Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kafa salınması ile ilgili

Motovento
    REKLAM ALANI
    enginer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    er6
    arkadaşlar merhaba yine bir sorunla karşınızdayım

bugün işten eve dönerken gereksiz bi merak yüzünden iki elimi bırakmayı denedim.70 -80 civarı bir hızla seyrederken iki elimi de gidondan çektiğimde motorun kafası (ön teker) artan bir şiddetle sallanmaya başladı. korkup iki elle gidonu tekrar tuttum. sonra tekrar denedim. yine aynı olay tekrarlandı. gidonu tuttuğum da ise düzeldi.

şimdi öyle akrobasi meraklısı biri değilim. bir daha da yapacağımı zannetmiyorumm. ama bu durum motorda bir sorun olduğuna işaret eder mi? bir problem var mıdır varsa ne olabirlir? yoksa normal midir?

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    rot-balans ayarı yüzünden,jantının gireceği bi balans makinasında balansını yaptırmalısın.ayrıca gidonda hafif yamukluk varsa elleri bıraktığında salınıma sebep olabilir.
    ·sevgi eylem ister·

chatkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    neden olabileceğini tam bilemem fakt bence bi problem var, o hızlarda ellerini bıraktığın (şiddetli rüzgar yoksa) zaman motorun ok gibi yola dewam etmesi gerekir bence...
    Küçük insanlar kişilerle, Sıradan insanlar olaylarla, Büyük insanlar fikirlerle ilgilenir.

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Bencede bir soruna işaret ediyordur. Ben hiç rastlamadım böyle bir duruma. Kdzli'nin dediği gibi balans'ta veya ön kollarda sorun olabilir.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    er6
    balans ayarı gerektiği benim de aklıma gelmişti. ama inşallah kollarda sorun yoktur

motor ne marka modeli nedir?
    daha önceden kazası varmı bunun çok nedeni olabilir.
    normal şartlarda yolun durumu iyi oldugu zaman ellerini bıraktıgında motor salınma yapmaz.

cepni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaR1
    bence bu sallamanın sebebi, eğer motosikletin kazalı değilse!!! hava basıncını konrol et bir daha dene . 70-80 km renin altında 40km ve üstünde 120 km de sallama yapmıyorsa veya çok az sallıyorsa bi balans yaptır. jantın yamuksa balansta çıkar. jant yamuk değil balansta yanilendi ama sorun hala varsa o zaman ön lastiği yenilemen gerekiyor. çünki aynı sorunu bende yaşadım

Motosikleti
    er6
    Alıntı cepni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bu sallamanın sebebi, eğer motosikletin kazalı değilse!!! hava basıncını konrol et bir daha dene . 70-80 km renin altında 40km ve üstünde 120 km de sallama yapmıyorsa veya çok az sallıyorsa bi balans yaptır. jantın yamuksa balansta çıkar. jant yamuk değil balansta yanilendi ama sorun hala varsa o zaman ön lastiği yenilemen gerekiyor. çünki aynı sorunu bende yaşadım
    kazalı derken.. motoru yana yatırmış benden önceki sahibi... koruma takozları da epey bi hasar görmüş.. ama ön takımlarda ufak çiziklerden başka bişey yok. bu durum salınmaya neden olur mu acaba. lastik havasını yeni kontrol etmiştim. 10 binde motor şu anda lastik durumu da çok fena değil

Motosikleti
    vaR1
    kazadan dolayıda kaynaklanıyor olabilir
    bence en sağlıklısı motoru işin ehli bir servise götürüp baktırmandır.
    böyle bir sorun yoktu, ama yeni çıktı diyorsan. büyük bir ihtimalle düşük hava basınçlı lastikle dolaşma veya çukura sert girme gibi nedenlerden lastiğin telleri deforme olmuş olabilir.
    dediğim gibi bence en sağlıklısı iyi bir servise gitmen

yana yatırmakta düzen bozulmaz
    ön düzeni bir yere çarptıysa oluşur.
    en iyiisi bir servise götürmek biz burda yumurta pazarlıgı yapıyoruz belkide hiç bir şey yoktur belkide vardır. ama elleri salınca yol düzgün ise asla salınma yapmaz motor düz gitmek ister.

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @kdzli
    rot-balans ayarı yüzünden
    Motosiklette rot balans ayarı yoktur. Gidonun salınma yapmasının nedenleri; ön disklerde yamukluk olabilir, ön amortisörlerde yamukluk olabilir, cantta yamukluk olabilir ya da lastikte problem olabilir. Eğer bu problemin bunların hangisinden kaynaklandığını bulamayacak durumdaysan problemi anlamak için motoru bir servise götürmeni tavsiye ediyorum. Motoru ikinci el aldıysan, daha önceki sahibi önden çarpmalı bir kaza yapmış olabilir.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    er6
    arkadaşlar önden çarpmalı bir kazası olmadığını biliyorum. ama motorun çok da yavaş olmayan bir hızla yan yattığını biliyorum (50 km civarı). dediğiniz gibi amortisörlerde bi yamıkluk yoktur inşallah. balans ayarı çok problem değil sanırım. ne kadara yaptırılır balans ayarı ortalama fiyatı öğreneyim de kazık yemeyim. malum motorservisleri pek sever kazıklamayı

chatkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    ben eski motorumu balansa sokmuştum...lastiği söktük beraber balans makinasına koydu ve ufak bir ağırlık yapıştırdı janta...toplam 8 ytl vermiştim (2007 ağustos)
    Küçük insanlar kişilerle, Sıradan insanlar olaylarla, Büyük insanlar fikirlerle ilgilenir.

Motosikleti
    vaR1
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @kdzli

Motosiklette rot balans ayarı yoktur. Gidonun salınma yapmasının nedenleri; ön disklerde yamukluk olabilir, ön amortisörlerde yamukluk olabilir, cantta yamukluk olabilir ya da lastikte problem olabilir. Eğer bu problemin bunların hangisinden kaynaklandığını bulamayacak durumdaysan problemi anlamak için motoru bir servise götürmeni tavsiye ediyorum. Motoru ikinci el aldıysan, daha önceki sahibi önden çarpmalı bir kaza yapmış olabilir.
    bu olabilir ler bitmez. amortisör dönmüş olabilir
    en sağlıklısı iyi bir ustaya göstermen

Motosikleti
    er6
    tamamdır anlaşıldı. 12 bin bakımına biraz erken giricez artık

Motosikleti
    honda cbf 600 abs
    kardeş aynı sorun bendede vardı. eğer tekerleğin tel cant ise telleri gevşemiş olabilir .sıktırıp ayar yapılınca düzeliyor .sağlıcakla kal

Motosikleti
    VFR-800
    rot balans ayarı vardırrr

tek tekerden hızlı inmişsindir veya kaldırımdan hoplamışsındır; lastigin teli kopmuş olabilirr vs vs.........
    [COLOR="Red"][B]V[/B][COLOR="Black"]e[/COLOR] [B]F[/B][COLOR="Black"]ark[/COLOR] [B]R[/B][COLOR="Black"]üya 'da[/COLOR][/COLOR]

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ön fren balataların çok sıkı olabilir yada disklerin senin farkında olmadığın bi yamuklukta da olabilir..
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Moderatör Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ön msaşada kazadan dolayı yamukluk olabilir,amortisörün yağ eksilttiğinden dolayı hava yapmış olabilir(benim başıma gelmişti).birde çok düşük bir ihtimal ama gidon milinede baktırmanı tavsiye ederim gerçi gidon milinde olan bir sorunda dönüşlerde hissedilir derecede bi boşluk oluyor.
    YÜRÜYEN BİR APTAL OTURAN İKİ AKILLIDAN DAHA ÇOK YOL ALIR

Motosikleti
    bisan
    Alıntı kdzli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rot-balans ayarı yüzünden,jantının gireceği bi balans makinasında balansını yaptırmalısın.ayrıca gidonda hafif yamukluk varsa elleri bıraktığında salınıma sebep olabilir.

aynen katılıyorum ve seni bu şekilde olması yorar arkadaşım
    [B][I]DENGESİZ MOTORA BİNMEK ORGANLARINI BAĞIŞLAMAK DEMEKTİR...[/I][/B]

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)