Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

karbüratör hava ayarı yapan alet

Motovento
    REKLAM ALANI
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetkili / kaliteli servislerde Diagnostic cihazları bulunur!
    Ateşleme zamanı,hava - yakıt oranlamasını belirleyebiliyor yanılmıyorsam! en azından yakı enjeksiyonlu makinalarda.
    Karbüratörlülerde de işe yarar sanırım.

İnsan okudukça farklı bilgilere ulaşabiliyor
    Güzel bir anlatım teşekkürler.....
    Kim yazdı şimdi hatırlamıyorum ama forumda bir arkadaş eski tansiyon aletinin manometresini bağlayarak yapıyorum yazmıştı. 4 silindiri yada 2 silindiri aynı anda görmek mümkün olmaz ama sırayla aynı değere getirene kadar ayar yapılabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HONDA CBR 600 RR -KANUNİ BOBCAT
    gerçekten öyle birşey olabilirmi.bu aletin çalışma mantığını bilsek aslında olup olmuyacağını bilirdik

Motosikleti
    Ducati
    Selam,
    yucika Hocamin anlatigi gibi, sefvaf hortumlarla kendinin bir alet yapma inkanin var! Hocamizin bmw`de isi kolay olamakta; iki silindirde u- sekline verdigimiz hoortumu atf yagiyla doldurarak hem hacim haznemiz hemde göstergemiz temiz sekilde ic ice....
    Iki silindir daha bu sisteme eklemek yada ikiser ikiser ayarlamak silindirler arasinda degesizlik meydana getirmekte....
    Bunun icinde ayni hazneden yagi cekmemiz dahadogrusu havuz olusturmamiz gerekir! bu yüzden dört sefvaf hortumu agzi genis bir siseye yerlestirip uclarini da karbürator memesine takmaliyiz!! Hortumlar ayni boyda 6mm ic capinda ve 1800mm uzunlugunda olmali!!! gerisi Sizin beceriniz ve pisik kurallari...

kolay gelsin

Motosikleti
    HONDA CBR 600 RR -KANUNİ BOBCAT
    peki endoğru hava ayarını nasıl bulacağız

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Daha önce aşağıdaki linkte buna benzer birşey tartışılmıştı. Belki işinize yarar. Selamlar.

http://www.motosiklet.net/forum/tekn...nge-ayari.html

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Naci63 arkadaşımız ilgili topiği bularak ayrıntılı bilgilere ulaşmamızı sağlamış kendisine teşekkür ederim.
    Tegin ve İhtiyar dan da özür diliyorum yukarıda bir arkadaş şöyle demiş bir arkadaşta böyle demiş diyerek birazda ilgili konuyu forumda aramaya üşendiğimden heralde kendilerinden isim vermeden bahsettiğm için.
    Her ikiside bu forumda değerli bilgiler paylaşan müstesna insanlardır.
    İleride de bilgileriyle bizleri aydınlatmaya devam etmelerini diliyorum.

Motosikleti
    HONDA TİTAN CG ES 125 - YAMAHA BWS 100
    Selam arkadaşım bu cihazı İstanbul'daysan Sirkeci' de motosikletciler çarşısında Arif usta var herkes bilir, ondan bulabilirsin. Birde büyük sanayi sitelerinde bulabilirsin ölçüm ekipmanları hırdavat satan kişilerden

Sahibinden.com sitesinde 200 TL ye var

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Motosikletlere özel bir alet var mı bilmiyorum ama otomobillerin ekzoz larına takılıp ölçümle hava ve benzinin ideal ayarını tutturmanıza yardımcı olan aletler var. Hatta LPG taktırdığımda bu aletle ölçmüşlerdi ayarı.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Manometre

Aradığınız saatin diyeyim Tam Türkçe adı:Negatif Basınç Ölçer Manometre
    Basit açıklaması:Üfleneni değil(Lastik basıncını ölçen gibi) Emilen havanın basınç kuvvetini ölçen.İstanbul Perşembe Pazarında veya benzeri yerlerde Tabelasında Pnömatik yazan mağazalarda bulabilirsiniz.Tek karbüratörlü motorda üreticinin verdiği değeri bilmek kaydıyla doğru emme ayarı yapılabilir.Yada ellenmemiş normal çalışan muadilden referans alınabilir.
    2-4 silindirli motorlarda silindir sayısı kadar saat kullanarak senkron ayarı yapılır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:05 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:01 PM ----------

Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlere özel bir alet var mı bilmiyorum ama otomobillerin ekzoz larına takılıp ölçümle hava ve benzinin ideal ayarını tutturmanıza yardımcı olan aletler var. Hatta LPG taktırdığımda bu aletle ölçmüşlerdi ayarı.
    Tamamen başka bir cihazdan bahsediyorsunuz.Egsozdan çıkan gazın içindekileri analiz eden Emisyon ölçen cihazı kastediyorsunuz.Burada sorulan karbüratörün emdiği havayı ölçmek.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Dediğiniz doğru. Benim motorum tek karbüratörlü olduğundan aletin verdiği değerleri kullanarak hava ayarı yapabiliyorum. Bunu söylemek istemiştim ama aceleden tam anlatamamışım. Eğer tek karbüratörünüz varsa emisyon ölçüm cihazının verdiği değerlere gre benzin ve hava ayarını yapabiliyorsunuz.

Ama......

Eğer 1'den fazla karbüratörünüz varsa..... O zaman sizi bir üstteki mesaja alalım.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yeşil hortum direkt cihaza bağlı, hemen yanındaki ise hava ayar vidası

Bu da ayar cihazımız.

Sağ tarafın bağlantıları da tamam

Devir saatini ve cihazı gözlem altında tutarak ayar yapıyor usta

Okunan vakum değerlerinin birbirine denk olması gerek, denkliği sağlayıncaya kadar ayara devam,

Biraz da avans ile oynamak gerekiyor.

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel bilgi güncel olmalı
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)