Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorsiklette yakıt ve sürat

Motovento
    REKLAM ALANI
    chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir kanuni 250 c model motorsiklet kullanıyorum.

Diğer markalarda her ne kadar çok düşük yakıt tüketimi var deselerde yorum yapamayacağım. Benim motorsikletim 160 ile 140 arası yakıyordu.

Yakıt tasarrufu için yapmış olduğum işlemleri sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle piyasada bulunan oktan artırıcı tasarruf cihazlarından bağladım.
    Sonra deneme yanılma yöntemi ile, orjinal hava filtresini söküp, tuning marketlerde satılan otomobiller için tasarlanmış harici racing filtre taktım.

Motorsiklet şu an müthiş bir performans veriyor ki, 155 km'ye ulaştıktan sonra km saati ters yattı

Üstelik yakıt tüketimi sürat yapmak şartı ile, 120 ile 128 bin TL arasında oynuyor.

Bu arada jinlun ve mondial kullanıcıları 75 bin yaktığını söylüyorlar. Şayet gerçekten yakıt tüketimi doğru ise, bilgi vermelerini rica ederim. Azimliyim gerekirse motorsikleti sırtımda taşıyacağım ama yakıtını düşüreceğim ))

Diğer markalarda aynı motor var aynı karbüratör var aynı hp aynı ağırlık ama neden yakıt farklı merak ettim. Söylenilenler doğrumu?

Kullanıcılar cevaplarsa memnun olurum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Başka bir başlıkta yaptığım testin sonuçlarını yayınlamıştım. Sonuç aşağıda.

Kanuni Tiger 250 yakıt tüketimi sonuçları.

Not: Tüketim hesaplaması depo lambası yandıktan 1-2km sonra alınan 20ytl'lik yakıt ile km sıfırlanmış ve sonra tekrar lamba yanana kadar geçen km esas alınmıştır. Km saatinin doğru gösterdiği test edilmiştir. Motorun toplam km'si 785km'dir.

Testte kullanılan benzinin Litre Fiyatı: 2670000TL

TL Bazında Alınan Yakıt: 20milyon liralık yakıt alındı. 7.49~ 7.50lt benzin yapıyor.

20milyon ile yapılan km: 228

Not: Yapılan km'de %70 oranında artçı ile beraber yapılmıştır. Ağırlık yakıt tüketimine etki etmektedir. Bunu göz önüne alınız.

Hesaplamama göre 1km'deki tüketim maliyeti 87719tl'dır.

100km'de 3.28lt yakıt tüketmiş bulunuyorum. (Maşallah)

Rakamlar bence oldukça iyi. Yapılan tüm km'nin şehir içinde yapıldığını da belirtmek isterim. Şehir içinde ortalama sürüş hızım genelde 45-70 arası.
    Yakıt tüketimine birinci derecede etkileyen şey kullanımdır. Çok geç, yüksek devirde vites değiştirme, devamlı hızlanma için tam gaz verme, düşük devirde gaz vererek hızlanmaya çalışma tükeitmi arttıran faktörlerdir.

Diğer önemli faktör teknolojidir. Çift karbüratör kısmen eski nesil bir karbüratör veya motor aksamları, ağır motor tüketimi yüksek motorlardır.

Bakım: Bu aslında en önemlilerden biri. Lastik havası, hava filtresi temizliği, karbüratör ayarları, subap ayarları vb. çok önemlidir.

Ayrıca motoru yüklü kullanmakta tüketimi arttıran faktördür.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

ottoman-empire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı
    Merhaba

Başka bir başlıkta yaptığım testin sonuçlarını yayınlamıştım. Sonuç aşağıda.

Kanuni Tiger 250 yakıt tüketimi sonuçları.

Not: Tüketim hesaplaması depo lambası yandıktan 1-2km sonra alınan 20ytl'lik yakıt ile km sıfırlanmış ve sonra tekrar lamba yanana kadar geçen km esas alınmıştır. Km saatinin doğru gösterdiği test edilmiştir. Motorun toplam km'si 785km'dir.

Testte kullanılan benzinin Litre Fiyatı: 2670000TL

TL Bazında Alınan Yakıt: 20milyon liralık yakıt alındı. 7.49~ 7.50lt benzin yapıyor.

20milyon ile yapılan km: 228

Not: Yapılan km'de %70 oranında artçı ile beraber yapılmıştır. Ağırlık yakıt tüketimine etki etmektedir. Bunu göz önüne alınız.

Hesaplamama göre 1km'deki tüketim maliyeti 87719tl'dır.

100km'de 3.28lt yakıt tüketmiş bulunuyorum. (Maşallah)

Rakamlar bence oldukça iyi. Yapılan tüm km'nin şehir içinde yapıldığını da belirtmek isterim. Şehir içinde ortalama sürüş hızım genelde 45-70 arası.
    Yakıt tüketimine birinci derecede etkileyen şey kullanımdır. Çok geç, yüksek devirde vites değiştirme, devamlı hızlanma için tam gaz verme, düşük devirde gaz vererek hızlanmaya çalışma tükeitmi arttıran faktörlerdir.

Diğer önemli faktör teknolojidir. Çift karbüratör kısmen eski nesil bir karbüratör veya motor aksamları, ağır motor tüketimi yüksek motorlardır.

Bakım: Bu aslında en önemlilerden biri. Lastik havası, hava filtresi temizliği, karbüratör ayarları, subap ayarları vb. çok önemlidir.

Ayrıca motoru yüklü kullanmakta tüketimi arttıran faktördür.

Görüşmek üzere.

ottoman-empire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hizlanma 301 ve 251 hangisi super

Alıntı chocolateman adlı üyeden alıntı
    Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir kanuni 250 c model motorsiklet kullanıyorum.

Diğer markalarda her ne kadar çok düşük yakıt tüketimi var deselerde yorum yapamayacağım. Benim motorsikletim 160 ile 140 arası yakıyordu.

Yakıt tasarrufu için yapmış olduğum işlemleri sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle piyasada bulunan oktan artırıcı tasarruf cihazlarından bağladım.
    Sonra deneme yanılma yöntemi ile, orjinal hava filtresini söküp, tuning marketlerde satılan otomobiller için tasarlanmış harici racing filtre taktım.

Motorsiklet şu an müthiş bir performans veriyor ki, 155 km'ye ulaştıktan sonra km saati ters yattı

Üstelik yakıt tüketimi sürat yapmak şartı ile, 120 ile 128 bin TL arasında oynuyor.

Bu arada jinlun ve mondial kullanıcıları 75 bin yaktığını söylüyorlar. Şayet gerçekten yakıt tüketimi doğru ise, bilgi vermelerini rica ederim. Azimliyim gerekirse motorsikleti sırtımda taşıyacağım ama yakıtını düşüreceğim ))

Diğer markalarda aynı motor var aynı karbüratör var aynı hp aynı ağırlık ama neden yakıt farklı merak ettim. Söylenilenler doğrumu?

Kullanıcılar cevaplarsa memnun olurum.

Motosikleti
    ottoman-empire, hayırdır? Alıntı yapmışsınız birşey yazmamışsınız. Anlamadık demek istediğinizden birşey.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bu arada jinlun ve mondial kullanıcıları 75 bin yaktığını söylüyorlar
    Scooter lar bile daha fazla yakıyor, onu söyleyenler ya hesap bilmiyor yada dayak yememiş
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Eyong, doğrudur.

Kobayashi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    hah şöyle konuşun anlaşalım ya.kime sorsam 70 bin 90 bin yakıyorum diyor.ben 175 cc maxiscooterla km de 115 bin yakıyorum.herkes oo çokmuş diyo ama 80 bin yakmalarıda pek inandırıcı değil.

Motosikleti
    Kobayashi, ben yaptığım testte 87710tl yaktım. Şimdi bu inandırıcı diyemezsin çünkü sana her zaman bunu ispat edebilirim. Ben başka motorları bilemem. Nasıl kullanıyorlar, nerde kullanıyorlar, hangi motorlar teknolojiler bunları yazdım hepsi aynı olamaz zaten. Bazıları hava olsun diye sallıyor. Ayrıma dikkat edelim.

Görüşmek üzere.

kotumuren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun 150-5 (Mavi) :)
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı
    Bu arada jinlun ve mondial kullanıcıları 75 bin yaktığını söylüyorlar
    Scooter lar bile daha fazla yakıyor, onu söyleyenler ya hesap bilmiyor yada dayak yememiş
    Eyong ister inan ister inanma programı değilki burası scooter ların fazla yaktığı zaten bilinen bir şey.
    Ben 150 cc Jinlun kullanıyorum bende yakıt konusundaki merakımı şöyle giderdim.Depodaki benzinin tamamını vanadan boşalttım,( zaten bir litre bile çıkmadı )içine 500 metre ilerideki benzinciye gidecek kadar benzin ilavesi yaptım.
    Ertesi gün motora 10 ytl lik benzin aldım.O zamanki fiyat 2,62 yt idi..
    Önce babamı sonra abimi olmak üzere balık tutumak için göl kıyısına iki sefer den götürüp getirdim.günün sonun da motorumdaki 10 ytllik benzinle 128 km yaptım.ortalama litre başına 34 km gidiyor.Birim fiyatı olarak 0,78 kruş oluyo sanırım..
    ŞŞŞŞŞŞŞ...sadece sessiz ol.....

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    10 ytllik benzinle 128 km yaptım
    İşte tam burası, acaba senin gördüğün 128 km gerçek 128 km miydi. Bunu güvenilir başka bir araçla test ettin mi???
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

droral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 125T, Kymco Grand Dink 250, Honda Today
    Herkese merhaba, benim bu yakıt tüketimi konusunda merak ettiğim başka bir konu daha var: Sürücünün ağırlığı!
    Örneğin ben 58 kiloyum. Benim kullandığım motorun aynısını 120 kiloluk bir arkadaş kullandığında yakıt artmaz mı sizce? Bu da, hesaplama konusunda net bir standart oluşturulamayacağını düşündürmez mi?

bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ VZ 800 MARADUER
    Merhaba,bende 2005 YBR 125 YAMAHA var,Şehir içi kullanımda 20 Milyonluk yakıtla 400 Km.gidiyorum.Daha önce 125'lik scooter'im vardı,daha çok yakıyordu.Motorumdan ve yakışından çok memnunum.Herkese çok selam.Kazasız belasız sürüşler.

utkus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kanuni ve honda

merhaba sanada.
    bu konuda bende çok araştırma yaptım.Yani yakıt konusunda hatta kanuni250c almamdan vageçmem işte kanunin petrolü biraz içtiği içindi.birde elektirik problemi oluyormuş bilmiyorum senin makinede bu gerçekleşiyor mu.O yüzden Keseme göre Honda DYLAN 150 almaya niyetlendim.Onu alıcağım yakıt olarakda kanuniden iyi olduğuna inanıyorum e tabi 150cc olmasına rağmen Hondaya güvenip çekişinin ve gücünün Kanuniden daha fazla olucağına eminim.Burda hızdan bahsedemem.150cc 15.6 hp.kanuni ise sanıyorum 18 fln olsa gerek.
    kazasız yolculuklar!buarada kanuni 250 motorundan şasisine kadar çinde yapıldığını hatırlatıyorum.Çin işte yapar
    hoşçakal görüşmek üzere.

Motosikleti
    droral, Tüketim artar. Her bir kilogram daha fazla güç gerektirir ve daha fazla güç daha fazla yakıt demektir.

droral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 125T, Kymco Grand Dink 250, Honda Today
    Sevgili Makine, ben de onu diyorum ya!

ilkay2611 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamah ybr 125
    Alıntı droral adlı üyeden alıntı
    Herkese merhaba, benim bu yakıt tüketimi konusunda merak ettiğim başka bir konu daha var: Sürücünün ağırlığı!
    Örneğin ben 58 kiloyum. Benim kullandığım motorun aynısını 120 kiloluk bir arkadaş kullandığında yakıt artmaz mı sizce? Bu da, hesaplama konusunda net bir standart oluşturulamayacağını düşündürmez mi?
    Merhaba arkadaşlar ben yeni ybr 125 aldım kendim bizzat test ettim 80 km hızı hiç geçmeyince 74,000 tl yaktı,100-110 km hız da kullanıncada 81,000 tl tutarında yaktı şunu söylemeliyimki hep yüksek devirde geç vites ve sürakli sürat için hep gaz kökledim.Kalkışlardada sürekli hızlı kalkış yaptım.Bir arkadaş 60,000-65,000 tl yaktı diyor acaba ikinci söylediğim faktörlermi fazla yakmayı sağlamıştır....

cuk_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başakşehir 4.etap/2.kısım/ikitelli/İSTANBUL
    Motosikleti
    Regal Raptor DD250E-9 (RC "racing cruiser")
    ya bu kadar laftan sonra benimki 62 bin yakıyo desem beni döverler herhalde
    ama cidden doğru 30 milyonluk benzin aldım 490 kilometre yol yaptı
    hesaplamam şöyle
    30.000 / 490 = 61,224489..... die uzuyo nie az yakıyo acaba özel genelde kardeşimle beraber sabah işe gidiyoz akşam geliyoz günde ortalama 25 gidiş 25 geliş 50 km yol yani 9 gidip gelebiliyorum 9. gün yedeğe düşüyo akşam eve gelirken bizim evin burdaki shellden sabah benzin alıp tekrar devam ediyom böle dedim benimki ne yakıyo acaba geçen hafta benzin aldım 30 milyonluk bu günde gezdim baya en son rezerv e düştü dedim acaba ne kadar da gider küçük pet şişeyede benzin aldım benzinlikten depoda kalmayana kadar gittim 493 km de bitti iki kişiydim hep bi bugün tek gezdim işte 150 km tek gezdiğimi düşünürsek hadi 20 km daha düş kayıp o kadar olduğunu düşünelim
    30 milyona 470 km 63 bin yaksın hadi düz hesap 65 diyelim ama bu kadar yakıyo
    etrafına bir baksana evrendeki herşey sana hizmet etmek için yaratılmış.........

ilkay2611 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamah ybr 125
    az yakması için neler yaptın motorun ne marka ...

hihi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    scarabeo 200 i.e
    benim bu denilenlere göre kesin motorumu değiştirmem lazım. 125 lik scooter ve 100 bin lira yakıyo. tek kusuru bu ama affedilir gibi değil.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler