Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kavramanın kaçırdığını nasıl anlarız?

Motovento
    REKLAM ALANI
    avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    merhaba, 12000 km de 2008 model ybr kullanıyorum. henüz km olarak erken mi bilmem ama debriyajımın biteyazdığından şüpheleniyorum. 2-3. viteste 4000 devir civarı gaza deneme amaçlı aniden yüklendigimde 1 saniyeden biraz daha kısa bir sure devir 300 rpm (cok az) yükselip sonra biraz aşşagı inip tekrar çıkmaya başlıyor. acaba şüphemde haklı mıyım? başka yöntemler önerebilir misiniz debriyajın durumunu tahlil etmem için? kullanıma gore değişir biliyorum ama ortalama kaç bin km de debriyaj biter?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    benim 2006 da kullandıgım ybr nin debriyajı 5000 km de nakavt olmuştu büyük ihtimal seninkide gitmiş 35 ytl takımı...

Motosikleti
    CBR 600 F di satıldı
    kullanıma bağlı olarak km değişir bu ben öle bir durumda olsam vururum rampaya rampada motosiklet bağırıyor ama gitmiyorsa :D artık zaman gelmiştir:D
    ::tutkuy::

eeraktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar ns 200
    olmuş o olmuş ...
    kaçırarak 15 km kullansan bile yeni balata yanar yani kaçırır..

35 değiştirirlerse öp başına koy..
    farkimi farketmedin ya artik farketsende farketmez

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    veya motoru sehpaya al arkasına bas devri yükseltip debriyajı yavaşça bırak eger motoru stop ettiriyorsa sorun yoktur ancak motor debriyajı bırakmana ragman stop etmiyorsa kavraman kaçırıyordur....

Alıntı eeraktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olmuş o olmuş ...
    kaçırarak 15 km kullansan bile yeni balata yanar yani kaçırır..

35 değiştirirlerse öp başına koy..
    işçilik hariç

Motosikleti
    daha yeni ön disk balatasına 50 ytl verdim yahu, bir de debriyaj balatası çıktı başıma. geldi mi hepsi ust uste geliyor. öğrenci adama ybr den fazlası gelmez demek ki. peki arkadaşlar, kaçıran bir debriyajla bir sure idare etsek, bu sonrasında daha büyük masraflara neden olur mu? yokuşları şimdilik rahat çıkıyorum.

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Benim ybr 2oo6 ve 31oo'e yaklaştı,debriyaj teli bile daha değişmedi
    Debriyaj balatasının bitip bitmedigini de başka bir forumdan mesajını okudugum bi arkdaştan öğrendim,şöyle oluyormuş;
    Motoru düşük hızda giderken yüksek vitese takıyorsun mesala 20 km ile giderken 4. vitese falan al,ve debriyaj kolunu sık.Debriyajı kolunu bırakıver, bıraktıgında eger aniden devir yükseliyorsa djb. balatan sıyırıyo ,eger motorun deviri düşüyorsa debrijaj balatan sağlam demekmiş

Motosikleti
    PİERzig böyle bir test önerisi bekliyordum, teşekkür ediyorum. yarın deneyeceğim söylediklerini. peki bitik bir balatayla bir sure idare etmek daha büyük masraflar çıkarır mı?

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    20-30 la giderken hafif rampada vitesi 5 e tak tam gaz yap eğer devir saati yükselip km olduğu yerde sayıyorsa baskı balatanın değişme zamanı gelmiş demektir
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Benim motosikletim 20 000 km. geçti. Şehir içi trafikte kullandiğim halde daha yeni yeni debriyajın kaçırdığını hissettim. Kaçıran debriyaj; 1 -Motosikleti rampada kaldırırken motor bağırdığı halde motosiklet yerinden kalkamaz veya çok yavaş yavaş kalkar 2 - Rampa yukarı tırmanışlarda yüksek viteslere geçildikçe sankı ara gazı veriyor gibi bır ses gelip kesilir. 3 - Ve dahasına gelince tamamen kaçıran debriyajla motosiklet vites boşta gaz veriyor gibi ses çıkartır ve yerinden bile kalkamaz. 4 - Kaçıran debriyajma motosikleti kullanmak daha büyük arızalara yol açmaz. En fazla debriyaj balatası biter ve yolda kalırsın. Yolda kalmamak için biten debriyajla fazla dik rampayı çıkmaya zorlamadan servise gitmek doğru olur. Artık yol almiyacak kadar biten debriyajla zorlama yapılırsa balata yanar ve hiç yerinden kalkmaz..

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    Alıntı avare rulman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PİERzig böyle bir test önerisi bekliyordum, teşekkür ediyorum. yarın deneyeceğim söylediklerini. peki bitik bir balatayla bir sure idare etmek daha büyük masraflar çıkarır mı?
    valla heleki hepsi biterse kasnaklara da aşınmaya başlar ama tavsiyer etmeyiz tabiki de sen yine de debriyajı özellikle yokuşlarda fazla dur-kalk yapmadan kullanabilirsin. ama dediğim gibi tavsiyedilmez

aslında dediğin olayı tam anlayamadım. o bahsettiğin ani gaz verme olayı ybr'lerimizde boğulmaya ve karbüratöre ani benzin girişinden dolayı anlık boğulmaya sebep olur. motor o ani gaz verişinde PITIRT diye bir ses çıkarır ve giren gazı yakamaz demektir bu gazı adeta emdirerek verceksin ybrlerde motor ısındıktan sonra sorun yok. tam ısınma da en az 30 dk sonra oluyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler