Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Mondial 150 ZAT Marş motoru garantiye girmiyor mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar benim mondial 150 ZAT motosikletim var ve garantiye gittiğimde bu garantiye girmez dedi. Bundan önce motor daha 2700 km'de iken debriyaj balatası yanmış tamam onu anladık, girmez o yüzden 42 TL'ye yaptırdık. Şimdi de marş motoru yandı ve ilgilenmediler, 50 - 60 TL tutar dediler. 2 haftadır ayak marşı ile çalıştırıyorum belime ağrılar girdi benzinlikte falan ayaklığı kaldırıyorum durmadan ağır motor sonuçta. Uğur mondial tüketici servisini aradım tam derdimi anlatmaya başlamışken... Karşımdaki adam dedi '' Abi şu an yetkililer yok anca pazartesi'' Cinlerim tepeme geldi o derece sinirlendim. 24 Saat kesintisiz hizmet vermeleri gerekirken bu ne? Ne yapabilirim 1 yıl garantisi var mail attım cevap yok, www.şikayetvar.com'a yazdım 1 haftadır oradan da cevap yok. Yardım ederseniz severim veya istanbulda yapanbilecek bir servis var mı bildiğiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşım;

az önce SEVPA MONDİAL SERVİSİNİ aradım... olayını anlattım... p.tesi günü garanti belgesiyle gelsin dediler... umarım daha önce tüm bakımlarını tam olarak yaptırmışsındır... hangi şehirde oturduğunu bilmiyorum,ancak elimden gelen bişey olursa yardımcı olurum.... bu konuyu aynı zamanda ZAT 150 topicinede taşırsan iyi olur.... orda belki daha fazla yardımcı olabiliriz....

Çok teşekkür ederim abi yardımın için sağol. İstanbul'da oturuyorum, topic'i iptal edip, oraya yazayım.

( Abi dememin sebebi saygımdan, avatarınıza baktım yaşınız benden büyük

Bakımlar derken, yani mondial servisi'nde yapılıp, imzalanan bakımlar mı?

Bir şey daha soracağım, 150 hs motosikletim var kapıda onun marş motoru ZAT'a uyar mı acaba?

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    kardeşim servisten sonuç alamasan yani garantiye girmez falan derlerse bulunduğun yerdeki kaymakamlığa git tüketici sorunları hakem heyeti var. garanti belgenle motorun faturasıyla bir bi dilekçe yaz fazla uğraşmazsın. hakkını ara.

Motosikleti
    mondial kt 125
    Alıntı 1545214566 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim mondial 150 ZAT motosikletim var ve garantiye gittiğimde bu garantiye girmez dedi. Bundan önce motor daha 2700 km'de iken debriyaj balatası yanmış tamam onu anladık, girmez o yüzden 42 TL'ye yaptırdık. Şimdi de marş motoru yandı ve ilgilenmediler, 50 - 60 TL tutar dediler. 2 haftadır ayak marşı ile çalıştırıyorum belime ağrılar girdi benzinlikte falan ayaklığı kaldırıyorum durmadan ağır motor sonuçta. Uğur mondial tüketici servisini aradım tam derdimi anlatmaya başlamışken... Karşımdaki adam dedi '' Abi şu an yetkililer yok anca pazartesi'' Cinlerim tepeme geldi o derece sinirlendim. 24 Saat kesintisiz hizmet vermeleri gerekirken bu ne? Ne yapabilirim 1 yıl garantisi var mail attım cevap yok, www.şikayetvar.com'a yazdım 1 haftadır oradan da cevap yok. Yardım ederseniz severim veya istanbulda yapanbilecek bir servis var mı bildiğiniz?
    arkadaşım sen bunların 2 yıl garantili dediklerine bakma böyle arızalarda kullanıcı hatası deyip geçerler garantiye neler girer diye sorsan hiçbirşey girmez motorları satmak için garantili diyorlar garanti sadece motoru servis kurarken herhangi bir parça bozuk çıkar ya da çalışmazsa garanti öyle olur gerisi hikaye git bir mondial servisine bak garanti şartlarına. boşuna uğraşma garantiye yaptıracağım diye.al bir marş dinaması taktır bir tamirciye parçaları ucuz zaten

yokum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 R
    sevgili dostum
    bende zat 150 kullandım.
    inan bana pek çok parçayı garantiye girmez diye başlarından atmaya çalışıyorlar. merkezini arayarak mutlaka baskı yapman gerekiyor çoğu zaman. bu arada lütfen her en ufak tamirinin faturasını al, neler değişti, garanti yada cebinden. hepsi belgeli olsun. benim en büyük hatam o oldu. belkide yenisini alacaktım. o kadar çok farklı ve aynı parçası değiştiki. cebimden verdiklerimi saymıyorum. yanlış anlaşılmasın. kötü motor demek istemedim, sadece ben çok çektim. şans işte. hakkını yemeyeyim ite kaka 45.000 km de yaptım.
    son olarak hakkını aramaktan geri durma kardeşim. parça ucuz diye cebinden yaptırmaya çalışma. kolay gelsin.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Önemli not: Bu mesaj eğlence amaçlıdır.

Ayak marşlı motorlarda marş motoru garantiye girmez, çünkü motorun mecburi bir parçası değildir. Marş motoru ayak marşlı motorlara aksesuar olarak eklenmiştir, tıpkı otomobillerdeki kafa sallayan köpek bibloları gibi. Kafa sallayan biblonuz garanti kapsamında değildir.

iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    normal marş motoru giriyor ben 2-3 defa değiştirdim.
    fakat marş bazen yan sehbe ayaklıgındanda bozuluyor orayada baktır.

Sağolsun uğur mondial aramış, telefonum evdeydi ama... Mail atmışlar sorunum ile iligili. Bize ulaşmak için müşteri hizmetlerini arayın diyorlar. Aradığımda birisi çıkıyor ve; ''Abi şu an yetkili yok, anca pazartesi'' diyor. 24 saat kesintisiz hizmet olur benim bildiğim, tüketici hattında.

Ben serviste yaptırmadım bakımlarını, yağ, buji, hava filtresi temizliği v.s kötü yapıyorlar bizim buradaki. Bisiklet tamircisinden bozma bir usta var. Motor sadece 2 bin km'ye kadar servis onaylı bakım yapıldı. 4 Bin'e yaklaşıyor ve servis onaylı bakımı yok sorun çıkarırlar mı acaba?

Düzenleme: Yan ayaklıktan dolayı bozuldu zaten ama servis ve bir motorcu marş motorun yanmış dedi. Ayaklıktan dolayı oldu sanırım çünkü ayaklığı açtım telefon görüşmemi yaptım, kapattım motor çalışmadı. Marşa bastığımda tik diye ses geliyor. Her basışımda tik diye ses geliyor :(

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sizin orası neresi ki?

Kağıthane, ben çağlayana doğru çıkıyorum mecbur, sadece orada var servis bize yakın. Abi dediğim gibi sadece 2 bin'e kadar servis onaylı bakımlar. 4 bin'e yaklaştı serviste yaptırmadım tanıdığa yaptırdım tamirci, yağını falan castrol aldım. Sorun çıkarır mı garanti bu yüzden? Yani bakımları burada yaptırmamışsınız diye?

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    bu yan ayakdayken bozulma nasıl oluyor acaba. bizde ona göre dikkat edelim

MaxiBoost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250i
    Sağolsun uğur mondial aramış, telefonum evdeydi ama... Mail atmışlar sorunum ile iligili. Bize ulaşmak için müşteri hizmetlerini arayın diyorlar. Aradığımda birisi çıkıyor ve; ''Abi şu an yetkili yok, anca pazartesi'' diyor. 24 saat kesintisiz hizmet olur benim bildiğim, tüketici hattında.

Ben serviste yaptırmadım bakımlarını, yağ, buji, hava filtresi temizliği v.s kötü yapıyorlar bizim buradaki. Bisiklet tamircisinden bozma bir usta var. Motor sadece 2 bin km'ye kadar servis onaylı bakım yapıldı. 4 Bin'e yaklaşıyor ve servis onaylı bakımı yok sorun çıkarırlar mı acaba?

Düzenleme: Yan ayaklıktan dolayı bozuldu zaten ama servis ve bir motorcu marş motorun yanmış dedi. Ayaklıktan dolayı oldu sanırım çünkü ayaklığı açtım telefon görüşmemi yaptım, kapattım motor çalışmadı. Marşa bastığımda tik diye ses geliyor. Her basışımda tik diye ses geliyor :(
    dostum, servis konusunda tecrübeli bir mondial zat150 sahibi olduğumdan dolayı senin problemin hakkında bir kaç şey yazmak istiyorum ,

1-Servisin söylediklerine inanma, "genelde" yanlıştır !
    2-Garantiye hiç inanma, genelde kağıt üzerinde kalır ,
    3-Ne yaptırdıysan faturasını al ve belgele,

şimdi gelelim senin problemine ,
    marş motoru durup dururken bozulacak yanacak bir motor değildir,
    marşa basınca tık tık yapıyorsa marş rölesi çekiyor ama marşa elektrik gitmiyordur, çok çok çok zorda olsa marşa motorunun yanması mümkün tabi ama dediğim gibi çok zor ..

evet ,peki neden marş motoruna elektrik gitmez ??
    1- marş motorunun ana +12 volt kablosu gevşemiş olabilir ,
    2- zaten bence senin sorunun bu, " şase kablosu gevşemiştir "
    şase kablosu gevşerse ,marş basmaz ,göstergeye elektrik gelir ,lambalar yanar ama marşa basınca tık tık eder marş motoru dönmez ,muhtemelen senin sorunun bu ve boşu boşuna günlerdir ayak marşıyla uğraşıp duruyorsun .

nerede bu şase kablosu ??
    motorun sol iç tarafında ,yaklaşık 40cm lik tek bir kablo ,

bir ucu motosikletin şasesine vidalıdır, yukarıdan bakınca (tabi oturma selesinin sökük olduğunu düşünüyoruz) karbüratörün sol tarafında şaseye vidalıdır .

diğer ucuda motor şasesine vidalıdır ,
    motorun sol alt tarafındaki dışarıdaki siyah varyatör kapağına vidalıdır.

oralara bir bak bakalım gevşek kablo varmı ??

EK1:
    motosiklet şasesi : metal şase, yani motorumuzun ana şasesi ,metal iskeleti .
    motor şasesi : motosikletimizin motor şasesi ,yani karburatör,piston ,debriyajın bir bütün olduğu "motor" şasesi .

EK2:
    gene aklıma birşey geldi ,
    eğer kabloyu bulamadıysan kısa bir test yöntemi önereyim sana ,
    bir kişi daha lazım bunun için ,bir arkadaşından yardım alabilirsin,

yeterince uzun bir kablo bul ,
    kablonun bir ucunu akünün EKSI (-) ucuna değdir ,
    diğer ucunuda motor şasesine, mesela ayak marşı veya oralarda biryer olabilir ,
    ama dikkat edin boyasız yer olsun, boya yalıtkan olduğundan elektriği iletmez .

merak etmeyin akü 12 volttur ve insanı çarpmaz .
    tekrar ediyorum ,
    kablonun bir ucu akünün eksi tarafında ,diğeri motor şasesinde .

kabloları birisi tutsun, değdirsin oralara sabit, sıkıca,
    diğeride el frenini sıkarak marşa bassın ,

eğer marş basıyorsa o dediğim şase kablosu %100 gevşek ..

Abi kusura bakma konuyu unutmuşum, sileyim o konuyu. Teşekkür ederim.

Kabloya baktım sağlam sanırım. Ama debriyaj kapağının oraya bağlı olan tarafına baktım dışta sol tarafta. Bagajı açamadım, yağmur çiselemeye başladı. Brandası örtüktü iple bağlı.

Normalde ne kadar peki marş motoru? 80 dedi motorcu servis 50 - 60 tl.

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Abi kusura bakma konuyu unutmuşum, sileyim o konuyu. Teşekkür ederim.

Kabloya baktım sağlam sanırım. Ama debriyaj kapağının oraya bağlı olan tarafına baktım dışta sol tarafta. Bagajı açamadım, yağmur çiselemeye başladı. Brandası örtüktü iple bağlı.

Normalde ne kadar peki marş motoru? 80 dedi motorcu servis 50 - 60 tl.
    marş motorunun topraklama kablosu çalışmıyodur benim başımada aynısı geldi kabloyu söküp takıldıgı yeri iyice temizle ve sıkıça kabloyu tak bunu denemeden önce bir kablo al eline motorun yan kapagını aç şase no varya orayı oraya değdir diğer ucunuda ayak marşının oraya degdir öle dene tık tık yapıyosa topraklama kablosundandır bedavadan marş motoru alma öle kolay bozulmaz o bozulsa bile kömürü biter ondada ses cıkarır belli eder

Motosikleti
    wind hunter
    aynı dert bende de war kardeşim. (bu arada motor çelik wind hunter ( xy150t))

sorunu tam olarak anlatayım motoru 2 dakikalığına park ettim ardından tam harekete geçecektim ki bir baktım marş gitmiş :(
    çeviriyor ama çok yawaş.sonradan temelli gitti marşın bana verdiği tepki sadece tık sesinden ibaret.
    ertesi gün motorcuya gittim . sorunu anlattım
    aküye baktık ondan değil dinamodan olabileceğini düşündük onu kontrol ettik o da değil . marş ta oldugu kesinleşti ya kömüründen ya da sargıdan .
    tamirine değmez dedi usta yenisini takalım bu arada kontrol ederken o bahsi geçen kabloları da biraz kurcaladık..dedim ustam günahı ne bunun bize 30-35lira civarı dedi. ertesi gün yaptırmayı düşündüm eywallah ustam dedim ve çıktım .bu arada sürekli deniyorum marşı :D
    aynı gün uzun bir rampa aşağı yolun başındayken kontak kapadım .neyse rampanın sonuna geldiğimde marşı denedim tekrar ve direk aldı :D
    aynı şekilde eski haline döndü marş. ama gelgelelim 1 hafta sonra aynı sorun tekrar başladı :(
    şimdi marşa bastığımda ya biraz çeviriyor ya da tık deyip bırakıyor. ...

çözüm önerilerini bekliyoruz ...
    __SoUnD Of GrEeN HiLL__
    eşşek ne biLiR zevk-i sefayı eğeR biLseydi zevk-i sefayı ömRünde 1 kez oLsun çekeRdi kafayı:bounce:

Hocam aynen, biraz önce denedim çevirdi az akü boşmuş gibi ses çıkardı. İçime su serptiniz.

Ayak marşı MAŞALLAH çok gevşemiş yahu, denedim basıyorum normalde sert olur hani abanırsınız ya, bir baktım çok gevşemiş. Sanki dişlilerin yarısı yok gibi bir şey... Peki ben ne yapacağım şimdi, ne kadar tutar sargı veya kömür? 500 metrelik yokuş var evin 30 metre yanında sokağın sonunda. O yokuştan inerim ite kaka 100,200 metre iterim arkadaşla motorcu var 3,4 tane biri marş motorundan dedi 80 TL istedi. Yani ne yapmam lazım bilemiyorum. Aynı ses hocam tik diye ses geliyor. Oraya indiripte yaptıramazsam motor orada kalır ve ertesi gün sadece 1 vidasını bırakırlar. Serserisi çok bol oranın. HS motorumun bir keresinde ön tekeri komple çalmışlardı. :(

Çözüm önerilerinizi bekliyoruz..

@sakinseytan

Evet hocam tik,tik diye ses geliyor. :(

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Hocam aynen, biraz önce denedim çevirdi az akü boşmuş gibi ses çıkardı. İçime su serptiniz.

Ayak marşı MAŞALLAH çok gevşemiş yahu, denedim basıyorum normalde sert olur hani abanırsınız ya, bir baktım çok gevşemiş. Sanki dişlilerin yarısı yok gibi bir şey... Peki ben ne yapacağım şimdi, ne kadar tutar sargı veya kömür? 500 metrelik yokuş var evin 30 metre yanında sokağın sonunda. O yokuştan inerim ite kaka 100,200 metre iterim arkadaşla motorcu var 3,4 tane biri marş motorundan dedi 80 TL istedi. Yani ne yapmam lazım bilemiyorum. Aynı ses hocam tik diye ses geliyor. Oraya indiripte yaptıramazsam motor orada kalır ve ertesi gün sadece 1 vidasını bırakırlar. Serserisi çok bol oranın. HS motorumun bir keresinde ön tekeri komple çalmışlardı. :(

Çözüm önerilerinizi bekliyoruz..

@sakinseytan

Evet hocam tik,tik diye ses geliyor. :(
    yav ben marş motorunu 40 a aldım sanayi sitesinin girişinde kanuni var oraya götürdüm kanuninki uydu aldım 80 lira yüksek ya senin akünmü bitik yoksa ya hs nin aküsünü takıp denesene ah ben orda olcam her türlü yapardım onu yada bozardım:D ben 1 günde 7 ker zat ın motorunu indirip topladım piston sekman olayını ögrenene kadar ey gidi:D az deli olun sizde boza boza ögrenin

Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yav ben marş motorunu 40 a aldım sanayi sitesinin girişinde kanuni var oraya götürdüm kanuninki uydu aldım 80 lira yüksek ya senin akünmü bitik yoksa ya hs nin aküsünü takıp denesene ah ben orda olcam her türlü yapardım onu yada bozardım:D ben 1 günde 7 ker zat ın motorunu indirip topladım piston sekman olayını ögrenene kadar ey gidi:D az deli olun sizde boza boza ögrenin
    Yahu hocam akü full gibi farlar iyi yanıyor. Göstergelerde çalışıyor.

Bu arada pm attım yine.

Arkadaşlar şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. :( Yardımcı olun. :(

Şansa bak offline olmuşsun. Biri yardım edebilir mi, yarın servisler açık mı acaba?

Yarın servisler açıksa 2,3 km yokuş çıkartacağım motoru arkadaşım gelirse yapacak başka bir şey yok. :(

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Marş motorunun lehimleri çatlamıştır.Bu genellikle üst üste çok marş basmaktan olur...
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)