj kuru kavramalıdır. Yani debriyaj yağlanmaz. Motosiklette ise motor şanzıman debriyaj bir bütün halinde motor yağı içinde bulunmaktadır. Hepsi aynı yağı kullanır ve debriyajda yağın içindedir. Bu nedenle otomobiller için üretilmiş yağlar aşırı kayganlaştırıcı oldukları için motosiklette kullanıldıkları zaman debriyaj kaçırmasına sebep olurlar. Hemen yağını değiştiriyorusn ve motosikler için üretilmiş 4T sentetik yada yarısentetik yağlardan koyuyorsun. Sorununun düzeleceğine eminim.
    Katılıyorum.Motosikletlerde ıslak baskı balata vardır otomobillerde ise kuru baskı balata vardır otomobil yağı hem balatayı tutmaz yani kaçırır hemde çabuk bitirir
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    aynı motordan kardeşimdede var aynı sorunu oda yaptı devriyajları degiştik olmadı o devriyajların dizildigi tas varya onuda degiştiricen sökünce bak zedelenmişmi o zaman sorun kalmaz

arkadaşlar honda balata al demişler ewet honda al zaten orjinali bulamadık biz uyuyo hondanınki ama devriyajla iş bitmiyo bu model motor tası eritiyo

Motosikleti
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı motordan kardeşimdede var aynı sorunu oda yaptı devriyajları degiştik olmadı o devriyajların dizildigi tas varya onuda degiştiricen sökünce bak zedelenmişmi o zaman sorun kalmaz

arkadaşlar honda balata al demişler ewet honda al zaten orjinali bulamadık biz uyuyo hondanınki ama devriyajla iş bitmiyo bu model motor tası eritiyo
    yağımı değiştircem söz debriyaj tasında yanlış hatırlamıyosam zedelenmeler vardı artık bayramdan sonra debriyaj tası balatalar falan komple değiştircem

Motosikleti
    nımızı borelli 150 scooter -2006
    arkadaşların söledikleri dogru debriyaj taşı ama yagdanda yapar motor sogukken bişi yok diyosun motor ısınınca yag iinceliyo ve motor istedigi gibi yaglanamıyor yag işini bukadar hafife alma motorun hakkınıver :D ne yag kullanılması gerekiyosa onu kullan yoksa ilerde motoru parça parça toplarsın tabi geri bişey kalırsa

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)